با ما همراه باشید

اقتصادی

خبرخوش مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی: ۸۵ کارگاه تولیدی در شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی تا پایان سال به بهره برداری می رسد

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 16 59 12 - خبرخوش مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی:  ۸۵ کارگاه تولیدی در شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی تا پایان سال به بهره برداری می رسد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی از بهره‌برداری از ۸۵ کارگاه تولیدی با مساحت ۲۰۰، ۳۰۰ و ۵۰۰ متر مربع تا پایان سال در شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی بهرامی‌زاده، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی در نشست خبری گفت: استان خراسان رضوی ۲۹ شهرک صنعتی و ۲۱ ناحیه صنعتی مصوب دارد ودارای مصوبه قانونی برای ایجاد ۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی هستیم.

 

وی با بیان اینکه این تعداد ۲۶ شهرک و ۱۴ ناحیه فعال هستند افزود: واگذاری زمین برای ایجاد صنایع در حال انجام است و مراحل تملک چهار ناحیه صنعتی انجام شده است.

بهرامی زاده گفت: دو مورد از شهرکهای جدید در نیشابور قرار دارند و شهرک صنعتی بیزه و زاوه و سرولایت و گرماب نیز در دستور کار هستند.

وی افزود: پیش بینی می‌کنیم که واگذاری زمین یکی از این ۴ ناحیه صنعتی یعنی بیزه و زاوه، در پایان سال جاری انجام شود. دو ناحیه صنعتی دیگر نیشابور تا ۶ ماه اول سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی از توسعه شهرک صنعتی خیام در نیشابور خبرداد و گفت: منتظر تاییدیه منابع طبیعی هستیم تا توسعه شهرک صنعتی خیام را آغاز کنیم.

 

بهرامی‌زاده درباره تنوع و تعدد شهرک‌ها در شهرستان‌های مختلف خاطرنشان کرد: اقداماتی برای تخصصی شدن شهرک‌های صنعتی بسته به ظرفیت‌ها و مزیت‌های هر منطقه‌ای در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: ۸۵ کارگاه تولیدی با مساحت ۲۰۰، ۳۰۰ و ۵۰۰ متر مربع ایجاد و واگذاری شده و پیش‌بینی ما این است که این ۸۵ کارگاه تولیدی تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

 

بهرامی زاده گفت : واگذاری ۵۱۱ کارگاه تولیدی دیگر در دستور کار قرار دارد که از این تعداد ۴۳ کارگاه مربوط به شهرک صنعتی خیام است. مراحل اخذ مجوز و تاییدیه محیط زیست ۵۱۱ کارگاه در حال پیگیری است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان درباره واحدهای راکد از آسیب کرونا افزود: مشکل عمده واحدهای صنعتی راکد کمبود نقدینگی و جذب سرمایه‌گذار و حل مشکلات بانکی است.

 

وی افزود: در سال گذشته ۱۰۵ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید بازگشتند و امسال نیز پایش از سه هفته قبل در استان شروع شده است.

 

وی گفت : شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان متولی پایش ۳۰۴ واحد راکد در شهرک‌های صنعتی و۵۲۳ واحد در خارج‌ از شهرک‌های صنعتی است در این زمینه ۸۰ درصد پیشرفت داشتیم.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی درباره زیرساخت‌های مخابراتی در نیشابوخاطر نشان کرد: یک نامه به تامین کنندگان اینترنت پرسرعت زده‌ایم و اعلام آمادگی کردیم که هرجایی اپراتورهای مخابراتی نیاز به زمین برای ایجاد دکل مخابراتی دارند، زمین مورد نیاز را در اختیار آن‌ها قرار بدهیم.

 

بهرامی‌زاده درباره تامین برق در ناحیه‌های صنعتی گفت: برای تامین برق در برخی از حوزه‌های صنعتی مشکلات حادی داشتیم و نیاز برقی واحدهای تولیدی را نمی‌توانستیم تامین کنیم و از طرفی به عنوان شرکت شهرک‌های صنعتی متولی تامین برق از درب شهرک به داخل شهرک هستیم و هزینه‌هایی که در بیرون شهرک هستند، قانونا امکان‌پذیر نیست.

 

وی گفت : مدل مشارکتی در استان رسیده ایم که در قالب این مدل ۴۰ درصد هزینه‌های انتقال توسط شرکت برق منطقه‌ای استان و ۴۵ درصد را شرکت شهرک‌های صنعتی و ۱۵ درصد از محل تامین اعتبارات استانی توسط سازمان مدیریت برنامه‌ریزی استان تامین شود.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه‌ای در شهرک‌های صنعتی استان که در آن مشکل حاد تامین برق وجود داشت، گفت: در شهرک صنعتی قوچان ۲، شهرک صنعتی مشهد ۵ و شهرک صنعتی کلات، شهرک صنعتی گناباد، ناحیه صنعتی داورزن و ناحیه صنعتی میان جلگه نیشابور مواردی بودند که مشکلات حاد برق در استان داشتند. این تفاهم نامه‌ها ابلاغ شده است و شرکت برق منطقه‌ای استان نسبت به انتخاب پیمانکار و اجرای طرح اقدام می کند.

 

بهرامی‌زاده درباره تامین آب برای صنایع آب‌بند گفت: برای برای تامین آب شهرک صنعتی خیام با اهالی منطقه به یک مدل تواقفی رسیده‌ایم و همکاران در حوزه محیط زیست هم این مدل را تایید کردند که این مدل را برای شهرک صنعتی مشهد۵ نیز پیگیری می‌کنیم تا اجرا و راه اندازی شود.

 

وی خاطرنشان کرد: در حوزه تامین زیرساخت‌های آب، برق و گاز و مخابراتی وظیفه خود می‌دانیم که این موارد را تامین کنیم.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی درباره تامین برق با ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی گفت : مدل توافقی بین وزارت صمت و وزارت نیرو به امضاء مدیران رسیده است.

 

وی افزود: در حوزه تامین برق با مشارکت بخش خصوصی و ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در شهرک‌های صنعتی، حرکتی را با انجمن مدیران صنایع استان و شرکت‌های توانمند در حوزه تامین برق در استان و با برگزاری جلساتی، آغاز کردیم .

 

بهرامی زاده گفت : طرح پیشنهادی را توسط یک شرکت دانش بنیان مستقر در دانشگاه فردوسی پیاده سازی کنیم و بعد از اینکه این طرح به تایید رسید، در همه شهرک‌های صنعتی کشور این مدل و طرح مشارکت بخش خصوصی در تامین زیرساخت‌های انرژی به بهره برداری می رسد.

 

بهرامی‌زاده درباره با فعالیت ماینرها و رمزارزها گفت : برای ادامه فعالیت‌های رمزارزها و ماینرهای دارای مجوز، دستورالعملی از مرکز ابلاغ نشده است و تا ابلاغ این دستورالعمل اجازه فعالیت در شهرک‌ها و نواحی صنعتی وجود ندارد. هرگونه فعالیت در نواحی و شهرک‌های صنعتی تخلف است وبرخورد قانونی صورت می‌گیرد.

 

شبنم مقدم

اقتصادی

چرخهای صنعت شهر نیشابور بر مدار تلاش و امید می چرخد

منتشر شده

در

photo 2021 10 17 18 06 18 - چرخهای صنعت شهر نیشابور بر مدار تلاش و امید می چرخد

جمعی از اصحاب رسانه‌ استان خراسان رضوی از شرکت شهرکهای صنعتی نیشابور و واحدهای صنعتی نیشابور، فیروزه و زبرخان بازدید کردند.

شرکت ایران شرق تولیدکننده ۳۵۰ تا ۴۰۰ نوع کالا در حوزه لوازم خانگی است که از این تعداد واحد “کلور” یخچال و فریزر را در پنج نوع سفید ساده، سفید چرمی و استیل تولید می کند که قرار است تعداد محصولات خود را تا پایان سال به هشت نوع افزایش دهد.
هم اینک خروجی کارخانه کلور روزانه ۳۰۰ دستگاه کالا از ۱۱ خط تولید با استفاده از ۳۵۰ دستگاه قالب است که ظرفیت افزایش تولید تا ۳۷۴ دستگاه کالا را دارد.
۳۵۰ نفر متخصص در این کارخانه فعالیت دارند و با وجود اینکه تحریم ها، تامین مواد اولیه را برای این واحد دچار مشکل کرده اما هیچ تعدیل نیروی انسانی نداشته و حتی در ۶ ماهه نخست امسال ۵۵ نفر جدید را نیز استخدام کرده است.

کارخانه تولید لوازم خانگی کِلِوِر در قامت تولید جهانی
علی جلایی مراد زاده ، رئیس هیئت مدیره کارخانه تولید لوازم خانگی کِلِوِر که تولیداتی در حوزه یخچال، ماشین لباسشویی تمام اتومات و ماشین ظرفشویی دارد، گفت: این واحد تولیدی با اینکه مجموعه‌ای نوپا در حوزه لوازم خانگی به حساب می‌آید، اما در همین مدت کوتاه توانسته با تکیه بر دانش فنی مهندسین جوان استان و کشورمان تولیداتی در حد و اندازه کلاس جهانی تولیدکند.
وی افزود : طی 3 سال اخیر با رقابتی شدن بازار تولید لوازم خانگی کیفیت لوازم خانگی داخلی بسیار بالا رفته به شکلی که در حال حاضر کیفیت بسیاری از آنها با لوازم خانگی تولید خارج رقابت می‌کند.
وی همچنین با اشاره به اینکه «برخی قطعات همچون شیت ورق بدنه محصولاتی همچون یخچال در ایران تولید نمی‌شود و بومی سازی نشده است» در باره معضلات واحدهای تولیدی لوازم خانگی ایران گفت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم مشکلات ترخیص کالا از گمرکات، تخصیص ارز کمتر شده ، اما هنوز هم نیازمند همراهی دولت با تولیدکنندگان هستیم.
واحد تولیدی “نفیس پارت پیشرو” واقع در شهرک صنعتی خیام تولیدکننده ۱۰ قطعه جانبی موتور شامل انواع “تسمه سفت کن دینام” و “تسمه سفت کن تایم” مربوط به انواع خودرو تولیدی شرکت ایران خودرو بود که تا پایان سال قطعات دیگری شامل “تسمه سفت کن AF7, دینام AF7، تسمه سفت کن دینام موتور AC5، هرزگردانهای آنها به تولیداتش اضافه می شود.
این واحد قطعه سازی که ۱۱۰ نفر در آن مشغول به کار هستند، ۱۰۰ میلیارد ریال مطالبه وصول نشده از شرکت ایران خودرو داشت، همچنین درصدد همکاری با شرکت سایپا از دو ماه آینده برآمده بود.

شرکت نفیس پارت پیشرو نیشابور تولید کننده قطعات خودرو بومی

نوید نیکجو، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت نفیس پارت پیشرو نیشابور افزود:حوزه فعالیت این واحد صنعتی در تولید تسمه سفت کن، هرزگردها و دیگر قطعات خودروهای سبک بود وبا به کارگیری دانش کره‌ای توسط مهندسین ایرانی، تولید این قطعات را بومی‌سازی کردند.
نایب رئیس هیئت مدیره شرکت نفیس پارت گفت : در واحدهای تولیدی همچون این مجموعه، همه چیز رقابتی است و ما محکوم به پیشرفت هستیم.
نوید زاده خبر از تولید اولین خودرو وانت بارهای نیسان و کارا در کشورداد و افزود: این خودرو تا دی‌ماه آینده به بهره برداری می رسد که موفقیتی چشمگیر در صنعت خودروسازی است.

واحد تولیدی “آرد فیروزه” واقع در شهرک صنعتی عطار شهرستان نیشابور، سومین واحد مورد بازدید توسط خبرنگاران بود، این کارخانه ظرفیت تبدیل روزانه ۲۵۰ تن گندم به آرد با سبوس گیری ۷ تا ۳۷ درصد را دارد که در حال حاضر روزانه ۶۰ تن آرد تولید می کند.
دستگاه های نصب شده در این کارخانه محصول کشور آلمان بود که در پنج مرحله گندم را به آرد تبدیل می کرد، آرد تولیدی این کارخانه توسط نانوایی ها و شیرینی سازان خریداری می شد، ۲۶ نفر به صورت مستقیم و ۱۰ نفر به صورت غیرمستقیم در این کارخانه فعالیت می کردند.
کارخانه آرد فیروزه در تامین گندم مصرفی خود مشکلی نداشت اما حدود ۴۰ میلیارد ریال از بابت آرد فروخته شده به شرکت غله خراسان رضوی طلبکار بود.

 

شرکت آرد فیروزه نیشابور واحد تمام اتوماتیک آرد نیشابور
عبداله آبادی،مدیرعامل شرکت آرد فیروزه نیشابور ضمن توضیح مراحل مختلف تولید آرد در کارخانه، گفت: این بزرگترین واحدی تولیدی تمام اتومات در بخش تولید آرد شهرستان نیشابور است.
وی لزوم تاسیس کارخانه آرد ذرت در نیشابور، با همکاری مسئولین استانی را خواستار شد.

شرکت خیام فولاد نیشابور خیزش بلند صنعت فولاد

طرح صنعتی در حال اجرای شرکت خیام فولاد نیشابور واقع در شهرک صنعتی عطار آخرین بازدید خبرنگاران در این تور صنعتی بود که عملیات اجرایی آن با سرمایه گذاری ۴۵ میلیون یورو در سوله ای با ۱۷ هزار مترمربع زیربنا در حال انجام بود و کل طرح ۶۵ درصد پیشرفت اجرایی داشت.
تاکنون پنج هزار تن اسکلت فلزی و ۱۸ هزار تن بتن ریزی در این طرح صنعتی انجام گرفته بود، شروع عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۹۱ بود اما به دلیل مشکلاتی اجرای آن تا سال ۹۹ پیشرفتی نداشت.
عملیات اجرایی طرح مزبور از سال ۹۹ سرعت گرفت که در صورت اتمام طرح، روزانه ۲ هزار تن شمش به عنوان مواد اولیه وارد این واحد تولیدی شده و ۲ هزار تن محصول شامل نورد و تیرآهن از آن خارج می شود.
اجرای این طرح صنعتی ۱۴۰ نفر را به صورت مستقیم مشغول به کار کرده است اما در صورت بهره برداری از طرح ۱۸۰ نفر به صورت مستقیم و چهار برابر این تعداد به صورت غیرمستقیم مشغول به فعالیت خواهند شد.
اجرای طرح فولادسازی به ظرفیت یک میلیون تن در سال، توسعه نیروگاه این واحد از ظرفیت تولید ۱۵ مگاوات به ۱۰۰ مگاوات برق از برنامه های آتی شرکت خیام فولاد نیشابور به شمار می رفت.
احسان نادعلی ، مدیر پروژه در حال احداث فولاد خیام نیشابور، پروژه‌ای که با احداث آن تولید فولاد در این شهر افزایش می یابد ، گفت: این پروژه هنوز در مراحل ساخت سوله است و در حال حاضر حدود ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدوار هستیم که این واحد تولیدی با ظرفیت 500هزارتن را مطابق برنانه زمان بندی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ شروع به بهره‌برداری برسد.
وی افزود: اکنون نیرویی بالغ بر ۱۴۰ نفر نیروی مستقیم در سایت مشغول به کار هستند که پیش بینی می‌کنیم با شروع کار عملیات نصب در دوران ساخت به ۳۰۰ نفر برسد.
نادعلی گفت: همچنین پیش‌بینی ما در خصوص اشتغالزایی این مجموعه پس از بهره‌برداری برای 180نفر مستقیم و 5برابر آن غیر مستقیم است زیرا که پس از راه‌اندازی از این واحد روزانه 2هزار تن محصول خروجی خواهیم داشت و به عبارتی روزانه 200تریلی ورود و خروج خوراک و محصول خواهیم داشت.

در پایان حسین سراج، مدیر شرکت شهرک‌های صنعتی نیشابور، فیروزه و زبرخان گفت: در شهرک‌‌های صنعتی خیام و عطار و نواحی صنعتی کمال‌ و میان‌جلگه به ترتیب از ۳۰۶ قرارداد ۱۹۹ واحد، از ۴۱ قرارداد هشت واحد، از ۴۳ قرارداد ۱۱واحد و از ۲۷ قرارداد هفت واحد فعال است و در نیشابور، فیروزه و زبرخان ۵۱ واحد تعطیل وجود دارد که درحال پایش برای بازگرداندن این واحدها به چرخه تولید هستیم.
وی افزود: طرح ناحیه صنعتی طاغنکوه به علت احتمال وقوع سیل و قرار گرفتن در مسیل لغو شد و به گرماب انتقال یافت. ولی در آنجا همه به دلیل ارتقای گرماب به شهر فاصله شهرک صنعتی از آن باید افزایش یابد.

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

اقتصادی

کاهش چهار برابری تولید هندوانه بذری در مقایسه با سال گذشته در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2021 10 17 12 39 14 - کاهش چهار برابری تولید هندوانه بذری در مقایسه با سال گذشته در شهرستان جوین

تولید هندوانه بذری در مقایسه با سال گذشته در شهرستان جوین کاهش چهار برابری  داشته است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، برداشت هندوانه بذری در شهرستان با توجه به نبود بارندگی حدود چهار برابر در مقایسه با سال گذشته کاهش یافت.

معاون مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با بیان اینکه کشت هندوانه بذری به عنوان كشت دوم منطقه و با هدف توليد تخمه معروف به تخمه جاباني (ژاپني) از سوي كشاورزان كاملا خودجوش و بدون برنامه ريزي و كنترل هرساله اتفاق می افتد افزود: با توجه به شرایط دمایی و نبود بارندگی نیز سطح زیرکشت این محصول در مقایسه با سال گذشته نیز ۵۰درصد کاهش و از دوهزار هکتار به یک هزار هکتار رسید.

عبداله آرین با بیان اینکه یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت این نوع هندوانه اختصاص یافته است افزود: این محصول به عنوان هندوانه بذری نام گزاری شده و کشاورزان برای کشت هرساله از بذور خودمصرفی نیز استفاده میکنند.

آرین خاطرنشان کرد با توجه به نبود بارندگی و در واقع خشکسالی بوجود آمده نیز پیش بینی میشود امسال با میانگین برداشت هر هکتار ۴۰۰ کیلو نیز حدود ۴۰۰ تن هندوانه بذری تولید شود.

وی اظهار داشت: هيچگونه اصلاحي در بذر اين محصول انجام نمي شود و صرفا كشاورزان دانه هندوانه هاي بزرگتر و باكيفيت را جمع آوري و براي سال آينده نگه داري مي كنند و بقيه دانه ها را به عنوان تخمه ژاپني بعد از آماده سازي روانه بازار مي كنند.

 

تخمه‌ژاپني همان تخمهٔ هندوانه است، نوعي هندوانه كه ارزش اقتصادی چندانی ندارد اما تخمه‌هاي زيادي دارد و به ‘هندوانه آجيلي’ مشهور است .

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

تولید سالانه ۱۳۲ تن گیاهان دارویی در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2021 10 15 09 20 23 - تولید سالانه ۱۳۲ تن گیاهان دارویی در شهرستان جوین

تولید سالانه ۱۳۲ تن گیاهان دارویی در شهرستان جوین انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،  معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین ضمن بازدید از چند مزرعه گیاهان دارویی در بخش مرکزی این شهرستان از تولید سالانه ۱۳۲ تن انواع گیاه دارویی از جمله زیره و زعفران… در این شهرستان خبر داد.

عبداله آرین معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به شرایط خوب خاک و کیفیت بالای آب به عنوان دو عنصر اصلی کشاورزی و با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی علاوه بر اشتغالزایی نیز موجب درآمدزایی خوبی برای روستاییان میشود از تولید سالانه 132 تن از انواع گیاهان دارویی همچون آویشن، مریم گلی، زرماری، استخدوس و آلویه ورا و … در شهرستان خبر داد.آرین با اشاره به اینکه باید کشت گیاهان دارویی با توجه به اقتصادی بودن ان در شهرستان ترویج شود افزود: متقاضیان کشت این گیاهان می توانند برای دریافت تسهیلات با نرخ سود پایین نیز اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد : گیاهان دارویی یکی از منابع خدادادی است که در شهرستان جوین به دلیل آب و هوای مناسب به صورت خود رو رشد می کنندو با توجه به اینکه این گیاهان برای رشد نیاز چندانی به منابع آبی ندارند سبب شده تا در بسیاری از عرصه ها رشد یابند.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها