با ما همراه باشید

عمرانی

حجت الاسلام پژمانفر مطرح کرد: مردم بدانند جامعه مهندسی استان ایستاده اند تا مسایل حوزه ساخت و ساز آنان را حل کنند

منتشر شده

در

photo 2022 03 10 17 17 34 - حجت الاسلام پژمانفر مطرح کرد: مردم بدانند جامعه مهندسی استان ایستاده اند تا مسایل حوزه ساخت و ساز آنان را حل کنند

نشست برخی اعضای هیات مدیره سازمان با حجت الاسلام نصراله پژمان‌فر نماینده مردم مشهد و کلات و نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در محل سازمان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد، در این دیدار حجت الاسلام نصراله پژمان‌فر ، نماینده مردم مشهد و کلات و نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تعامل یک حرکت دوسویه و حس مشترک میان مخاطبان است.

اینکه مردم منافع خود را در گرو دریافت خدمت از مهندسان ببینند نیاز به بحث های عملیاتی و تخصصی از سوی سازمان و اعضای آن دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات ادامه داد: حافظ منافع مردم باشید، اقدامات شما در ارایه خدمت به شهروندان و مجاوران باید دیده شود. مردم باید حس کنند و بدانند جامعه مهندسی استان ایستاده اند تا مسایل حوزه ساخت و ساز آنان را حل کنند.

حجت الاسلام پژمانفر عمل به مر قانون را خط فکری تمامی افراد بویژه مهندسان دانسته و اعلام داشت: گزارشات تخصصی خود را در گرایشات مربوطه در جهت حل معضلات شهری، ‌استانی و حتی کشوری پذیرا هستم و در جهت رفع موانع و مانع زدایی اقدام  می کنیم.

نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تعاملات رسانه ای و تبلیغاتی را جهت آشنایی مردم با خدمات سازمان مفید ارزیابی و تاکید کرد: جامعه مهندسی استان با بهبود ارایه خدمات کیفی و کمی در حوزه ساخت، اعتماد مردم را به عنوان یکی از بزرگترین مراجع تخصصی ساخت و ساز کسب کنند.

مسعود افخمی گلی، نایب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی، در این جلسه ضمن معرفی خدمات و فرآیندهای سازمان اعلام کرد: نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی یک مجموعه تخصصی و دارای 40 هزار عضو در رشته های مرتبط با ساخت و ساز (عمران، معماری، مکانیک، شهرسازی، ترافیک، نقشه برداری، برق) است که به عنوان متولی نظارت بر اجرای مقررات ملی ساختمان در عرصه ساخت و ساز در سطح استان در قالب دفاتر و دوایر نمایندگی فعالیت دارد.

وی با اشاره به اینکه سازمان در دوره نهم هیات مدیره بدنبال ایجاد ارتباطات موثر در روابط بین نهادی است عنوان کرد: در این دوره تحکیم روابط با سایر سازمان ها را جز سیاست های کاری خود قرار داده ایم و امیدواریم با یک تعامل سازنده بین نظام مهندسی ساختمان با وزارتخانه های مرتبط و مجلس، اصلاحات سازنده ای صورت پذیرد.

مهندس افخمی گلی در ادامه با اشاره به لزوم واقعی سازی جدول هزینه ساخت اعلامی از سوی نهادهای متولی ،‌خواستار احقاق حقوق مهندسان جهت برابری حق الزحمه مهندسان با شرح خدمات و مسئولیت های ایشان شد.

مهندس ترانه مهاجر دبیر سازمان نیز تاکید کرد با توجه به اینکه قانون نظام مهندسی ساختمان به عنوان تنها مرجع قابل استناد نیاز به اصلاح دارد،‌خواستار بازنگری در پیش نویس اعلام شده قانون و اعمال اصلاحات در خصوص پيشنهادات مطرح شده دارندگان مدارک تحصیلی ناپیوسته در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد شد.

مهاجر در انتهای سخنان خود خواستار کوتاه شدن دست افراد فاقد صلاحیت از نظام ساخت و ساز کشور به کمک مجلس شورای اسلامی شد.

محمد مهدی فروهر نیا نماینده رشته مکانیک و خزانه دار سازمان نیز با مطرح کردن بحث تعارض منافع ؛‌اعلام داشت این ابلاغیه موجب کاهش همکاری افراد متخصص جامعه با سازمان نظام مهندسی ساختمان شده است.

فروهر نیا؛ اعضای گروه های تخصصی، ‌مشاوران و … را افراد دارای تجربه و دانش بالا دانست که با اجرایی شدن این آیین نامه علی رقم نداشتن سمت اجرایی مجبور به تحویل پروانه اشتغال به کار خود هستند، که این امر موجب از دست دادن ظرفیت بالای تخصصی استان می شود.

خزانه دار سازمان کمک به یک مرحله ا ی شدن نقشه های اجرایی را از مطالبات بحق جامعه مهندسی استان جهت کاهش خسارات نا خواسته سازندگان و مالکان دانست که حل این معضل به اصلاح قانون و بازنگری طرح جامع شهر بستگی دارد.

دباغ عضو هیات مدیره  نظام مهندسی خراسان رضوی نیز خواهان امکان افزایش 4 ساله دوره تصدی هیات مدیره استان ها جهت هم پوشانی با شروع دوره مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر ها جهت تسهیل فرآیند های اجرایی در تصمیمات شد.

زهید زارعی، عضو هیات مدیره سازمان نیز با استناد به قانون نظام مهندسی اشاره کرد: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را دستاورد دوران انقلاب اسلامی می دانم که در سال 1374 مصوب مجلس پنجم شده است و چندین بار اصلاح آن در ادوار مختلف مجلس به صحن آمده که مورد تایید نمایندگان ملت واقع نشده است،‌ لذا اکنون که بحث اصلاح قانون مجددا مطرح شده است، خواستار بررسی مجدد پیش نویس قانون نظام مهندسی با استفاده از ظرفیت های سازمان های تخصصی نظیر نظام مهندسی ساختمان هستم.

زارعی بزرگ شدن دایره جرم انگاری در حوزه مهندسی ساختمان بدون اعمال نظر تخصصی صاحبنظران را نه تنها مفید ندانست، بلکه آن را مانعی جهت تسهیل فرآیندها و بازشدن گره کار مردم طبق قانون دانست.

حسین صباغیان عضو هیات مدیره نیز کاهش تلفات در حوادث و بلایای طبیعی اخیر را مرهون زحمات مهندسان دانست و تاکید کرد: سرمایه و جان مردم امانتی است در دستان مهندسان که سعی می گردد به خوبی از آن سرمایه ملی محافظت نمایند.

صباغیان عنوان کرد: از آنجا که هیچ خدمتی مشمول مسئولیت مادام العمر نیست خواهان بازنگری در مدت زمان مسئولیت مهندسان شد .

صبری عضو هیات مدیره سازمان نیز اشاره داشت:‌ بیش از 40 سال از تصویب آخرین طرح تفصیلی ملاک عمل شهر مشهد بعنوان دومین کلان شهر و پایگاه معنوی کشور گذشته و نیاز به پاسخگویی به مطالبات شهروندان و مجاوران آقا امام رضا (ع) طبق نیاز روز الزامی است، بدلیل عدم تطبیق نیازها و شرایط روز با طرح های پیشین ، مغایرت هایی با ضوابط طرح های مذکور بوجود آمده و تا حدودی سازمان را دچار مشکل نموده است .

صبری خواسته های جامعه مهندسی کشور در رابطه با لزوم اصلاح پيش نويس قانون نظام مهندسي را مطرح نموده و به برخی از اشکالات آخرین ویرایش پیش نویس قانون اشاره کرد.

وی همچنین توجه به سیاست های ابلاغی نظام در امور شهرسازی توسط مقام معظم رهبری (مدظه االعالی)، مبنی بر تقویت و کارآمد نمودن نظام مهندسی همواره مورد تاکید بوده و توجه مضاعف به استقلال سازمان به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی مدنظر قرار گیرد.

دکتر دانیال معظمی عضو ترافیک هیات مدیره گفت: رشته ترافیک از رشته های ریشه دار مصوب قانون سال ۱۳۷۴ است و تا به امروز بیش از ۲۰۰۰ عضو، ۱۰۰۰ عضو پروانه دار و ده هزار دانش آموخته این رشته در سطح کشور وجود دارند که همه دارای حقوق اجتماعی و مکتسبه هستند.

دکتر معظمی تاکید بر منویات مقام معظم رهبری بر حل مشکلات ترافیکی به صورت علمی و تخصصی نمود و خواستار ارتقا جایگاه این رشته در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شد.

معظمی اشاره نمود که رشته ترافیک با منافع عمومی سرو کار داشته و عدم توجه به جایگاه این رشته منجر به کاهش کیفیت خدمات به شهروندان خواهد شد.

عضو ترافیک هیات مدیره سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی اشاره کرد: مطالعات ترافیکی به عنوان سند زیردستی در توسعه شهری و طرح های شهرسازی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: به دلیل ضرورت و اهمیت این رشته و پیگیری بسیاری از دستگاه ها مبحث 23 مقررات ملی ساختمان ( الزامات ترافیکی ساختمان ها ) در دفتر تدوین مقررات ملی به تصویب رسیده است که انشالله توجه به این رشته مهم بیش از پیش مورد توجه مسئولین شهری باشد.

 

 

منبع: روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی

عمرانی

آبگیری بند خاکی بید شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 19 34 - آبگیری بند خاکی بید شهرستان جوین

بند های خاکی یکی از مهمترین منابع ذخیره آب بشمار می‌روند که آبگیری شدن آنها در زمستان بسیار با اهمیت می باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از آبگیری بند خاکی بید در این شهرستان طی بارندگی های روزهای اخیر خبر داد .

وی با اشاره به بارندگی های خوب در روزهای اخیر از آبگیری بند خاکی بید در این شهرستان خبر داد و افزود :به لطف خدا این بندخاکی، در جریان بارش های بهاری سال جاری، بخصوص بارش رگباری روزهای اخیر، آبگیری شد.

 

قارزی طی بازدید از این بند با اشاره به اینکه این بند خاکی با اعتباری معادل ۱/۲ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و با حجم مخزن آبگیری ۱۴۰ هزار متر مکعب، در سال گذشته با تلاش همکاران منابع طبیعی این شهرستان به بهره برداری رسید افزود: هدف از ساخت این بند، مهار سیلاب، پیشگیری از تخریب تاسیسات زیربنایی روستاهای پایین دست و جاده مواصلاتی سبزوار – جوین، تغذیه سفره های زیرزمینی و احیای قنوات و چاه های کشاورزی منطقه، بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: با آبگیری بند خاکی بید، ۵ رشته قنات و ۶ حلقه چاه کشاورزی در ۴ روستای پایین دست بهره مند گردیده و موجبات رونق کشاورزی و دامداری و افزایش درآمد خانواده های روستایی را، به ارمغان آمد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

ادامه مطلب

عمرانی

تعيين مهلت يك ماهه، مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 18 17 - تعيين مهلت يك ماهه، مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي

معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي:با تعيين مهلت يك ماهه، از اول تیر مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي حداكثر يك ماه است

 

بازديد سرزده معاون عمراني استانداري خراسان رضوي،  يوسف زاده مدير كل راه و شهرسازي خراسان رضوي و معاونان و مديران استاني از سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي انجام شد.

به گزارش، در اين جلسه كه با حضور بشير رييس، برخي از اعضاي هيات مديره و بازرسان سازمان در محل سالن جلسات تشكيل شد،  خدايي معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي ضمن قدرداني از زحمات هيات مديره در طول تصدي چند ماهه مسئوليت در سازمان نظام مهندسي ساختمان استان ، با تاكيد بر نياز به اصلاح ، چابك سازي و پاسخگويي مطالبات و روابط داخلي در مجموعه سازمان، خواستار تسهيل فرآيندهاي مربوط به مالكان و متقاضياني شد كه با سازمان در ارتباط هستند.

 

وي با تاكيد بر نشان دادن حسن نيت نهادهاي حاكميتي و دولتي نظير استانداري در كوتاه كردن بسياري از فرآيندها و ايجاد ارتباط موثر بين سازمان ها و نهادها و وزارتخانه هاي مرتبط، خواهان برداشتن باري از دوش مردم در زمينه خدمت رساني حوزه صنعت ساختمان در شرايط حساس كنوني شد.

 

دكتر خدايي مطالبه گري جامعه مهندسي را در بطن مهندسان ضروري ارزيابي و خواهان آن شد كه هر مهندس بعنوان بدنه اي از سازمان نقش كليدي در اين بستر ايفا نمايد.

 

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري خراسان رضوي تسريع در اصلاح فرآيندهايي كه آسيب شناسي و در حال اقدام هست را خواستار و با تعيين مدت زمان يك ماهه از اول تیرماه 1401 ، اعلام داشت : مدت زمان ورود و خروج پرونده در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي در تمامي گروه ها به حداكثر يك ماه كاهش پيدا كند.

 

دكتر خدايي كوتاه نمودن مدت زمان اين فرآيند را بسيار مهم ارزيابي و مهمترين دليل حضور خود را در اين جلسه عزم استاني جهت خدمت رساني در اين حوزه و كم كردن بار اقتصادي ناشي از طولاني شدن مراحل ساخت و تكميل پروژه ها به شهروندان و مجاوران حضرت رضا (ع) دانست.

 

يوسف زاده مدير كل راه و شهرسازي خراسان رضوي يك نقشه اي شدن پروژه هاي ساخت در استان را يكي از اهداف در حال پيگيري جهت كوتاه شدن فرآيند ساخت و ساز و رفت و برگشت هاي پرونده ها عنوان و با تاكيد بر تسريع فرآيندها در اداره كل راه و شهرسازي بويژه حوزه نظام مهندسي ، بروز رساني و اصلاح سامانه هاي بين سازماني را جهت بهبود و تسريع فرآيندهاي في مابين در برنامه هاي جاري را مطرح كرد.

 

بشير ، رييس سازمان نيز ضمن قدرداني از حضور مقامات استاني گزارش اجمالي از اقدامات بيان و همدلي و تلاش مضاعف تمامي اركان سازمان را با همسويي اعضا جهت احقاق اهداف مطرح شده در قانون در اين مدت موثر دانست.

 

در ادامه جلسه  افخمي گلي نايب رييس و مهاجر دبير سازمان گزارشاتي در خصوص اقدامات حوزه نهضت ملي مسكن و نحوه و مدت زمان بررسي پرونده ها در سازمان ارايه دادند.

 

 

منبع: روابط عمومي سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری روستای سر نیش شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 16 37 09 - کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری روستای سر نیش شهرستان مشهد

بیش از 75 هزار مترمکعب رسوب ناشی از روانابها و سیلابهای بارندگیهای اخیر در سازه های آبخیزداری روستای سرنیش شهرستان مهارشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسن محمدزاده، رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان با بیان این خبر گفت: ضمن تاکید بر نقش سازنده و با اهمیت سازه های آبخیزداری و عملکرد مثبت آنها گفت: سازه های آبخیزداری احداث شده در حوزه آبخیز روستای سرنیش علاوه بر کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب نیز 18 هزار متر مکعب رواناب و سیلاب نیز مهار شد که بانفوذ تدریجی به سفره های آب زیر زمینی موجب پایداری دبی آب رودخانه دائمی روستا و یک رشته قنات در پایین دست را فراهم آورد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد ادامه داد روستای سرنیش 400 نفر جمعیت و 4500 راس دام سبک دارد که غالب مردم از راه دامپروری و کشاورزی امرار ومعاش می نمایند.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها