با ما همراه باشید

اجتماعی

تفاهم نامه ای برای بازماندگان از تحصیل درزندان

منتشر شده

در

IMG 20221127 213135 828 - تفاهم نامه ای برای بازماندگان از تحصیل درزندان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:تفاهم نامه با اداره کل زندانهای استان در جهت نهضت تحصیلی برای بازماندگان از تحصیل درزندان به امضا رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی  در آیین انعقاد تفاهم نامه همکاری اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل زندان های استان خراسان رضوی گفت: جهت جذب حداکثری و ایجاد نهضت تحصیلی برای بازماندگان از تحصیل با هدف تحقق عدالت آموزشی و برطرف نمودن موانع ادامه تحصیل و فراگیری علم و دانش برای زندانیان و فرزندان آنان، این تفاهم نامه بر پایه همکاری های سال های گذشته و تجربیات به دست آمده، فی مابین اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی و اداره کل زندان های خراسان رضوی، به امضا رسید.

وی اهداف این تفاهم نامه تربیت اجتماعی عزت مندانه با هویت بخشی و افزایش اعتماد به نفس از طریق ارتقاء شایستگی های علمی و معنوی زندانیان عنوان کرد و افزود: فراهم کردن زمینه تحول و نهضت تحصیلی برای بازماندگان از تحصیل مرتبط با زندانیان  در راستای عدالت آموزشی و جلوگیری از اتلاف وقت و پرکردن اوقات فراغت زندانیان و حمایت فرهنگی- معنوی از فرزندان دانش آموز زندانیان با هدف جلوگیری از ترک تحصیل و آسیب های اجتماعی و استفاده بهینه از ظرفیت های کانون اصلاح و تربیت و زندان ها جهت بهبود عملکرد تحصیلی و تربیتی دانش آموزان مد نظر و کاهش بی سوادی و توسعه و تعمیق سواد و توانمندسازی علمی- معنوی و مهارتی زندانیان از اهداف دیگر این تفاهم نامه است.

وی درباره پوشش تحصیلی بهتر برای زندانیان گفت: کارگروهی به این منظور تشکیل و با آموزش از راه دور، مراکز بزرگسالان و سایر ظرفیت های موجود سعی می کنیم پوشش تحصیلی را به طور کامل داشته باشیم.

شوشتری افزود: در این  زمینه تا جایی که بتوانیم از ظرفیت خود زندانی ها استفاده می کنیم و پس از آن از نیروهای خود در بیرون کمک می گیریم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: همان گونه که افتتاح مدرسه در بیمارستان کودکان را به همت معاونت ابتدایی آموزش و پرورش استان انجام دادیم، زندان نیز یکی از مراکز مهم برای انجام این کار و آموزش است.

همچنین،سید جمال وزیری، معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:۲۶هزار و ۸۶۷نفر تکلیف وزارتی ما در حوزه سوادآموزی در استان خراسان رضوی است که در همین راستا ۳۳۰ نفر در طرح ندامتگاه که خاص زندانیان است شرکت داده شده اند و به دنبال افزایش ظرفیت آن نیز هستیم.

وی تدوین اطلس باسوادی استان، باشگاه سوادیاران برای استفاده از ظرفیت خیرین در هر یک از ادارات آموزش و پرورش استان، برگزاری اولین همایش استفاده از ظرفیت های سوادآموزی در گام دوم انقلاب و برگزاری یادواره شهدای ویژه سوادآموزی، سند جامع سوادآموزی استان را از اقدامات در حال اجرای سوادآموزی استان عنوان کرد و گفت: امسال دفتر سوادآموزی زندان ها را افتتاح خواهیم کرد و از خود زندانیان برای ارتقای سواد زندانیان استفاده می کنیم، نوشت افزار و توزیع کتاب رایگان به زندانیان مشارکت کننده در طرح نیز از دیگر اقدامات است.

همچنین،آذر رشیدی، معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خراسان رضوی  گفت: مشکلی که در بازدید از بند نسوان مشاهده شد بی سوادی افراد حاضر بود و مشکل دیگر حضور فرزندان زنان زندانی در سن پیش دبستانی در زندان بود که مجوز آن گرفته شده و آمادگی افتتاح پیش دبستانی در زندان برای این بچه ها را دارا هستیم.

وی مشکل دیگر را فرزندان بازمانده از تحصیلی عنوان کرد که مادر و پدر هر دو در زندان به سر می برند و فرزندِ در سن تحصیل آنان بیرون از زندان شرایط تحصیل را ندارد و افزود: درتلاشیم با همکاری شما بازماندگان از تحصیل را به صفر برسانیم.

همچنین محمود رضایی ، معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی  افزود: برای زندانیان با سن کم راه های زیادی برای بازنماندن از تحصیل وجود دارد. در حال تولید محتوا و تدریس برای آموزش از راه دور دانش آموزان هستیم.

رضایی با اشاره به اهمیت مهارت آموزی برای زندانیان گفت: باید به سمت کسب مهارت برای این افراد برویم تا دوره مهارت آموزی را بگذرانند و زندان خاستگاه خوبی برای این موضوع است.

همچنین،سعید جان فدا، مدیرکل زندان های استان خراسان رضوی گفت: مجرمان آسیب دیده واقعی اجتماعی هستند. تعداد بسیاری از زندانیان افرادی هستند که در دبستان یا سال های ابتدایی متوسطه ترک تحصیل کرده و بازمانده از تحصیل هستند؛ پس با رسیدگی به وضعیت پوشش تحصیلی دانش آموزان نیز می توان در کاهش آمار جرم و بزه در آینده موثر بود.

جان فدا گفت: با اطلاعات آماری جمع آوری شده از زندانیان و ورودی های زندان های استان مشخص شده که تعدادی از این افراد سابقه حضور در زندان را دارند و ما به عنوان متولیان تعلیم و تربیت اقدامات پیگیرانه ای برای آموزش های فرهنگی، هنری، حرفه آموزی و … داشته ایم که باید افزایش یابند.

مدیرکل زندان های استان افزود: ۹۵ درصد زندانیان ما دارای مدرک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم هستند و ۵ درصد آن ها مدرکی بالاتر از دیپلم دارند و این نشان می دهد تحصیلات خود یک عامل بازدارنده از جرم محسوب می شود.

وی یکی از مجموعه هایی که زحمت زیادی برای زندان ها کشیده و پای کار بوده را آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: مجرمان آسیب دیده واقعی اجتماعی هستند. تعداد بسیاری از 95 درصد گفته شده افرادی هستند که در دبستان یا سال های ابتدایی متوسطه ترک تحصیل کرده و بازمانده از تحصیل هستند؛ پس با رسیدگی به وضعیت پوشش تحصیلی دانش آموزان نیز می توان در کاهش آمار جرم و بزه موثر بود.

مدیرکل زندان های استان خراسان رضوی در پایان گفت: باید به جایی برسیم که به جای زندان مدرسه بسازیم و این خود باعث کاهش زندانیان نیز خواهد شد. امیدواریم این نهضت تحصیلی را از خراسان شروع کرده و به کل کشور تسری ببخشیم.

 

شبنم مقدم

 

اجتماعی

کاروان کمک های پستی کارکنان عازم خوی شد

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 09 08 37 - کاروان کمک های پستی کارکنان عازم خوی شد

 

 

دومین کاروان همیاری پست حامل کمک‌های همکاران پستی به زلزله زدگان؛ با حضور مدیرعامل شرکت ملی پست عازم خوی شد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران؛پس از ارسال نخستین کامیون حاوی کمک های کارکنان به خوی؛ دومین کاروان همیاری پستی حامل کمک‌های همکاران پستی نیز شب گذشته با حضور لیائی عازم تبریز شد.

بنا بر این گزارش طی دو شب متوالی جمعه و شنبه ۱۴ و ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ از مرکز تجزیه و مبادلات کشور دو کامیونت کمکهای پستی به زلزله زگان سمت خوی حرکت کرد.

گفتنی است نخستین کاروان پس از جمع آوری کمک‌های همکاران تهران در مرکز تجزیه و مبادلات پست کشور، در استان‌های البرز، قزوین، زنجان و آذربايجان شرقی نیر توقف و کمکهای کارکنان را جمع آوری و به خوی رساند.

دومین کاروان نیز شب گذشته با همراهی محمود لیائی مدیرعامل شرکت ملی پست در مرکز تجزیه و مبادلات پست کشور بارگیری و عازم تبریزشد .

این کاروان صبح امروز ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ پس از تهیه و تدارک سایر اقلام اساسی از جمله پتو، بخاری و مواد غذایی درکنار سایر کمک‌های تهران از تبریز به سمت خوی حرکت تا با نظارت رئیس هیئت مدیره شرکت ملی پست کمکها اهدایی را به دست هموطنان و همکاران پست خوی برساند.

 

 

منبع:دفتر ارتباطات و امور بین الملل شرکت ملی پست

ادامه مطلب

اجتماعی

اجرای طرح قرار دوازدهم در خراسان رضوی با توزیع 1800 بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه

منتشر شده

در

photo 2023 02 01 13 30 38 - اجرای طرح قرار دوازدهم در خراسان رضوی با توزیع 1800 بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه

 

طرح قرار دوازدهم در خراسان رضوی با توزیع 1800 بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه اجرا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده، مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در مراسم اجرای یازدهمین مرحله طرح “قراردوازدهم” در بقعه متبرکه امامزادگان یاسر و ناصرعلیهما السلام شهرستان طرقبه شاندیز گفت: همزمان با اولین روز آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی، یازدهمین مرحله قرار دوازدهم استان خراسان رضوی در سال جاری با تهیه و توزیع هزار و ۸۰۰ بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه به ارزش ۱۶ میلیارد و ۲۶۰ میلیون ریال بین نیازمندان اجرا شد.

 

وی تصریح کرد: از 102 سری جهیزیه تهیه شده، ۴۴ سری جهیزیه از محل موقوفه “کوثر فردا” تهیه شده و باقی هم از محل کمک های خیرین و موقوفات منطبق استان است.

 

حجت الاسلام محمد احمدزاده افزود: قرار دوازدهم با نام و یاد حضرت مهدی(عج) تاکنون اقدامات و کمک های خیرخواهانه بسیاری را برای نیازمندان انجام داده است.

 

وی اظهار کرد: به برکت موقوقات منطبق و کمک های خیرین و همت ستاد هماهنگی امور خیریه استان خراسان رضوی و با مشارکت خیرین و نیکوکاران باشکوه خاصی طرح قرار دوازدهم در بقاع متبرکه خراسان رضوی در حال اجرا است.

 

مدیر کل اوقاف خراسان رضوی خاطرنشان کرد: امیدواریم بقاع متبرکه که از مراکز عبادی فرهنگی و اجتماعی جامعه است بتوانند نقش آفرینی خود را در عرصه های مختلف را به صورت پررنگ داشته باشند‌.

 

در ادامه این مراسم حجت الاسلام جمال ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه طرح قرار دوازدهم حرکت ارزشمندی است، اظهار کرد: این حرکت باید باعث شود که بتوانیم جامعه را به سمت امام زمان(عج) پیش ببریم، در طول ماه همه به یاد امام زمان باشیم و محبت خود را نسبت به آن حضرت عملی کنیم و زمینه ظهور و بروز این محبت را دوازدهم هر ماه با عنوان “قرار دوازدهم” انجام دهیم.

 

وی تصریح کرد: طرح قرار دوازدهم هم شامل خدمات مالی برای نیازمندان مثل؛ اهدای بسته های معیشتی، جهیزیه، پک های بهداشتی و غیره است و هم شامل خدمات رایگان است که مثلا افراد وقت خود را صرف امام زمان (عج) می کنند ارائه مشاوره رایگان، ویزیت و داروی رایگان و توزیع نان صلواتی و غیره که در واقع خدمات خود را به امام زمان(عج) هدیه می کنند.

 

حجت الاسلام ایزدی تاکید کرد: امید است که با مشارکت موسسات خیریه بتوانیم در ماه های آینده این خدمات را توسعه و گسترش دهیم، مسئولان نهادهای خیریه در طول ماه برنامه ریزی کنند و اهدای کمک ها برای دوازدهم هر ماه باشد، دوازدهم هر ماه اهدای این هدایا و ارائه آمار و اطلاع رسانی خودش یک نوع ترویج فرهنگ نیکوکاری است.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس: بهبود شرایط محلات “یوسفیه” و “نهضت” با مشارکت مردمی میسر است

منتشر شده

در

photo 2023 01 29 21 23 08 - عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس:  بهبود شرایط محلات "یوسفیه" و "نهضت" با مشارکت مردمی میسر است

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: مردم در بهبود شرایط محلات «یوسفیه» و «نهضت»، نقش بسزایی دارند و از ساکنان تقاضا داریم که در جهت کاهش میزان مهاجرت به محله و همچنین ساخت‌وسازهای غیرمجاز و بام‌فروشی نقش‌آفرینی داشته باشند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مجید طهوریان‌عسکری در گفتگویی با اشاره به بازدید اخیر خود از محله «نهضت» و «یوسفیه»، اظهارکرد: در بخشی از بافت این محله‌ها به دلیل عدم رعایت ظرفیت‌ها و قوانین شهرسازی، حجم تراکم سکونت به شدت بالا رفته و به همین نسبت، سرانه‌های خدماتی نیز کاهش پیدا می‌کند.

 

وی با بیان اینکه مسیرهای دسترسی به این محدوده نیز ظرفیت پذیرش این حجم از اسکان را ندارند، گفت: چنین محلاتی را جزو محلات بحرانی شهر می‌دانیم که در زمان وقوع بلایای طبیعی و حوادث غیرمترقبه، خسارات، فراتر از ریالی بوده و جان افراد به شدت در معرض تهدید است؛ این موضوع، مهمترین نگرانی مدیریت شهری برای محلات یاد شده است.

 

طهوریان‌عسکری افزود: بهترین اقدام، توسعه و گسترش مسیرهای دسترسی داخل محیطی این محلات است؛ مسیرهای ورود و خروج را باید تسهیل کنیم و حتی‌الامکان، بنا به اقتضائات مالی محلات را از حیث جمعیتی سبک کنیم تا به استانداردهای جمعیتی برسند.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه یکی از مسائل این پهنه‌ها، کمبود سرانه‌های خدماتی است، تصریح کرد: کودکان ساکن در این مناطق نیز همچون دیگر کودکان نیازمند بهره‌گیری از فرصت‌ها و خدمات شهری هستند؛ باید تلاش کنیم این زیرساخت‌ها و سرانه‌های خدماتی را تامین کنیم.

 

طهوریان‌عسکری گفت: البته مردم نیز در بهبود شرایط نقش بسزایی دارند و از ساکنان تقاضا داریم که در جهت کاهش میزان مهاجرت به محله و همچنین ساخت‌وسازهای غیرمجاز و بام‌فروشی نقش‌آفرینی داشته باشند.

 

وی افزود: ساخت‌وسازهای غیرمجاز و شبانه، میزان آسیب‌پذیری این محلات را افزایش می‌دهد و امیدواریم بتوانیم با قوانین مقتضی مانع از این آسیب شویم چراکه به حفظ جان مردم کمک می‌کند.

 

 

 

منبع:پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

ادامه مطلب

برترین ها