با ما همراه باشید

عمرانی

توصیه های مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات به کشاورزان خریدار سموم شیمیایی

منتشر شده

در

photo 2021 12 11 12 35 53 - توصیه های مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات به کشاورزان خریدار سموم شیمیایی

با عنایت به نقش کودها و سموم شیمیایی در افزایش تولید محصولات کشاورزی و با توجه به لزوم رعایت نکات لازم در خرید و مصرف این نهاده ها، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات، توصیه های لازم را در زمینه ی خرید کودها و سموم شیمیایی، به کشاورزان ارائه کرد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،هادی ساربان،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: با افزایش تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی و به تبع آن افزایش قیمت نهاده های کشاورزی، چرخه و فرآیند تولید محصولات کشاورزی تحت تأثیرقرار گرفته است. از طرفی تغییرات اقلیمی نیز در چند سال اخیر نیز در کاهش راندمان تولید، تأثیر بسزایی داشته است. در چنین شرایطی و با توجه به افزایش قیمت سموم شیمیایی و افزایش هزینه های تولید، به جهت جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی و حفظ سلامت کشاورزان و مصرف کنندگان محصولات کشاورزی، حفظ استانداردهای لازم در زمینه ی سلامت محصولات کشاورزی و پیشگیری از بروز مقاومت در آفات، خرید و مصرف کود ها وسموم شیمیایی باید با دقت و توجه بیشتری صورت گیرد.

ساربان تصریح کرد:مدیریت صحیح آفات و بیماری های گیاهی و تغذیه بهینه، به طور حتم بر روی کیفیت و کمیت تولید محصولات کشاورزی نقش پررنگی داشته کشاورزان باید نکات لازم در زمینه انتخاب ، خرید، چگونگی و زمان مصرف کود وسموم شیمیایی را جدی بگیرند و هرگونه اهمال و سستی می‌تواند به ضرر کشاورز و محصولات او تمام شود.

وی با بیان اینکه در شهرستان مه ولات فروشگاه عرضه سموم نباتی وجود دارد، گفت: به منظور سازماندهی فروشگاه های سم در سطح شهرستان طرح نظارت به طور ویژه با هدف نظارت و کنترل تخلفات احتمالی در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه درج لیست قیمت سموم موجود در فروشگاه، داشتن فاکتور خرید و فروش، ثبت مشخصات کامل خریداران سم و حضور مسوول فنی باید با دقت لحاظ شود، اظهارکرد: هرگونه تغییر در بسته بندی، دخل و تصرف در محتوا و برچسب سموم ممنوع بوده و درج تاریخ تولید و انقضا بر روی بسته بندی الزامی است.

وی مدیریت مصرف سموم و کودها را از الزامات در حوزه کشاورزی دانست و گفت: کشاورزان ابتدا نسخه لازم را از کلینیک های گیاهپزشکی تهیه و سپس نسبت به خرید سم از فروشگاه های مجاز اقدام کنند. در زمان خرید سموم تاریخ و شماره ی تأیید سازمان حفظ نباتات که بر روی قوطی سموم درج شده دقت کنند. بر روی قوطی سموم تولید داخل باید شماره ی تماس و نشانی کارخانه ی تولید کننده و در خصوص سموم وارداتی، حتما باید نشانی و شماره ی تماس شرکت وارد کننده قید شده باشد. کشاورزان می بایست از خرید سموم در بستر فضای مجازی و به صورت اینترنتی خودداری کنند. برای خرید کودهای شیمیایی نیز به کد پنج رقمی ثبت ماده ی کودی توجه نموده و با ارسال این کد به سامانه ی پیامکی 3000646424، از صحت اطلاعات کود، اطمینان حاصل کنند.

 

 

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

اجتماعی

در پی بارندگیهای اخیر: روانآبهای ناشی از بارندگیهای اخیر از پروژه های آبخیزداری شهرستان گناباد مهار شد

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 18 08 16 - در پی بارندگیهای اخیر: روانآبهای ناشی از بارندگیهای اخیر از پروژه های آبخیزداری شهرستان گناباد مهار شد

بدنبال بارندگیهای اخیر در شهرستان گناباد بخش مهمی از روانابهای سطحی بوسیله سازه های آبخیزداری کنترل شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد رضا نخعی ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد با بیان این خبر گفت : در پی بارندگی های اخیر سد سنگ و ملاتی گوهردشت با حجم بیش از 6000 مترمکعب و بندهای خاکی در کاخک ، زیبد، کلات ، رضویه ، روجی و اروک کنترل شد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد ضمن مثبت ارزیابی کردن عملکرد پروژه های آبخیزداری افزود: مهمترین اثر بخشی پروژه های آبخیزداری علاوه بر حفظ آب و خاک و ممانعت از حمل رسوبات و کاهش سیلابها مخرب، موجب نفوذ تدریجی آب به سفره های آب زیر زمینی و افزایش دبی آب چشمه ها ، قنوات و چاههای پایین دست شده که این امر رونق کشاورزی و دامداری و ارتقاء سطح معیشت خانوار های روستایی را به همراه دارد.

 

شایان ذکر است بارندگی های چند روز گذشته در شهرستان گناباد کمترین میزان خسارات را بدنبال داشت و موجب شادی مردم شد.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

پست خراسان رضوی برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب اعلام آمادگی کرد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 15 42 03 - پست خراسان رضوی برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب اعلام آمادگی کرد

مدیر کل پست استان خراسان رضوی گفت: این اداره‌ کل آمادگی همکاری در دومین نمایشگاه مجازی کتاب را دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید احمد موسوی از همکاری پست خراسان رضوی در دومین نمایشگاه مجازی کتاب خبر داد و اظهار کرد: پست سال گذشته در رویداد فرهنگی نمایشگاه مجازی کتاب نقش مهمی بر عهده داشت و امسال نیز با جدیت تمام در طول این رویداد حضور کامل دارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته نیز اداره‌ کل پست استان در ایام برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب حدود ۵۲ هزار ۴۴۶ مرسوله که محتوای آن کتاب بود را در سراسر استان توزیع کرد.

مدیر کل پست خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در اولین نمایشگاه مجازی کتاب ۱۸ هزار و ۴۸۴ مرسوله حاوی کتاب از سوی ناشران توسط پست استان دریافت و به مقاصد مختلف در سطح کشور ارسال شد.

موسوی تصریح کرد: دومین نمایشگاه مجازی کتاب در سراسر کشور از سه لغایت ۱۰ بهمن ماه امسال برگزار می شود.

 

وی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را از مزایای این رویداد دانست و گفت: کارکنان پست بدون وقفه در سراسر استان آمادگی لازم جهت توزیع کتب و ارسال سفارشات را انجام می دهند.

 

 

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها