با ما همراه باشید

اقتصادی

تأثیر بحران خشکسالی بر شیلات شهرستان فریمان

منتشر شده

در

photo 2022 01 08 10 42 21 - تأثیر بحران خشکسالی بر شیلات شهرستان فریمان

 

خشکسالی بر آبزی پروری شهرستان فریمان اثرات نامطلوبی گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی کاظمی فریمانی، مدیر جهاد کشاورزی فریمان با اشاره به اینکه بزرگترین پروژه تفریخ شمال شرق کشور با ظرفیت 4 میلیون قطعه در شهر فرهادگرد واقع در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد افزود: متأسفانه به دلیل کم شدن آب قنات، این پروژه عظیم هم اکنون به حالت تعطیل درآمده است.

وی اظهار داشت: همچنین دو واحد پرورش ماهیان سردآبی به ظرفیت 60 هزار قطعه که می توانست حدود 60 تن ماهی را در سبد غذایی خانوار شهرستان و استان تأمین کند، در استخرهای ذخیره آب کشاورزی دشت کته شمشیر فریمان به دلیل خاموشی چاه های کشاورزی در پی کم آبی و کاهش دبی چاه ها تعطیل می باشد.

وی گفت: خوشبختانه در همین شرایط در برخی مزارع پرورش ماهیان سردآبی و در جهت مقابله با بحران خشکسالی، پرورش دهندگان توانسته اند با فیلتراسیون و برگشت آب با استفاده از درام فیلتر، نه تنها تولید را حفظ کنند بلکه رهاسازی بیشتری هم داشته باشند.

وی همچنین افزود: وجود رودخانه فریمان نیز در این شهرستان مزیتی است که باعث ایجاد مزارع پرورش ماهیان سردآبی با ظرفیت 180 تن در سال تولید گوشت ماهی قزل آلا می شود که متأسفانه به دلیل تأثیر عوامل خشکسالی، برخی مزارع پرورش ماهی (استخر های ذخیره آب کشاورزی) تعطیل شده اند.

وی گفت: در حوزه پرورش ماهیان گرمابی با توجه به اینکه شهرستان فریمان جزء مناطق سرد استان می باشد و کوتاه بودن فصل گرما و غذا دهی، مناسب برای پرورش ماهیان گرمابی نیست، در عین حال در سالهای گذشته 250 استخر ذخیره آب کشاورزی ماهی دار بوده است و 80 تن گوشت ماهیان گرمابی در هر سال تولید می شده است. اما در سال جاری به دلیل خشکسالی و خشک شدن آب سد فریمان و به تبع آن استخرهای ذخیره آب کشاورزی هم با کاهش شدید حجم آب مواجه شده و امکان پرورش ماهی در آنها بسیار کم شده است.

کاظمی فریمانی افزود: همچنین سد فریمان با حجم 4 میلیون متر مکعب ظرفیت بسیار بزرگی برای رهاسازی بچه ماهی با استفاده از تغذیه طبیعی و تولید گوشت ماهی است که به دلیل تأثیر بحران خشکسالی این امکان از شهرستان و استان گرفته است.

وی گفت: علاوه بر این شهرستان فریمان ظرفیت احداث واحدهای پرورش ماهیان خاویاری را نیز دارد که در صورت وجود متقاضی پرورش این ماهیان در این شهرستان امکان پذیر است.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی فریمان

اقتصادی

عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2022 08 05 12 45 56 - عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

 

با توجه به معرفی بهره برداران کشاورزی به بانک کشاورزی شهرستان جهت دریافت تسهیلات مکانیزاسیون، پرداخت تسهیلات با مشکل رو به رو شده است.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، هادی ساربان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: بدون شک بهره برداران کشاورزی برای افزایش ضریب مکانیزاسیون و خرید ادوات کشاورزی مورد نیاز خود، نگاه ویژه‌ای به تسهیلات و وام دارند و در حال حاضر مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی بانک‌ کشاورزی شهرستان و سختگیری بیش از حد، دسترسی این قشر زحمتکش به وام را کاهش داده است.

ساربان افزود: براساس پیگیری های انجام شده از طرف کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات، افت منابع مالی بانک کشاورزی شهرستان، پرداخت تسهیلات خط اعتباری شماره 10 مکانیزاسیون شهرستان مه ولات را با مشکل جدی رو به رو کرده است.

وی اعتقاد دارد که تسهیلات باید هر چه روان تر، راحت‌تر و ارزان‌تر به بهره برداران بخش کشاورزی ارائه شود، اما اینکه تا این مطلوب چقدر فاصله داریم و آیا وضع ما مطلوب است یا نه، باید گفت که مطلوب نیست.

او گفت: از ابتدای سالجاری تا کنون، در راستای توسعه فناوری‌های نوین در بخش مکانیزاسیون، تا کنون نزدیک به 80 هزار میلیون ریال از اعتبارات تخصیصی به شهرستان جهت دریافت تسهیلات برای خرید 50 دستگاه انواع ادوات کشاورزی به بانک معرفی شده اند و روند معرفی اعتبارات مذکور ادامه دارد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 17 39 28 - هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

مراسم تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان کاشمر با حضور مدیرکل عشایر استان خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در جلسه تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان گفت:خوشبختانه اداره امور عشایر با مدیریت قابل قبولی که توسط مسئولین خود داشته کم حاشیه ترین دوران خود از ابتدای تاسیس را سپری کرده است.

شجعی افزود: اکنون که بخش اقتصادی مورد توجه و عنایت دولت است، به سازمان امور عشایر و مدیران و کارکنان این سازمان توجه و عنایت بیشتری شده تا مجموعه سازمان بتواند تلاشهای موثرتری را در خدمات رسانی به جامعه عشایری کشور که از تولید کنندگان کم توقع هستند، داشته باشد.

 

مدیرکل امور عشایر استان خراسان رضوی  گفت: جامعه عشایری کشور از ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی بالایی برخوردار است و هر چادر عشایری به عنوان یک کارگاه تولیدی است.

محمد رضا نبوی اداره عشایر شهرستان را يكی از اداره های فعال در ارائه خدمات مطلوب به عشاير شهرستان عنوان کرد و افزود:عشایر بدون هیچ چشم‌ داشتی و با کمترین امکانات اما با تلاش خستگی‌ ناپذیر بسیاری از نیازهای جامعه را مرتفع می‌کنند و لازم است توجه و حمایت‌های بیشتری از این قشر انجام شود.

ادامه مطلب

اقتصادی

تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 41 57 - تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

واحدهای نیمه فعال و راکد درشهرستان درگز با شدت بیشتری پیگیری می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت : با عنایت به نامگذاری سال جدید به سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین توسط مقام معظم رهبری و تاکید ریاست سازمان برای احصاء مشکلات و تلاش حداکثری در رفع موانع پیش رو و راه اندازی واحد های راکد و نیمه فعال جهاد کشاورزی شهرستان درگز تلاش می کند با برگزاری جلسات و پیگیری مستمر در حد توان تلاش خود را جهت رفع موانع واحد های تولیدی بکار گیرد.

وی افزود : ادارات با در نظر گرفتن اولویت ضمن رصد و شناسایی کارشناسی ودقیق مشکلات و موانع ، طرح های نیمه فعال و راکد را در اسرع وقت به واحد طرح و برنامه اعلام نمایند تا نسبت به برگزاری جلسه و طرح موضوع اقدام  کند.

فرهنگی بیان کرد: درهمین راستاهمکاران تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی با همکاری طرح وبرنامه و با هدف  برطرف کردن مشکلات حوزه تولید و پشتیبانی همه جانبه از تولیدکننده برآن شدند واحدهای دامی که قابلیت برگشت به چرخه تولید را دارند شناسایی کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها