با ما همراه باشید

اقتصادی

جشنواره ملی فیروزه حوزه فرهنگ و هنر را با اقتصاد گره زده است

منتشر شده

در

photo 2022 03 07 18 38 16 - جشنواره ملی فیروزه حوزه فرهنگ و هنر را با اقتصاد گره زده است

 

دومین جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی فیروزه خراسان رضوی همزمان با هفتمین دوره جشنواره ملی فیروزه در بخش تولیدات و کالاهای حوزه محصولات و هدایای فرهنگی با معرفی نفرات برتر در مشهد به کار خود پایان داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،یوسف امینی،قائم مقام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: امسال سال تولید و پشتیبانی است و بصورت جدی دولت هم به این موضوع ورود کرده است و برای تمامی دستگاه‌ها سقفی تعیین شده که تا ۱۸ اسفند فرایند صدور کسب و کارها را تصحیح کنند و موانع را از سر راه مردم بردارند. بخش های مختلف می تواند از این موقعیت و شرایط جدید برای ارائه طرحهایی که در حوزه صنایع خلاق و نوین دارند استفاده لازم را ببرند.

امینی افزود: این جشنواره سعی دارد حوزه فرهنگ و هنر را با اقتصاد گره بزند. در مباحث جامع شناسی، جامعه رشید و پویا را جامعه ای می دانند که نیازهای فرهنگی خود را بشناسد و بعد از شناخت برای رفع آنها برنامه تعریف کند و این رویداد در همین راستا قدم گذاشته است.

 

وی تصریح کرد: اگر ما برای نیازهای فرهنگی برنامه نداشته باشیم دیگران از غفلت ما سواستفاده می کنند و برنامه می دهند . تنوع فرهنگی و قومیت در کشور وجود دارد که باید با نگاه بومی به آن توجه شود ولی نباید در گذشته ثابت ماند.

 

امینی اظهار داشت: این جشنواره یکی از اهدافش اینست که نیازهای روز جامعه را شناسایی کند و با پشتیبانی تنوع بومی و با همان نگاه، کالاهای جدید تولید کند. اخیرا در حوزه کلان سیاست های فرهنگی کشور این موضوع به صورت جدی توجه می شود که نمایشگاه های الگو نما یا همان بازار پردازی محصولات بومی ارایه شود.

 

وی گفت: در مباحث تئوری و نظری غنی هستیم و موضوعات خوبی را مطرح می کنیم ولی در تبیین کردن آنها به محصول بی تجربه هستیم، بخصوص در روانه کردن محصولات به بازار از این رو نیاز داریم الگوهایی را در جامعه پردازش کنیم و با توجه به مباحث روز، تولیدکنندگان آنها را به تولید انبوه برسانند.

 

جلیل سروری، معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اهداف برگزاری این جشنواره را مطرح کرد و افزود: حمایت و رونق بخشیدن به تولیدات هنرمندان و کالاهای تولید داخلی و رونق کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر می باشد.

همچنین معرفی فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی و کمک به گسترش و فرهنگ سازی در استفاده از محصولات فرهنگی استان را از دیگر دستاوردهای جشنواره فیروزه دانست.

سروری افزود: تعداد آثار شرکت کننده در این دوره از جشنواره ۴۶۵ اثر بود که در مرحله اول پایش، با نظر داوران ۳۹۰ اثر به مرحله بعد راه یافت و در مرحله دوم ۸۰ اثر به مرحله نهایی رسید.

در مرحله نهایی ۳ اثر برگزیده شد و ۱۰ اثر شایسته تقدیر، که تعداد ۶۰ اثر از ۸۰ اثر مرحله نهایی با نظر داوران به جشنواره ملی فیروزه ارسال شد و در نهایت دو اثر در جشنواره ملی شایسته تقدیر انتخاب شدند.

اسامی برگزیدگان این جشنواره بدین شرح است: اسامی برگزیدگان جشنواره به ترتیب : مرجان گنجعلی از مشهد علی اسماعیل نیا و مهدی حسن زاده از تربت حیدریه و ده نفر شایسته تقدیر به انتخاب هیئت داوران:رباب لطفی از نیشابور، مرضیه فرهانی از کاشمر، علی اسپلانی از تربت حیدریه، حسن ترابی گناباد، ملیحه خدادادپور از درگز و احسان عزیز، مهدی باغیشنی ، مجید سلطانی عرفانی، مجتبی جدی، زکیه اکبرپور از مشهد بودند.
و آثار ارسالی مرجان گنجعلی و علی اسپلانی شایسته تقدیر از سوی جشنواره ملی شدند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی

 

 

 

 

 

 

اقتصادی

ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 10 25 09 - ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد از توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو پودر زغفران و 101 ڪارتن 9 عددی روغن یڪ ونیم ڪیلوگرمی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، حسین شیخی، جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد گفت : طی گشت مشترڪ با همڪاران پلیس جرائم اقتصادی و برابر بررسی های انجام شده در ڪارگاه زیر زمینی در اطراف خیابان سیلو گندم مقادیری از ڪالاهای عنوان شده از جمله زعفران و سم تقلبی در حال تولید وعرضه به بازار بود ڪه برابر دستور تعزیرات حڪومتی استان توقیف و پرونده پس از سیر روال قانونی به تعزیرات حڪومتی ارسال می شود.

شیخی بیان ڪرد : در راستای مبارزه بی امان با قاچاق ڪالا ، احتڪار و توزیع در خارج از شبڪه ،بازرسی و نظارت به شکل مستمر در حال انجام می باشد .

وی اشاره کرد : شهروندان می توانند خبرهای خود را در باره احتڪار، تقلب، گرانفروشی و عرضه خارج از شبڪه با شماره پیامڪ 3000765555 و یا شماره تماس 124 اعلام کنند.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

منتشر شده

در

photo 2022 05 05 09 59 59 - خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : بر اثر بارش تگرگ در روزهای اخیر بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب خسارت وارد شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب افزود: این خسارات به باغات پسته ، گندم جو و انگور شهرستان وارد کرده است .

وی ادامه داد: درمجموع هزار هکتار از مزارع و باغات شهرستان خوشاب بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بر اثر تگرگ خسارت دیده است .

مدیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تنها ۵ درصد از مزارع و باغات شهرستان تحت پوشش بیمه کشاورزی هستند از عدم توجه کشاورزان به پوشش بیمه‌ای مزارع و باغات خود انتقاد کرد و گفت : متاسفانه پرداخت هرگونه خسارت به کشاورزان صرفا از طریق بیمه امکان پذیر است.

 

وی با بیان اینکه هر ساله بارش تگرگ خسارت قابل توجهی را به باغات و مزارع شهرستان وارد می سازد گفت : استفاده از دستگاه های ضد تگرگ نیز می‌توانست خسارت وارده را به صفر برساند که علی رغم پرداخت تسهيلات خرید دستگاه های ضد تگرگ، این موضوع نیزمورد بی توجهی قرار گرفته است .

مدیر جهاد کشاورزی درپایان گفت: برآورد خسارت وارده به بخش کشاورزی شهرستان به مراجع ذیربط گزارش گردیده است که امیدواریم اعتبارات لازم برای جبران خسارات وارده درنظرگرفته شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 04 13 55 42 - ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از ڪشف ۲۴ تن روغن سرخ ڪردنی ، ۱۳ تن روغن ڪره ای مخصوص قنادی ، ۳ تن روغن صاف قنادی و ۱ تن آرد نول صنف قنادان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، سید علی اڪبر نصری سرآسیا، رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد

گفت : 1500حلب16 ڪیلویی روغن سرخ ڪردنی، 1300ڪارتن روغن ڪره ای مخصوص قنادی 10 ڪیلویی و 192حلب ۱۶ ڪیلویی روغن صاف قنادی و ۲۰۰ڪیسه ۵۰ ڪیلویی آرد نول صنف قنادان از چند انبار ڪشف وضبط و انبارها جهت بررسی پلمپ شد .

سید علی اکبر نصری سرآسیا بیان کرد : این محموله با همڪاری بازرسان جهاد و اطلاعات سپاه در مصلی مورد پایش و شناسایی و پلمپ قرار گرفت و پس از هماهنگی‌های لازم با اداره تعزیرات حڪومتی خراسان رضوی ڪالاهای احتڪار شده با نرخ مصوب در اختیار مصرف ڪنندگان قرار می گیرد .

وی گفت : قیمت این محصولات در بازار به قیمت یڪ میلیارد و چهارصد میلیون تومان می باشد .

وی با اشاره به پلمپ محل ذخیره روغن‌های مڪشوفه احتڪاری باهمڪاری اطلاعات سپاه اضافه ڪرد: در این راستا متهمین دستگیر و باتشڪیل پرونده مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد.

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از مردم خواست در صورت اطلاع از فعالیت‌های قانونی و احتڪار ڪالاهای اساسی و مورد نیاز، به مدافعان امنیت غذایی در جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد اطلاع دهند ویا به شماره پیامڪ ۳۰۰۰۷۶۵۵۵۵ و یا شماره تماس ۱۲۴ شڪایت و گزارشات خود را در میان بگذارند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها