با ما همراه باشید

محیط زیست

تعامل با اصحاب رسانه به منزله ارتباط موثر با مردم است

منتشر شده

در

photo 2021 12 14 13 51 50 - تعامل با اصحاب رسانه به منزله ارتباط موثر با مردم است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بردسکن گفت: تعامل و ارتباط با خبرنگاران و اصحاب رسانه به منزله ارتباط موثر با مردم است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمیدرضا اقبالی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بردسکن که همراه خبرنگاران در تور خبری  و در بازدید از پروژه های شاخص شهرستان حضور داشت با اعلام این خبر گفت: نقش برجسته و انکار ناپذیر خبرنگاران در ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی تجدید شونده و تنویر افکار عمومی و اگاهی بخشی جامعه بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: خبرنگاران پل ارتباطی دستگاههای اجرایی و مردم هستند و با رسالت خود، مسائل و مشکلات جامعه و مردم را منعکس می کند و با مطالبه گری از مدیران و مسئولین در جهت حل آنها تلاش می کند.

اقبالی ضمن تأکید بر لزوم ارتباط مستمر و تعامل سازنده با اصحاب رسانه گفت: خبرنگاران نقش برجسته ای در جلب مشارکت حداکثری مردم در حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی دارند.

اضافه می نماید تور خبرنگاران شهرستان بردسکن با حضور بیش از 10 نفر خبرنگار صدا و سیما و رسانه های مکتوب و فضای مجازی برگزار شد؛ که طی آن خبرنگاران از بوته کاری نظام اباد فاز دو کبودان که نقش مهمی در تقویت پوشش گیاهی و جلوگیری از وقوع سیلاب های مخرب ، نفوذ بیشتر رواناب ها ، پیشگیری از طوفان شن و گرد و غبار و تأمین علوفه برای دام های سبک اهالی دارد آشنا شدند همچنین از رویشگاه درختان جنگلی بنه و بادامشک لسک که یکی از رویشگاههای با ارزش در سطح شهرستان است نیز بازدید کردند؛ در انتهای این بازدید، خبرنگاران به جمع همیاران طبیعت پیوستند و در پویش بذرکاری مشارکت کردند.

در پایان رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بردسکن به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

محیط زیست

روز جهانی خاک با شعار خاک سرآغاز غذا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 12 04 12 48 57 - روز جهانی خاک با شعار خاک سرآغاز غذا در شهرستان مشهد

مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مشهد طی مراسمی روز جهانی خاک را با تأکید بر اهمیت تنوع زیستی خاک و نقش محوری آن در حفظ حیات بر روی کره زمین و تأمین امنیت غذایی و تغذیه گرامی داشتند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمود عبدالهی، رئیس آب و خاک جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت : با توجه به اهمیت خاک به عنوان یکی از مهمترین اجزاء طبیعت، و در راستای ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از تخریب و نابودی آن، جلسه روز جهانی خاک با شعار خاک سرآغاز غذا برگزارشد .

عبدالهی بیان کرد : این روز جهانی، بزرگداشتی است که اهمیت خاک و ضرورت بهره‌برداری پایدار از آن را برای جوامع مختلف در سراسر جهان آشکار می‌سازد.

وی اذعان داشت : هدف اصلی از برگزاری روز جهانی خاک، فرهنگ‌سازی و توجه به مقوله مدیریت و حفاظت از منابع خاک ، افزایش آگاهی رسانی در مورد اهمیت خاک و لزوم حفاظت ازآن به عنوان منبع تامین غذای بشر ، تنوع زیستی و اهمیت حفظ اکوسیستم های سالم و رفاه انسان از طریق رسیدگی به چالش های رو به رشد در مدیریت خاک و همچنین آموزش سلامت خاک و تشویق جوامع به بهبود سلامت خاک می باشد .

عبدالهی بیان کرد : با توجه به فرونشست خاک ، اراضی بخشی از مناطق از نظر زراعی قابل کشت نمی باشد و دچار اراضی به شن شویی ها و تخریب مزارع خطر بزرگی است که بخش کشاورزی را تخریب می کند و همچنین از دست دادن عناصر غذایی خاک یکی از فرآیندهای اصلی تخریب خاک است که تغذیه را تهدید می کند و به عنوان یکی از مهم ترین مشکلات برای امنیت و پایداری غذایی شناخته می شود اگر خاک نباشد دیگر گیاهی نیست و اگر گیاهی نباشد دیگر اکوسیستمی در دنیای هستی وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد : خاک بستر حیات و یک میراث بین نسلی است و همه ما وظیفه داریم برای صیانت از منابع آب و خاک تمام تلاش خود را به کار گیریم و با همفکری و همگرایی در جهت رفع موانع و چالش ها اقدام کنیم و در کنار هم، در حوزه ایجاد اشتغال، کسب و کارها و حوزه زیرساخت ها ، توسعه و حفاظت از منابع طبیعی و توسعه و اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های ترویج‌کننده نظام‌های کشاورزی پایدار وغنابخشی تنوع‌زیستی خاک گام برداریم .

 

وی تأکید کرد: ما با انباشت خشکسالی مواجه هستیم و زمین‌های ما آنقدر خشک و تشنه است که حتی اگر باران هم ببارد، بسیار زمان می‌برد تا این اراضی اشباع شود،در این راستا بهبود تنوع زیستی خاک اهمیتی حیاتی در اطمینان حاصل کردن از سلامت خاک و همچنین آینده امنیت غذایی و تغذیه دارد.

و ی گفت : با توجه به اهمیت نقش ماده آلی خاک در افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک و رابطه آن با افزایش بهره وری آب کشاورزی ، بهره گیری از سامانه‌های نوین آبیاری و ماشین آلات کشاورزی ، توجه ویژه‌ای به تقویت و غنابخشی تنوع‌زیستی خاک ، ضرورت دارد که با بهره گیری از این مهم می توان مواد آلی خاک را افزایش داد و با فقدان و تخریب خاک ناشی از فرسایش بادی و آبی مقابله کرد.

وی خاطر نشان کرد : جهت افزایش بهره وری با توجه به خشکسالیهای اخیر 15 هزارو 500 هکتار آبیاری تحت فشار ، هزارو 650 هکتار اراضی تسطیح شده ، 452 مورد استخر ذخیره آب کشاورزی ، 310 مورد ایستگاه پمپاژ کشاورزی ، 8 مورد بندهای مخزنی و انحرافی ، 970مورد کنتور حجمی ، 25 کیلومتر جاده بین مزارع ، 650 کیلومتر انتقال آب با لوله و 35 کیلومتر کانالهای درجه 3 روباز انجام گرفته است .

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

 

ادامه مطلب

عمرانی

چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 32 57 - چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد آبفا خراسان رضوی از طرح این شرکت برای تجهیز چاه های روستایی استان به کنتورهای پرتابل نسل جدید خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد سلطانی اصل با اشاره به هزار حلقه چاه در مناطق روستایی استان و برداشت 134 هزار مترمکعب آب از این منابع زیر زمینی در سال گذشته اظهار داشت: 160 چاه روستایی که 80درصد آب مشترکان روستایی را تامین کنند در فاز نخست این طرح دارای کنتور می شوند.

به گفته وی می توان منابع تامین آب شهرهای استان را 437 حلقه اعلام کرد و گفت: 95درصد چاه های شهری دارای کنتور و 95درصد چاه روستایی فاقد کنتور هستند.

به گفته وی میزان تولید چاه های بدون کنتور روستایی در حال حاضر بر اساس زمان کارکرد محاسبه می شود.

وی یکی از چالش های حوزه آب بدون درآمد در خراسان رضوی را فرسودگی 38درصد شبکه های توزیع و خطوط تولید 30 هزار کیلومتری آب اعلام کرد و افزود: اصلاح و نوسازی 20درصد شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب چهار هزارو 380میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین آن با توجه به وضعیت مالی شرکت بسیار دشوار است.

سلطانی گفت: در حالیکه میزان آب بدون درآمد در این استان 34.9 درصد است هدر رفت آب 9 دهم درصد کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: هزینه رایگان مصرف کنندگان آب کمتر از 5 متر مکعب در ماه در افزایش آب بدون در آمد در استان تاثیر داشته است.

ادامه مطلب

محیط زیست

صدور سند تک برگ کاداستر در اراضی منابع طبیعی شهرستان باخرز

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 17 38 23 1 - صدور سند تک برگ کاداستر در اراضی منابع طبیعی شهرستان باخرز

برای بیش از 10 هزار هکتار اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان باخرز سند تک برگ کاداستر صادرشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی خضرایی،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان باخرز با اعلام این خبر گفت: این اقدام که در 6 ماهه اول سالجاری بوقوع پیوست جهت 20 پلاک و در اراضی بخش مرکزی و بالاولایت شهرستان واقع است .

وی افزود: از 120 هزار هکتار مساحت اراضی منابع طبیعی این شهرستان برای 60 درصد سند کاداستر صادر شد و 40 درصد باقیمانده در شرف اجرا می باشد.

خضرایی یادآور شد در 10 پلاک به مساحت بیش از 16 هزار هکتار نیز رفع تداخلات و اجرای مقررات موازی با هدف حفظ حقوق بیت المال و تعیین تکلیف وضعیت مالکیت اراضی انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: تعیین تکلیف و نظارت بر پارک جنگلی در سطح حدود 37 هکتار و آبیاری آن ، مکان یابی پویش نهالکاری و عملیات کپه کاری با هدف ایجاد پوشش گیاهی مراتع شهرستان و همچنین مدیریت و ساماندهی چرای دام در مراتع ممیزی شده شهرستان از جمله اقداماتی است که در 6 ماهه نخست سالجاری اجرا شده است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت دادن به پاسخگویی سریع و آسان به ارباب رجوع و استعلامات و بازدید کارشناسان از تقاضاهای روستاییان گفت: در مجموع بیش از 74 مورد پاسخگویی به مردم انجام شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها