با ما همراه باشید

اجتماعی

تجلی عزاداری خالصانه همراه با رعایت مومنانه در تاسوعای ۱۴۰۰ مشهد

منتشر شده

در

mashad - تجلی عزاداری خالصانه همراه با رعایت مومنانه در تاسوعای ۱۴۰۰ مشهد

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از ایرنا- مراسم تاسوعای سال ۱۴۰۰ شمسی در مشهد به واسطه شیوع گسترده ویروس کرونا با تفاوتهای بارزی در مقایسه با سالهای قبل از صبح امروز در این شهر آغاز شد و سوگواران حسینی با تمسک به رهنمود رهبر معظم انقلاب جلوه‌ای از عزاداری خالصانه توام با رعایت مومنانه شیوه نامه های بهداشتی را به نمایش گذاشتند.

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در روزهای نخست ماه محرم اعلام کردند: یک مساله، مساله‌ مجالس حسینی و مجالس عزای عاشوراست که بسیار مهم است. البته این مجالس مایه‌ برکت و رحمت الهی است، مایه‌ توجّه برکات الهی به کشور و ملّت است ما به این مجالس احتیاج داریم.

ایشان تصریح کردند: این مجالس باید باشد منتها با کمال دقت و شدت بایستی این شیوه‌نامه‌ها مراعات بشود یعنی واقعاً هم مسوولینی که مجالس را ترتیب می‌دهند، هم آقایان منبری‌ها و وعّاظ یا مدّاحانی که مجلس را اداره می‌کنند، هم آحاد مردمی که در این مجالس شرکت میکنند، بایستی ملاحظه‌ کنند تا با دقّت شیوه‌نامه‌ها رعایت بشود، فاصله‌ها رعایت بشود.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مردم نگذارند این مجالس خدای نکرده وسیله‌ شیوع بشود تا مخالفین و دشمنان بتوانند این مجالس را طعن کنند و بگویند مجالس حسینی موجب شیوع شد؛ نباید بگذارید یک چنین اتّفاقی بیفتد.

مردم مشهد در دهه محرم و به ویژه روز تاسوعا این رهنمودها را مدنظر قرار دادند. به گزارش خبرنگار ایرنا، با وجود این که همه ساله مشهد در سالروز تاسوعا و عاشورای حسینی مملو از جمعیت عاشق در خیابانهای منتهی به حرم مطهر رضوی بود اما امسال با توجه به توصیه های مسوولان و همچنین اعمال برخی محدودیتها شاهد حضور تعداد کمتری از مردم در سطح معابر و همچنین صحن و سرای بارگاه منور رضوی هستیم و مردم با تعطیلی کسب و کارها و برافراختن پرچمها و نصب کتیبه های محرمی بر در و دیوار مغازه ها یا مقابل تراسها و بالکنهای منازل خود و سیاه پوشیدن حزن و عزاداری خود در این ایام و همراهی خود با ارزشها و شعائر حسینی را نشان می دهند.

در محرم امسال حضور دسته‌های عزادار در مکان‌های مشخص و روباز در شهر مشهد برنامه ریزی شده است و بیشتر هیاتهای عزاداری در این مکان‌ها مراسم خود را برگزار کردند نظیر عزاداری شب گذشته مردم مشهد در کوه پارک این شهر.

تاسوعای ۱۴۰۰ مشهد؛ تجلی عزاداری خالصانه همراه با رعایت مومنانه

بر اساس اعلام اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، این استان حدود پنج هزار هیات مذهبی دارد که ۲ هزار و ۵۰۰ هیات در مشهد مجوز فعالیت دارند و با تمهیدات اندیشه شده فعالیت این تعداد هیات و دسته های عزادار با استفاده از گروه های مشترک بازرسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و این اداره کل انجام می شود.

هیات‌های مذهبی در مشهد مجوزی برای دسته‌روی و حرکت به سوی حرم مطهر رضوی ندارند

در همین راستا معاون امنیتی، انتظامی فرماندار مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: مطابق شیوه‌نامه اعلامی ستاد ملی مقابله با کرونا، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی، هیات‌های مذهبی در مشهد مجوزی برای دسته‌روی و حرکت به سوی حرم مطهر رضوی ندارند.

محمدرضا دانشورنیا افزود: همانند سال قبل حرکت دسته‌های عزاداری به علت شیوع ویروس کرونا در سطح شهر صورت نمی گیرد و علاوه بر آن هرگونه فعالیت عزاداری هیات ها در اماکن مسقف نیز ممنوع است و فعالیت آنها در فضای باز نیز باید مطابق شیوه نامه های بهداشتی و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی انجام شود.

با این اوصاف چهار محور ورودی به حرم مطهر رضوی از نخستین ساعات صبح با ایجاد موانع فیزیکی و حضور پرتعداد نیروهای انتظامی و راهور برروی خودروها و موتورسیکلتها بسته بود.

در بخشهایی از خیابانهای منتهی به حرم، صندلی با رعایت فاصله اجتماعی چیده شده بود و در این مکانها مراسم نوحه خوانی و عزاداری اجرا می شد.

البته شهروندان مشهدی کم و بیش و بیشتر به صورت خانوادگی برای عرض تسلیت به مناسبت تاسوعای حسینی به حرم مطهر رضوی مشرف می شدند اما دسته ها و هیات های مذهبی به کلی در خیابانها و حرم مطهر رضوی حضوری نداشتند.

استفاده گسترده از ماسک توسط مردم

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا، حضور نیروی انتظامی برای اعمال منع عبور و مرور وسایل نقلیه موتوری در خیابانهای اطراف حرم رضوی مشهود بود البته عوامل بهداشتی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در کنار این نیروها بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در محل های تجمع و برگزاری مراسم حضور داشتند.

در تاسوعای امسال بر تن داشتن لباس مشکی و ماسک بهداشتی به عنوان مشخصه ظاهری همه عزاداران در اطراف حرم رضوی شناخته می شود و بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا اغلب افرادی که در خیابانهای منتهی به حرم مطهر رضوی قدم می‌گذاشتند ماسک زده بودند و می‌توان گفت ۹۰ درصد عزاداران ماسک بر صورت داشتند.

رعایت موارد بهداشتی از بلندگوهای مستقر در چهار محور ورودی به حرم مطهر رضوی مدام به عزاداران یادآوری می‌شد و مجری برنامه ها نیز از مردم می‌خواست فاصله ۱.۵ متری را باید یکدیگر رعایت کنند.

حضور مسافران در مشهد

البته حضور مسافران از سایر شهرها در مراسم عاشورای امسال مشهد نیز مشهود بود و نکته قابل تامل و موجب تعجب حضور برخی زائران خارجی از برخی کشورهای عرب زبان منطقه بود.

وضعیت کرونایی خراسان رضوی و مشهد در تاسوعای حسینی

شیوع گسترده سویه دلتای ویروس کرونا این روزها به شدت خراسان رضوی و به ویژه کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد را درگیر کرده است. بر اساس آمار رسمی ۲۷ شهرستان خراسان رضوی از جمله مشهد در وضعیت قرمز، پنج شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

متولیان بهداشت و درمان در خراسان رضوی اعلام کرده اند هم‌اکنون شمار بستری‌شدگان جدید کرونا در بیمارستان‌های استان به ۹۰۰ نفر در روز افزایش یافته است و استان و به ویژه مشهد با این آمار گسترده مبتلایان به کووید ۱۹با کمبود دارو و اکسیژن مواجه شده است.

دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این رابطه گفت: متاسفانه همچنان شاهد افزایش تعداد مبتلایان، بستری شدگان و فوتی های ناشی از کرونا در مشهد و استان خراسان رضوی هستیم.

دکتر علی‌اصغر انجیدنی افزود: هم اکنون سه هزار و ۷۷۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان خراسان رضوی بستری هستند که ۲ هزار و ۸۷۰ نفر از آنها مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که علاوه بر کلانشهر مشهد ۱۵ شهرستان دیگر خراسان رضوی را زیر پوشش دارد.
وی اضافه کرد: تعداد بیماران بستری در بخش مراقبتهای ویژه خراسان رضوی به بیش از ۶۰۰ نفر رسیده است که ۵۰۸ نفر از آنان در مشهد زیر درمان قرار دارند از طرفی هم اکنون ۹۵ درصد تخت های آی. سی. یو در استان خراسان رضوی اشغال است.
دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تنها راه برون رفت از بحران کنونی، قطع زنجیره انتقال ویروس از طریق پرهیز از دورهمی و تجمعات، در خانه ماندن، استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

آنچنان که مسوولان اعلام کرده اند شیوع کرونا مساله نخست کشور است از طرفی فعالیت و کسب و کار عمومی مردم، سفرهای تابستانی و همچنین تجمعات خانوادگی و اجتماعی موجب افزایش شیوع کرونا در کشور می شود که در این راستا موضوع تعطیلی کسب و کارها، توقف سفرها و همچنین برگزاری مراسم های عزاداری با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مدنظر قرار گرفته است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

افتتاح اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 10 12 15 35 57 - افتتاح  اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد

اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، اولین مرکز نوآوری پست ، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته با حضور ویدئو کنفرانسی سبحانی فر معاون وزیر ارتباطات ،مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی پست ،محمد رضا قادری عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ، سید احمد موسوی مدیر کل پست استان خراسان رضوی و حمید رضا روحبخش مدیر فناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی و جمعی از مسئولین در خراسان رضوی افتتاح شد.

رمضانعلی سبحانی‌فر معاون وزیر ارتباطات در آیین افتتاح مراکز نوآوری و کارآفرینی اظهار داشت : هوشمند سازی همه فرآیندها پایه اصلی برای تحول درشرکت ملی پست می باشد .
مدیر عامل شرکت ملی پست خاطر نشان کرد : شش مرکز مکانیزه در کشور راه اندازی شده است و تجهیز تجزیه و مبادلات استانها موجب کاهش آسیب دیدگی و کاهش خطا های احتمالی در ارسال مرسولات می باشد .

وی افزود : پست نقش مهمی در رفع مشکلات کسب و کارها را دارد و باعث رفع فساد اقتصادی شده است و  نوآوری علاوه بر حذف واسطه ها و رانت ها موجب شفافیت در ارائه است و مکمل فساد زدایی می باشد .

معاون وزیر ارتباطات برتوجه به محورهای پست هوشمند، تجارت الکترونیک، لجستیک یکپارچه، حمل‌ونقل پاک و سیستم‌های پرداخت توسط مدیران پست در سراسر کشور تاکید کرد و افزود: در حال حاضر زیر ساخت های پست در کشور توسعه یافته است .

محمد رضا قادری عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست اظهار داشت : افتتاح پنج مرکز نوآوری در کشور همزمان با هفته پست اتفاق مهمی است و تحول دیجیتال در پست مورد توجه اتحادیه جهانی پست قرار گرفته است .

وی در ادامه تصریح کرد در حوزه توزیع ، تجارت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال نیازمند تعامل و همکاری با شرکت های دانش بنیان هستیم .

قادری ضمن اشاره به سامانه بازار الکترونیک شرکت ملی پست گفت :امروز زمان گسترش همکاری با شرکت های دانش بنیان فراهم آمده است و پست هوشمند و نو آور موتور اقتصاد دیجیتال کشور است .

سید احمد موسوی مدیر کل پست استان خراسان رضوی گفت : با توجه به رشد روز افزون فناوری و نیاز پست به استفاده از این فن آوری ها جهت رشد و ارتقاء دانش فنی از شرکتهای استارتاپی و شتابدهنده ها استفاده خواهیم کرد .

هماهنگی با پارکهای علمی وفناوری و فاوا وعقد تفاهم نامه ،معرفی شرکتهای مستعد توسط پارک ، معرفی شرکتهای مستعد توسط پارک ، اخذ درخواست از شرکت جهت در اختیار قراردادن فضا و انجام مراحل اداری جهت عقد قرارداد، اسکان و تجهیز مکان توسط شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد پست، تعیین خطی مشی فعالیت جهت شرکتهای طرف قرارداد، تهیه طرحهای عملیاتی و تعیین برنامه زمانبدی ، ارجاع شرکتهای پیمانکار جهت بهره برداری از تسهیلات وزارتی، بکارگیری نتیجه طرحهای اجرا شده در بدنه پست بصورت آزمایشی، اصلاحات لازم در طرحهای پیاده شده جهت انجام درست فرایندهااز اقداماتی بود که مدیر کل پست استان به آن اشاره داشت .

مدیر کل پست استان خراسان رضوی در ادامه افزود : با توجه به افتتاح پارک فاوای وزارت در طبقه چهارم پست مرکزی و استقرار خانه خلاق و نوآوری محتوی دیجیتال نیتک و شرکت سرزمین نوآوری گرین تک و همچنین هماهنگی انجام شده جهت استفاده از توان فنی و اطلاعاتی شرکتهای زیر مجموعه این پارکها توان اجرائی جهت رشد سریع مرکز نوآوری پست استان بیشتر خواهد شد.

موسوی تصریح کرد : برابر هماهنگی انجام شده تعدادی از واحدهای طبقه پنجم ساختمان اداره کل فناوری در مشهد به شرکتهای نوآور نیز اختصاص داده شده است که در حال طی مراحل اداری جهت انجام این مهم می باشند.

بر اساس این گزارش افتتاح مراکز نوآوری به طور همزمان دراستانهای تهران ، خراسان رضوی ، اصفهان ، یزد و گلستان صورت گرفت .

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل پست استان خراسان رضوی

 

 

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

برپایی کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 17 36 56 - برپایی کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار

کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، کارگاه آموزشی ترویجی ویژه طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار برگزار شد.

حسین عبدالله زاده ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار با بیان این خبر گفت: هدف از برپایی این کارگاهها ،آگاهی بخشی و آشنایی بهره برداران و مرتعداران با مراحل مختلف تهیه طرح مرتعداری تلفیقی در مهلت است.

وی افزود: در این کارگاه آموزشی ترویجی که با حضور دامداران و مرتعداران مرتع در حاجی میر تشکیل شده بود 46 نفر فراگیر شرکت کردند.

عبدالله زاده اضافه کرد: شهرستان رشتخوار 420 هزار هکتار مساحت دارد که 320 هزار هکتار آن را مراتع تشکیل می دهند که این سطح قادر است بیش از 35000 رأس دام سبک شهرستان را تعلیف کند.

وی ادامه داد از ابتدای سال جاری تاکنون 3 دوره کارگاه آموزشی ترویجی در شهرستان رشتخوار با حضور 200 نفر فراگیر تشکیل شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار خاطر نشان کرد: برپایی کارگاه های آموزشی و ترویجی برای مرتعداران و دامداران شهرستان با هدف حفظ پوشش گیاهی و رعایت قرق مراتع مطابق پروانه های چرا امری ضروری است.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خبر داد: آغاز سرشماری پاییزه حیات وحش خراسان رضوی

منتشر شده

در

IMG 3916 1601200 - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خبر داد:  آغاز سرشماری پاییزه حیات وحش خراسان رضوی

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از آغاز برنامه سرشماری حیات وحش شامل پستانداران علفخوار در مناطق تحت مدیریت محیط زیست این استان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تورج همتی در این باره افزود: سرشماری گونه های علفخوار در استان خراسان رضوی با مشارکت محیط بانان و کارشناسان حیات وحش در حال انجام است.

 

وی گفت: سرشماری پائیزه عموماً به منظور بررسی و تحلیل وضعیت جمعیت حیات وحش انجام می شود و امسال نیز سرشماری گونه های شاخص پستانداران علفخوار شامل قوچ و میش اوریال، کل و بز وحشی و آهو آغاز شده و بدلیل شیوع ویروس کرونا، بخشنامه ای به سراسر استان درباره الزام رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام مأموریت های سر شماری ابلاغ و با جدیت نظارت می شود.

 

وی ادامه داد: برنامه سرشماری در 35 منطقه تحت مدیریت در قالب 340 گروه در مدت زمان 110 روز با مشارکت بیش از 800 نفر ، از دهم مهر ماه آغاز شده است.

 

وی افزود : با توجه به وسعت و تعداد مناطق تحت مدیریت و لزوم برآورد سریع جمعیت وحوش، مناسب ترین روش برای سرشماری، روش مشاهده مستقیم از طریق پیمایش خطی است که بر این اساس مسیرهای سرشماری هر منطقه برروی نقشه های توپوگرافی با تکیه به تجارب محیط‌بانان و کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات‌وحش حفاظت محیط زیست استان مشخص می شود.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با بیان اینکه نتایج سرشماری بعد از مشاهدات، جمع آوری و به منظور تجزیه و تحلیل مورد بررسی قرار می‌گیرد گفت: هدف از برآورد جمعیت حیات وحش، بررسی وضعیت زاد و ولد، شناسایی عوامل تهدید و شناسایی مناطق مستعد برای ارتقای سطح حفاظتی زیستگاه ها است.

 

۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومتر مربعی خراسان رضوی زیر پوشش حفاظت محیط زیست قرار دارد و مساحت زیستگاه های این استان دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است.

خراسان رضوی به ازای هر 15 هزار هکتار یک محیط بان در اختیار دارد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها