با ما همراه باشید

محیط زیست

بیش از 70 درصد مدیریت اراضی کشور برعهده سازمان منابع طبیعی وآبخیزداری

منتشر شده

در

photo 2022 05 29 18 08 55 - بیش از 70 درصد مدیریت اراضی کشور برعهده سازمان منابع طبیعی وآبخیزداری

 

 

 

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت:بیش از 70 درصد مدیریت اراضی کشور برعهده سازمان منابع طبیعی وآبخیزداری است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محسن فنودی، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: مدیریت بیش از 70 درصد از اراضی کشور بر عهده سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری است و این امر نشان دهنده حساسیت بالای وظایف محوله به این سازمان و تک تک نیروهای آن است.

 

 

ادی آزادروح ،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فیروزه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت منابع طبیعی شهرستان فیروزه و بیان تاثیرات پروژه‌های آبخیزداری در کنترل سیلاب و تغذیه سفره های آب زیرزمینی ارائه داد.

 

 

عمرانی

سد شوریجه ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

منتشر شده

در

photo 2022 06 27 21 23 11 - سد شوریجه ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته  است

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: پروژه سد شوریجه روی کشف رود در حال اجرا بوده که تاکنون ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،، علیرضا طاهری ، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: ازهزارو ۲۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت در سد دوستی در حال حاضر ۲۹۶ میلیون متر مکعب آب داریم که این وضعیت مطلوبی نیست.

وی افزود: در حال حاضر چهار سد مهم استان یعنی سد دوستی، سد طرق، سد کارده و ارداک و همچنین بیش از ۴۵۷ حلقه چاه آب زیرزمینی، دو قنات و یک چشمه به تامین آب مشهد کمک می‌کند.

 

طاهری گفت : در سد طرق ۸ میلیون متر مکعب و سد کارده ۱۰ میلیون متر مکعب آب دارد. سد ارداک با ۳۰ میلیون متر مکعب گنجایش، ۱۲ میلیون متر مکعب آب دارد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: در افق ۱۴۲۰ مصرف آب استان به ۴۰۰ میلیون متر مکعب در سال می رسد و در حال حاضر مهمترین پروژه‌ در حال اجرا طرح عظیم انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به شرق کشور است که برای کمبود آب صنعت و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

وی افزود: بر اساس این طرح قرار است ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب وارد خراسان رضوی شود که هم اکنون نیز پروژه در حال اجرا است. ضمن اینکه پروژه جایگزینی پساب با آب کشاورزی در دست اقدام است، لذا اصل اول در تامین آب مشهد تنوع بخشی در زمینه منابع آبی است.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: هریر رود در محل سد دوستی حدود ۵۰ هزار کیلومتر مربع وسعت و متوسط سالانه یک میلیارد آورد آب به سد دوستی دارد. این سد بین ایران و ترکمنستان بهره‌برداری می‌شود.

 

وی افزود: در خصوص آورد سد دوستی قرارداد ما با ترکمنستان است، اما امسال وضعیت خوبی ندارد. گستره این خشکسالی در افغانستان و ایران بوده و حجم آب مخزن هم اکنون ۲۹۶ میلیون متر مکعب است.

 

طاهری درباره تکمیل پروژه سد شوریجه بیان کرد: این پروژه روی کشف رود در حال اجرا بوده که تاکنون ۲۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. حجم آب تنظیمی سالانه ۳۰ میلیون متر مکعب است .

 

وی گفت : این پروژه با حمایت دستگاه‌های مرتبط رو به پیشرفت است و اولویت اصلی سد شوریجه دشت سرخس است و بخش دیگر برای شرب مشهد پیش‌بینی شده و حدود دو سال دیگر قابلیت بهره برداری دارد.

 

وی با اشاره به جغرافیای کشف رود افزود : در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ هکتار بسترکشف رود آزاد شده که کاشت غیر مجاز در این بستر نداریم.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه برای مسدود سازی چاه‌های غیر مجاز، حکم قضایی نیاز است، بیان کرد: در این خصوص از سال ۹۲ تا ۹۹، ۱۳ هزار و ۴۵۴ حلقه چاه غیر مجاز و طی سال جاری نیز ۲۴۰ حلقه چاه غیر مجاز در استان مسدود شده است. باغ‌ویلاها برای غرب مشهد به شدت مضر است.

 

همچنین، سید ابراهیم علوی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی اظهار کرد: ۹۳ شهر و دو هزار و ۸۰۰ روستا در خراسان رضوی تحت پوشش شرکت آبفای استان قرار دارد. در حال حاضر در ۳۰ شهر خراسان رضوی مشکلات آبی داریم که میزان مصرف آب در این شهرها با تولید آب متفاوت است. شهرهای بزرگ شامل شهرهای سبزوار، نیشابور، تربت حیدریه و خواف است.

 

وی گفت : در تربت حیدریه با اعتباراتی که تخصیص یافته و در شهرهای سبزوار و نیشابور نیز به فراخور پروژه‌ها این مشکل در حال مرتفع شدن است.

 

علوی افزود : مدیریت فشار برای شهرهای بزرگی اعم از نیشابور، سبزوار، تربت جام، تربت حیدریه و تایباد اعمال خواهد شد. منابع آبی سراسر استان ۲۴ ساعته فعال و در حال تولید آب هستند، اما این بیش از مقداری است که پیش‌بینی شده است.

وی خاطر نشان کرد :در روستاهای استان خراسان رضوی ۱۲۰ لیتر آب برای هر نفر در شبانه روز تولید می‌شود که بیش از این یعنی حدود ۲۰۰ لیتر توسط روستاییان مصرف می‌شود که این مساله تامین آب را با مشکل مواجه می‌کند.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت :در حال حاضردو هزار و ۲۰۰ منبع تامین به صورت چاه در استان خراسان رضوی وجود دارد و علاوه بر این نیز همه منابع آبی در مدار هستند.

شبنم مقدم

ادامه مطلب

عمرانی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد: بخشی از پروژه های اضطراری آب و فاضلاب در حال انجام است

منتشر شده

در

photo 2022 06 27 21 23 15 - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد: بخشی از پروژه های اضطراری آب و فاضلاب در حال انجام است

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: بخشی از پروژه های اضطراری آب و فاضلاب در حال انجام است که مربوط به مصوبات سفر استانی رئیس جمهوراست.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در نشست خبری هفته صرفه جویی آب و برق افزود: در مصوبات سفر استانی رئیس جمهور با تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار بوده و در مجموع برای کلان شهر مشهد بیش از ۵هزار میلیارد تومان برای بخش آب و فاضلاب پیش بینی شد.بخشی از این اعتبار برای پروژه‌های اضطراری تامین آب شرب مشهد تخصیص داده شده که هم اکنون نیز در حال انجام است.

 

وی افزود: تاسیسات روستاها به هیچ عنوان پاسخگوی نیاز فعلی نیست و ۲۷۰ روستا در شهرستان مشهد تحت پوشش این شرکت است که ۹۰ روستا در شرایط تنش آبی قرار دارند و ۷۵ روستا نیز به صورت تانکری آبیاری می شوند.

اسماعیلیان  از اختصاص ۱۳۰ میلیارد تومان برای روستاهای استان خبرداد و گفت:امید وارم طی دو سال آینده مشکلات در این حوزه مرتفع شود.

 

وی افزود: منابع تامین آب روستاها عمدتا چاه‌ها هستند و در این راستا اقدامات خوبی در مجتمع امام علی(ع) انجام شده و خوشبختانه مشکل آب روستای فرخد نیز حل شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: خشکسالی در دو سال اخیر با توجه به کاهش ۶۲ درصدی بارندگی نسبت به میانگین دراز مدت بی سابقه بوده و تداوم آن در سال آبی جاری با کاهش ۲۰ درصدی بارندگی شرایط ویژه به وجود آورده است. گذر از این شرایط با همراهی مردم و برنامه‌های پیش بینی شده فراهم شود.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت :در حال حاضر هدر رفت واقعی آب شرب در مشهد ۹ درصد است و کمترین میزان نسبت به شهرهای بزرگ را دارد و تلاش می کنیم این ۹ درصد کاهش پیدا کند.

 

وی گفت : قطعی برق در تامین آب شرب تاثیرگذار است ودر حال حاضر سرانه مصرف آب در مشهد در روز ۱۲۰ لیتر است که این میزان می‌تواند به ۷۰ لیتر کاهش یابد.

 

اسماعیلیان افزود: سال گذشته ۱۰ هزار فقره در مشهد انشعاب غیرمجاز شناسایی و تعیین تکلیف شد.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با اشاره به طراحی سامانه سوت زنی گفت: بر این اساس سامانه‌ای طراحی شده که مردم می‌توانند از چهار درگاه از جمله شماره تلفن۱۲۲ گزارش تخلف را ارائه کنند که البته پاداش مادی نیز در این خصوص درنظر گرفته شده است.

 

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

سلامت

جمع آوری 8 هزار انشعاب غیرمجاز در مشهد؛ هدف گذاری شده است

منتشر شده

در

photo 2022 06 21 21 13 43 - جمع آوری 8 هزار انشعاب غیرمجاز در مشهد؛ هدف گذاری شده است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد از هدفگذاری برای شناسایی، جمع آوری و تعیین تکلیف 8 هزار انشعاب غیرمجاز آب در مشهد برای سال جاری خبر داد .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین اسماعیلیان،مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با اعلام این خبر افزود: انشعابات غیرمجاز در شرایط کم آبی منجر به برهم خوردن توازن و عدم اجرای عدالت در آبرسانی به خصوص در مناطق روستایی می شود.

 

وی اظهار کرد: برخورد با انشعابات غیرمجاز به صورت جدی در دستور کار شرکت است و با پیگیری حقوقی و حمایت دستگاه قضا، احکام بازدارنده ای برای متخلفان صادر می شود.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد تصریح کرد: انشعابات غیرمجاز علاوه بر وارد کردن خسارت به تاسیسات شرکت و خطوط انتقال، تهدیدی برای بهداشت و سلامت افراد است؛ از این رو متخلفان علاوه بر جریمه ممکن است به حبس نیز محکوم شوند.

 

اسماعیلیان افزود: از آنجایی که انشعابات غیرمجاز در مسیر خط انتقال آب به مشهد و بیشتر متعلق به باغ ویلاها هستند لذا شهروندان در زمان خرید یک ملک باید برای اطمینان از مجاز بودن انشعاب آب آن، از شرکت آب و فاضلاب مشهد استعلام اخذ کنند.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد ادامه داد: طی روزهای گذشته با همراهی دستگاه قضایی، انشعاب غیرمجازی در شهرستان گلبهار کشف شد که 15 باغ ویلا از آن تغذیه می شدند.

 

اسماعیلیان گفت: انشعابات غیرمجاز موضوع مستمری است که همواره وجود دارد و ریشه این انشعابات به عواملی نظیر ساخت و ساز غیرمجاز و محدودیت های قانونی برای واگذاری انشعابات مصارف زیاد ؛ بازمی گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد

 

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها