با ما همراه باشید

اقتصادی

جشنواره ملی فیروزه حوزه فرهنگ و هنر را با اقتصاد گره زده است

منتشر شده

در

photo 2022 03 07 18 38 16 - جشنواره ملی فیروزه حوزه فرهنگ و هنر را با اقتصاد گره زده است

 

دومین جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی فیروزه خراسان رضوی همزمان با هفتمین دوره جشنواره ملی فیروزه در بخش تولیدات و کالاهای حوزه محصولات و هدایای فرهنگی با معرفی نفرات برتر در مشهد به کار خود پایان داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،یوسف امینی،قائم مقام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: امسال سال تولید و پشتیبانی است و بصورت جدی دولت هم به این موضوع ورود کرده است و برای تمامی دستگاه‌ها سقفی تعیین شده که تا ۱۸ اسفند فرایند صدور کسب و کارها را تصحیح کنند و موانع را از سر راه مردم بردارند. بخش های مختلف می تواند از این موقعیت و شرایط جدید برای ارائه طرحهایی که در حوزه صنایع خلاق و نوین دارند استفاده لازم را ببرند.

امینی افزود: این جشنواره سعی دارد حوزه فرهنگ و هنر را با اقتصاد گره بزند. در مباحث جامع شناسی، جامعه رشید و پویا را جامعه ای می دانند که نیازهای فرهنگی خود را بشناسد و بعد از شناخت برای رفع آنها برنامه تعریف کند و این رویداد در همین راستا قدم گذاشته است.

 

وی تصریح کرد: اگر ما برای نیازهای فرهنگی برنامه نداشته باشیم دیگران از غفلت ما سواستفاده می کنند و برنامه می دهند . تنوع فرهنگی و قومیت در کشور وجود دارد که باید با نگاه بومی به آن توجه شود ولی نباید در گذشته ثابت ماند.

 

امینی اظهار داشت: این جشنواره یکی از اهدافش اینست که نیازهای روز جامعه را شناسایی کند و با پشتیبانی تنوع بومی و با همان نگاه، کالاهای جدید تولید کند. اخیرا در حوزه کلان سیاست های فرهنگی کشور این موضوع به صورت جدی توجه می شود که نمایشگاه های الگو نما یا همان بازار پردازی محصولات بومی ارایه شود.

 

وی گفت: در مباحث تئوری و نظری غنی هستیم و موضوعات خوبی را مطرح می کنیم ولی در تبیین کردن آنها به محصول بی تجربه هستیم، بخصوص در روانه کردن محصولات به بازار از این رو نیاز داریم الگوهایی را در جامعه پردازش کنیم و با توجه به مباحث روز، تولیدکنندگان آنها را به تولید انبوه برسانند.

 

جلیل سروری، معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اهداف برگزاری این جشنواره را مطرح کرد و افزود: حمایت و رونق بخشیدن به تولیدات هنرمندان و کالاهای تولید داخلی و رونق کسب و کار در حوزه فرهنگ و هنر می باشد.

همچنین معرفی فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی و کمک به گسترش و فرهنگ سازی در استفاده از محصولات فرهنگی استان را از دیگر دستاوردهای جشنواره فیروزه دانست.

سروری افزود: تعداد آثار شرکت کننده در این دوره از جشنواره ۴۶۵ اثر بود که در مرحله اول پایش، با نظر داوران ۳۹۰ اثر به مرحله بعد راه یافت و در مرحله دوم ۸۰ اثر به مرحله نهایی رسید.

در مرحله نهایی ۳ اثر برگزیده شد و ۱۰ اثر شایسته تقدیر، که تعداد ۶۰ اثر از ۸۰ اثر مرحله نهایی با نظر داوران به جشنواره ملی فیروزه ارسال شد و در نهایت دو اثر در جشنواره ملی شایسته تقدیر انتخاب شدند.

اسامی برگزیدگان این جشنواره بدین شرح است: اسامی برگزیدگان جشنواره به ترتیب : مرجان گنجعلی از مشهد علی اسماعیل نیا و مهدی حسن زاده از تربت حیدریه و ده نفر شایسته تقدیر به انتخاب هیئت داوران:رباب لطفی از نیشابور، مرضیه فرهانی از کاشمر، علی اسپلانی از تربت حیدریه، حسن ترابی گناباد، ملیحه خدادادپور از درگز و احسان عزیز، مهدی باغیشنی ، مجید سلطانی عرفانی، مجتبی جدی، زکیه اکبرپور از مشهد بودند.
و آثار ارسالی مرجان گنجعلی و علی اسپلانی شایسته تقدیر از سوی جشنواره ملی شدند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی

 

 

 

 

 

 

اقتصادی

همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

منتشر شده

در

2 - همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

 

همزمان با گرامیداشت دهه فجر و با حضور استاندار خراسان رضوی طی مراسمی ، بهره‌برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین محمودی، مديرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان ضمن تشریح جایگاه صنعت برق در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی گفت: برای بهره برداری از این پست بالغ بر سیصد و ده میلیارد ریال هزینه شده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش های شرکت برق منطقه ای که در راه اندازی این پست و خدمت به مردم منطقه کلات زحمت کشیده‌اند افزود: این پست با ظرفیت ۳۰ مگاولت آمپر و با هدف تامین برق پایدار شهرستان زاوین و ناحیه صنعتی آن و همچنین جبران افت ولتاژ منطقه و تامین برق صنایع و کشاورزی راه اندازی شده است .

استاندار خراسان رضوی طی افتتاح پست زاوین گفت: پست زاوین با سرمایه‌گذاری انجام و در محدوده کلات بهره برداری شده و امیدواریم در تامین برق مطمئن و پایدار منطقه موثر واقع شود.

وی درباره تامین برق پایدار در استان خراسان رضوی گفت: صنعت برق و بویژه برق منطقه ای خراسان در مدیریت مصرف ، موفق عمل کرده ، مخصوصا در هفته اخیر که با توجه به برودت هوا شرکت برق منطقه‌ای خراسان خوشبختانه این موضوع را به خوبی مدیریت کرد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اقتصادی

مهمترین عامل پرداخت هدفمند تسهیلات در حوزه اشتغال شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها است

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 19 21 34 - مهمترین عامل پرداخت هدفمند تسهیلات در حوزه اشتغال شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها است

 

جلسه کمیته توسعه اشتغال روستایی و عشایری در محل بخش فرحدشت شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احمدرضا محمودی مقدم ، معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر در جلسه کمیته توسعه اشتغال روستایی و عشایری گفت:تسهیلات طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، صرفا به طرح های دارای توجیه اقتصادی واشتغال زا پرداخت می شود.

محمودی مقدم افزود:برای ایجاد اشتغال در سطح شهرستان باید ابتدا پتانسیل های موجود شناسایی  و سپس به افراد متقاضی اشتغالزایی در خصوص کارآفرینی آموزش های لازم ارائه و سپس حمایت های لازم از این افراد جهت ایجاد اشتغال پایدار انجام شود.

وی وجود عشایر در منطقه ترشیز کهن را بسیار حائز اهمیت دانست و ایجاد تعاونی ها بمنظور دریافت تسهیلات تبصره 16 با موضوع کشاورزی و دامپروری را در بسیاری از مواقع راهگشا عنوان کرد.

معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:ایجاد و توسعه اشتغال،توان افزائی اقتصادی و افزایش سطح درآمد افراد،تقویت پایه های اقتصادی،افزایش نرخ بهره وری مناطق هدف،تنوع بخشی تولیدات روستائی و جلوگیری از مهاجرت به شهرها از اهداف اصلی کمیته توسعه اشتغال روستایی شهرستان است.

در ادامه نیز کارآفرینان روستایی حاضر در جلسه،تسریع در پرداخت تسهیلات اشتغالزا، رفع بروکراسی اداری، تسهیل گری بانک های عامل و شفافیت و نظارت دقیق را جزء مهمترین خواسته های خود از کمیته روستایی و عشایری شهرستان عنوان کردند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌های استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 09 34 26 - نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌های استان خراسان رضوی

 

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی از نوسازی ناوگان ماشین آلات شهرداری‌های این استان خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمدرضا تازیکی، مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان خراسان رضوی  گفت: اهمیت ماشین آلات به عنوان بازوی اجرایی شهرداری‌ها به نحوی که است از یک طرف فقدان، خرابی و توقف آن‌ها باعث رکود عملیات عمرانی وعدم ارائه خدمات مطلوب به شهروندان می‌شود و از طرف دیگر سرمایه‌ای شدن این نوع دارایی‌ها بدلیل افزایش قیمت، جایگاه ماشین آلات را در حوزه مدیریت شهری و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان متمایز ساخته است، بنابراین ضرورت نگهداری و بهره برداری صحیح و افزایش راندمان و بهره وری ماشین آلات به دلیل تخصصی بودن این حوزه از مهمترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های مدیریت شهری است.

 

وی ادامه داد: در راستای همیاری و خدمت‌رسانی به شهرداری‌های استان که همانا رویکرد اصلی سازمان است، واحد تخصصی ماشین آلات در تیرماه سال ۱۳۹۹ تشکیل و علی‌رغم نوپا بودن و عمر کوتاه، تاکنون خدمات ارزشمندی در جهت نوسازی، حفظ و نگهداری و بهره برداری از این سرمایه‌های حیاتی ارائه کرده است.

 

تازیکی درباره نوسازی، خرید ماشین آلات و تجهیزات و ارائه خدمات واحد ماشین آلات در سال جاری تصریح کرد: علاوه بر خرید و تحویل انواع خودروی سواری، کامیون کِشنده، کامیون کمپرسی، وانت و تاسیسات تولید قطعات بتنی از کارخانجات سازنده و بازار از محل فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده شهرداری‌ها و مساعدت سازمان، اقلام مصرفی این حوزه از قبیل لاستیک، انواع روان‌کارها و ضدیخ، لوازم یدکی و… نیز طی سال جاری تامین و در اختیار شهرداری‌های استان قرار گرفته است.

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه بازسازی کامل و اورهال یک دستگاه کامیون آتش نشانی، برنامه‌ریزی و پیگیری راه اندازی و نصب سیستم جامع مدیریت ماشین آلات C. M. M. S، پیگیری اعتبارات دولتی و وام‌های تخصیصی سازمان شهرداری‌های کشور بابت تامین ماشین آلات نیز از جمله اقدامات مهم دیگر در سال جاری بوده است، راه اندازی سیستم جامع مدیریت نگهداری و بهره برداری ماشین آلات شهرداری‌های استان را از نیازهای ضروری این حوزه دانست.

 

تازیکی درباره برگزاری شش مرحله مزایده فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده شهرداریها، تصریح کرد: مجموعا مبلغ ۱۳۳ میلیارد ریال منابع حاصل از فروش در جهت نوسازی و بهسازی سیستم حمل و نقل درون شهری و خرید دستگاه‌های مختلف حوزه عمرانی، شهرسازی، آتش نشانی، خدمات شهری و…، شهرداری‌ها، استفاده شده است.

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه در حوزه نیازسنجی و جابجایی ماشین آلات بین شهرداریها، شناسایی دستگاه‌ها و ماشین آلات بلااستفاده در شهرداری‌ها و انجام فرآیند جابجایی آن‌ها ما بین شهرداری‌های متقاضی جهت ماشین آلات ۵ شهرداری استان صورت گرفته است، مطرح کرد: برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی در حوزه ماشین آلات و توانمندسازی پرسنل شهرداری‌ها و ارائه مشاوره تخصصی در تمامی مباحث حوزه ماشین آلات، اعم از خرید ماشین آلات جدید و مورد نیاز شهرداری، فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده، بازسازی و اورهال ماشین آلات و… نیز، از جمله اقدامات این واحد است.

 

تازیکی با بیان اینکه تراکنش ریالی حاصل از انجام موارد فوق الذکر بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال بوده است که با همت و تلاش واحد ماشین آلات سازمان علاوه بر خدمات‌رسانی موثر به شهرداری‌ها باعث ایجاد درآمد برای سازمان گردیده است، اظهار کرد: امید است شهرداری‌های استان با استفاده بیشتر از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این واحد تخصصی گامی موثر در جهت افزایش بهره وری و راندمان ماشین آلات و دستگاه‌های اجرایی حوزه مدیریت شهری بردارند.

ادامه مطلب

برترین ها