با ما همراه باشید

محیط زیست

بیابان هم فرصت هم تهدید

منتشر شده

در

photo 2022 11 23 21 38 54 - بیابان هم فرصت هم تهدید

رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: بیابان هم فرصت هم تهدید است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، اولین نشست تخصصی بیابان در محل سالن اجتماعات اندیشه مرکز موسسه تحقیقات اموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار گردید این نشست تخصصی که به منظور هماهنگی بین بخش آموزش ، تحقیق و اجرا در 5 محور مقابله با بیابان زایی چالش ها و مشکلات ، را هکارهای مقابله با یابان زایی و ریزگردو گردوغبار ،معرفی گونه های بومی مناسب جهت انجام عملیات بیابان زدایی ، اقتصادی نمودن طرحهای بیابان زدایی ، چگونگی کمی نمودن داده های مربوط به پدیده های بیابان زدایی برگزار شد.

 

محمود زنگنه، رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته گفت بطور کلی بیابان هم فرصت هست وهم تهدید به همین جهت اولین ایستگاه تثبیت شن و بیابان زدایی در سطح کشور در سال 1344 در منطقه حارث آباد شهرستان سبزوار احداث شده است.

وی افزود: خراسان رضوی یک استان بیابانی است و این اداره کل از شیوه های مختلف بیولوژیک مانند نهالکاری همراه آبیاری و با بذرکاری ، مدیریت هرزآب همراه با بذر کاری، عملیات مکانیکی مانند مالچ پاشی ، احداث تله رسوب گیر، ایجاد بادشکن غیر زنده و عملیات مدیریتی مانند قرق وکنترل چرای دام جهت بیابان زدایی و تثبیت شن های روان استفاده می کنند .

 

زنگنه گفت: خراسان رضوی با مساحت 316 هزار هکتار جنگلهای دست کاشت بیابانی مقام اول کشور را داراست و این استان حدود 270 هزار هکتار نیزجنگل طبیعی بیابانی دارد .

 

وی ادامه داد حدود 28 طرح مشارکتی بیابان زدایی به مساحت بیش از 15 هزار هکتار در سطح استان اجرا شده است زنگنه مسئله بیابان زایی را یک تهدید بالقوه دانست که معضل اجتماعی ، اقتصادی و امنیتی داشته و تبعات آن ، مهاجرت مردم از مناطق بیابانی به سایر نقاط کشور است.

 

رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی مسائل فرهنگی و آموزشی وارتقای سطح آگاهی بهره برداران را بسیار با اهمیت شمرد و توجه به جوامع محلی و اقتصادی کردن طرح های بیابان زدایی را یکی از الویت های این اداره کل دانست .

 

وی تاکید کرد که بیابان علاوه بر محدودیت ، قابلیت و پتانسل های زیادی از جمله گردشگری ، تولید انرژی های پاک از جمله بادی و خورشیدی و… دارد که از آن به عنوان یک فرصت می توان نام برد و با برنامه ریزی صحیح ودر نظر گرفتن مسائل فنی و اجتماعی می توان به نتایج خوبی دست یافت.

 

زنگنه افزود: برای مقابله با بیابان زدایی وریزگرد در استان نیاز به عزم جدی و ملی دارد لذا از مسئولین و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و کلیه دستگاههای دولتی و غیر دولتی خواست که همکاری نمایند و همچنین همکاری مردم و بهره برداران منابع ملی ضرورت دارد.

 

لازم به ذکراست در این نشست محققانی از موسسه تحقیقات و اموزش کشاورزی ، محیط زیست ، سازمان مدیریت برنامه ریزی و اداره کل منابع طبیعی حضور داشتند.

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

محیط زیست

کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 18 45 01 - کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهرستان با بیان اینکه یکی از راههای جلوگیری فرسایش خاک ، کاشت نهال است گفت: یک میلیارد نهال طی ۴ سال در سطح کشور تولید وکاشته می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمید ترابی در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت کاشت نهال می تواند در حوزه احیای منابع طبیعی حفظ و جلوگیری از فرسایش خاک نقش موثر ایفا کند.

وی با بیان اینکه برای حفاظت هر چه بهتر از عرصه های منابع طبیعی ضمن آگاهی بخشی در جامعه می بایست طرح هایی به منظور افزایش پوشش گیاهی در کشور اجرایی شوند ، افزود: هدف گذاری تولید وکاشت این تعداد نهال نمونه ای از اقدام مردمی سازمان منابع طبیعی است که با مشارکت بخش خصوصی و مردم با کمک دهیاران جهت حفظ منابع آب و خاک به انجام می رسد.

وی با تاکید بر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی در حوزه خاک و آب ، بیابان و جنگل به کمک و مشارکت مردم با همیاری دهیاران میسر می شود افزود: برای کمک به بهبود منابع آبی می بایست امکانات ، ظرفیت های موجود به کار گرفته شود .
کاشت مناسب هر اقلیم که بتواند با شرایط خاص کم آبی ، خشکی و شوری مقاومت کند یکی از این اقدامات تلقی می شود.

ادامه مطلب

محیط زیست

تجلیل از جنگلبانان برگزیده در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 13 22 02 - تجلیل از جنگلبانان برگزیده در خراسان رضوی

ششمین جشنواره روز جنگلبان و جانثاران منابع طبیعی و آبخیزداری با حضور برگزیدگان استانی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن فنودی،مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: با تلاش شبانه روزی جنگلبانان ، قرقبانان در یگان حفاظت از عرصه های منابع طبیعی امروز بیشتر از گذشته در امر حفاظت و صیانت از انفال موفق عمل می کنند.

فنودی ضمن تاکید بر ارتقاء سطح حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی گفت این موفقیت ها را به بهاء بسیار زیادی که جان جنگلبانان ما میباشد به دست آوردیم .

وی ضمن تجلیل از مقام شهید مهندس غلامی که در سال جاری و در راه اجرای احکام و جلوگیری از تخریب اراضی ملی جان به جان آفرین تسلیم کرد گفت باید با تدبیر و همکاری مستمر با دستگاه های متولی در حفظ و حراست از انفال بکوشیم.

در حاشیه مراسم اعظم ملائی ، رئیس اداره آموزش ، ترویج و مشارکتهای مردمی اداره کل به عنوان متولی جشنواره به خبرنگار ما گفت : ششمین جشنواره روز جنگلبان و جانثاران منابع طبیعی در چهار بخش انتخاب جنگلبان نمونه ویژه نیروهای حفاظتی اداره ، تجلیل از ایثارگران و خانواده جانثاران حوزه منابع طبیعی مخصوص نیروهای حفاظتی و داوطلب و همیار طبیعت که در حین ماموریت دچار حادثه و آسیب می شوند ، جنگلبان افتخاری و نیروهایی که در حوزه منابع طبیعی فعالیت شاخص و یا ابتکار عمل ویژه و نواوری داشتند و بخش عشق و افتخار مربوط به خانواده جنگلبان که فعالیت شاخص فرهنگی ، هنری، اقتصادی اجتماعی شغل جنگلبان را ترویج  کردند.

وی اظهار داشت: با توجه به اعلام نظر کمیته استانی داوران مسلم شاکری از شهرستان قوچان ، احمد غلامی از شهرستان رشتخوار، ارسلان مخموری از شهرستان مشهد به عنوان جنگلبان نمونه ، مجید فانی بردسکن و خانم فهیمه رئیس زاده سرمزده کاشمر به عنوان جنگلبان افتخاری و در بخش عشق و افتخار حمیدرضا کریمی شهرستان ششتمد و شایان عوض وردی مقدم از شهرستان سبزوار و در بخش ایثارگران جواد غلامی طبسی و علی اکبر نجم آبادی انتخاب شدند که با لوح تقدیر از انان تجلیل شد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاءتفاهم نامه همکاریهای مشترک ترویج فرهنگ منابع طبیعی در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2023 01 24 17 39 59 - امضاءتفاهم نامه همکاریهای مشترک ترویج فرهنگ منابع طبیعی در شهرستان درگز

به منظور ایجاد مشارکت و ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین کودکان و نوجوانان، تفاهم نامه همکاریهای مشترک بین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درگز امضا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد پهلوان زاده،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درگز با بیان این خبر گفت: با توجه به اهمیت فرهنگ سازی و تحقق منویات مقام معظم رهبری در تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی که لزوما می بایست ازسنین خردسالی آغاز شود این تفاهمنامه که یک اقدام مشترک بین دودستگاه اجرایی میباشد امضاء شد.

پهلوان زاده افزود: براساس این تفاهم نامه منابع طبیعی و آبخیزداری در زمینه برگزاری اردوهای آموزشی ، ترویجی و بازدید از پروژه های اجرا شده ، کارگاههای حضوری ومجازی جهت نونهالان ، کودکان مشارکت آنان در مراسمات کاشت نهال را فراهم می آورد و کانون پرورش فکری و نوجوانان هم در ایجاد زمینه ثبت نام در طرح همیار طبیعت ، حضور کارشناسان منابع طبیعی در کارگاههای آموزشی ترویجی کودکان ونوجوانان برای تحقق این هدف همکاری می  کنند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به همکاری و تعامل مثبت و سازنده با دستگاههای آموزشی و اجرایی شهرستان بسترها برای توسعه همکاری در راستای ترویج فرهنگ منابع طبیعی فراهم می باشد.

ادامه مطلب

برترین ها