با ما همراه باشید

اجتماعی

تهیه طرح اضطراری برای تامین آب شرب کلانشهر مشهد در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲

منتشر شده

در

ofogh 2 27 - تهیه طرح اضطراری برای تامین آب شرب کلانشهر مشهد در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به ضرورت تهیه طرح اضطراری برای تامین آب شرب به مشهد با وجود تداوم خشکسالی در استان گفت: تهیه طرح اضطراری برای تامین آب شرب کلانشهر مشهد طی ۲ سال آینده ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد علایی با اعلام این خبر، اظهار کرد: در این طرح شرکت آب و فاضلاب مشهد باید طرح های مدیریت مصرف خود و مقدار آب مصرفی برای شرب و بهداشت در سال ۱۳۹۹ به تفکیک چاه ها، سدها، قنات و چشمه اعلام کند.

وی افزود: در این طرح واحدهای پر آب طلب و مشترکین پر مصرف مانند: هتل های ۵ ستاره، مجتمع های تجاری، میدان تره بار، واحدهای صنعتی و شهرداری مشهد باید با حداقل آب و رعایت الگوی مصرف مدیریت شود.

علایی با بیان اینکه میزان خالص آب شرب در سال ۱۴۰۱ باید توسط شرکت آب و فاضلاب مشهد به تفکیک نوع منبع و تعیین نیاز آبی خالص شرب و بهداشت مشخص شود، اذعان کرد: تمام منازل شهر مشهد باید مجهز به لوازم کاهنده مصرف آب شود تا شاهد کاهش چشمگیر مصرف آب باشیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای رضوی با اشاره به اینکه منابع تأمین آب شرب در سال آینده باید تعیین شود، گفت: بر مبنای مدیریت ریسک اگر میزان آب سد دوستی را صفر در نظر بگیریم باید به دنبال دیگر راه های تامین آب از جمله ساخت خط غرب مشهد برای انتقال پساب و جایگزینی با چاه های کشاورزی در غرب دشت مشهد باشیم.

 

وی بیان کرد: اگر در مصرف آب صرفه جویی نشود پنج متر مکعب معادل پنج هزار لیتر در ثانیه کسری مخازن آب خواهیم داشت که این آمار بسیار نگران کننده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی خاطر نشان کرد: فهرست چاه‌های موجود در شهر مشهد که متعلق به دستگاه‌های مختلف دولتی و اجرایی همچنین چاه‌های کشاورزی حاشیه شهر مشهد با قابلیت استفاده برای مصرف شرب و بهداشت در صورت اضطرار باید در طرح اضطراری تامین آب شرب کلانشهر مشهد ارائه شود.

وی بیان کرد: همچنین چاه غیرمجاز و چاه های دارای اضافه برداشت محدوده مطالعاتی مشهد در سال ۱۴۰۰ پر می‌شوند و یا اضافه برداشت آنها جلوگیری می‌شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: در گام بعدی شرکت شهرک های صنعتی باید تعداد واحد‌های صنعتی که مواد غذایی، آب و نوشابه تولید میکند در محدوده مشهد مشخص تا میزان آب مصرفی دیگر صنایع از طریق پساب تامین شود.

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاریهای مشترک منابع طبیعی و آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد

منتشر شده

در

photo 2022 01 19 19 00 08 - امضاء تفاهم نامه همکاریهای مشترک منابع طبیعی و آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد

تفاهم نامه همکاریهای مشترک چند جانبه منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمید ترابی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد گفت : با توجه به سیا ست های سازمان جنگلها ، مراتع وآبخیزداری کشور در راستای همگانی نمودن فرهنگ حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی و ترویج این فرهنگ بین عموم مردم از جمله دانش آموزان ، کشاورزان ، دامداران و مرتعداران به عنوان جامعه هدف ، ما نیز در شهرستان خلیل آباد و با توجه به ظرفیت های بالقوه ای که در ادارات مختلف از جمله آموزش و پرورش وجود دارد موفق به امضای تفاهم نامه ای شدیم که براساس آن اقدامات لازم برای احداث پارک آبخیز در حوزه آبخیز شهری شهر خلیل آباد واقع در اردوگاه شهید جعفری متعلق به آموزش و پرورش و در وسعتی معادل 250 هکتار انجام می شود.

وی اضافه کرد: حضور فعال معلمین و دانش آموزان در برنامه های هفته منابع طبیعی و مراسم نهالکاری ، حضور کارشناسان منابع طبیعی در مدارس وتبین فرهنگ منابع طبیعی ، اهمیت حفظ وحراست از این ثروت خدادادی از جمله مواردی بوده که در این تفاهم نامه مد نظر قرار گرفته است.

 

ترابی خاطر نشان کرد: شهرستان خلیل آباد دارای 105 مرکز آموزشی است که بیش از 11 هزار دانش آموز در آن مراکز مشغول به تحصیل می باشند .

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد ادامه داد : پیشنهاد ایجاد پارک آبخیز در بالا دست حوزه شهری خلیل آباد از دو جنبه حائز اهمیت است که میتوان به کاهش سیلاب های مخرب و حمل رسوبات و جلوگیری از خسارات احتمالی به تاسیسات شهری و ترویج فرهنگ حفظ و حراست از منابع طبیعی و آبخیزداری با اجرای پروژه های متعدد و متنوع در این حوزه برای جامعه مخاطب دانش آموزی شهرستان اشاره کرد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری خراسان رضوی

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 12 58 39 - استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی ،نظارت بازرسی و اقدام مشترک کاشمر درمحل فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مسلم ساقی، فرماندار کاشمر در جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی و نظارت بازرسی شهرستان که با حضور اعضاء برگزار شد گفت:با توجه به حساسیت وضعیت موجود ، تا زمانی که اخبار و اطلاعات دقیق و قطعی نباشد از انعکاس و اطلاع رسانی پرهیز شود.

ساقی بر رعایت سواد رسانه در انعکاس اخبار تأکید کرد و افزود:استفاده از پلتفرم های محلی و ظرفیت مراکز نوآوری در جهت توزیع اقلام اساسی می تواند بسیار موثر باشد.

 

همچنین،محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد قرارگاه امنیت غذایی شهرستان گفت: تجهیز قرارگاه امنیت غذایی مستقر در جهاد کشاورزی شهرستان و همچنین جذب و ذخیره سازی اقلام اساسی مورد نیاز مردم در دستور کار قرار دارد.

شجعی از بازدید 83 مورد توسط اکیپ های نظارت بازرسی در هفته جاری و ارسال 13 پرونده تخلف به تعزیرات حکومتی خبر داد و افزود:با توجه به بازدیدهای میدانی صورت گرفته ، از لحاظ کمی و کیفی بازار در شرایط مطلوبی قرار دارد.

در پایان جلسه هرکدام از نمایندگان ادارات و نهادهای عضو قرارگاه مشترک امنیت غذایی شهرستان نسبت به عملکرد و مصوبات جلسات گذشته توضیحات لازم را ارائه کردند.

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاء تفاهم همکاری های مشترک منابع طبیعی و هیات کوهنوردی شهرستان سبزوار

منتشر شده

در

636744955921898629 1 - امضاء تفاهم همکاری های مشترک منابع طبیعی و هیات کوهنوردی شهرستان سبزوار

تفاهم نامه همکاری های مشترک منابع طبیعی و هیأت کوهنوردی شهرستان سبزوار امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عباسعلی کیانی فرد ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سبزوار گفت: این تفاهم نامه در راستای توسعه همکاری های دو جانبه و استفاده بهینه از ظرفیت ها و توان بالقوه و بالفعل هیأت های ورزشی از جمله هیأت کوهنوردی برای حفظ و حراست از اراضی ملی به امضاء رسید . براساس بخشی از مفاد این تفاهم نامه ، ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین اقشار مختلف مردم بویژه ورزشکاران بعنوان گروههای فعال و پر تلاش انجام می شود.

 

وی افزود: امضاء این تفاهم نامه زمینه بیشتر و بهتر مشارکت هیأت کوهنوردی را در ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی فراهم می آورد.

 

کیانی فرد  گفت : از 720 هزار هکتار مساحت شهرستان ، 610 هزار هکتار آن اراضی ملی است که حفاظت و حراست از این عرصه نیازمند مشارکت آحاد مردم است.

 

وی ضمن اعلام آمادگی برای آموزش ورزشکاران در خصوص آشنایی بیشتر آنان با شیوه های مختلف حفظ و حراست و پیشگیری از وقوع هر گونه جرم در اراضی ملی گفت: کوهنوردان جزو بهترین گروههای محافظ طبیعت هستند و منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جهت عضو یت آنان بعنوان همیار طبیعت اعلام آمادگی می کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سبزوار خاطر نشان کرد مشارکت و همیاری مردم در حفظ و نگهداری از اراضی ملی موجب استفاده بهینه از پتانسیل های عرصه های منابع طبیعی شده و زمینه گردشگری، تولید و بهره برداری قانونی گیاهان دارویی و نهایتا اشتغال مولد که منجر به بهبود معیشت ساکنین محلی می گردد را فراهم خواهد آورد.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها