با ما همراه باشید

اقتصادی

تعادل بخشی منابع ومصارف آب در جلسه شورای حفاظت آب نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 04 18 13 21 27 - تعادل بخشی منابع ومصارف آب در جلسه شورای حفاظت آب نیشابور

تعادل رساندن منابع و مصارف آب ، جلوگیری از افت سطح آب زیر زمینی از نتایج جلسه شورای حفاظت آب نیشابور است.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،غلامرضا ممدوحی،مدیر دفتر حفاظت وبهره برداری منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان در جمع فعالان وتشکلهای حوزه آب شهرستان نیشابور، با اشاره به اهمیت آب وبیلان منفی دشت نیشابور ووضعیت بحرانی این دشت گفت: فعالان وتشکلهای حوزه آب بدانند ،قطعا غیر از شفافیت چیزی دیگر نمی بینید.

وی هدف این جلسه را، تعادل رساندن منابع ومصارف آب ، جلوگیری از افت سطح آب زیر زمینی وجبران تراز منفی آبخوان وکاهش تصدی گری دولت وواگذاری امور به تشکلها واستفاده بهینه از منابع آب زیر زمینی وافزایش بهره وری آب خواند و افزود : نگرانی تشکلهای حوزه آب بسیار جدی است و امروزه امنیت آبی در مرحله بالاتری از امنیت غذایی قرار گرفته است ، چون تا آب نباشد غذایی نیز تولید نمی شود.

ممدوحی تصریح کرد: قانون گذار براساس ماده 13، افت دبی چاههای عمیق را که براساس اتفاقات طبیعی مانند زلزله ،ریزش طبیعی یا بریدن جدار چاه ومواردی از این قبیل اتفاق بیفتد، لحاظ خواهد کرد واگر براثر افت دشت باشد براساس ماده 11 ومعدل گیری اقدام  می کند.

مدیر دفتر حفاظت وبهره برداری منابع آب استان از تمامی فعالان این حوزه خواست که راههای ارتباطی جدید وموثری را با تمامی اعضاء خود ایجاد کنند تا با اطلاع رسانی سریع وبه موقع بتوانند خواسته های خود را احصا وپیگیری کنند.

ممدوحی اذعان داشت برای تولید آب باید سه کار اساسی انجام شود: اول مطالعه کنیم ،دوم اعتبار تهیه کنیم وسوم اجرا کنیم که با همکاری شرکت آب منطقه ای و تشکلهای بخش آب که خصوصا در نیشابور پتانسیل بالایی دارند، امکان پذیر است.

وی از جمع حاضر خواست که گذشتگان را براساس شرایط مکانی وزمانی خاص خودشان نقد نکنیم وباید در حال حاضر آب موجود را به نحوی مدیریت کنیم که آیندگان نیز ما را نقد نکنند.

ممدوحی، پازل تعادل بخشی را بسیار مهم وحائز اهمیت دانست و طرح جامع نجات آب را اولویت اول در دستور کار سال جاری دانست ودرخواست نمود تا براساس آن برنامه های سال جاری دسته بندی وجهت اجرا اقدام شود.

همچنین مهدی اکبرآبادی، معاون فنی و اجرایی جهادکشاورزی نیشابور، حفظ مخازن زیر زمینی را برای حال حاضر وآیندگان بسیار مهم دانست وادامه داد:دشت نیشابور بالای 40 درصد وضعیت بحرانی دارد ونشست دشت ، نتیجه از بین رفتن مخازنی می باشد که در صورت نابودی قابلیت احیاء مجدد را ندارد.

وی بسیاری از امنیتهای امروزی مانند امنیت غذایی را به زیر ساختهای حوزه آب ارتباط مستقیم دانست وافزود :برنامه مصرف آب وتقویم آب لازم وضروری به نظر می رسد وبا تغییر دولت ها، نباید برنامه های بلند مدت دستخوش تغییر قرار بگیرد.

اکبرآبادی با اشاره به عدم صدور مجوز صنایع آب بر در دشتها که از اقدامات غیر سازه ای است ،طرح جامع نجات آب را شامل 40 زیر پروژه معرفی کرد و اذعان داشت : برای حفظ مخزن، کاهش سرعت آب در بالا دست وافزایش بهره وری آب در دشت لازم وضروری می باشد که نیاز به اعتبار دارد وعوارض وجریمه های چاههای عمیق باید برای طرحهای آبخیز داری وحفظ آب در بالا دست هزینه شود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

منتشر شده

در

2 - همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

 

همزمان با گرامیداشت دهه فجر و با حضور استاندار خراسان رضوی طی مراسمی ، بهره‌برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین محمودی، مديرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان ضمن تشریح جایگاه صنعت برق در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی گفت: برای بهره برداری از این پست بالغ بر سیصد و ده میلیارد ریال هزینه شده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش های شرکت برق منطقه ای که در راه اندازی این پست و خدمت به مردم منطقه کلات زحمت کشیده‌اند افزود: این پست با ظرفیت ۳۰ مگاولت آمپر و با هدف تامین برق پایدار شهرستان زاوین و ناحیه صنعتی آن و همچنین جبران افت ولتاژ منطقه و تامین برق صنایع و کشاورزی راه اندازی شده است .

استاندار خراسان رضوی طی افتتاح پست زاوین گفت: پست زاوین با سرمایه‌گذاری انجام و در محدوده کلات بهره برداری شده و امیدواریم در تامین برق مطمئن و پایدار منطقه موثر واقع شود.

وی درباره تامین برق پایدار در استان خراسان رضوی گفت: صنعت برق و بویژه برق منطقه ای خراسان در مدیریت مصرف ، موفق عمل کرده ، مخصوصا در هفته اخیر که با توجه به برودت هوا شرکت برق منطقه‌ای خراسان خوشبختانه این موضوع را به خوبی مدیریت کرد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اقتصادی

مهمترین عامل پرداخت هدفمند تسهیلات در حوزه اشتغال شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها است

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 19 21 34 - مهمترین عامل پرداخت هدفمند تسهیلات در حوزه اشتغال شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها است

 

جلسه کمیته توسعه اشتغال روستایی و عشایری در محل بخش فرحدشت شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احمدرضا محمودی مقدم ، معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر در جلسه کمیته توسعه اشتغال روستایی و عشایری گفت:تسهیلات طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، صرفا به طرح های دارای توجیه اقتصادی واشتغال زا پرداخت می شود.

محمودی مقدم افزود:برای ایجاد اشتغال در سطح شهرستان باید ابتدا پتانسیل های موجود شناسایی  و سپس به افراد متقاضی اشتغالزایی در خصوص کارآفرینی آموزش های لازم ارائه و سپس حمایت های لازم از این افراد جهت ایجاد اشتغال پایدار انجام شود.

وی وجود عشایر در منطقه ترشیز کهن را بسیار حائز اهمیت دانست و ایجاد تعاونی ها بمنظور دریافت تسهیلات تبصره 16 با موضوع کشاورزی و دامپروری را در بسیاری از مواقع راهگشا عنوان کرد.

معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:ایجاد و توسعه اشتغال،توان افزائی اقتصادی و افزایش سطح درآمد افراد،تقویت پایه های اقتصادی،افزایش نرخ بهره وری مناطق هدف،تنوع بخشی تولیدات روستائی و جلوگیری از مهاجرت به شهرها از اهداف اصلی کمیته توسعه اشتغال روستایی شهرستان است.

در ادامه نیز کارآفرینان روستایی حاضر در جلسه،تسریع در پرداخت تسهیلات اشتغالزا، رفع بروکراسی اداری، تسهیل گری بانک های عامل و شفافیت و نظارت دقیق را جزء مهمترین خواسته های خود از کمیته روستایی و عشایری شهرستان عنوان کردند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌های استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 09 34 26 - نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌های استان خراسان رضوی

 

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی از نوسازی ناوگان ماشین آلات شهرداری‌های این استان خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمدرضا تازیکی، مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان خراسان رضوی  گفت: اهمیت ماشین آلات به عنوان بازوی اجرایی شهرداری‌ها به نحوی که است از یک طرف فقدان، خرابی و توقف آن‌ها باعث رکود عملیات عمرانی وعدم ارائه خدمات مطلوب به شهروندان می‌شود و از طرف دیگر سرمایه‌ای شدن این نوع دارایی‌ها بدلیل افزایش قیمت، جایگاه ماشین آلات را در حوزه مدیریت شهری و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان متمایز ساخته است، بنابراین ضرورت نگهداری و بهره برداری صحیح و افزایش راندمان و بهره وری ماشین آلات به دلیل تخصصی بودن این حوزه از مهمترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های مدیریت شهری است.

 

وی ادامه داد: در راستای همیاری و خدمت‌رسانی به شهرداری‌های استان که همانا رویکرد اصلی سازمان است، واحد تخصصی ماشین آلات در تیرماه سال ۱۳۹۹ تشکیل و علی‌رغم نوپا بودن و عمر کوتاه، تاکنون خدمات ارزشمندی در جهت نوسازی، حفظ و نگهداری و بهره برداری از این سرمایه‌های حیاتی ارائه کرده است.

 

تازیکی درباره نوسازی، خرید ماشین آلات و تجهیزات و ارائه خدمات واحد ماشین آلات در سال جاری تصریح کرد: علاوه بر خرید و تحویل انواع خودروی سواری، کامیون کِشنده، کامیون کمپرسی، وانت و تاسیسات تولید قطعات بتنی از کارخانجات سازنده و بازار از محل فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده شهرداری‌ها و مساعدت سازمان، اقلام مصرفی این حوزه از قبیل لاستیک، انواع روان‌کارها و ضدیخ، لوازم یدکی و… نیز طی سال جاری تامین و در اختیار شهرداری‌های استان قرار گرفته است.

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه بازسازی کامل و اورهال یک دستگاه کامیون آتش نشانی، برنامه‌ریزی و پیگیری راه اندازی و نصب سیستم جامع مدیریت ماشین آلات C. M. M. S، پیگیری اعتبارات دولتی و وام‌های تخصیصی سازمان شهرداری‌های کشور بابت تامین ماشین آلات نیز از جمله اقدامات مهم دیگر در سال جاری بوده است، راه اندازی سیستم جامع مدیریت نگهداری و بهره برداری ماشین آلات شهرداری‌های استان را از نیازهای ضروری این حوزه دانست.

 

تازیکی درباره برگزاری شش مرحله مزایده فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده شهرداریها، تصریح کرد: مجموعا مبلغ ۱۳۳ میلیارد ریال منابع حاصل از فروش در جهت نوسازی و بهسازی سیستم حمل و نقل درون شهری و خرید دستگاه‌های مختلف حوزه عمرانی، شهرسازی، آتش نشانی، خدمات شهری و…، شهرداری‌ها، استفاده شده است.

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه در حوزه نیازسنجی و جابجایی ماشین آلات بین شهرداریها، شناسایی دستگاه‌ها و ماشین آلات بلااستفاده در شهرداری‌ها و انجام فرآیند جابجایی آن‌ها ما بین شهرداری‌های متقاضی جهت ماشین آلات ۵ شهرداری استان صورت گرفته است، مطرح کرد: برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی در حوزه ماشین آلات و توانمندسازی پرسنل شهرداری‌ها و ارائه مشاوره تخصصی در تمامی مباحث حوزه ماشین آلات، اعم از خرید ماشین آلات جدید و مورد نیاز شهرداری، فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده، بازسازی و اورهال ماشین آلات و… نیز، از جمله اقدامات این واحد است.

 

تازیکی با بیان اینکه تراکنش ریالی حاصل از انجام موارد فوق الذکر بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال بوده است که با همت و تلاش واحد ماشین آلات سازمان علاوه بر خدمات‌رسانی موثر به شهرداری‌ها باعث ایجاد درآمد برای سازمان گردیده است، اظهار کرد: امید است شهرداری‌های استان با استفاده بیشتر از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این واحد تخصصی گامی موثر در جهت افزایش بهره وری و راندمان ماشین آلات و دستگاه‌های اجرایی حوزه مدیریت شهری بردارند.

ادامه مطلب

برترین ها