با ما همراه باشید

اقتصادی

بهره گیری از دستگاه عمق كار بهترین شیوه كشت غلات دیم در شرایط كم آبی

منتشر شده

در

photo 2022 01 08 20 18 50 - بهره گیری از دستگاه عمق كار بهترین شیوه كشت غلات دیم در شرایط كم آبی

مسئول مڪانیزاسیون جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از برگزاری ڪارگاه آموزشی و روز مزرعه ڪشت غلات دیم با دستگاه عمیق ڪار در بخش رضویه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،افشین گلچهره ،مسئول مڪانیزاسیون جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : با توجه به خشكسالی های اخیر و نیاز محصولات به آب ، در برخی مواقع كشاورزان در مراحل پایانی رشد با كم آبی مواجه می شوند بهره گیری از دستگاه عمق كار بهترین شیوه كشت این محصولات می باشد .

گلچهره بیان ڪرد : استفاده از روشها و تكنیك هایی كه بتواند در مصرف آب صرفه جویی كند ضروری است و هدف دستیابی به بهترین شیوه كشت غلات دیم برای بهترین عملڪرد می باشد .

گلچهره عنوان ڪرد : یڪی از موارد حائز اهمیت برای یڪ ڪشت مناسب با دستگاه عمیقڪار نحوه ڪالیبراسیون دستگاه است ڪه در صورت عدم ڪالیبراسیون ڪاهش عملڪرد و افزایش هزینه تولید را به دنبال دارد.

 

وی بیان ڪرد : در این راستا و با هدف ارتقاء سطح دانش مڪانیزاسیون و توانمندسازی جهت استفاده از ڪشت مڪانیزه با دستگاه عمیقڪار ڪارگاه آموزشی و روز مزرعه ڪشت برگزار شد .

گلچهره بیان ڪرد : در این ڪارگاه رعایت اصول فنی به زراعی و خاڪورزی حفاظتی، ترویج رعایت اصول تناوب زراعی، استفاده بهینه از منابع آب و خاڪ و بهره برداری بهینه از اراضی آیش ، پارامترهای میزان عمق ڪشت بذر و ڪود به تناسب هم و مقدار ریزش و استفاده از ڪودهای ازته و فسفاته همزمان با ڪشت ، نحوه ایجاد شیار و اتو ڪردن بعد از ڪشت ڪه باعث افزایش رطوبت خاڪ در اثر نزولات آسمانی و افزایش عملڪرد درهڪتار میشود ، ارائه شد .

این ڪارگاه آموزشی مورد توجه جمع زیادی از ڪشاورزان علاقه مند قرارگرفت.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان مشهد

اقتصادی

عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2022 08 05 12 45 56 - عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

 

با توجه به معرفی بهره برداران کشاورزی به بانک کشاورزی شهرستان جهت دریافت تسهیلات مکانیزاسیون، پرداخت تسهیلات با مشکل رو به رو شده است.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، هادی ساربان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: بدون شک بهره برداران کشاورزی برای افزایش ضریب مکانیزاسیون و خرید ادوات کشاورزی مورد نیاز خود، نگاه ویژه‌ای به تسهیلات و وام دارند و در حال حاضر مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی بانک‌ کشاورزی شهرستان و سختگیری بیش از حد، دسترسی این قشر زحمتکش به وام را کاهش داده است.

ساربان افزود: براساس پیگیری های انجام شده از طرف کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات، افت منابع مالی بانک کشاورزی شهرستان، پرداخت تسهیلات خط اعتباری شماره 10 مکانیزاسیون شهرستان مه ولات را با مشکل جدی رو به رو کرده است.

وی اعتقاد دارد که تسهیلات باید هر چه روان تر، راحت‌تر و ارزان‌تر به بهره برداران بخش کشاورزی ارائه شود، اما اینکه تا این مطلوب چقدر فاصله داریم و آیا وضع ما مطلوب است یا نه، باید گفت که مطلوب نیست.

او گفت: از ابتدای سالجاری تا کنون، در راستای توسعه فناوری‌های نوین در بخش مکانیزاسیون، تا کنون نزدیک به 80 هزار میلیون ریال از اعتبارات تخصیصی به شهرستان جهت دریافت تسهیلات برای خرید 50 دستگاه انواع ادوات کشاورزی به بانک معرفی شده اند و روند معرفی اعتبارات مذکور ادامه دارد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 17 39 28 - هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

مراسم تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان کاشمر با حضور مدیرکل عشایر استان خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در جلسه تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان گفت:خوشبختانه اداره امور عشایر با مدیریت قابل قبولی که توسط مسئولین خود داشته کم حاشیه ترین دوران خود از ابتدای تاسیس را سپری کرده است.

شجعی افزود: اکنون که بخش اقتصادی مورد توجه و عنایت دولت است، به سازمان امور عشایر و مدیران و کارکنان این سازمان توجه و عنایت بیشتری شده تا مجموعه سازمان بتواند تلاشهای موثرتری را در خدمات رسانی به جامعه عشایری کشور که از تولید کنندگان کم توقع هستند، داشته باشد.

 

مدیرکل امور عشایر استان خراسان رضوی  گفت: جامعه عشایری کشور از ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی بالایی برخوردار است و هر چادر عشایری به عنوان یک کارگاه تولیدی است.

محمد رضا نبوی اداره عشایر شهرستان را يكی از اداره های فعال در ارائه خدمات مطلوب به عشاير شهرستان عنوان کرد و افزود:عشایر بدون هیچ چشم‌ داشتی و با کمترین امکانات اما با تلاش خستگی‌ ناپذیر بسیاری از نیازهای جامعه را مرتفع می‌کنند و لازم است توجه و حمایت‌های بیشتری از این قشر انجام شود.

ادامه مطلب

اقتصادی

تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 41 57 - تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

واحدهای نیمه فعال و راکد درشهرستان درگز با شدت بیشتری پیگیری می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت : با عنایت به نامگذاری سال جدید به سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین توسط مقام معظم رهبری و تاکید ریاست سازمان برای احصاء مشکلات و تلاش حداکثری در رفع موانع پیش رو و راه اندازی واحد های راکد و نیمه فعال جهاد کشاورزی شهرستان درگز تلاش می کند با برگزاری جلسات و پیگیری مستمر در حد توان تلاش خود را جهت رفع موانع واحد های تولیدی بکار گیرد.

وی افزود : ادارات با در نظر گرفتن اولویت ضمن رصد و شناسایی کارشناسی ودقیق مشکلات و موانع ، طرح های نیمه فعال و راکد را در اسرع وقت به واحد طرح و برنامه اعلام نمایند تا نسبت به برگزاری جلسه و طرح موضوع اقدام  کند.

فرهنگی بیان کرد: درهمین راستاهمکاران تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی با همکاری طرح وبرنامه و با هدف  برطرف کردن مشکلات حوزه تولید و پشتیبانی همه جانبه از تولیدکننده برآن شدند واحدهای دامی که قابلیت برگشت به چرخه تولید را دارند شناسایی کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها