با ما همراه باشید

اجتماعی

تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات نوین در بستر روابط عمومی اینترنتی

منتشر شده

در

۲۰۲۲۰۲۲۴ ۱۶۳۷۲۱ - تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات نوین در بستر روابط عمومی اینترنتی

دکتر رامین آرمات:
تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات نوین توانسته است در این عصر، که با نام عصر محتوا شناخته می شود، دسترسی سریع به اطلاعات، انجام امور بدون در نظر گرفتن فواصل جغرافیایی و فارغ از محدودیت های زمانی را برای جامعه بشری امکان پذیر نماید، به گونه ای که این مسئله، محور تمامی اشکال ارتباطی امروز گردیده است که اینترنت نیز حلقه اصلی این جریان نوین ارتباطی و اطلاعاتی، در دوران جدید محسوب می شود.
بر همین اساس با رشد فرهنگ استفاده کارآمد از فرصتهای اطلاعاتی و ارتباطی به وجود آمده، ما با پدیده ای به نام جامعه اطلاعاتی نیز روبه رو هستیم، جامعه ای که متکی به خدمات اطلاعاتی رسانه‌های جمعی و اجتماعی است و با آهنگی سریع‌تر از دیگر جوامع و با تسلط بیشتر بر اندوخته‌های علمی و تجربی پیش می‌رود. جامعه ای که در آن دانایی و میزان دسترسی و استفاده مفید از دانش، دارای نقشی محوری و تعیین کننده است.گستره کاربرد و تاثیرات این بخش از دانش، در ابعاد مختلف زندگی امروزی و آینده جوامع بشری به یکی از مهمترین مباحث روز جهان مبدل شده و توجه بسیاری از کشورهای جهان را به خود معطوف نموده است.
در دنیای فعلی، تکنولوژی اطلاعات خمیرمایه توسعه انسانی در سازمان و جامعه است و محورهای اساسی توسعه منابع انسانی و ماهیت آن را نیز متناسب با نیاز جامعه و انسانها تعیین می کند.در فرآیند تکنولوژی اطلاعات، دائما اطلاعات تولید، پردازش، توزیع و مدیریت می شود.از همین رو دسترسی سریع و آسان به اطلاعات موجب نشر سریع اخبار، رویدادها و ارتقاء آگهی های عمومی در جامعه هدف می شود و امکان یادگیری در هر مکان و زمان و فارغ از محدودیت های فعلی را فراهم می آورد.
در همین راستا در سازمانها نیز سیستم های اداری وجود دارند که وظیفه اصلی آنها ایجاد ارتباط و بهبودی است، که این سیستم با عنوان روابط عمومی شناخته می شود.روابط عمومی بازوی مدیریت برای صیانت و پاسداری از سیاست ها و برنامه های سازمان می باشد، در این بین با توجه به نقش بی بدیل ارتباطات در انتقال مفاهیم و تجربیات برای تکامل اندیشه، روابط عمومی ها با اطلاع رسانی شفاف و دقیق و با کسب اعتماد مخاطب، تلطیف کننده روابط درونی و بیرونی سازمان هستند.از سویی دیگر ارتباطات از لحاظ اطلاعات تجاری و مدیریتی اهمیت زیادی دارد و رمز بقای سازمان و مدیریت و تداوم فعالیت های آن، بستگی به تجهیز این بستر به ابزارهای رقابتی تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات یعنی ایجاد زیرساختهای سخت افزاری و نرم افزاری متناسب با اهداف می باشد.
از آنجایی که مدیران روابط عمومی کارآمد، با مدیریت حرفه ای ارتباطات و با بهره گیری از روشهای نوین ارتباطی باید حق مردم، رسانه و حق سازمان را بشناسند و در مسیر حفظ حریم سازمان و ارائه خدمات شایسته گام بردارند، لذا این نهاد دیگر صرفا چشم، گوش و زبان سازمان نیست، بلکه مغز متفکر آن بوده و بدیهی است هیچ نهاد و سازمانی نمی تواند بدون موفقیت در حوزه روابط عمومی به عنوان یک سازمان موفق مطرح شود و موفقیت هر سازمانی نیز گره در موفقیت و نقش آفرینی مطلوب این مجموعه دارد.همین امر موجب می شود که روابط عمومی ها با نگاهی ساختار مند به تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات نوین، در صدد استفاده همه جانبه از فرصتهای رسانه ای بدست آمده باشند.
بنابراین روابط عمومی و رسانه دوشاخه از درخت تنومند ارتباطات هستند که به جای رقابت، مکمل یکدیگرند.سازمانهای امروزی باید بتوانند از این فرصتها بهره برداری نموده و از تهدیدات خود را برحذر دارند و از توانایی های خود جهت پاسخگویی مناسب به نیازهای محیطی استفاده کنند.از این رو سازمان های بهره ور، همواره سعی دارند تا با بکارگیری فناوریهای های جدید و استفاده کارآمد از آنها، بهره وری نیروهای خود را تا حد ممکن افزایش دهند تا به این ترتیب با کارایی و اثر بخشی بالاتری به اهداف خود دست یابند. از طرفی مبرهن است که پويايي روابط عمومي با توجه به استفاده از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات نوین موجب رشد و بالندگي سازمان می گردد.
روابط عمومی اینترنتی را می توان همچنین از جنبه سازمانی مورد بررسی قرار داد چرا که می تواند در ساختارسازمانی، مدیریت تغییر و فرهنگ سازمانی، مهندسی مجدد، ایجاد نوآوری و ابتکار در سازمان، یکپارچگی و هم افزایی تاثیرگذار باشد. همچنین روابط عمومی اینترنتی با بهره مندی از تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات نوین، عواملی مانند فضای وب، نرم افزارهای کاربردی، آگاهی دیجیتال، بانک اطلاعاتی، تکنولوژی و سیستم را مورد ارزیابی قرار می دهد. بررسی عوامل ذکر شده ساختار مناسب و صحیحی از این روابط عمومی ها را ارائه می کند و فعالیت موثر و کارآمد ایشان را در عرصه اینترنت به دنبال دارد .
کارشناسان ارتباطات معتقدند بهترین تاثیری که تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات نوین در بستر روابط عمومی اینترنتی به ارمغان می آورد، خلق روابط های عمومی هوشمند است.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجتماعی

شهروندان برای ورود به نمایشگاه از کارت شهروندی خود (من‌کارت) استفاده کنند

منتشر شده

در

photo 2022 05 18 19 49 49 - شهروندان برای ورود به نمایشگاه از کارت شهروندی خود (من‌کارت) استفاده کنند

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: در راستای استفاده از روش‌های نوین و عدم استفاده از بلیت‌های کاغذی، بررسی و تعریف پروژه مشترکی با شرکت نمایشگاه بین‌‎المللی مشهد مبنی بر استفاده از گیت‌های ورودی بدون نیاز به نیروی انسانی و با استفاده از کارت شهروندی( من‌کارت) به‌صورت سنتی صورت گرفته و پیاده‌سازی شد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی بدیع‌فرخد با بیان این خبر اظهارکرد: در راستای استفاده از روش‌های نوین و عدم استفاده از بلیت‌های کاغذی، بررسی مشترکی با شرکت نمایشگاه بین‌‎المللی مشهد مبنی بر استفاده از گیت‌های ورودی بدون نیاز به نیروی انسانی و روش‌های سنتی انجام شد.

وی افزود: در این راستا در تعدادی از ورودی‌های نمایشگاه گیت‌هایی پیش‌بینی شده است که شهروندان با استفاده من‌کارت می‌توانند در محل، نسبت به شارژ من کارت خود و ورود به نمایشگاه اقدام کنند.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد بیان کرد: به‌همین منظور و جهت افزایش رفاه حال شهروندان دو دستگاه خودکار شارژ من کارت نیز در این محل نصب شده است.

بدیع خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات توسعه‌ای ما که در نمایشگاه‌های آتی با توجه به امکانی که در طراحی تجهیزات گیت‌ها در نظر گرفته شده است در دسترس قرار خواهد گرفت، استفاده از “کیو.آر.کد” توسط اپلیکیشن شهر من برای عبور از گیت است که شهروندان بدون نیاز به بلیط کاغذی یا کارت شهروندی تنها با نصب اپلیکیشن شهرمن و خرید بلیط با استفاده از”کیو.آر.کد” بتواند از گیت‌های ورودی نمایشگاه عبور کنند.

 

 

منبع:پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

اجتماعی

کسب رتبه اول کشوری مستندسازی املاک فاقد سند مالکیت آموزش و پرورش کشور در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 25 03 - کسب رتبه اول کشوری  مستندسازی املاک فاقد سند مالکیت آموزش و پرورش کشور در خراسان رضوی

 

 

اداره حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در راستای تثبیت مالکیت دولت بر املاک و اراضی در اختیار آموزش و پرورش در سال 1400 رتبه اول کشوری در مستندسازی املاک فاقد سند مالکیت آموزش و پرورش کشور را کسب کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عباس عنوانی، رئیس اداره حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش استان خراسان رضوی بیان داشت طبق بررسی دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش در خصوص عملکرد مستندسازی اراضی و املاک، اداره حقوقی املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش، خراسان رضوی از مجموع سهمیه/تعهد پیش بینی شده برای استان در سال 1400، توانسته با تلاش کارشناسان حقوقی ادارات تابعه، مجموعا تعداد 893 فقره سند مالکیت را اخذ و صد درصد اهداف مورد نظر را محقق کند.

وی افزود:در نتیجه اداره حقوقی استان توانسته بیش از 100 درصد از اهداف کمی برنامه مستندسازی را محقق نموده، از این رو عملکرد استان بر اساس اخذ اسناد اصلی (تثبیتی)، کسب رتبه اول کشوری می باشد.

شایان ذکر است برابر گزارش دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش و پرورش در خصوص مستندسازی املاک فاقد سند در سال 1399 نیز مطابق برنامه اعلامی از سوی وزارت، حدود صد درصد آن محقق شده و خراسان رضوی در کسب اسناد مالکیت اصلی، توانسته بود رتبه اول کشور را کسب نماید.

ادامه مطلب

اجتماعی

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد: بهره‌مندی 160 هزار کارگاه از مشوق‌های تأمین اجتماعی در ایام کرونا

منتشر شده

در

MOSN7642 - مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد:  بهره‌مندی 160 هزار کارگاه از مشوق‌های تأمین اجتماعی در ایام کرونا

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی در دوره 2 ساله بیماری کرونا بیش از هشت هزار میلیارد تومان خدمات ملکی مستقیم ارائه کرده است.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، میرهاشم موسوی در نشست مشترک اعضای کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق مشهد، فعالان اقتصادی و تشکل‌های کارگری خراسان رضوی اظهار کرد: در ایام کرونا، بخشودگی‌های تأمین اجتماعی مشوق خوبی برای کارگاه‌های تولیدی بود. بیش از 160 هزار کارگاه از این مشوق‌ها استفاده کردند و کمک‌های مختلف دریافت کردند.

 

وی یکی از دغدغه‌های دولت سیزدهم را درمان به‌عنوان خدمتی مستمر در عرصه سلامت دانست و افزود: بر همین اساس این موضوع در اولویت قرار گرفت و این شرایط ایجاد شد که در حال حاضر بازنشستگان بالای 65 سال می‌توانند در همه مراکز درمانی به‌صورت رایگان پذیرش شوند. همچنین، پوشش زوج‌های نابارور به‌عنوان یک تعهد جدید در میان خدمات سازمان قرار گرفت. در کنار این‌ها یکی از دغدغه‌های بنده، مسئله تأمین دارو است که باید در این بخش نیز شرایط خدمات‌رسانی بهبود یابد. در این راستا دولت تلاش کرده آن دسته از خدمات دارویی که از شمول بیمه‌ها خارج‌شده، دوباره تحت پوشش سازمان قرار گیرد.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: درمجموع سازمان تأمین اجتماعی باوجود همه کاستی‌ها به بیش از 52 درصد از جامعه به‌صورت مستقیم و به‌کل جامعه به شکلی غیرمستقیم خدمات ارائه می‌دهد. لازم است که به سمت ایجاد بیمه همگانی گام برداریم  زیرا که این موضوع در اصل 29 قانون اساسی نیز مورد تأکید قرارگرفته است. پیاده‌سازی کامل این موضوع آمال و آرزوی ماست. البته باید توجه داشت دولت‌ها در این زمینه کوتاهی‌هایی کرده‌اند.

 

وی یادآور شد: امروز اگر ناپایداری منابع به‌عنوان چالش صندوق‌های بیمه‌ای شناخته می‌شود، در سیاست‌های ابلاغی موردتوجه قرارگرفته و راهکارهای آن نیز دیده‌شده است. در سیاست‌های ابلاغی نیز به جلوگیری از انباشت بدهی‌های دولت‌ها تأکید شده و باید شرایطی برای جلوگیری از تداوم این وضعیت پیش‌بینی کرد.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی بابیان اینکه در سال 1392، 19 درصد از بازنشستگی‌های کشور پیش از موعد بود، گفت: این رقم در حال حاضر به 52 درصد رسیده است. این مسئله مهمی است که باید به علل آن توجه کرد. باید شرایط کارفرما و کارگر موردبررسی قرار گیرد تا این صندوق بین نسلی بتواند سر پا بایستد. نباید تنها این روزها را مدنظر قرار داد.

 

مسائل «بیمارستان رضا» مشهد حل‌شدنی است

موسوی گفت: هم‌اینک این سازمان در خراسان رضوی ۲۱ درمانگاه و بیمارستان در اختیار دارد و درصدد است هر چه سریع‌تر مشکل «بیمارستان رضا» در مشهد را برطرف کند.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی افزود: بهبود شرایط بیمارستان رضا مشهد بهمن‌ماه سال گذشته بررسی شد و دستوراتی نیز در این خصوص صادر شد که بر اساس آخرین جمع‌بندی روشن شد که مسائل این بیمارستان قابل‌حل است.

 

وی اضافه کرد: بنای ما این است که شرایط این بیمارستان را با همکاری مدیران استانی و ملی بهبود بخشیم. همچنین لازم است در این مسیر همکاری شهرداری مشهد نیز جلب شود. درمجموع باوجوداینکه شرایط کنونی مساعد نیست ولی بنای ما این است که با اختصاص منابعی از سازمان به بیمارستان رضا این مجموعه بهبود یابد و این دغدغه نیز برطرف شود.

 

موسوی بابیان اینکه پیشنهاد من این است که پایگاه ملی گفت‌وگوی سه‌جانبه گرایی (دولت، کارگر، کارفرما) در استان خراسان رضوی راه‌اندازی شود، گفت: ظرفیت‌های موجود در این شهر می‌تواند آن را تبدیل به پایگاه گفت‌وگوی ملی سه‌جانبه گرایی کند تا بدون تشریفات در موضوعات مختلف وارد مسائل شود. این پایگاه می‌تواند سبک جدیدی برای رسیدگی به مسائل مختلف باشد.

 

وی درباره وضعیت رسیدگی به حقوق بازنشستگان بیان کرد: این مسئله در دستور کار قرارگرفته و امیدواریم با مصوبه هیئت‌وزیران این هفته مشکل حل شود.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر لزوم تفویض اختیارات به استان‌ها خاطرنشان کرد: نمی‌توان به‌صورت متمرکز به همه مسائل پاسخ داد. در حال حاضر تفویض اختیارات پاشنه آشیل سازمان است. این مسئله جزو دغدغه‌های اصلی من است و اگر آنچه واگذار می‌شود را همکاران استانی بتوانند به‌راحتی پیش برند، حتماً اختیارات را واگذار خواهیم کرد.

 

بدهی 360 هزار میلیارد تومانی دولت به تأمین اجتماعی تا سال 1399

 

موسوی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی اشاره و اظهار کرد: بر اساس حسابرسی سال 1399، دولت 360 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهی دارد که البته رقم سال‌های 1400 و 1401 نیز باید به آن اضافه شود.

 

وی تأکید کرد: قرار است 90 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت‌ها در سال‌های گذشته به سازمان پرداخت شود. دولت طی سال گذشته بیش از 73 هزار میلیارد تومان از بدهی را که در بودجه سال 1400 تعیین‌شده بود، از طریق انتقال سهام شرکت‌ها به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده است.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: صیانت از اموال سازمان جزو اولویت‌های ماست و از آن کوتاه نخواهیم آمد. امسال در واگذاری اخیر اموال از سوی دولت به سازمان درباره شرکت‌های زیان ده اعتراض داشتیم که این شرکت‌ها با شرکت‌های پتروشیمی مانند «پتروشیمی شازند» جایگزین شد.

 

موسوی با تأکید بر اینکه شرکای تأمین اجتماعی سازمان بالاترین رکن تأمین اجتماعی بوده و در آن مشارکت دارند، گفت: حضور این شرکا در سازمان تشریفاتی نیست. وزیر کار نیز بر این موضوع تأکید داشته که از ظرفیت‌های بازنشستگان هم برای مشارکت در مدیریت سازمان بهره‌گیری شود. همچنین تلاش کرده‌ایم در شرکت‌های سازمان هیچ بازنشسته‌ای به کار گرفته نشود و هر جا هم موردی بوده، آن را از مدیریت شرکت‌ها خارج کرده‌ایم. سازمان علیه سفارش پذیری ایستاده است.

 

70درصد جامعه، تحت پوشش تأمین اجتماعی‌اند

 

وی افزود: فعالیت‌های صورت گرفته از سوی سازمان تاکنون محصول یک کار جمعی بوده که همه شرکای ما در آن دخیل بوده‌اند. سازمان تأمین اجتماعی در حال حاضر به شکلی مستقیم با همه آحادی که فعالیتشان با اقتصاد گره‌خورده، در ارتباط است. اینکه امروز حجم چالش‌های ما زیاد شده، به سبب بزرگی کاری است که انجام می‌دهیم. درواقع، پیش از انقلاب تنها 20 درصد از جامعه با اقتصاد کشور درگیر بود؛ اما در حال حاضر این رقم به 70 درصد رسیده است و درواقع 70 درصد از جامعه تحت پوشش خدمات این سازمان هستند. درمجموع، با همه کم‌وکاستی‌ها در بخش‌های مختلف، برخی عددها در حوزه خدمات تأمین اجتماعی قابل‌توجه است.

 

موسوی بابیان اینکه یکی از دغدغه‌های سازمان تأمین اجتماعی، ارائه خدمات درمانی و بهداشتی است، گفت: پیش از انقلاب، مجموع مراکز ملکی درمان سازمان حدود 22 مجموعه درمانی بود که در حال حاضر این رقم به بیش از 380 مجموعه رسیده است؛ البته توسعه این خدمات هنوز هم در دستور کار است. در حال حاضر 80 بیمارستان از 380 مجموعه درمانی موجود، خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می‌دهد.

 

موسوی عنوان کرد: اولین اولویت ما صیانت از وضعیت فعلی و گذشته‌ای است که اتفاق افتاده است. در حال حاضر پرونده‌هایی در دستور کار قرار دارد که مربوط به مسائلی است که در شرکت‌های زیر نظر سازمان رخ‌داده و مسائل آن در دست پیگیری و طی مسیر قانونی خود است.

 

وی با اشاره به وضعیت مدیریت مجموعه‌های استانی این سازمان عنوان کرد: اقداماتی که تاکنون در سطح استان‌ها صورت گرفته فعالیت‌های شایسته‌ای بوده اما این سطح مطلوب ما نیست و در برنامه‌های خود بهبود این وضعیت را دنبال می‌کنیم.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها