با ما همراه باشید

فرهنگی

توزیع 4000 بسته مهر تحصیلی در استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 09 21 19 02 35 - توزیع 4000 بسته مهر تحصیلی در استان خراسان رضوی

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در قالب طرح مهر تحصیلی و از محل نیات واقفین خیر اندیش حدود 4 هزار بسته تهیه و بین دانش آموزان نیازمند توزیع می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام محمد احمدزاده در حاشیه توزیع بسته های مهر تحصیلی از محل موقوفات مرتبط که در این اداره کل برگزار شد؛ بیان کرد: در سامانه جامع موقوفات سازمان اوقاف بیش از ۸۰۰ نیت در موضوعات مختف ثبت شده که برخی از نیت ها توسعه بیشتری پیدا کرده، برخی کمتر و برخی مغفول واقع شده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به چند طرح اوقاف که به صورت سازمانی و ملی در حال اجرا است و در مواردی نیاز به توسعه و توجه بیشتری دارد؛ گفت: طرح «دست های مهربانی» با هدف کمک به نیازمندان ، طرح «پیوند آسمانی» در موضوع خانواده و تهیه جهیزیه برای زوج های جوان، طرح مهر تندرستی در موضوع دارو و درمان، طرح زائرین حسینی و رضوی و طرح مهر تحصیلی از جمله طرح هایی است که از محل اجرای نیات واقفین و کمک های خیرین انجام می شود.

 

وی افزود: در این خصوص اگر مراسم نمادین برگزار می شود برای این است که خیرین را برای وقف در این موضوعات جهت دهی کنیم و در واقع هم موقوفات قبلی اجرای نیت می شود و هم برای توسعه این موقوفات تبلیغات صورت گیرد.

 

حجت الاسلام احمدزاده بیان کرد: علاوه بر طرح مهر تحصیلی، موقوفه مشارکتی برای دانش آموزان در حوزه قرآن عترت و نماز برای اولین بار در کشور در اوقاف خراسان رضوی شکل گرفت که نیازمند توسعه است.

 

وی با اشاره به طرح مهر تحصیلی که از سال 98 در حال اجرا است؛ افزود: این طرح برای چهارمین سال متوالی به این صورت که در سال 1398 با یک هزار و 923 بسته، در سال 1399، 3245 بسته، در سال 1400، 3363 بسته و امسال ۳۹۶۸ بسته از محل موقوفات منطبق، خیرین و ستاد هماهنگی امور خیریه استان تهیه و بین دانش آموزان نیازمند توزیع می شود.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه این بسته ها در مقابل نیاز جامعه هدف، فاصله زیادی دارد؛ تصریح کرد: بسته های مهر تحصیلی شامل کیف لوازم التحریر و نوشت افزار برای دانش آموزان ابتدایی و دو مقطع متوسطه از محل موقوفات منطبق و کمک خیرین تهیه و با هماهنگی ادارات آموزش و پرورش و مراکز افق بقاع متبرکه در اختیار دانش آموزان نیازمند قرار می گیرد.

 

وی هزینه هر بسته را که توسط انتشارات اسوه به صورت متمرکز کشوری تهیه شده را حدود 400 هزار تومان به صورت میانگین عنوان کرد و گفت: این بسته ها از محل نیات واقفین مرتبط با حوزه آموزش و پرورش و بعضی موقوفاتی که قابلیت انطباق داشته تهیه و در مناطق محروم و حاشیه شهر مشهد و مناطق محروم شهرستان ها توزیع می شود.

 

حجت الاسلام احمدزاده هدف اصلی از اجرای این طرح را اجرای نیات واقفین دانست و افزود: نیات واقفین محرومیت زدایی، خیرخواهی و دستگیری از دیگران بوده اما نیاتی که در این مقطع به صورت متمرکز اجرا می شود به نوعی هماهنگی با نیاز روز جامعه دارد و امروز در این ایام که دانش آموزان می خواهند به مدرسه بروند و نیاز به لوازم التحریر دارند دغدغه بخشی از خانواده های محروم لوازم التحریر و نوشت افزار است لذا ما با بهره گیری از موقوفاتی که منطبق با نیت واقف دارد و خیرین اقلامی با کیفیت را تهیه و به صورت هدفمند به دست نیازمند واقعی می رسانیم.

 

وی بیان کرد: ظرفیت آموزش و پرورش برای استفاده از نیات خیر واقفین و خیرین و به جا بودن این حرکت و نیازی که در این حوزه وجود دارد بر کسی پوشیده نیست و هر کسی می تواند در این حوزه ورود کند و ظرفیت دستگاه وقف هم به هر میزانی که قابل انطباق با نیات واقفین باشد آمادگی دارد که مجموعه آموزش و پرورش را همراهی کند اما خط قرمز ما نیات واقفین است که از نیت واقف تخطی نکنیم، لذا مادامی که بتوانیم به هر شکلی ظرفیت ها را به ویژه برای قشر خردسال و جوان که در گروههای مختلف آموزش و پرورش وجود دارند هم افزا کنیم، این همراهی و مساعدت خواهد بود.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی،

فرهنگی

ثبت ملی32 اثر تاریخی منقول ارزشمند خراسان رضوی در فهرست میراث‌فرهنگی منقول کشور

منتشر شده

در

14011104000761 Test PhotoN - ثبت ملی32 اثر تاریخی منقول ارزشمند خراسان رضوی در فهرست میراث‌فرهنگی منقول کشور

مدیر کل میراث‌فرهنگی ،گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: تعداد 32 پرونده اشیای تاریخی شاخص استان در شورای ملی ثبت منقول وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه و پس از بررسی کارشناسان، واجد ثبت تشخیص داده و در فهرست میراث‌فرهنگی ملی قرار گرفت.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،سید جواد موسوی با اعلام این خبر افزود:32 اثرمنقول ثبت شده ازاین آثارشامل تعدادی از آثار منقول مجموعه بسیار ازرشمند و نفیس موزه‌های آستان قدس رضوی است.

هم‌چنین محمود طغرایی، مدیر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره جزئیات آثار ثبت شده اظهار کرد: تعداد 7 جلد قرآن نفیس و منحصربه‌فرد شامل قرآن به خط محمدعلی اردستانی(کاتب السلطان) مربوط به سده 13 هجری قمری، قرآن به خط زین‌العابدین شیرازی مربوط به سده 9 هجری قمری، قرآن محمدبن‌‍‌کثیر مربوط به سده 4 هجری قمری، قرآن به خط اختراعی بابری مربوط به سده 10 هجری قمری، قرآن به خط سیدجعفرمحمد حسینی مربوط به سده 12 هجری قمری، قرآن به خط وصال شیرازی مربوط به سده 13 هجری قمری، قرآن منسوب به خط یاقوت مستعصمی مربوط به سده 7 هجری قمری از جمله نسخ خطی ارزشمند ثبت شده است.

او افزود: ضریح قدیمی حرم حضرت رضا(ع) معروف به ضریح شیر وشکر مربوط به پهلوی دوم، زیارت نامه فولادی زراندود با متن زیارت حضرت رسول(ص) مربوط به سده 13 هجری قمری، زیارت نامه فولادی مشبک زراندود مربوط به سده 13 هجری قمری، اسطرلاب برنجی ساخت عبدالعلی مربوط به دوره صفویه، اسطرلاب حلقوی مربوط به دوره قاجاریه، پایه شمعدان فلزی مربوط به سده 9 هجری قمری، پیراهن حرز مربوط به دوره زندیه (که بر روی آن آیات و احادیث نوشته شده است)، دو قالیچه با نقوش محرابی مربوط به دوره صفویه، قفل آویز زرین ضریح حرم مطهر حضرت رضا(ع) مربوط به سده 11 هجری قمری، قندیل آویز زرین مربوط به سده 13 هجری قمری، جای کلیدی فولادی ضریح حرم مطهر مربوط به دوره صفویه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدیر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: آبریز فولادی مربوط به سده 12 هجری قمری، جا کلیدی فولادی زراندود ضریح حرم مطهر مربوط به دوره صفویه، آبریز برنجی قلمزنی شده مربوط به دوره صفوی، یک مرقع(متن خوشنویسی شده) به خط میرعلی هروی مربوط به سده 10 هجری قمری، منبر چوبی خاتم‌کاری شده مربوط به سده 14 هجری قمری، پرده ماهوت مروارید دوزی و منجوق دوزی شده مربوط به سده 12 هجری قمری، دو تبرتزئینی فولادی زراندود مربوط به دوره افشاریه و قاجاریه، درب چوبی دو رو با ورقه های زرین و سیمین حرم مطهر مربوط به دوره قاجاریه، ساعت آفتابی و قبله نمای ساخت عبدالائمه مربوط به سده 12 هجری قمری، سجاده ماهوت تکه‌دوزی و قلاب دوزی مربوط به دوره قاجاریه، گلابدان فولادی دو لایه مربوط به سده 9 هجری قمری و یک سنگ قبر نفیس امیرزاده کمال الدین حسین قلی مربوط به سده 9 هجری قمری سایر موارد ثبت شده اخیرآثار موزه‌های آستان قدس رضوی است.

طغرایی تصریح کرد: در راستای همکاری‌های فرهنگی بسیار ارزشمند بین مجموعه بزرگ آستان قدس رضوی و اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تاکنون 65 اثر ثبت ملی شده است.شایان ذکر است مستند سازی و ثبت آثار میراث فرهنگی منقول در فهرست آثار ملی،علاوه بر معرفی بیشتر آنها ،موجب برنامه ریزی به منظور مرمت و توجه دقیق تر کارشناسان و پژوهشگران به آنها خواهد شد.هم اکنون تمامی این آثار در مجموعه موزه های آستان قدس واقع در مجموعه حرم مطهر امام رضا(ع) برای بازدید عمومی به نمایش گذاشته شده است.

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

زیرساخت های مساجد برای حضور مردم در اعتکاف آماده نیست

منتشر شده

در

1398031311272956917577264 - زیرساخت های مساجد برای حضور مردم در اعتکاف آماده نیست

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت:زیرساخت‌های بسیاری از مساجد از جمله حمام، سیستم گرمایشی و سرویس‌های مناسب برای حضور مردم در اعتکاف آماده نشده است.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حجت الاسلام هادی صاحبقرانی،مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در نشست خبری اعلام برنامه های اعتکاف امسال افزود:زیرساخت‌های بسیاری از مساجد از جمله حمام، سیستم گرمایشی و سرویس‌های مناسب برای حضور مردم در اعتکاف آماده نشده است.

 

وی خاطرنشان کرد:پیش بینی می‌کنیم امسال با توجه به رفع محدودیت‌های کرونایی و کم شدن آمار ابتلا به این بیماری پیش بینی می‌کنیم امسال پرشور‌تر برگزار شود.

 

وی افزود: امسال مراسم اعتکاف رجبیه امسال ۱۵،۱۶و۱۷ بهمن ماه  در بیش از  ۶۴۴ مسجد در استان خراسان رضوی برگزار  می کنیم  و  رابط فرهنگی هم در این مساجد داریم .

 

مدیر کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ثبت‌نام اعتکاف در مساجد خراسان رضوی از اول تا سیزدهم بهمن ادامه دارد، افزود: مراسم اعتکاف در استان ۱۵ بهمن ماه قبل از اذان صبح آغاز می‌شود و به مدت سه روز ادامه دارد.

 

مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی خراسان رضوی به فعالیت ۳۰ ستاد اصلی در سطح شهرستان‌های استان به‌صورت مردمی و نهادی در قالب کمیته به منظور رصد و همکاری در برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم اعتکاف اشاره کرد و افزود: کمیته مساجد و روحانیت شامل ائمه جمعه و جماعات، کمیته تشکل‌های مردمی، کمیته فرهنگی، کمیته تبلیغات و رسانه، کمیته امنیت و انتظامات و کمیته بهداشت و درمان جزو این ۶ کمیته به‌شمار می‌روند.

 

صاحبقرانی اظهار کرد: احیای تاریخ شفاهی اعتکاف در سطح استان از طریق مصاحبه و ثبت خاطرات و انعکاس آن در سطح جامعه، حضور یک خبرنگار و عکاس برای هر مسجد جهت انعکاس اخبار اعتکاف در فضای مجازی و نیز ارسال پیامک به امامان مساجد و مبلغین جهت فضاسازی در سطح جامعه از جمله اقدامات کمیته تبلیغات و رسانه در راستای ترویج این مراسم معنوی است.

 

وی در ادامه تصریح کرد: مراسم اعتکاف در سال‌های گذشته قبل از کرونا تا سقف ۶۲۰ مسجد در سطح استان بود، اما امسال پیش‌بینی می‌شود به ۶۴۴ مسجد افزایش یابد که از این تعداد ۵۸ مسجد در مشهد میزبان برگزاری مراسم اعتکاف هستند.

 

صاحبقرانی خاطر نشان کرد:  ثبت‌نام مساجد ادامه دارد و این آمار ممکن است تا زمان برگزاری مراسم اعتکاف افزایش یابد.

 

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

فرهنگی

تعطیلی کتابخانه های عمومی استان به علت برودت هوا

منتشر شده

در

تعطیلیمدارس - تعطیلی کتابخانه های عمومی استان به علت برودت هوا

 

طبق مصوبه ستاد بحران استانداری خراسان رضوی کتابخانه‌های عمومی استان به علت برودت هوا تعطیل شدند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، طبق مصوبه ستاد بحران استانداری خراسان رضوی  کتابخانه‌های عمومی استان تا روز پنج‌شنبه ۲۹دیماه ۱۴۰۱، به علت برودت هوا و صرفه‌جویی در مصرف گاز تعطیل شدند.

 

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به تغییرات آب و هوایی استان در طی چند روز گذشته، گفت: پیرو بخشنامه  ستاد بحران و مدیریت مصرف انرژی استانداری، تاکیدات استاندار محترم و همچنین هماهنگی‌های صورت گرفته با نهاد کتابخانه های عمومی کشور ، در پی برودت هوا و جلوگیری از قطع گاز، تمامی کتابخانه‌های عمومی سطح استان تا روز پنج شنبه 29 دی تعطیل است.

 

وی با بیان اینکه “کتابداری هیچ‌وقت تعطیل نیست”، افزود: البته در این مدت فعالیت کتابخانه‌های عمومی بصورت مجازی و در قالب دورکاری خواهد بود.

 

سبزیان در پایان با اشاره به بحران وضعیت گازرسانی در شهرستانهای مختلف استان، خواستار مشارکت مردمی در کاهش مصرف گاز شد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها