با ما همراه باشید

سلامت

تلاش برای تولید، با اتکا بر توان وتولید داخلی توصیه مدیر امور زراعت استان در نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 04 14 12 38 27 - تلاش برای تولید، با اتکا بر توان وتولید داخلی توصیه مدیر امور زراعت استان در نیشابور

معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور ، از برگزاری جلسه وبازدید مشترک مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان ازسطح مزارع غلات وکلزای این شهرستان با هدف بررسی ،پایش و پیشرفت فیزیکی مبارزه با عوامل خسارت زا خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علی فرهمندراد، معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور در جلسه شبکه مراقبت شهرستان نیشابور که با حضور مدیر امور زراعت استان خراسان رضوی ، معاون فنی ، رئیس اداره تولیدات گیاهی ،مسئول واحد حفظ نباتات وروسای مراکز شهرستان برگزارشد گفت: به مواززات برگزاری جلسات امنیت غذایی ،جلسات شبکه مراقبت از زمستان سال گذشته، قبل از اعلام دستورالعملها و بخشنامه ها بصورت مستمر برگزار شده است.

وی ادامه داد: شهرستان نیشابور با 9هزارو 300 هکتار کشت گندم آبی و 14 هزار هکتار کشت جو آبی به تمامی تعهدات کشت خود در سال زراعی جاری عمل کرده است و بر اساس بازدید های میدانی که از سطح مزارع توسط کارشناسان مروج مسئول پهنه از مزارع انجام شده اوج ریزش سن مادری غلات در 15 فروردین سال جاری اتفاق افتاده است.

فرهمند راد افزود: براساس بخشنامه ستاد سن استان، تا کنون بیش از 3 هزارو 238 هکتار از اراضی گندم و465 هکتار از اراضی جوآبی آلوده به سن مادری با سموم جدید میکرو کپسول مبارزه شده که امید است تا قبل از تخم ریزی این آفت تمامی سطح آلوده مبارزه شود.

مدیر امور زراعت استان با اشاره به اهمیت تولید گندم در تمام دنیا و نیاز مبرم کشوربه این محصول و توجه به توان و تولید داخلی در محصولات استراتژیکی مانند گندم را حائز اهمیت دانست و گفت: خرید گندم خارجی برای کشور هزینه های سنگینی در بر دارد و عزم دولت براین است که تمامی گندم تولید شده را با بهترین کیفیت وبا قیمتی مناسب از کشاورزان خریداری کند.

 

همچنین،فرزاد عدالتیان اظهار داشت: با توجه به اینکه شهرستان نیشابور هر ساله درگیر مبارزه با سن بوده است ،ولی با مدیریت صحیح ومبارزه اصولی وفنی ،هرساله شاهد تولید محصول سالمی از این شهرستان هستیم.

وی یادآور شد نیشابور جهت تولید علوفه ومحصولاتی مانند سورگوم (ذرت خوشه ای) وتریتیکاله پتانسیل بالایی دارد وبا توجه به قطب تولید شیر وگوشت استان ونیاز مبرم دامداران به تهیه علوفه ،این شهرستان باید در خصوص تامین علوفه تلاش بیشتری کند.

عدالتیان خاطر نشان کرد: جهت ترویج کشت چغندر قند وانجام کشاورزی قراردادی با کارخانجات مربوطه، باید از آزاد کاری این محصول با ارائه خدمات بهتر به این قشر از کشاورزان جلوگیری کرد.

عدالتیان با همراهی رئیس اداره تولیدات گیاهی وحفظ نباتات مدیریت ازروند مبارزه با آفت سن وشته مومی مزارع گندم وکلزای هلال احمر وتعدادی از کشاورزان بازدید کرد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان نیشابور

سلامت

مشهد رتبه سوم اهدای عضو در کشور

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 20 01 37 1 - مشهد رتبه سوم اهدای عضو در کشور

 

رییس بیمارستان تخصصی پیوند اعضای منتصریه گفت: مشهد رتبه سوم اهدای عضو از اهدا کننده مرگ مغزی را بعد از شیراز و تهران دارد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محسن علی‌اکبریان ، رییس بیمارستان تخصصی پیوند اعضای منتصریه در نشست خبری که به مناسبت روز ملی اهدای عضو برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: : مشهد رتبه سوم اهدای عضو از اهدا کننده مرگ مغزی را پس از شیراز و تهران در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیشتر عمل‌های پیوند اعضا در مشهد قابل انجام است، پیوند کبد، پانکراس و کلیه در بیمارستان منتصریه، قلب، ریه و پوست در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد و قرنیه در بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) مشهد انجام می‌شود.

علی‌اکبریان گفت: از سال ۱۳۸۰ با تاسیس بیمارستان منتصریه مشهد و افزایش فرهنگ اهدای عضو، پیوند کلیه از دهنده زنده روند کاهشی دارد.

 

وی با اشاره به موفقیت و رشد پیوند کبد در بیمارستان منتصریه گفت: کار پیوند کبد در این بیمارستان از سال ۹۲ با تنها ۹ مورد آغاز شد و پارسال تعداد پیوند کبد در این بیمارستان به ۹۰ مورد افزایش داشته است.

 

این عضو انجمن پیوند اعضای ایران افزود : در بیماران مرگ مغزی این امکان وجود دارد که کبد به ۲ قسمت تقسیم شود و یک قسمت به بزرگسال و یک قسمت به کودک پیوند شود که همه موارد پیوند کبد به لحاظ تکنیکی در این بیمارستان قابل انجام است که در صورت اورژانسی بودن شرایط بیمار نیازمند به کبد، اگر بیمار مرگ مغزی وجود نداشته باشد به صورت موردی از پدر یا مادر یا خویشاوند درجه یک، پیوند انجام می‌شود.

 

وی افزود: بیمارستان فوق تخصصی پیوند اعضای منتصریه قطب بزرگ پیوند در شمال شرق کشور است و مایه افتخار شهر مشهد است.

 

علی اکبریان با اشاره به اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در دوران شیوع کرونا گفت: گرچه تعداد عمل‌های پیوند کبد در سال ۱۳۹۹ به زیر ۴۰ مورد رسید، اما در سال ۱۴۰۰ این عدد به بیش از ۹۰ مورد افزایش یافت و منجر به ثبت بالاترین آمار سالانه با وجود قرار داشتن در شرایط بحرانی کرونایی شد.

 

رییس بیمارستان پیوند اعضای منتصریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از بیماران مرگ مغزی مبتلا به کرونا به دلیل میسر نبودن رعایت دستورالعملهای بهداشتی نمی توان هیچ عضوی برداشت، از سوی دیگر بیماران مبتلا به کرونا نیازمند به عضو هم باید پس از بهبودی جهت دریافت عضو اقدام کنند.

 

همچنین، ابراهیم خالقی،مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از رشد قابل توجه رضایت خانواده‌های بیماران مرگ مغزی خبر داد و گفت: در ابتدای راه‌اندازی واحد پیوند اعضای این دانشگاه کمتر از ۱۰ درصد خانواده‌های بیماران‌ مرگ مغزی رضایت به اهدا می‌دادند که این میزان اکنون به حدود ۷۰ درصد رسیده است.

 

وی افزود: هرسال بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از بیماران لیست انتظار دریافت کلیه و بین ۴۰ تا ۵۰ نفر از بیماران لیست انتظار دریافت کبد به علت نبود عضو پیوندی و یا نبود بیمار مرگ مغزی و یا مخالفت خانواده‌ها به اهدای عضو جان خود را از دست می‌دهند که با آگاه‌سازی و ترویج فرهنگ اهدای عضو می‌توان این آمار را کاهش داد.

 

خالقی گفت: سال گذشته اعضای ۱۳۱ بیمار مرگ مغزی در این دانشگاه به ۶۸۳ بیمار نیازمند عضو پیوند شد که بیشترین آمار اهدای عضو سالانه دانشگاه از ابتدای فعالیت تاکنون بوده است.

 

وی خاطر نشان کرد: از این تعداد اهدای عضو، ۲۱۵ مورد پیوند پوست، ۸۹ مورد پیوند کبد، ۱۸ مورد پیوند قلب، هفت مورد پیوند کلیه و پانکراس (لوزالمعده) همزمان با هم و نیز یک مورد پیوند پانکراس یا لوزالمعده انجام شده است.

 

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: همچنین از این تعداد، ۳۱ عضو شامل سه قلب، ۱۳ کلیه و ۱۵ کبد به مراکز پیوند عضو در تهران و شیراز جهت پیوند ارسال شده است.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب

سلامت

مدیر عامل شرکت آبفای استان خراسان رضوی : شرایط آبی ۱۶ شهر خراسان رضوی را قرمز کرد

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 25 41 - مدیر عامل شرکت آبفای استان خراسان رضوی : شرایط آبی ۱۶ شهر خراسان رضوی را قرمز کرد

 

مدیر عامل شرکت آبفای استان خراسان رضوی گفت: شرایط آبی در استان خراسان رضوی با حدود ۱۶ شهر در شرایط قرمز تامین آب قرار دارند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید ابراهیم علوی، مدیر عامل شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی در جمع خبرنگاران گفت: شرایط آبی در استان خراسان رضوی با حدود ۱۶ شهر در شرایط قرمز تامین آب قرار دارند. این شهرها شامل طرقبه، شاندیز، نیشابور، تربت حدریه، تربت جام، گناباد و… است.

 

وی افزود: ۱۱ شهر نیز در شرایط نارنجی قرار دارند یعنی میزان مصرف و تولید آب در آن‌ها یکسان است. این شهرها شامل قوچان، کلات، فریمان، چناران و… است.

 

علوی درباره میزان اعتبارات اختصاص یافته به شرکت آبفای استان در سال آبی جاری افزود: جمع کل اعتبارات در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است که این رقم در سال ۹۹ حدود ۱۹۰ میلیارد تومان بوده است.

 

مدیر عامل شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی با اشاره به جهاد آبرسانی به روستاهای کم برخوردار گفت : با کمک خیرین استانی در قسمتی از روستاهای مشکل‌دار اقدامات اجرایی انجام دهیم و در حال حاضر آبرسانی به حدود ۵۰ روستا انجام شده است.

 

علوی از آبرسانی به ۱۱۴ روستا در سال جاری خبرداد و گفت: این پروژه ها با اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اجرایی می شود.

 

وی ضمن اشاره به قرارداد زمستان سال گذشته با با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: رقم این قرارداد بالغ بر ۵۸۰ میلیارد تومان است که در فاز نخست این قرارداد آبرسانی به ۱۲۱ روستا مشکل‌دار در بازه زمانی دوساله انجام می شود.

 

علوی گفت : در لیست تکمیلی این قرارداد تعداد ۳۰۰ روستای دیگر نیز اضافه شد که در دوره دوساله آبرسانی به ۴۲۰ روستا انجام می شود و در حال حاضر در پنج شهرستان پروژه محرومیت‌زدایی با همت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز شده و ادامه دارد.

 

مدیر عامل شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی با اشاره به تاثیر بارندگی‌های اخیر عنوان کرد: بارندگی‌های و سیلاب‌های اخیر تاسیسات ما را در ۱۵ شهرستان‌، ۱۰۰ روستا و ۹ شهر دچار خسارت کرد که خوشبختانه عمده این خسارت‌ها در ساعات اولیه برطرف و خدمات آبرسانی از سر گرفته شد.

 

علوی تصریح کرد: بیشترین خسارات به شهر گناباد وارد شده وهمچنین در حوزه روستایی نیز حدود ۱۸ روستا در شهرستان کلات آسیب دیدند .

 

وی خاطر نشان کرد: مجموع خسارت سیلاب اخیر به تأسیسات آب‌وفاضلاب استان بالغ بر ۵۵۰ میلیارد ریال برآورد شده که در حال پیگیری از طریق مراجع ذی‌ربط برای دریافت مبالغ خسارات هستیم.

 

مدیر عامل شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی با توجه به روستاهایی که به تازگی تبدیل به شهر شده‌اند حدود ۹۸ شهر با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر تحت پوشش ۱۰۰ درصدی شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی قرار دارد.

 

علوی افزود: جمعیت روستاهای استان حدود یک میلیون و ۳۵۲ هزار نفر است که این تعداد در ۲۹۳۰ روستا ساکن هستند. همچنین از این تعداد حدود2 هزار و ۲۵۴ روستا تحت پوشش شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی قرار دارند. بنابراین در مجموع حدود ۹۳ درصد از جمعیت روستایی استان تحت پوشش این شرکت قرار دارند.

 

وی با اشاره به طول خطوط آبرسانی در استان ادامه داد: طول شبکه آبرسانی استان حدود ۳۰ هزار کیلومتر را شامل می‌شود.

 

سهم بارندگی‌های اخیر در تقویت منابع آب زیرزمینی نزدیک به صفر است

 

مدیر عامل شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی درباره وضعیت آبرسانی در تابستان سال جاری گفت: به غیر از شهر زاوین و قوچان که آبرسانی به آن از طریق سد تبارک صورت می‌گیرد، در بقیه نقاط شهری و روستایی استان آب مورد نیاز از طریق چاه‌ها تامین می‌شود.

 

وی افزود: آب چاه‌ها تاثیر کوتاه مدت و مستقیم از بارندگی‌ها ندارد و سهم بارندگی‌های اخیر در تقویت منابع آب زیرزمینی نزدیک به صفر است.

 

مدیر عامل شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی تاکید کرد: هم اکنون در استان خراسان رضوی در سال جاری با ۱۴۶۰ لیتر کسری آب در ثانیه مواجه هستیم. امیدواریم با پروژه‌های تعریف شده در استان این کسری آب تا تابستان جاری برطرف شود.

 

علوی با اشاره به پروژه‌هایی تعریف شده به منظور کاهش مصرف آب در استان عنوان کرد: برنامه حفر و تجهیز چاه‌ها در ۳۱ شهر ، اجرا و بازسازی خطوط انتقال آب در ۳۷ شهر ، اصلاح شبکه آبرسانی در ۹ شهر ، ساخت مخزن در ۲۵ شهر و بازسازی اصلاح پمپاژ در ۶ شهر از جمله اقدامات شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی است.

 

مدیر عامل شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی با اشاره به تاسیسات فاضلاب در استان تصریح کرد: در حال حاضر ۳ روستا و ۷ شهر در استان از جمله سبزوار، نیشابور، طرقبه، شاندیز، تربت حیدریه و… از تأسیسات فاضلاب برخوردار هستند. در حال حاضر به دنبال جذب سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فاضلاب استان به منظور توسعه این تاسیسات هستیم.

 

۹۰۰ روستا ی خراسان رضوی دچار کمبود آب یا فاقد آب‌ هستند

 

علوی افزود: اولویت آبرسانی در استان به روستاهای بالای ۲۰ خانوار است و تاکنون از ۹۰۰ روستا دچار کمبود آب یا فاقد آب‌ ،آبرسانی به ۲۵۰ روستا به صورت دائم و سیار و مابقی دارای شبکه آب هستند و کسری آب آن‌ها به صورت تانکر آبرسانی می‌شود.

 

طرح انتقال آب از دریای عمان آغاز شده است

 

مدیر عامل شرکت آب‌وفاضلاب خراسان رضوی درباره طرح انتقال آب از دریای عمان گفت : این طرح توسط شرکت اینواسکو اجرا می شود که هم اکنون پروژه آبرسانی از سمت ملک آباد به تربت حیدریه شروع شده و در نظر داریم بخشی از این انتقال آب را به خراسان رضوی اختصاص دهیم.

 

علوی درباره انشعابات غیرمجاز در باغ ویلاهای اطراف مشهد گفت: بیشتر باغ ویلاها در شهرستان‌های طرقبه و شاندیز، گلبهار، چناران و… قرار دارد و فرسوده بودن شبکه‌های داخلی موجب افزایش مصرف در این باغ ویلاها می‌شود. ضمن اینکه حتی اگر تنها ۱۰ درصد از این باغ ویلاها دارای استخر باشند هدر رفت غیر قابل جبران آب را در این باغ‌ها شاهد هستیم.

 

وی افزود: شرکت آب‌وفاضلاب مشهد به تنهایی توان مقابله با این باغ ویلاها را ندارد و باید از توسعه این باغ‌ها جلوگیری کرد.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

پایش های روزانه جهادکشاورزی شهرستان درگز درحوزه تنظیم بازار ، حفظ کاربری اراضی و پایش مزارع

منتشر شده

در

photo 2022 05 01 18 53 39 - پایش های روزانه جهادکشاورزی شهرستان درگز درحوزه تنظیم بازار ، حفظ کاربری اراضی و پایش مزارع

 

کارکنان جهادکشاورزی درگز به صورت روزانه صبح و حتی درشیفت عصردر پایش مزارع و تغییر کاربری حضور داشتند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،اکبریونسی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز به موضوع لزوم نظارت و کنترل قیمت ها در بازار ،تغییرکاربری غیرمجاز و سن غلات اشاره کرد و گفت : کارکنان جهاد کشاورزی درگز به صورت مستمر صبح و عصر در حوزه فعالیت خود حضور داشتند و گزارشات بازدید کارکنان به صورت روتین به واحد های مربوطه ارسال میشد.

وی با بیان این مسئله که جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی وظایف سنگینی بر عهده دارد گفت در جهادکشاورزی تعطیلی معنایی ندارد.

وی با اشاره به اهمیت مبارزه با سن غلات عنوان کرد: پایش ها حتی در ایام تعطیلات با برپایی کشیک نوروزی ادامه داشته ودارد و کارکنان جهادکشاورزی به صورت گشت بازرسی از وضعیت بازار، اصناف مرتبط با بخش کشاورزی و همچنین مزارع بازدید می کنند.

یونسی به کشاورزان توصیه کرد نسبت به تغذیه مزارع خود با کود اوره به صورت سرک اقدام کرده و همچنین با سم پاشی به موقع از خسارت شدید ناشی از این افات جلوگیری کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها