با ما همراه باشید

زیارت

جزئیات اعزام کاروان های عتبات عالیات از خراسان رضوی اعلام شد

منتشر شده

در

photo 2021 12 11 16 41 36 - جزئیات اعزام کاروان های عتبات عالیات از خراسان رضوی اعلام شد

 

اعزام کاروان های رسمی عتبات عالیات از خراسان رضوی پس از وقفه ای نزدیک به 2 ساله آغاز شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید مجتبی احمدی،رئیس هیئت مدیره اولین شرکت خدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و زیارتی مجری اعزام کاروان های عتبات عالیات در خراسان رضوی گفت: پس از سال ها تلاش و پیگیری مجموعه کارگزاران زیارتی و با دستور رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت کشور، امر اعزام زائران عتبات عالیات به بخش خصوصی واگذار شد و استان خراسان رضوی یکی از استان های پیشتاز در این زمینه است.

احمدی افزود: اعزام اولین کاروان رسمی زائران عتبات عالیات خراسان رضوی 17 آذرماه جاری از مشهد زیر نظر سازمان حج و زیارت و توسط شرکت خدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و زیارتی آتی انجام شد و اعزام این کاروان ها هر هفته ادامه دارد.

وی با اشاره به این که کاروان های عتبات در سه درجه الف، ب و ج سازماندهی شده اند، ادامه داد: بر این اساس نرخ مصوب کاروان های عتبات در حال حاضر بین 9 میلیون و 336 هزار و 910 تا 9 میلیون و 484 هزار و 725 تومان است. همه زائران تحت پوشش بیمه قرار دارند و پیش بینی تامین امنیت زائران نیز انجام شده است.

رئیس هیئت مدیره این شرکت خدمات زیارتی گفت: مدت زمان سفر 7 شب و 8 روز است که زائران 4 شب در کربلا و سه شب در نجف اقامت دارند. همچنین زیارت حرم ائمه اطهار(ع) در کاظمین و سامرا و نیز زیارت سید محمد، مسجد کوفه، جناب مسلم و هانی ابن عروه و مختار ثقفی، وادی السلام و حضرت هود وصالح (ع)، مسجد سهله و همچنین خیمه گاه و تل زینبیه از برنامه های این سفر معنوی است.

وی افزود: برنامه غذایی و انتخاب هتل ها نیز با تایید سازمان حج و زیارت و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی انجام گرفته است. همچنین مدیر کاروان از مدیران تایید شده توسط سازمان حج و زیارت و روحانی کاروان از روحانیون مورد تایید بعثه مقام معظم رهبری است.
احمدی با بیان این که در این دوره از اعزام ها، زائر حق انتخاب مدت زمان سفر خود را دارد، ادامه داد: زائران می توانند بسته سفر را، خود انتخاب کنند و به عنوان مثال، 3 روزه، 5 روزه، 7روزه و 10 روزه سفر کنند.

او گفت: با پیگیری های انجام شده، آزمایش پی سی آر کرونا برای زائران این کاروان ها، با 40 درصد تخفیف انجام می گیرد.

با توجه به شیوع بیماری کرونا، اعزام کاروان های عتبات عالیات از نزدیک به دو سال پیش متوقف شده بود و پس از توافق میان دو کشور ایران و عراق، مجوز اعزام دوباره زائران صادر شد و برای اولین بار این امر به بخش خصوصی واگذار شد.

زیارت

ضرورت هم افزایی اوقاف و میراث فرهنگی در راستای افزایش بهره وری اماکن زیارتی

منتشر شده

در

photo 2021 12 29 12 30 04 - ضرورت هم افزایی اوقاف و میراث فرهنگی در راستای افزایش بهره وری اماکن زیارتی

در دیدار مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی و مدیرکل میراث فرهنگی استان بر همراهی و هم افزایی دو دستگاه برای حفظ و نگهداری بقاع متبرکه و افزایش بهره وری آن تاکید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، در راستای دیدار اخیر رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تفاهم نامه مشترک و همچنین به‌ منظور استفاده از ظرفیت‌های موجود و تقویت همکاری‌ها؛ سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی و حجت الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی دیدار و گفتگو کردند.

 

ضرورت هم افزایی و همکاری اوقاف و میراث فرهنگی جهت بهره وری از اماکن زیارتی

 

در ابتدا جلسه سیدجواد موسوی بیان کرد: هدف از این دیدار هم افزایی و همکاری متقابل بین دو دستگاه جهت بهره وری از اماکن زیارتی و تسهیل در امور زائرین و بقاع متبرکه است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه موجب سهولت دسترسی زائران به بقاع متبرکه می شود؛ افزود: در این راستا مسیرهایی برای استفاده زائران از اماکن متبرکه و مساجد تاریخی ایجاد می شود.

 

وی در خصوص مرمت و احیای بنای مدرسه سلطان العمای کاشمر؛ گفت: جلسات آن برگزار و طرح های استحکام بخشی بنا و مرمت آن مطرح شده و در صورت جذب اعتبار این مدرسه مرمت می شود.

 

در نگهداری بقاع متبرکه نیازمند همراهی میراث فرهنگی هستیم

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین محمد احمد زاده با بیان اینکه در موضوع بقاع متبرکه نیازمند هماهنگی، همراهی، هم افزایی و بهره مندی از ظرفیت های میراث فرهنگی هستیم؛ گفت: در حفظ، نگهداری و بهره برداری صحیح از اماکن تاریخی و میراثی الزاماتی وجود دارد و ما خود را ملزم به رعایت آن می دانیم.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به قول مساعدت و همکاری میراث فرهنگی در تکمیل و مرمت بقاع متبرکه؛ اظهار کرد: امیداریم این اتفاقات و همکاری منشا خیری برای استمرار ماموریت های مرتبط با دو دستگاه باشد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

اولویت اسکان زائران نوروز ۱۴۰۱ با مراکز اقامتی دائم است

منتشر شده

در

photo 2021 12 31 12 54 02 - اولویت اسکان زائران نوروز ۱۴۰۱ با مراکز اقامتی دائم است

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: اولویت اسکان زائران نوروز ۱۴۰۱ با مراکز اقامتی دائم است.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،سید جواد موسوی ، در جلسه کمیته خدمات شهری ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: نیازهای اقامتی مازاد بر مراکز اقامتی شناسایی و احصا شود و بر این مبنا مجوزهای لازم صادر شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به شعار مشهد جهان‌شهر برکت و کرامت رضوی اظهار کرد: با توجه به میزبانی میلیونی از زائران خارجی سه زبانه کردن تمامی تابلوهای سطح شهر مشهد ضروری است.

موسوی برگزاری هفته‌های فرهنگی شهرستان‌های خراسان رضوی در مشهد را پیشنهاد کرد و ادامه داد: بسیاری از آئین‌ها در شهرستان های خراسان رضوی مبتنی بر فرهنگ خدمت به زائران رضوی شکل گرفته که در قالب هفته های فرهنگی شهرستان های خراسان رضوی به همراه صنایع دستی شهرستان ها می تواند به نمایش گذاشته شود.

او تصریح کرد: برگزاری تورهای مشهد گردی با همکاری شهرداری و واحد‌های اقامتی از دیگر برنامه‌های است که می تواند در ایام نوروز انجام شود.

موسوی به نقش تاکسیران و اتوبوس‌رانان در راهنمایی زائران اشاره کرد و گفت: باید افراد فعال در این بخش امورش های لازم را فر بگیرند به طور یقین در رضایت‌مندی زیاران و مسافران نقش خواهد داشت.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی ها به صورت یکپارچه و منسجم انجام و از موازی کاری پرهیز شود.

هم‌چنین حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی در این جلسه گفت: وضعیت مجتمع خدمات رسانی بین راهی در استان مطلوب نیست در حالی که حدود ۸۰ درصد زائران و مسافران از طریق مسیرهای جاده‌ای وارد مشهد می‌شوند.

او تاکید کرد: همه دستگاه‌های خدمت‌رسان به زائران باید برنامه‌های آموزشی را با هدف ارتقا فرهنگ میزبانی با محوریت میراث‌فرهنگی و گردشگری در دستور کار قرار دهند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: خدمت‌رسانی به زائران از مبدا تا مبدا باید انجام شود و همه نیاز های زائران نیز بر این مبنا پیش‌بینی، برنامه‌ریزی و تامین شود.

هم‌چنین سید عبدالله ارجائی شیرازی شهردار مشهد برای برگزاری تورهای مشهدگردی و برای مشارکت و همکاری در برگزاری هفته فرهنگی شهرستان اعلام آمادکی کرد و گفت: برای بازبینی تابلوهای اطلاع رسانی سطح شهر و سه زبانه شدن این تابلوها کمیته‌ای تشکیل و اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.

 

 

 

مننع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی‌ گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

نخستین موزه سلفی کشور در مشهد مجوز فعالیت دریافت کرد

منتشر شده

در

photo 2021 12 28 12 43 49 - نخستین موزه سلفی کشور در مشهد مجوز فعالیت دریافت کرد

رئیس گروه موزه های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: «نخستین موزه سلفی کشور با عنوان موزه سلفی گلستانه مشهد به شماره ۱۴۰۰۲۵۰۰/۲۵۴۵۹ مجوز رسمی فعالیت از اداره کل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دریافت کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدرضا پهلوان با اعلام این خبر افزود: «عملیات راه‌اندازی و ایجاد این موزه که به عنوان نخستین موزه سلفی کشور محسوب می‌شود از سال گذشته آغاز و هم‌اکنون مراحل نهایی راه‌اندازی را سپری می‌کند و در آینده نزدیک شاهد افتتاح و بهره‌برداری این موزه خواهیم بود.

رئیس گروه موزه های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: «این موزه به درخواست مجید بندارمقدم از عکاسان هنرمند و با سابقه مشهد صورت گرفته است که در این موزه بازدیدکنندگان با تاریخ عکاسی وسایل و دوربین‌های عکاسی آشنا می‌شوند.

پهلوان اظهار کرد: «تالار ویژه‌ای به عکاسی سلفی با محوریت موضوع زیارت و عکاسی زیارتی در نظر گرفته شده است که بینندگان علاوه بر بازدید از بخش‌های مختلف موزه قادر خواهند بود خودشان عکس سلفی بگیرند و خاطره سازی کنند.

رئیس گروه موزه های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: «از دیگر بخش‌های این موزه، گالری اختصاصی نمایشگاههای معاصر است که به نمایش آثار هنرمندان معاصر می‌پردازد.

او یادآور شد: «هم‌اکنون ۹۸ موزه در سطح استان فعالیت دارند که تعداد ۲۴ مورد زیر نظر مستقیم این اداره کل و بقیه زیر نظر آستان قدس رضوی، اداره کل محیط زیست و سایر دستگاه‌ها از جمله دانشگاه فردوسی مشهد، سازمان زمین شناسی شمال شرق کشور، اداره کل اوقاف و امور خیریه و…اداره می‌شوند.

موزه سلفی گلستانه ی مشهد در چهارراه بیسیم (جهاد سه) قرار دارد و پس از راه‌اندازی و افتتاح رسمی، ساعت بازدید به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید.

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها