با ما همراه باشید

اجتماعی

تجلی عزاداری خالصانه همراه با رعایت مومنانه در تاسوعای ۱۴۰۰ مشهد

منتشر شده

در

mashad - تجلی عزاداری خالصانه همراه با رعایت مومنانه در تاسوعای ۱۴۰۰ مشهد

پایگاه خبری مشهد عمران به نقل از ایرنا- مراسم تاسوعای سال ۱۴۰۰ شمسی در مشهد به واسطه شیوع گسترده ویروس کرونا با تفاوتهای بارزی در مقایسه با سالهای قبل از صبح امروز در این شهر آغاز شد و سوگواران حسینی با تمسک به رهنمود رهبر معظم انقلاب جلوه‌ای از عزاداری خالصانه توام با رعایت مومنانه شیوه نامه های بهداشتی را به نمایش گذاشتند.

رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در روزهای نخست ماه محرم اعلام کردند: یک مساله، مساله‌ مجالس حسینی و مجالس عزای عاشوراست که بسیار مهم است. البته این مجالس مایه‌ برکت و رحمت الهی است، مایه‌ توجّه برکات الهی به کشور و ملّت است ما به این مجالس احتیاج داریم.

ایشان تصریح کردند: این مجالس باید باشد منتها با کمال دقت و شدت بایستی این شیوه‌نامه‌ها مراعات بشود یعنی واقعاً هم مسوولینی که مجالس را ترتیب می‌دهند، هم آقایان منبری‌ها و وعّاظ یا مدّاحانی که مجلس را اداره می‌کنند، هم آحاد مردمی که در این مجالس شرکت میکنند، بایستی ملاحظه‌ کنند تا با دقّت شیوه‌نامه‌ها رعایت بشود، فاصله‌ها رعایت بشود.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مردم نگذارند این مجالس خدای نکرده وسیله‌ شیوع بشود تا مخالفین و دشمنان بتوانند این مجالس را طعن کنند و بگویند مجالس حسینی موجب شیوع شد؛ نباید بگذارید یک چنین اتّفاقی بیفتد.

مردم مشهد در دهه محرم و به ویژه روز تاسوعا این رهنمودها را مدنظر قرار دادند. به گزارش خبرنگار ایرنا، با وجود این که همه ساله مشهد در سالروز تاسوعا و عاشورای حسینی مملو از جمعیت عاشق در خیابانهای منتهی به حرم مطهر رضوی بود اما امسال با توجه به توصیه های مسوولان و همچنین اعمال برخی محدودیتها شاهد حضور تعداد کمتری از مردم در سطح معابر و همچنین صحن و سرای بارگاه منور رضوی هستیم و مردم با تعطیلی کسب و کارها و برافراختن پرچمها و نصب کتیبه های محرمی بر در و دیوار مغازه ها یا مقابل تراسها و بالکنهای منازل خود و سیاه پوشیدن حزن و عزاداری خود در این ایام و همراهی خود با ارزشها و شعائر حسینی را نشان می دهند.

در محرم امسال حضور دسته‌های عزادار در مکان‌های مشخص و روباز در شهر مشهد برنامه ریزی شده است و بیشتر هیاتهای عزاداری در این مکان‌ها مراسم خود را برگزار کردند نظیر عزاداری شب گذشته مردم مشهد در کوه پارک این شهر.

تاسوعای ۱۴۰۰ مشهد؛ تجلی عزاداری خالصانه همراه با رعایت مومنانه

بر اساس اعلام اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، این استان حدود پنج هزار هیات مذهبی دارد که ۲ هزار و ۵۰۰ هیات در مشهد مجوز فعالیت دارند و با تمهیدات اندیشه شده فعالیت این تعداد هیات و دسته های عزادار با استفاده از گروه های مشترک بازرسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و این اداره کل انجام می شود.

هیات‌های مذهبی در مشهد مجوزی برای دسته‌روی و حرکت به سوی حرم مطهر رضوی ندارند

در همین راستا معاون امنیتی، انتظامی فرماندار مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: مطابق شیوه‌نامه اعلامی ستاد ملی مقابله با کرونا، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی، هیات‌های مذهبی در مشهد مجوزی برای دسته‌روی و حرکت به سوی حرم مطهر رضوی ندارند.

محمدرضا دانشورنیا افزود: همانند سال قبل حرکت دسته‌های عزاداری به علت شیوع ویروس کرونا در سطح شهر صورت نمی گیرد و علاوه بر آن هرگونه فعالیت عزاداری هیات ها در اماکن مسقف نیز ممنوع است و فعالیت آنها در فضای باز نیز باید مطابق شیوه نامه های بهداشتی و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی انجام شود.

با این اوصاف چهار محور ورودی به حرم مطهر رضوی از نخستین ساعات صبح با ایجاد موانع فیزیکی و حضور پرتعداد نیروهای انتظامی و راهور برروی خودروها و موتورسیکلتها بسته بود.

در بخشهایی از خیابانهای منتهی به حرم، صندلی با رعایت فاصله اجتماعی چیده شده بود و در این مکانها مراسم نوحه خوانی و عزاداری اجرا می شد.

البته شهروندان مشهدی کم و بیش و بیشتر به صورت خانوادگی برای عرض تسلیت به مناسبت تاسوعای حسینی به حرم مطهر رضوی مشرف می شدند اما دسته ها و هیات های مذهبی به کلی در خیابانها و حرم مطهر رضوی حضوری نداشتند.

استفاده گسترده از ماسک توسط مردم

بر اساس مشاهدات خبرنگار ایرنا، حضور نیروی انتظامی برای اعمال منع عبور و مرور وسایل نقلیه موتوری در خیابانهای اطراف حرم رضوی مشهود بود البته عوامل بهداشتی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در کنار این نیروها بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در محل های تجمع و برگزاری مراسم حضور داشتند.

در تاسوعای امسال بر تن داشتن لباس مشکی و ماسک بهداشتی به عنوان مشخصه ظاهری همه عزاداران در اطراف حرم رضوی شناخته می شود و بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا اغلب افرادی که در خیابانهای منتهی به حرم مطهر رضوی قدم می‌گذاشتند ماسک زده بودند و می‌توان گفت ۹۰ درصد عزاداران ماسک بر صورت داشتند.

رعایت موارد بهداشتی از بلندگوهای مستقر در چهار محور ورودی به حرم مطهر رضوی مدام به عزاداران یادآوری می‌شد و مجری برنامه ها نیز از مردم می‌خواست فاصله ۱.۵ متری را باید یکدیگر رعایت کنند.

حضور مسافران در مشهد

البته حضور مسافران از سایر شهرها در مراسم عاشورای امسال مشهد نیز مشهود بود و نکته قابل تامل و موجب تعجب حضور برخی زائران خارجی از برخی کشورهای عرب زبان منطقه بود.

وضعیت کرونایی خراسان رضوی و مشهد در تاسوعای حسینی

شیوع گسترده سویه دلتای ویروس کرونا این روزها به شدت خراسان رضوی و به ویژه کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد را درگیر کرده است. بر اساس آمار رسمی ۲۷ شهرستان خراسان رضوی از جمله مشهد در وضعیت قرمز، پنج شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

متولیان بهداشت و درمان در خراسان رضوی اعلام کرده اند هم‌اکنون شمار بستری‌شدگان جدید کرونا در بیمارستان‌های استان به ۹۰۰ نفر در روز افزایش یافته است و استان و به ویژه مشهد با این آمار گسترده مبتلایان به کووید ۱۹با کمبود دارو و اکسیژن مواجه شده است.

دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این رابطه گفت: متاسفانه همچنان شاهد افزایش تعداد مبتلایان، بستری شدگان و فوتی های ناشی از کرونا در مشهد و استان خراسان رضوی هستیم.

دکتر علی‌اصغر انجیدنی افزود: هم اکنون سه هزار و ۷۷۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان خراسان رضوی بستری هستند که ۲ هزار و ۸۷۰ نفر از آنها مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که علاوه بر کلانشهر مشهد ۱۵ شهرستان دیگر خراسان رضوی را زیر پوشش دارد.
وی اضافه کرد: تعداد بیماران بستری در بخش مراقبتهای ویژه خراسان رضوی به بیش از ۶۰۰ نفر رسیده است که ۵۰۸ نفر از آنان در مشهد زیر درمان قرار دارند از طرفی هم اکنون ۹۵ درصد تخت های آی. سی. یو در استان خراسان رضوی اشغال است.
دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تنها راه برون رفت از بحران کنونی، قطع زنجیره انتقال ویروس از طریق پرهیز از دورهمی و تجمعات، در خانه ماندن، استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

آنچنان که مسوولان اعلام کرده اند شیوع کرونا مساله نخست کشور است از طرفی فعالیت و کسب و کار عمومی مردم، سفرهای تابستانی و همچنین تجمعات خانوادگی و اجتماعی موجب افزایش شیوع کرونا در کشور می شود که در این راستا موضوع تعطیلی کسب و کارها، توقف سفرها و همچنین برگزاری مراسم های عزاداری با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مدنظر قرار گرفته است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجتماعی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: صد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود

منتشر شده

در

IMG 20221125 010948 818 - معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: صد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از تجهیزصد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی خبرداد.

معصومه نجفی، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در بیست و چهارمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان خراسان رضوی در مشهد گفت: امسال ۱۲۰ هزار کلاس ابتدایی روستایی و عشایری کشور به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، معصومه نجفی، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: در هفته کتاب به صورت نمادین رونمایی از ۳۲ کتابخانه کلاسی در این تعداد مدرسه در استان های کشور داشتیم .

وی ادامه داد: متاسفانه مدارس ابتدایی ما کتابخانه ندارند و تأسیس کتابخانه کلاسی در مدارس مد نظر است و طبق برآورد انجام شده برای تاسیس در هر کلاس ۴ میلیون تومان هزینه لازم است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۳۶۰ هزار کلاس درس ابتدایی در کشور داریم، اظهار کرد:۱۲۰ هزار کلاس روستایی و عشایر هدف امسال برای تاسیس کتابخانه کلاسی است که امید داریم خیرین در این زمینه ورود کنند.

وی با بیان آثار عمل خیرین مدرسه ساز افزود: توجه به مدرسه سازی خوب است اما کیفیت آموزشی هم بسیار مهم است.

نجفی گفت: تعداد ۸ هزار و ۳۰۰ کلاس روستایی را به به‌روزترین بسته زبان آموزی به شکل رایگان مجهز کرده ایم اما برای اجرای آن توسط معلم نیاز به ویدیو پروژکتور است که این خود مسئله مهمی است.

وی افزود: در کنار امر خیر مدرسه سازی، تجهیزات و امکانات متعددی در مدرسه نیاز داریم که چشم امیدمان به خیرین و نیکوکاران است.

 

همچنین،سید امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، گفت: ایثار خیّرین مدرسه ساز یک مسئله تربیتی است.

شوشتری ضمن تقدیر و تشکر از خیرین مدرسه ساز گفت: خدا را شاکریم برای اینکه به ما عنایت کرد تا در این جمع حضور داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی پر جمعیت ترین استان کشور است؛ گفت: در چشم انداز ۱۴۰۴ حدود دو هزار کلاس دیگر حداقل در دو سال آینده باید ساخته شود و نیاز اولیه این کار وجود زمین است که نیاز به همکاری ارگان های دولتی و مشارکت خیّرین مدرسه ساز دارد.

وی افزود: تصمیم بر افزایش ظرفیت های درآمدزایی آموزش و پرورش است، این مجوز ها با همکاری شهرداری پیش بینی شده تا بتوانیم برای نوسازی مدارس کمکی در کنار کمک خیرین باشیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در بعضی از مناطق سرانه فضای آموزشی کمتر از یک متر مربع است که سبب تراکم دانش آموزان و کمبود فضای فیزیکی و اجبار استفاده از دو شیفت شده است و نیاز به یاری خیّرین گرانقدر و نیک اندیش دارد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

پست حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی است

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 19 20 12 - پست حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی است

 

عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست گفت : پست را حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی و مشتریان خواند که صرفاً متولی جابجایی و تحویل مرسولات پستی است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سعید شریف زاده، عضو هیئت مدیره این شرکت ، پست را حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی و مشتریان خواند که صرفاً متولی جابجایی و تحویل مرسولات پستی است .

شریف زاده گفت: در سرویس تجارت الکترونیک، مرسولات توسط مشتریان در اقصی نقاط کشور ثبت سفارش و توسط فروشگاه ها و کسب و کارهای فعال در عرصه تجارت الکترونیک بسته بندی و به واحدهای اجرایی ارائه می شود.

وی با بیان اینکه شرکت ملی پست با داشتن زیرساخت های ثبت و رهگیری مرسولات و با توجه به مشخص بودن مبدأ، مقصد و فرستندگان و گیرندگان، امکان رهگیری و کنترل سیر مرسولات را فراهم کرده، افزود: این شرکت به عنوان یک نهاد ملی و حاکمیتی همواره با دستگاهها و نهادهای مرتبط با قاچاق، همکاری و تبادل اطلاعات می کند.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ادامه داد: بدین منظور و به جهت رفع ابهامات و جلوگیری از انجام برخوردهای سلیقه‌ای در سطح کشور طی مکاتبات مختلف موضوع اعلام مصادیق کالای قاچاق را از دستگاهها و نهادهای ذیربط پیگیری  کرده که تاکنون منتج به نتیجه مورد انتظار نشده است.

این مقام ارشد پست عنوان داشت: طبق روال، مرسولاتی که به ظن کالای قاچاق توقیف می شوند، باید با هماهنگی پست مبدأ اعلام شده به فرستندگان اطلاع رسانی شده تا آنها با ارائه اسناد و مدارک مثبته از قبیل انواع مجوز واردات، پته گمرکی و… نسبت به رفع ظن اقدام کنند. لذا در صورت عدم اتقان مدارک، مراتب توسط مراجع ذیصلاح بررسی و با تأیید این مراجع عنوان کالای قاچاق مشمول آنها می شود.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست با بیان اینکه به دلیل عدم شفافیت در اعلام مصادیق کالای قاچاق، بعضاً شاهد هستیم بدون هماهنگی با واحدهای دست اندرکار پست و در نقاط مبادله، مرسولات هموطنان بدون اثبات جرم توقیف می شود،  یادآور شد: این موضوع علاوه بر خدشه دار شدن وجهه شرکت ملی پست، صرفا نارضایتی هموطنان و دلزدگی از خدمات دولتی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به گزارش پلیس امنیت اقتصادی بیرجند در خصوص ظن کالای قاچاق که به اشتباه در رسانه ها به نقل از این نهاد امنیتی «مرسولات پستی قاچاق» عنوان شده است، اضافه کرد: مرسولات مذکور صرفاً به ظن کالای قاچاق توقیف و ارسال اسناد مثبته در دستور کار استان مبداء و فرستندگان است ضمن اینکه برابر بررسی  انجام شده از مجموع قریب ۱۳۰۰ بسته که در کامیون حامل مرسولات پستی از مبدا زاهدان به بیرجند ارسال شده، صرفا تعداد ۵۹ بسته به “ظن کالای قاچاق” توسط ضابطین انتظامی از کامیون حامل مرسولات خارج و الباقی مرسولات به مقصد مرتبط رهسپار شده اند.

وی اضافه کرد: در نهایت با توجه به اینکه قوانین پستی به وضوح وظایف و خط مشی شرکت ملی پست را در راستای جلب هر چه بیشتر رضایت مندی در سطح جامعه و ارائه هرچه بهتر خدمات در سطح کلان با روش‌های جدید و با نگاه مثبت به کسب و کارهای نوپا و همکاری با کارآفرینان در بخش بازارهای الکترونیک و خرید های اینترنتی، مشخص کرده است، کارکنان زحمت‌کش آن نهایت تلاش خود را در راستای احیاء این امر به کار گرفته و با در نظر گرفتن ماده ۳۰۰ اصلاحی قانون تجارت که به صراحت اعلام می دارد “شرکت‌های دولتی تابع قوانین تأسیس و اساسنامه‌های خود می‌باشند…” از حمل کالاهای ممنوع، کیداً خود داری می کنند.

 

 

 

منبع: دفتر ارتباطات و اموربین الملل شرکت ملی پست/ ایرنا

ادامه مطلب

اجتماعی

بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آموزشی با مجتمع گلخانه های آستان قدس رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 17 15 55 - بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آموزشی با مجتمع گلخانه های آستان قدس رضوی

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:زمینه جذب و اشتغال فارغ التحصیلان از بزرگترین مجتمع گلخانه ای شهری کشور متعلق به آستان قدس رضوی فراهم می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمود رضایی،معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی در بازدید از بزرگترین مجتمع گلخانه ای شهری کشور متعلق به آستان قدس رضوی افزود: با هدف بهبود کیفیت آموزش های مهارتی در حوزه کشاورزی از طریق ایجاد هنرستان جوار، فراهم کردن زمینه اجرای دوره های کارورزی و کارآموزی، مشارکت در اجرای آموزش های مهارتی به شیوه برون سپاری و فراهم  کردن زمینه جذب و اشتغال فارغ التحصیلان از بزرگترین مجتمع گلخانه ای شهری کشور متعلق به آستان قدس رضوی بازدید انجام شد.

 

رضایی با بیان اینکه بهبود کیفیت آموزش های مهارتی در محیط واقعی کار میسر است تاکید کرد: توسعه همکاری های آموزشی با شرکت های تولیدی دانش بنیان در حوزه کشاورزی یک ضرورت است.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

برترین ها