با ما همراه باشید

اقتصادی

تامین ڪالاهای اساسی برای ایجاد آرامش در بازار مشهد برای دهه آخر صفر

منتشر شده

در

photo 2022 08 02 19 10 47 - تامین ڪالاهای اساسی برای ایجاد آرامش در بازار مشهد برای دهه آخر صفر

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از تامین ڪالاهای اساسی در بازار مشهد  برای دهه آخر صفر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،علی اڪبر نصری سرآسیا ، رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : طبق دستور ویژه استاندار به معاونت اقتصادی و فرمانداری برای تأمین ارزاق عمومی جهاد ڪشاورزی ، ادارات ڪل غله و صمت تأمین ارزان ڪالاهای اساسی را در دهه آخر صفر انجام می‌دهند .

نصری سرآسیا بیان ڪرد : در این راستا پایگاه‌های توزیع ارزاق پیش‌بینی شده است و توزیع ڪالا با محوریت توجه به ڪیفیت، ڪمیت، فراوانی و قیمت مناسب و در دسترس برای زائران با نظارت مستمر را در دستور ڪار قرار گرفته است .

نصری سرآسیا گفت : : برای نیازسنجی اقلام اساسی در دهه پایانی صفر، حدود 3.5میلیون نفر جمعیت مشهد و حدود 7میلیون زائر را پیش بینی ڪرده ایم بر همین اساس، میزان مصرف مرغ 6هزار تن، گوشت 7هزار تن، تخم مرغ 3هزار تن، برنج 10هزار تن، سیب زمینی 13 هزار تن، پیاز 13 هزار تن، گوجه فرنگی 8 هزار و 300تن، نان لواش 84 میلیون قرص ، روغن 5 هزار تن و لبنیات 56 تن برآورد شده است.

وی خاطرنشان ڪرد : دراین راستا جلسات متعددی برگزار و برای بررسی وضعیت ڪالا و اقلام اساسی در این بازارها از میادین بازرسی شده است و برابر استعلام انجام گرفته، هیچ گونه ڪمبودی در اقلام اساسی مشهد وجود ندارد.

وی گفت : در منطقه حرم مطهر نیز حدود 108 واحد نانوایی داریم و برنامه ریزی هایی به منظور تأمین این واحدها انجام شده است.

وی گفت : با هماهنگی میان نانوایی های مستقر در بزرگراه پیامبر‌اعظم(ص) و بولوار آزادی، ظرفیت 50 ڪیسه آرد آن ها را به 100 ڪیسه افزایش داده ایم.

نصری سرآسیا افزود: نان بسته ای نیز در 19 ڪیوسڪ نان رضوی و 24 واحد تعبیه شده ازسوی شهرداری توزیع می شود ، علاوه بر این ڪانڪس های سیار نانوایی ازسوی هیئت های مذهبی استقرار می یابند .

نصری سر آسیا گفت: 150 بانوی ڪرمانی با تنور در منطقه محمدآباد مستقر می شوند و دو دستگاه نانوایی ماشینی نیز در منطقه حرم مطهر ازسوی خیران راه اندازی می گردد ڪه پس از اربعین فعالیت خود را آغاز می ڪنند.

وی همچنین بیان ڪرد: تدابیری اندیشیده شده است تا با افزایش تقاضا برای نان در روزهای آخر ماه صفر، آرد به میزان مناسب در مشهد توزیع شود و همچنین با 150نانوایی فعال در شهر مشهد هماهنگی های لازم انجام تا نان زائرین را ڪه پیاده به مشهد میآیند تامین ڪنند .

نصری سر آسیا بیان ڪرد : حدود ۱هزار و800 ڪیسه آرد را برای مواڪب مستقر در مشهد به شورای هیئت های مذهبی اختصاص داده ایم ڪه منابع تغذیه نان هیئت ها و زائران پیاده محسوب می شوند.

وی گفت : اختصاص سهمیه آرد صنف و صنعت تولیدی نان تمام اتوماتیڪ طرح سنگڪ را نیز در منطقه پیامبر اعظم(ص) 77 در نظر گرفته ایم ڪه روزانه 20 هزار قرص نان را بسته بندی و به 500 واحد پیش بینی شده و منتخب در شهر ارسال می ڪند.

نصری سرآسیا افزود: از سوی شورای هیئت های مذهبی نیز 40نفر نیروی نانوایی ڪه برای خدمت رسانی به ڪربلا رفته اند، پس از بازگشت، به مشهد می آیند و ڪمڪ حال زائران حریم رضوی می شوند.

وی بیان ڪرد : فراخوان طرح جدیدی را تحت عنوان «ناظران شهر خورشید» با همڪاری شهرداری مشهد، اداره گردشگری و خدمات زائر و همچنین مجمع تشڪل های مهدوی منتشر شده ڪه پس از اربعین اجرایی می شود.

وی گفت : شهروندان می توانند برای ثبت نام و ڪسب اطلاعات بیشتر با ارسال عدد یڪ به شماره 800033888 برای خدمت به زائران اقدام ڪنند.

وی اشاره ڪرد : علاوه بر این مانند سال های گذشته، ڪانڪس هایی برای راهنمای زائران و دریافت شڪایت های آنان پیش بینی شده است.

وی بیان ڪرد : با توجه به افزایش تشرف زائران به شهر مقدس مشهد طرح تشدید بازرسی و نظارت بر بازار ویژه دهه آخر صفر از 15 شهریور آغاز شده است ڪه با حضور بیش از 100 اڪیپ و با همڪاری ڪارشناسان اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی ، بازرسان سازمان صمت، اتاق اصناف، تعزیرات حڪومتی، پلیس امنیت اقتصادی و … به صورت یڪپارچه ، همگرایی ، برنامه ریزی و به ڪارگیری شده است و تا 15مهر ادامه می یابد.

وی خاطرنشان ڪرد : پنج پایگاه ثابت در چهار محور اصلی منتهی به حرم مطهر امام رضا(ع) و یڪ پایگاه در پایانه مسافربری و ۴۰ اڪیپ برای بازرسی مستقر شده تا زائران بتوانند در صورت مشاهده تخلف به صورت مستقیم به بازرسان دسترسی داشته باشند و شڪایت خود را جهت رسیدگی منتقل ڪنند .

 

وی گفت : بازرسان در دو شیفت صبح و عصر از واحدهای صنفی و مراڪز خدماتی بازدید انجام میدهند و در صورت مشاهده تخلفات احتمالی با واحد متخلف برخورد می ڪنند.

وی بیان ڪرد : در این طرح، ڪالاهایی نظیر نان، گوشت، مرغ، تخم مرغ، صیفی جات ڪه بیشترین نیاز زائران و مجاوران را به خود اختصاص می دهددر اولویت نظارت قرار دارد .

نصری سرآسیا بیان ڪرد : در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موضوع را به سامانه ۱۲۴ گزارش ڪنند .

نصری سرآسیا گفت : با توجه به جرم علاوه برجرایم نقدی ، پلمب و نصب پرده در محل واحد صنفی انجام می‌گیرد.

وی اشاره ڪرد : ڪالاهای اساسی برنج، روغن، شڪر و سایر ڪالاها به وفور تأمین شده و قیمت هاو قیمت های توزیع نیز همان قیمت های مصوب است .

نصری سر آسیا گفت : ۲۰ قلم ڪالا در اولویت برای نظارت قرار دارد ، از آنجا ڪه نان، مرغ، تخم مرغ، صیفی جات معمولا بیشترین نیاز زائران و مجاوران را به خود اختصاص می دهد، بیشترین نظارت ها به این ڪالا ها معطوف می شود.

اقتصادی

افتتاح پنجره واحد فیزیکی تجارت فرامرزی درگمرک منطقه ویژه اقتصادی سرخس

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 09 27 49 - افتتاح پنجره واحد فیزیکی تجارت فرامرزی درگمرک منطقه ویژه اقتصادی سرخس

 

پنجره واحد فیزیکی تجارت فرامرزی(استقرار نمایندگان سازمانهای دخیل در امر صادرات،واردات و ترانزیت) در محل گمرک منطقه ویژه اقتصادی سرخس افتتاح شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، پنجره واحد فیزیکی تجارت فرامرزی(استقرار نمایندگان سازمانهای دخیل در امر صادرات،واردات و ترانزیت) در محل گمرک منطقه ویژه اقتصادی سرخس با حضور ر طباطبایی معاون سیاسی، امنیتی استاندار، شورای تامین و شورای اداری شهرستان سرخس در مورخ 1401/10/5 با هدف تسریع و تسهیل فرآیند مبادلات و تبادلات بین المللی کالاها افتتاح شد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

توجه به سند توسعه بخش کشاورزی باعث بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء سرمایه اجتماعی می شود

منتشر شده

در

photo 2023 01 25 13 45 09 - توجه به سند توسعه بخش کشاورزی باعث بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء سرمایه اجتماعی می شود

 

جلسه سند توسعه شهرستان کاشمر درمحل مدیریت جهاد کشاورزی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر درجلسه سند توسعه بخش کشاورزی شهرستان گفت:توسعه کشاورزی با عوامل محدود کننده‌ای همچون خاک، آب، هوا و ذخایر ژنتیکی روبه‌رو است که استفاده روزافزون از این منابع، توسعه کشاورزی را برای تأمین غذای بیشتر دچار چالش کرده است.

 

شجعی افزود:به منظور توسعه شهرستان کاشمر می بایستی به کمک چهره های علمی و فرهیختگان دانشگاهی برنامه هایی تدوین شود تا در کمترین زمان ممکن و با کمترین منابع به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم.

 

وی ادامه داد:این سند می تواند گامی موثر به منظور حل مسائلی همچون کمبود ذخایر آب، نبود زیر ساخت های کافی در ایجاد ارزش افزوده محصولات کشاورزی،عوامل زیست محیطی و غیره باشد.

 

مدیر جهاد کشاورزی کاشمریکی از مهمترین مزیت های سند توسعه را بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء سرمایه اجتماعی عنوان کرد و حفظ میراث بومی و تاریخی، تولید پایدار محصولات مزیت دار کشاورزی و،حفظ، احیاء، توسعه و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی و محیط زیست،تنوع بخشی به فعالیتهای اقتصادی با تاکید بر توسعه مزیتهای شهرستان، کاهش هدررفت آب و انرژی و دستیابی به امنیت غذایی پایدار را از اهداف تدوین سند توسعه شهرستان برشمرد.

 

شجعی اظهار کرد:در تهیه و تدوین این سند از نتایج مطالعات و اسناد بالادست بویژه آمایش سرزمینی،اطلاعات بخش های مهم شهرستان وهمچنین سایر مطالعات بویژه در خصوص ارزیابی سطوح توسعه یافتگی شهرستان استفاده شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

ثبت تردد 145 هزار ناوگان برای حمل حدود 2میلیون تن کالا از پایانه های مرزی با کشور ترکمنستان

منتشر شده

در

photo 2023 01 25 17 55 58 - ثبت تردد 145 هزار ناوگان برای حمل حدود 2میلیون تن کالا از پایانه های مرزی با کشور ترکمنستان

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای خراسان رضوی از تردد در پایانه های مرزی سرخس و لطف آباد در 10 ماهه سال جاری افزایش 39 درصدی را با ثبت 145هزار دستگاه ناوگان خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جعفر شهامت،مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای خراسان رضوی  افزود: این دو پایانه مرزی از حیث تناژ جابجا شده در مجموع رویه های صادرات، واردات ، ترانزیت خروجی ورودی نسبت به 10 ماهه سال قبل دارای رشد عملکردی 47 درصدی و با تناژ حدود 2میلیون تن می باشد.

شهامت دباره  عملکرد تفکیکی این دو پایانه مرزی افزود کل تردد در پایانه مرزی سرخس در 10 ماهه سال 1401 برابر 70944 دستگاه با جابجایی 907 هزار تن و رشد 38 درصدی و کل تردد پایانه مرزی لطف اباد در مدت یاد شده 74309 دستگاه با جابجایی بیش از 1 میلیون تن و رشد 40 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای  خراسان رضوی با اشاره به بالا بون سهم تردد ترانزیتی ورودی و خروجی در پایانه مرزی سرخس نسبت به دیگر پایانه های مرزی استان تأکید نمود که در این پایانه مرزی برخی رویه ها و مشکلات موجود این مرز زمینی که موجب کندی حرکت و کاهش تردد روزانه ناوگان خروجی می گردد را می توان با برنامه ریزی های ویژه و تعاملات بین دستگاهی از طریق اقدامات هماهنگ اصلاح کرد.

وی از دست دادن بخشی از ساعت کاری کشور مقابل به دلیل اختلاف ساعت بین دو کشور ، اعمال سقف پذیرش روزانه از سوی طرف ترکمن در پی انباشت حجم زیاد یدک های ایرانی در خاک کشور ترکمنستان و نامناسب بودن وضعیت هندسی معبر ورود و خروج پایانه مرزی به سمت کشور ترکمنستان، ، را از جمله مشکلات موجود در این مرز برشمرد که به گفته وی می تواند باعث افزایش زمان توقف ناوگان شود.

شهامت درباره پایانه مرزی لطف آباد اضافه کرد: این پایانه نیز که همواره دارای بیشترین سهم تردد ناوگان ترانزیتی خارجی در جمع پایانه های مرزی استان است از مسائل و مشکلاتی مشابه با پایانه مرزی سرخس برخوردار است.

 

وی تأکید کرد: اجرای برخی اقدامات اصلاحی در حوزه ساختار فیزیکی محوطه مرزی در قالب اجرای طرح جامع پایانه مرزي، استانداردسازی برخی فرآیندها و تشریفات مرزی، تقویت نیروی انسانی و رفع کمبودهای برخی دستگاهها در این حوزه می تواند در افزایش ظرفیت این پایانه موثر واقع شود.

 

 

منبع:زوابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای

ادامه مطلب

برترین ها