با ما همراه باشید

اقتصادی

تعادل بخشی منابع ومصارف آب در جلسه شورای حفاظت آب نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 04 18 13 21 27 - تعادل بخشی منابع ومصارف آب در جلسه شورای حفاظت آب نیشابور

تعادل رساندن منابع و مصارف آب ، جلوگیری از افت سطح آب زیر زمینی از نتایج جلسه شورای حفاظت آب نیشابور است.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،غلامرضا ممدوحی،مدیر دفتر حفاظت وبهره برداری منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان در جمع فعالان وتشکلهای حوزه آب شهرستان نیشابور، با اشاره به اهمیت آب وبیلان منفی دشت نیشابور ووضعیت بحرانی این دشت گفت: فعالان وتشکلهای حوزه آب بدانند ،قطعا غیر از شفافیت چیزی دیگر نمی بینید.

وی هدف این جلسه را، تعادل رساندن منابع ومصارف آب ، جلوگیری از افت سطح آب زیر زمینی وجبران تراز منفی آبخوان وکاهش تصدی گری دولت وواگذاری امور به تشکلها واستفاده بهینه از منابع آب زیر زمینی وافزایش بهره وری آب خواند و افزود : نگرانی تشکلهای حوزه آب بسیار جدی است و امروزه امنیت آبی در مرحله بالاتری از امنیت غذایی قرار گرفته است ، چون تا آب نباشد غذایی نیز تولید نمی شود.

ممدوحی تصریح کرد: قانون گذار براساس ماده 13، افت دبی چاههای عمیق را که براساس اتفاقات طبیعی مانند زلزله ،ریزش طبیعی یا بریدن جدار چاه ومواردی از این قبیل اتفاق بیفتد، لحاظ خواهد کرد واگر براثر افت دشت باشد براساس ماده 11 ومعدل گیری اقدام  می کند.

مدیر دفتر حفاظت وبهره برداری منابع آب استان از تمامی فعالان این حوزه خواست که راههای ارتباطی جدید وموثری را با تمامی اعضاء خود ایجاد کنند تا با اطلاع رسانی سریع وبه موقع بتوانند خواسته های خود را احصا وپیگیری کنند.

ممدوحی اذعان داشت برای تولید آب باید سه کار اساسی انجام شود: اول مطالعه کنیم ،دوم اعتبار تهیه کنیم وسوم اجرا کنیم که با همکاری شرکت آب منطقه ای و تشکلهای بخش آب که خصوصا در نیشابور پتانسیل بالایی دارند، امکان پذیر است.

وی از جمع حاضر خواست که گذشتگان را براساس شرایط مکانی وزمانی خاص خودشان نقد نکنیم وباید در حال حاضر آب موجود را به نحوی مدیریت کنیم که آیندگان نیز ما را نقد نکنند.

ممدوحی، پازل تعادل بخشی را بسیار مهم وحائز اهمیت دانست و طرح جامع نجات آب را اولویت اول در دستور کار سال جاری دانست ودرخواست نمود تا براساس آن برنامه های سال جاری دسته بندی وجهت اجرا اقدام شود.

همچنین مهدی اکبرآبادی، معاون فنی و اجرایی جهادکشاورزی نیشابور، حفظ مخازن زیر زمینی را برای حال حاضر وآیندگان بسیار مهم دانست وادامه داد:دشت نیشابور بالای 40 درصد وضعیت بحرانی دارد ونشست دشت ، نتیجه از بین رفتن مخازنی می باشد که در صورت نابودی قابلیت احیاء مجدد را ندارد.

وی بسیاری از امنیتهای امروزی مانند امنیت غذایی را به زیر ساختهای حوزه آب ارتباط مستقیم دانست وافزود :برنامه مصرف آب وتقویم آب لازم وضروری به نظر می رسد وبا تغییر دولت ها، نباید برنامه های بلند مدت دستخوش تغییر قرار بگیرد.

اکبرآبادی با اشاره به عدم صدور مجوز صنایع آب بر در دشتها که از اقدامات غیر سازه ای است ،طرح جامع نجات آب را شامل 40 زیر پروژه معرفی کرد و اذعان داشت : برای حفظ مخزن، کاهش سرعت آب در بالا دست وافزایش بهره وری آب در دشت لازم وضروری می باشد که نیاز به اعتبار دارد وعوارض وجریمه های چاههای عمیق باید برای طرحهای آبخیز داری وحفظ آب در بالا دست هزینه شود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 10 25 09 - ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد از توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو پودر زغفران و 101 ڪارتن 9 عددی روغن یڪ ونیم ڪیلوگرمی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، حسین شیخی، جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد گفت : طی گشت مشترڪ با همڪاران پلیس جرائم اقتصادی و برابر بررسی های انجام شده در ڪارگاه زیر زمینی در اطراف خیابان سیلو گندم مقادیری از ڪالاهای عنوان شده از جمله زعفران و سم تقلبی در حال تولید وعرضه به بازار بود ڪه برابر دستور تعزیرات حڪومتی استان توقیف و پرونده پس از سیر روال قانونی به تعزیرات حڪومتی ارسال می شود.

شیخی بیان ڪرد : در راستای مبارزه بی امان با قاچاق ڪالا ، احتڪار و توزیع در خارج از شبڪه ،بازرسی و نظارت به شکل مستمر در حال انجام می باشد .

وی اشاره کرد : شهروندان می توانند خبرهای خود را در باره احتڪار، تقلب، گرانفروشی و عرضه خارج از شبڪه با شماره پیامڪ 3000765555 و یا شماره تماس 124 اعلام کنند.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

منتشر شده

در

photo 2022 05 05 09 59 59 - خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : بر اثر بارش تگرگ در روزهای اخیر بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب خسارت وارد شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب افزود: این خسارات به باغات پسته ، گندم جو و انگور شهرستان وارد کرده است .

وی ادامه داد: درمجموع هزار هکتار از مزارع و باغات شهرستان خوشاب بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بر اثر تگرگ خسارت دیده است .

مدیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تنها ۵ درصد از مزارع و باغات شهرستان تحت پوشش بیمه کشاورزی هستند از عدم توجه کشاورزان به پوشش بیمه‌ای مزارع و باغات خود انتقاد کرد و گفت : متاسفانه پرداخت هرگونه خسارت به کشاورزان صرفا از طریق بیمه امکان پذیر است.

 

وی با بیان اینکه هر ساله بارش تگرگ خسارت قابل توجهی را به باغات و مزارع شهرستان وارد می سازد گفت : استفاده از دستگاه های ضد تگرگ نیز می‌توانست خسارت وارده را به صفر برساند که علی رغم پرداخت تسهيلات خرید دستگاه های ضد تگرگ، این موضوع نیزمورد بی توجهی قرار گرفته است .

مدیر جهاد کشاورزی درپایان گفت: برآورد خسارت وارده به بخش کشاورزی شهرستان به مراجع ذیربط گزارش گردیده است که امیدواریم اعتبارات لازم برای جبران خسارات وارده درنظرگرفته شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 04 13 55 42 - ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از ڪشف ۲۴ تن روغن سرخ ڪردنی ، ۱۳ تن روغن ڪره ای مخصوص قنادی ، ۳ تن روغن صاف قنادی و ۱ تن آرد نول صنف قنادان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، سید علی اڪبر نصری سرآسیا، رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد

گفت : 1500حلب16 ڪیلویی روغن سرخ ڪردنی، 1300ڪارتن روغن ڪره ای مخصوص قنادی 10 ڪیلویی و 192حلب ۱۶ ڪیلویی روغن صاف قنادی و ۲۰۰ڪیسه ۵۰ ڪیلویی آرد نول صنف قنادان از چند انبار ڪشف وضبط و انبارها جهت بررسی پلمپ شد .

سید علی اکبر نصری سرآسیا بیان کرد : این محموله با همڪاری بازرسان جهاد و اطلاعات سپاه در مصلی مورد پایش و شناسایی و پلمپ قرار گرفت و پس از هماهنگی‌های لازم با اداره تعزیرات حڪومتی خراسان رضوی ڪالاهای احتڪار شده با نرخ مصوب در اختیار مصرف ڪنندگان قرار می گیرد .

وی گفت : قیمت این محصولات در بازار به قیمت یڪ میلیارد و چهارصد میلیون تومان می باشد .

وی با اشاره به پلمپ محل ذخیره روغن‌های مڪشوفه احتڪاری باهمڪاری اطلاعات سپاه اضافه ڪرد: در این راستا متهمین دستگیر و باتشڪیل پرونده مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد.

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از مردم خواست در صورت اطلاع از فعالیت‌های قانونی و احتڪار ڪالاهای اساسی و مورد نیاز، به مدافعان امنیت غذایی در جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد اطلاع دهند ویا به شماره پیامڪ ۳۰۰۰۷۶۵۵۵۵ و یا شماره تماس ۱۲۴ شڪایت و گزارشات خود را در میان بگذارند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها