با ما همراه باشید

اقتصادی

حمایتهای یارانه ای از صنایع کوچک ۱۷ برابر شده است

منتشر شده

در

photo 2021 11 22 07 43 13 - حمایتهای یارانه ای از صنایع کوچک ۱۷ برابر شده است

 

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: با پیگیریهای انجام گرفته از طریق سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، اعتبارات در بخش حمایتهای یارانه ای از واحدهای صنعتی خرد در داخل و خارج از شهرکهای صنعتی از ابتدای سال تاکنون ۱۷ برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد احسانی در سومین نشست تخصصی تجاری و سرمایه گذاری مشترک که با حضور بیش از ۶۰ نفر از تجار و صنعتگران و صاحبان سرمایه از کشور افغانستان و ایران در مجل شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی مشهد برگزار شد، افزود: با توجه به اهمیت روابط تجاری با کشورهای همسایه در راستای توسعه صادرات غیرنفتی از ابتدای سال اتفاقات خوبی را در این حوزه رقم خورده است.

وی بیان کرد: میزان حمایت شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی از واحدهای صنعتی کوچک در سال گذشته ۱۵ تا ۳۰ درصد بوده اما با افزایش اعتبارات در این بخش طی سال جاری این حمایتها به ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی از جمله حمایتهای این شرکت از صنایع خرد و کوچک را کمک به ثبت برند، بازدیدهای میدانی برای شناسایی بازار محصولات صادراتی، تامین هزینه خرید دفتر و انبار و سردخانه در کشورهای هدف صادراتی، هزینه های ورود به فهرست واحدهای صنعتی معتبر در کشورهای دیگر، خرید اسناد مناقصه، تهیه کاتالوگ به زبان انگلیسی، کمک هزینه تبلیغات شهری و رسانه ای، اخذ غرفه در نمایشگاه های خارجی یا بازدید از آنها، پذیرش هیاتهای خارجی برای بازدید از نمایشگاه های داخلی برشمرد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: برای توسعه تبادلات تجاری با کشورهای همسایه، امسال منطقه بندی از سوی سازمان صنایع کوچک بین استانهای مختلف انجام گرفت که خراسان رضوی موظف به متمرکز شدن روی بازار کشور افغانستان و افزایش مراودات تجاری با ان کشور شد.

احسانی به اشتراکات زبانی و فرهنگی فراوان بین ایران و افغانستان و اهمیت حفظ بازار ان کشور برای ایرانی ها اشاره و بیان کرد: مردم افغانستان سختکوش و مظلوم هستند که امید است هر چه سریعتر مشکلات داخلی افغانستان برطرف شود و به واسطه حضور دوستان در تشکلهای آن کشور، بتوان تضمین لازم برای حفظ سرمایه تجار و تولیدکنندگان ایرانی در افغانستان را فراهم کرد.

وی اظهار داشت: حفظ مزیتهای صادرات به کشور افغانستان با توجه به تحولاتی که در مدیریت آن کشور بوجود آمده و طالبان در راس قدرت قرار گرفته اند، بستگی به سیاستهای حاکمیت فعلی آن کشور دارد.

احسانی اضافه کرد: در چند سال اخیر تولید کالاهای صنعتی افغانستان رشد خوبی داشته است، اما همچنان در تامین مواد اولیه و برخی کالاهای صنعتی نیازمند به کمک ایران هستند، ایران هم در مقابل به یک سری از کالاهای افغانستان نیاز دارد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: در این استان همانند گذشته تعاملات با افغانستان در تامین مواد اولیه و ماشین آلات ادامه خواهد یافت و حتی مشاورین این استان در حوزه ارایه خدمات فنی و مهندسی آماده همکاری با آن کشور و توسعه اقدامات خود در این زمینه هستند.

مدیر کل دفتر اشتغال و سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست، ارتباطات انسانی بین مردم ایران و افغانستان و حفظ ارتباطات تجاری با این کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: تلاش خراسان رضوی براساس سیاستهای ملی تسهیل فرآیندها برای جذب سرمایه گذاران افغانستانی در استان است.

مهدی تقوایی با اشاره به تاکید رییس جمهوری مبنی بر توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه اظهار داشت: استاندار خراسان رضوی در هفته های اخیر چند مرتبه به افغانستان سفر کرده اند تا بسترهای حفظ ارتباطات تجاری با آن کشور فراهم شود، ضمن اینکه خراسان رضوی برای جذب سرمایه گذاران افغانستانی تمام حمایتهای لازم را در نظر گرفته است.

وی افزود: مشوقهایی برای سرمایه گذاران خارجی در ایران ایجاد و تلاش فراوانی انجام گرفته تا بتوان فرآیند ثبت شرکتهای خارجی را در کمترین زمان ممکن در خراسان رضوی انجام داد.

وی بیان کرد: هم اینک از طریق پنجره واحد فیزیکی کسب و کار مستقر در ساختمان ساپکو مشهد که نمایندگان همه سازمانهای مجوز دهنده در آن مستقر هستند، در کمتر از ۱۰ دقیقه یک شرکت خارجی در استان به ثبت می رسد.

مدیر کل دفتر اشتغال و سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی گفت: با پیگیریهای این استان سقف سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری بلندمدت ۲۵۰ هزار دلاری به منظور صدور مجوز اقامت پنج‌ساله برای خارجی‌ها به ۱۵۰ هزار دلار کاهش می یابد.

تقوایی تسهیل فرآیندها در ثبت دفتر صادراتی توسط سرمایه گذاران افغانستانی، تسهیل تردد کامیونهای صادراتی و ترانزیتی در مرز دوغارون و فرآیندهای مربوط به کسب و کار در خراسان رضوی را از بسترهایی برشمرد که برای جذب سرمایه گذاران خارجی در استان مهیا شده است.

در این نشست مدیرعامل شرکت مدیریت صادرات “کیان گستر” با پخش کلیپی ظرفیتهای اقتصادی و اجتماعی کشور افغانستان را معرفی نمود و ضمن اشاره به چالشهای موجود در توسعه همکاری این دو کشور خواستار رفع موانع و تسهیل در فرآیند همکاری دو کشور شد.

سپس رییس اتاق صنعت و معدن ولایت هرات و رییس اتاق پیشه وران و اصناف ولایت هرات ضمن معرفی هیات اعزامی از افغانستان با اشاره به توانمندیهای ایجاد شده در آن کشور توجه ویژه به فرصتهای سرمایه گذاری مشترک و توسعه کارآفرینی در کشور افغانستان را درخواست کردند.

در ادامه این نشست هر یک از میهمانان و تجار و سرمایه گذاران از کشور افغانستان ضمن معرفی خود رشته صنعتی مورد توجه و علاقه خود را تشریح کردند و در خاتمه آنان به بازدید از نمایشگاه دایمی توانمندی‌های صنایع کوچک پرداخته و با مدیران واحدهای صنعتی علاقه مند به همکاری و سرمایه گذاری مشترک گفتگو و مذاکره کردند.

اقتصادی

شخم ، یخ اب و انهدام بقایای گیاهی مهمترین اقدامات مبارزه با آفات کشاورزی در زمستان

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 09 00 14 - شخم ، یخ اب و انهدام بقایای گیاهی مهمترین اقدامات مبارزه با آفات کشاورزی در زمستان

 

تاکید بر یخ آب زمستانه با توجه به شروع فصل سرما و یخبندان ، شخم و قطع شاخه های خشک که نقش موثری درکنترل رشد آفات دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبداله آرین ،معاون فنی  جهاد کشاورزی شهرستان جوین با بیان منترل آفات نیز صرفا در زمان کشت و کار مختص نمیشود افزود: شفیره برخی آفات چون مگس مدیترانه‌ای و پسیل پسته در عمق چند سانتی‌متری خاک به سر می‌برد و شاخه های خشک درختان میتوانند جایگاه خوبی برای زمستانگزرانی این آفات محسوب شوند و میطلبد کشاورزان مبارزه با شفیره این آفات را از طریق شخم و یخ‌آب زمستانه و قطع شاخه های خشک درختان انجام دهند.

 

آرین با اشاره به اهمیت کنترل آفات و به طبع افزایش کیفیت و کمیت محصول یادآور شد: یخاب و شخم زمستانه و قطع شاخه های خشک درختان یکی از بهترین و بی خطرترین روش های کنترل آفات است و می توان از این طریق بخش بزرگی از آفات را قبل از رشد و ایجاد ضرر و زیان از بین برد.

 

همچنین ، مریم حمیدی راد ،مسئول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان نیز با اشاره به هزینه پایین اجرای طرح یخ آب و شخم زمستانه افزود: این اقدام موجب کاهش مصرف سموم و افزایش درآمد کشاورزان به دلیل کاهش چشمگیر جمعیت آفات و در نتیجه افزایش کمی و کیفی محصول در باغ ها می شود.

 

حمیدی راد با اشاره به اینکه : کشاورزان باید توجه داشته باشند اجرای طرح یخ‌آب زمستانه زمانی تاثیرگذار است که باغداران با استفاده از شیوه آبیاری غرقابی و آن هم در مواقعی که سرمای هوا زیر هفت درجه رسیده و یخبندان کامل باشد، اقدام به آبیاری درختان کنند دو در واقع با غرقاب کردن خاک درختان منجر به یخ زدن سطح خاک شده و مانع از تنفس کرم‌ ها و آفات و در نهایت از بین رفتن آفت می شود.

حمیدی رادبا اشاره به مخرب بودن آفت مگس مدیترانه ای نیز یادآور شد :این آفت به میوه ۳۰۰ گونه گیاه گرمسیری و سردسیری خسارت وارد می کند بطوری که این آفت به محض تغییر رنگ میوه ها به سمت رسیدگی، جذب میوه می شود و بعد از تخم گذاری روی سطح میوه بعد از یک هفته لارو حشره وارد میوه و موجب له شدگی، گندیدگی و ریزش میوه می شود لذا مبارزه با این آفات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

وی یادآور شد : آفت مگس مدیترانه ای از خطرناک ترین آفات کشاورزی در دنیا است که هرساله خسارات زیادی با کشاورزان و باغداران وارد میکند،لذا در راستای کاهش خسارت ناشی از این آفت باید مبارزه تلفیقی انجام شود.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر با گسترش صنایع تبدیلی

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 12 15 12 - حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر با گسترش صنایع تبدیلی

در جلسه هماهنگی حضور ریاست مجلس شورای اسلامی در جهاد کشاورزی شهرستان عنوان شد ، با توجه به کمبود منابع آب صنایع تبدیلی مهمترین بخش در حفظ کشاورزی شهرستان کاشمر می باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران :جلسه هماهنگی حضور ریاست مجلس شورای اسلامی و معاون پارلمانی ریاست جمهوری در ترشیز کهن در جهاد کشاورزی و با حضور مدیریت ، معاونین ،روئسای ادارات تابعه ،روئسای ادارات تخصصی و برخی از نخبگان و کشاورزان پیشرو برگزار شد.

 

محمد شجعی،مدیر جهاد کشاورزی کاشمردر ابتدا به خاک سپرده شدن آیت الله مدرس در شهرستان را افتخار کاشمر دانست و از  همکاران خواست در روز بازدید موضوعات ، مشکلات و پیشنهادات بصورت مکتوب و هماهنگ شده با مدیریت به هیئت همراه انعکاس داده شود.

شجعی درباره بحران کم آبی از رئیس اداره منابع طبیعی خواست مشکل دشت کاشمر و حوزه آبخیزداری با آسیب شناسی و مکاتبه مطرح گردد و اطلاعات مربوطه در اختیار هیئت همراه ریاست مجلس قرارگیرد.

وی مهمترین بخش حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر را حمایت و گسترش صنایع تبدیلی دانست و اظهار امیدواری کرد با توجه به پتاسیل بالای شهرستان در حوزه صنایع تبدیلی قطعا گسترش این بخش می تواند راهگشای رونق کشاورزی منطقه باشد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بر برگزاری کلاس های آموزشی و آگاه سازی کشاورزان تأکید و بیان کرد:اینکه بخواهیم با روش های قدیم و آبا اجدادی کشاورزی کنیم اصلا عقلانی نیست چرا که با این روش قطعا در آینده حتی برای تأمین آب شرب نیز به مشکل خواهیم

او تصریح کرد:می بایست با بروز کردن اطلاعات خود به روش های مختلف در مصرف بهینه آب کار کنیم و کشاورزان را به کشت گیاهان دارویی و رفتن به سمت کشت گلخانه ترغیب نماییم و با هدف اصلاح نژاد مراکز پرورش دام در محیط های بسته را گسترش دهیم
محمد شجعی پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از بخش کشاورزی را عنوان کرد و ادامه داد:اگر صندوق حمایت از بخش کشاورزی در شهرستان کاشمر تشکیل شود قطعا باعث توسعه بخش کشاورزی شهرستان ، تأمین منابع مالی مورد نیاز و موتور محرک بخش کشاورزی خواهد شد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر

ادامه مطلب

اجتماعی

ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

123 - ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبرداد:

تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبدالمجید نژادصفوی ،مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی با بیان این که تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی ثبت نام کردند؛ گفت: با توجه به اهمیت و تاثیر گذاری طرح نهضت ملی مسکن در خانه دار کردن اقشار هدف؛ از تمامی دستگاه های اجرایی استان خواست ضمن در اختیار گذاشتن اراضی مازاد خود به پیشبرد هرچه سریعتر این طرح کمک کنند.

 

نژادصفوی گفت: با استقبالی که از طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی شده است؛ متقاضیانی که تاکنون موفق به ثبت نام نشده اند می توانند تا 15 آذرماه با مراجعه به سامانه https://saman.mrud.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده، ثبت نام افراد مجرد در این طرح برای بانوان خود سرپرست بالای 35 سال و آقایان بالای 45 سال مقدور می باشد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با تشکر از استاندار خراسان رضوی که با ابتکار خود در تغییر نام این طرح به “قرارگاه اجرایی نهضت ملی مسکن” افزود: این تغییر نام انگیزه مضاعفی جهت همکاری تمامی دستگاه های اجرایی در استان ایجاد کرده است که در همین راستا اراضی مورد نیاز در اغلب شهرهای استان شناسایی و به این طرح اختصاص داده شده است.

 

شایان ذکر است: سهمیه استان خراسان رضوی در طرح مسکن مهر 121هزار واحد بوده است که از این تعداد 105هزار و 838واحد تا به امروز تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است و با توجه به پیگیری های استان طی سه ماه اخیر مبلغ 310 میلیارد ریال توسط سازمان ملی مسکن برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر به استان تخصیص داده شده است و امید است تعداد 13 هزار واحد باقیمانده تا پایان امسال تعیین تکلیف شود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها