با ما همراه باشید

اقتصادی

حمایتهای یارانه ای از صنایع کوچک ۱۷ برابر شده است

منتشر شده

در

photo 2021 11 22 07 43 13 - حمایتهای یارانه ای از صنایع کوچک ۱۷ برابر شده است

 

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: با پیگیریهای انجام گرفته از طریق سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، اعتبارات در بخش حمایتهای یارانه ای از واحدهای صنعتی خرد در داخل و خارج از شهرکهای صنعتی از ابتدای سال تاکنون ۱۷ برابر نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد احسانی در سومین نشست تخصصی تجاری و سرمایه گذاری مشترک که با حضور بیش از ۶۰ نفر از تجار و صنعتگران و صاحبان سرمایه از کشور افغانستان و ایران در مجل شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی مشهد برگزار شد، افزود: با توجه به اهمیت روابط تجاری با کشورهای همسایه در راستای توسعه صادرات غیرنفتی از ابتدای سال اتفاقات خوبی را در این حوزه رقم خورده است.

وی بیان کرد: میزان حمایت شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی از واحدهای صنعتی کوچک در سال گذشته ۱۵ تا ۳۰ درصد بوده اما با افزایش اعتبارات در این بخش طی سال جاری این حمایتها به ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی از جمله حمایتهای این شرکت از صنایع خرد و کوچک را کمک به ثبت برند، بازدیدهای میدانی برای شناسایی بازار محصولات صادراتی، تامین هزینه خرید دفتر و انبار و سردخانه در کشورهای هدف صادراتی، هزینه های ورود به فهرست واحدهای صنعتی معتبر در کشورهای دیگر، خرید اسناد مناقصه، تهیه کاتالوگ به زبان انگلیسی، کمک هزینه تبلیغات شهری و رسانه ای، اخذ غرفه در نمایشگاه های خارجی یا بازدید از آنها، پذیرش هیاتهای خارجی برای بازدید از نمایشگاه های داخلی برشمرد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: برای توسعه تبادلات تجاری با کشورهای همسایه، امسال منطقه بندی از سوی سازمان صنایع کوچک بین استانهای مختلف انجام گرفت که خراسان رضوی موظف به متمرکز شدن روی بازار کشور افغانستان و افزایش مراودات تجاری با ان کشور شد.

احسانی به اشتراکات زبانی و فرهنگی فراوان بین ایران و افغانستان و اهمیت حفظ بازار ان کشور برای ایرانی ها اشاره و بیان کرد: مردم افغانستان سختکوش و مظلوم هستند که امید است هر چه سریعتر مشکلات داخلی افغانستان برطرف شود و به واسطه حضور دوستان در تشکلهای آن کشور، بتوان تضمین لازم برای حفظ سرمایه تجار و تولیدکنندگان ایرانی در افغانستان را فراهم کرد.

وی اظهار داشت: حفظ مزیتهای صادرات به کشور افغانستان با توجه به تحولاتی که در مدیریت آن کشور بوجود آمده و طالبان در راس قدرت قرار گرفته اند، بستگی به سیاستهای حاکمیت فعلی آن کشور دارد.

احسانی اضافه کرد: در چند سال اخیر تولید کالاهای صنعتی افغانستان رشد خوبی داشته است، اما همچنان در تامین مواد اولیه و برخی کالاهای صنعتی نیازمند به کمک ایران هستند، ایران هم در مقابل به یک سری از کالاهای افغانستان نیاز دارد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: در این استان همانند گذشته تعاملات با افغانستان در تامین مواد اولیه و ماشین آلات ادامه خواهد یافت و حتی مشاورین این استان در حوزه ارایه خدمات فنی و مهندسی آماده همکاری با آن کشور و توسعه اقدامات خود در این زمینه هستند.

مدیر کل دفتر اشتغال و سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست، ارتباطات انسانی بین مردم ایران و افغانستان و حفظ ارتباطات تجاری با این کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: تلاش خراسان رضوی براساس سیاستهای ملی تسهیل فرآیندها برای جذب سرمایه گذاران افغانستانی در استان است.

مهدی تقوایی با اشاره به تاکید رییس جمهوری مبنی بر توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه اظهار داشت: استاندار خراسان رضوی در هفته های اخیر چند مرتبه به افغانستان سفر کرده اند تا بسترهای حفظ ارتباطات تجاری با آن کشور فراهم شود، ضمن اینکه خراسان رضوی برای جذب سرمایه گذاران افغانستانی تمام حمایتهای لازم را در نظر گرفته است.

وی افزود: مشوقهایی برای سرمایه گذاران خارجی در ایران ایجاد و تلاش فراوانی انجام گرفته تا بتوان فرآیند ثبت شرکتهای خارجی را در کمترین زمان ممکن در خراسان رضوی انجام داد.

وی بیان کرد: هم اینک از طریق پنجره واحد فیزیکی کسب و کار مستقر در ساختمان ساپکو مشهد که نمایندگان همه سازمانهای مجوز دهنده در آن مستقر هستند، در کمتر از ۱۰ دقیقه یک شرکت خارجی در استان به ثبت می رسد.

مدیر کل دفتر اشتغال و سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی گفت: با پیگیریهای این استان سقف سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری بلندمدت ۲۵۰ هزار دلاری به منظور صدور مجوز اقامت پنج‌ساله برای خارجی‌ها به ۱۵۰ هزار دلار کاهش می یابد.

تقوایی تسهیل فرآیندها در ثبت دفتر صادراتی توسط سرمایه گذاران افغانستانی، تسهیل تردد کامیونهای صادراتی و ترانزیتی در مرز دوغارون و فرآیندهای مربوط به کسب و کار در خراسان رضوی را از بسترهایی برشمرد که برای جذب سرمایه گذاران خارجی در استان مهیا شده است.

در این نشست مدیرعامل شرکت مدیریت صادرات “کیان گستر” با پخش کلیپی ظرفیتهای اقتصادی و اجتماعی کشور افغانستان را معرفی نمود و ضمن اشاره به چالشهای موجود در توسعه همکاری این دو کشور خواستار رفع موانع و تسهیل در فرآیند همکاری دو کشور شد.

سپس رییس اتاق صنعت و معدن ولایت هرات و رییس اتاق پیشه وران و اصناف ولایت هرات ضمن معرفی هیات اعزامی از افغانستان با اشاره به توانمندیهای ایجاد شده در آن کشور توجه ویژه به فرصتهای سرمایه گذاری مشترک و توسعه کارآفرینی در کشور افغانستان را درخواست کردند.

در ادامه این نشست هر یک از میهمانان و تجار و سرمایه گذاران از کشور افغانستان ضمن معرفی خود رشته صنعتی مورد توجه و علاقه خود را تشریح کردند و در خاتمه آنان به بازدید از نمایشگاه دایمی توانمندی‌های صنایع کوچک پرداخته و با مدیران واحدهای صنعتی علاقه مند به همکاری و سرمایه گذاری مشترک گفتگو و مذاکره کردند.

اقتصادی

طبل توخالیِ امیر آباد با شرکت های حمل ونقل چه کرد؟!

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 17 37 30 - طبل توخالیِ امیر آباد با شرکت های حمل ونقل چه کرد؟!

 

بندر امیر‌آباد در حاشیه دریای خزر و حدود 20 کیلومتری بهشهر در مازندران قرار دارد. بهره‌مندی از 15 اسکله با ظرفیت 7 و نیم تن و نیز بهره‌مندی از ظرفیت اتصال کریدور شمال-جنوب سبب شده تا این بندر در سال‌های اخیر مورد توجه فعالان حوزه حمل و نقل بین‌المللی قرارگیرد. اگر چه ظاهرا بر روی این بندر به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های متنوع اقتصادی و تجاری به عنوان یک بندر منحصر به فرد حساب ویژه‌ای باز شده است اما علی‌رغم شعارهای مبالغه‌آمیز درخصوص این بندر، شرکت‌های بین‌المللی حمل‌ونقل که از این طریق محموله‌های باری خود را جابجا می‌کنند با مشکلات زیادی مانند نبود زمان‌بندی مشخص برای کشتی‌ها، امکان تخلیه بار فقط با جرثقیل و در نتیجه زمان‌بر بودن تخلیه بارهای فله، همچنین نبود تعرفه دلاری مشخص برای حمل هر تن بار در کشتی‌ها، مواجه هستند.

یکی از فعالان حوزه حمل ونقل بین‌المللی خراسان رضوی که 2 سال است از طریق بندرامیرآباد، در حوزه ترانزیت فعالیت دارد، می‌گوید: یکی از مشکلات موجود در این بندر نبود زمان‌بندی مشخصی برای حرکت کشتی‌های باربری است. گاهی در یک هفته 2 کشتی به بندر وارد می‌شود و گاهی هم تا 10 روز کشتی وجود ندارد.

وی می‌افزاید: از سوی دیگر تخلیه و بارگیری در بندر امیرآباد الزاما باید به وسیله جرثقیل انجام گیرد بنابراین برای محصولات فله‌ای مانند شکر، ما مجبوریم کیسه‌های 40 – 50 کیلویی را درکیسه‌های جامبو قرار دهیم تا امکان جابجایی آن با جرثقیل فراهم شود که این موضوع علاوه بر زمان‌بر بودن، هزینه‌های جانبی را افزایش می‌دهد.

این فعال اقتصادی بر کندی روند تخلیه و بارگیری در بندر امیر تاکید کرده و اظهار می کند: با توجه به اینکه روزانه تنها 5 کانتینر تخلیه می‌شود اکنون برای تخلیه 211 کانتینر شکر به 40 تا 50 روز زمان نیاز داریم از طرفی به دلیل نبود کشتی و ظرفیت کم انبارها، پس از تخلیه 70 کانتینر به ما اعلام شده که فعلا از بندرعباس بارگیری انجام نشود.

وی در ادامه با انتقاد از نبود تعرفه دلاری مشخص برای حمل یک تن بار با کشتی در بندرامیر‌آباد، می‌گوید: نبود تعرفه دلاری مشخص سبب شده تا کرایه‌ها به صورت توافقی تعیین شود هرچه بار کمتر باشد کرایه پایین‌تر و در صورت زیاد بودن بارها، قیمت کرایه نیز بیشتر می‌شود. برای مثال 20 روز قبل برای هر تن بار 20 دلار کرایه پرداخت کردیم و هفته پیش این کرایه برای هر تن بار 23 دلار بود.

این فعال حوزه حمل ونقل یادآور می‌شود: استفاده از این بندر در حوزه ترانزیت بیشتر به دلیل وجود تحریم‌ها و بسته‌بودن مرز زمینی ترکمنستان بوده است. اکنون کشتی‌ها پس از بارگیری از بندر امیرآباد به سمت بندر اکتاو در قزاقستان و کشورهای آسیای میانه، انتقال می یابند.

وی تصریح می‌کند: در عین حال حتی با وجود بسته بودن مرز ترکمنستان و مشکلات این مرز، زمان تخلیه بار از این مرز برای 200 کانتینر 18 روز بود اما از بندر امیرآباد تخلیه همین حجم بار، 2 ماه به طول می‌انجامد.

این فعال اقتصادی می‌افزاید: نبود امکانات و تجهیزات برای تخلیه و بارگیری در بندر امیرآباد سبب شده تا هزینه انبار‌داری و قراردادن بارهای فله درکیسه‌های جامبو مبلغ 10 تا 15 دلار برای هر تن کالا بر هزینه‌های جانبی شرکت‌های حمل‌ونقل تحمیل شود.

وی یادآور می‌شود: نماینده شرکت برای حل این مشکلات از طریق اداره بنادر امیرآباد پیگیری زیادی انجام داده است اما مسئولان معتقدند زمان‌بندی کشتی‌ها ربطی به این اداره ندارد و درخصوص چرایی محدودیت امکانات، پاسخ می‌دهندکه امکاناتشان در همین حد است!

این فعال حوزه ترانزیت اذعان می‌کند با توجه به پیش‌بینی ترانزیت 10 میلیون تن کالا از ایران تا پایان سال، باید زیرساخت‌های بنادری مانند امیرآباد فراهم گردد و در غیر این صورت حتی ترانزیت 5 میلیون تن نیز امکان پذیر نخواهد بود.

 

منبع:روابط عمومیانجمن‌حمل‌و‌نقل‌بین‌المللی‌خراسان‌رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

شهرستان درگز رتبه اول طیور

منتشر شده

در

photo 2022 08 02 18 05 46 - شهرستان درگز رتبه اول طیور

 

شهرستان درگز در سه ماهه نخست سال رتبه اول را در طیور کسب کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی،مدیرجهاد کشاورزی درگز با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: شهرستان درگز بعلت شرايط خاص جغرافيايي و اقليمي و فراهم بودن نسبي شرايط پرورش طيور، با داشتن 5 واحد مرغداري گوشتي صنعتی با ظرفیت 125 هزار و 250قطعه و با میزان جوجه ریزی 501 هزار قطعه در سال ، رتبه نخست استانی را در سه ماهه نخست سال به خود اختصاص داده است.

وی تصريح کرد: با هماهنگی های صورت گرفته در سه ماه اول سال 2 هزار قطعه جوجه بومی وارد شهرستان شده است.

فرهنگی افزود: ارزیابی امور دام در سه ماه نخست سال بر اساس گزارشات طیور، زنبور عسل و نوغانداری بوده است که شهرستان درگز دارای قابلیت و ظرفیتهای خوبی در این موارد می باشد و جهاد کشاورزی تلاش می کند زمینه را برای فعالیت علاقه مندان در زمینه های تولیدات دامی مرتفع سازد.

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

شناسایی ۸۴۳ واحد متخلف صنفی در چهارماهه اول سال ۱۴۰۱ در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 08 02 19 10 47 - شناسایی ۸۴۳ واحد متخلف صنفی در چهارماهه اول سال ۱۴۰۱ در شهرستان مشهد

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از شناسایی ۸۴۳ واحد متخلف صنفی در شهرستان مشهد در چهارماهه اول سال ۱۴۰۱ با ارزش ریالی بیش از ۱هزارو ۷۴۴ میلیارد ریال خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد میری دیسفانی ، معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : در بازه زمانی چهارماهه اول سال جاری بیش از ۴هزار بازدید از واحدهای مختلف صنفی در شهرستان مشهد توسط ڪارشناسان و بازرسان اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد انجام شده است.

میری دیسفانی بیان ڪرد : طی بازدید از مراڪز صنفی و غیر صنفی و نانوایی ها در سراسر شهرستان مشهد تعداد ڪل تخلف محرز ۸۴۳ مورد با ارزش ریالی بیش از ۱هزارو ۷۴۴ میلیارد ریال میباشد ڪه پرونده‌ مربوطه در این خصوص تشڪیل و به مراجع قضایی تحویل شده است .

وی بیان ڪرد : برای تمامی این واحدهای متخلف پرونده تخلف تشڪیل شده است،

میری دیسفانی اشاره ڪرد : ۸۴۳ واحد صنفی شناسایی شده در حوزه آرد و نان و سایر اقلام از جمله مرغ ، روغن و شڪر و … می باشد .

وی اذعان داشت : نظارت و بازرسی بر عملڪرد مطلوب فروشندگان و تامین ڪنندگان مواد غذایی و… رسالت خطیری است ڪه بر عهده جهاد ڪشاورزی می‌باشد ونظارت ، ڪنترل و پایش مستمر زنجیره محصولات بخش ڪشاورزی از مزرعه تا سفره مردم توسط جهاد ڪشاورزی مدیریت می شود.

وی با اشاره به رصد جدی‌ بازرسان بر قیمت اجناس در شهرستان مشهد گفت: نظارت بر نحوه توزیع ڪالاهای اساسی ضروری است و بازرسان باید به صورت دقیق‌ و مستمر بر صنوف نظارت داشته تا تنوع و تفاوت قیمت در محصولات را شاهد نباشیم .

میری دیسفانی گفت : امیدواریم بتوانیم با نظارت وبازرسی در هر بخش و حوزه‌ای موجب ڪاهش تخلفات احتمالی نظیر احتڪار، تقلب، ڪم فروشی وگرانفروشی شویم و سفره مردم را با تامین ضروریات و اقلام اقتصادی مورد نیاز رنگین ڪنیم.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از مردم عزیز خواست اگر شاهد تخلفی در زمینه های اشاره شده فوق بودند میتوانند خبر‌های خود را در خصوص احتڪار، تقلب، گرانفروشی و عرضه خارج از شبڪه با شماره پیامڪ ۳۰۰۰۷۶۵۵۵۵ و یا شماره تماس ۱۲۴ اعلام و اطلاع‌رسانی لازم را به واحدهای نظارتی داشته باشند و در اسرع وقت ڪارڪنان نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی حضور یافته و به شڪایات رسیدگی ونتیجه اقدامات متعاقبا اعلام واطلاع رسانی می شود.

 

 

منبع:جهادکشاورزی مشهد

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها