با ما همراه باشید

اقتصادی

حمایتهای یارانه ای از صنایع کوچک ۱۷ برابر شده است

منتشر شده

در

photo 2021 11 22 07 43 13 - حمایتهای یارانه ای از صنایع کوچک ۱۷ برابر شده است

 

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: با پیگیریهای انجام گرفته از طریق سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، اعتبارات در بخش حمایتهای یارانه ای از واحدهای صنعتی خرد در داخل و خارج از شهرکهای صنعتی از ابتدای سال تاکنون ۱۷ برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد احسانی در سومین نشست تخصصی تجاری و سرمایه گذاری مشترک که با حضور بیش از ۶۰ نفر از تجار و صنعتگران و صاحبان سرمایه از کشور افغانستان و ایران در مجل شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی مشهد برگزار شد، افزود: با توجه به اهمیت روابط تجاری با کشورهای همسایه در راستای توسعه صادرات غیرنفتی از ابتدای سال اتفاقات خوبی را در این حوزه رقم خورده است.

وی بیان کرد: میزان حمایت شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی از واحدهای صنعتی کوچک در سال گذشته ۱۵ تا ۳۰ درصد بوده اما با افزایش اعتبارات در این بخش طی سال جاری این حمایتها به ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی از جمله حمایتهای این شرکت از صنایع خرد و کوچک را کمک به ثبت برند، بازدیدهای میدانی برای شناسایی بازار محصولات صادراتی، تامین هزینه خرید دفتر و انبار و سردخانه در کشورهای هدف صادراتی، هزینه های ورود به فهرست واحدهای صنعتی معتبر در کشورهای دیگر، خرید اسناد مناقصه، تهیه کاتالوگ به زبان انگلیسی، کمک هزینه تبلیغات شهری و رسانه ای، اخذ غرفه در نمایشگاه های خارجی یا بازدید از آنها، پذیرش هیاتهای خارجی برای بازدید از نمایشگاه های داخلی برشمرد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: برای توسعه تبادلات تجاری با کشورهای همسایه، امسال منطقه بندی از سوی سازمان صنایع کوچک بین استانهای مختلف انجام گرفت که خراسان رضوی موظف به متمرکز شدن روی بازار کشور افغانستان و افزایش مراودات تجاری با ان کشور شد.

احسانی به اشتراکات زبانی و فرهنگی فراوان بین ایران و افغانستان و اهمیت حفظ بازار ان کشور برای ایرانی ها اشاره و بیان کرد: مردم افغانستان سختکوش و مظلوم هستند که امید است هر چه سریعتر مشکلات داخلی افغانستان برطرف شود و به واسطه حضور دوستان در تشکلهای آن کشور، بتوان تضمین لازم برای حفظ سرمایه تجار و تولیدکنندگان ایرانی در افغانستان را فراهم کرد.

وی اظهار داشت: حفظ مزیتهای صادرات به کشور افغانستان با توجه به تحولاتی که در مدیریت آن کشور بوجود آمده و طالبان در راس قدرت قرار گرفته اند، بستگی به سیاستهای حاکمیت فعلی آن کشور دارد.

احسانی اضافه کرد: در چند سال اخیر تولید کالاهای صنعتی افغانستان رشد خوبی داشته است، اما همچنان در تامین مواد اولیه و برخی کالاهای صنعتی نیازمند به کمک ایران هستند، ایران هم در مقابل به یک سری از کالاهای افغانستان نیاز دارد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: در این استان همانند گذشته تعاملات با افغانستان در تامین مواد اولیه و ماشین آلات ادامه خواهد یافت و حتی مشاورین این استان در حوزه ارایه خدمات فنی و مهندسی آماده همکاری با آن کشور و توسعه اقدامات خود در این زمینه هستند.

مدیر کل دفتر اشتغال و سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست، ارتباطات انسانی بین مردم ایران و افغانستان و حفظ ارتباطات تجاری با این کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: تلاش خراسان رضوی براساس سیاستهای ملی تسهیل فرآیندها برای جذب سرمایه گذاران افغانستانی در استان است.

مهدی تقوایی با اشاره به تاکید رییس جمهوری مبنی بر توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه اظهار داشت: استاندار خراسان رضوی در هفته های اخیر چند مرتبه به افغانستان سفر کرده اند تا بسترهای حفظ ارتباطات تجاری با آن کشور فراهم شود، ضمن اینکه خراسان رضوی برای جذب سرمایه گذاران افغانستانی تمام حمایتهای لازم را در نظر گرفته است.

وی افزود: مشوقهایی برای سرمایه گذاران خارجی در ایران ایجاد و تلاش فراوانی انجام گرفته تا بتوان فرآیند ثبت شرکتهای خارجی را در کمترین زمان ممکن در خراسان رضوی انجام داد.

وی بیان کرد: هم اینک از طریق پنجره واحد فیزیکی کسب و کار مستقر در ساختمان ساپکو مشهد که نمایندگان همه سازمانهای مجوز دهنده در آن مستقر هستند، در کمتر از ۱۰ دقیقه یک شرکت خارجی در استان به ثبت می رسد.

مدیر کل دفتر اشتغال و سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی گفت: با پیگیریهای این استان سقف سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری بلندمدت ۲۵۰ هزار دلاری به منظور صدور مجوز اقامت پنج‌ساله برای خارجی‌ها به ۱۵۰ هزار دلار کاهش می یابد.

تقوایی تسهیل فرآیندها در ثبت دفتر صادراتی توسط سرمایه گذاران افغانستانی، تسهیل تردد کامیونهای صادراتی و ترانزیتی در مرز دوغارون و فرآیندهای مربوط به کسب و کار در خراسان رضوی را از بسترهایی برشمرد که برای جذب سرمایه گذاران خارجی در استان مهیا شده است.

در این نشست مدیرعامل شرکت مدیریت صادرات “کیان گستر” با پخش کلیپی ظرفیتهای اقتصادی و اجتماعی کشور افغانستان را معرفی نمود و ضمن اشاره به چالشهای موجود در توسعه همکاری این دو کشور خواستار رفع موانع و تسهیل در فرآیند همکاری دو کشور شد.

سپس رییس اتاق صنعت و معدن ولایت هرات و رییس اتاق پیشه وران و اصناف ولایت هرات ضمن معرفی هیات اعزامی از افغانستان با اشاره به توانمندیهای ایجاد شده در آن کشور توجه ویژه به فرصتهای سرمایه گذاری مشترک و توسعه کارآفرینی در کشور افغانستان را درخواست کردند.

در ادامه این نشست هر یک از میهمانان و تجار و سرمایه گذاران از کشور افغانستان ضمن معرفی خود رشته صنعتی مورد توجه و علاقه خود را تشریح کردند و در خاتمه آنان به بازدید از نمایشگاه دایمی توانمندی‌های صنایع کوچک پرداخته و با مدیران واحدهای صنعتی علاقه مند به همکاری و سرمایه گذاری مشترک گفتگو و مذاکره کردند.

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها