با ما همراه باشید

زیارت

خدمت رسانی به بیش از 143 هزار زائر اربعین حسینی در کربلا معلی

منتشر شده

در

photo 2022 09 19 10 57 32 - خدمت رسانی به بیش از 143 هزار زائر اربعین حسینی در کربلا معلی

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: به 143 و 860 زائر اربعین در موکب امام رضا (ع) اوقاف استان در کربلای معلی خدمت رسانی شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده بیان کرد: هر ساله در ایام اربعین حسینی، موکب امام رضا(ع) به همت اداره کل اوقاف خراسان رضوی و از محل موقوفات مرتبط و کمک خیرین در کربلا معلی برپا می شود و به زائران اربعین خدمات رفاهی و فرهنگی ارائه می کند.

وی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر به علت شیوع بیماری کرونا متاسفانه نتوانستیم به زائران خدمت کنیم، گفت: امسال این موکب از 17 شهریور راه اندازی شده و تا روز اربعین حسینی خدمت رسانی کرد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی تصریح کرد: در مدت 9 روز برپایی موکب، ۱۹۷۷۴ نفر پذیرایی شامل چای شربت و… شدند و ۸۳۱۴ نفر اسکان یافتند،

 

وی با بیان اینکه با برپایی نانوایی سیار بیش از ۸۰۴۵۰ هزار قرص نان پخته و میان زائران توزیع شده است، گفت: ۳۰۰۴۰ نفر از زائران در سه وعده غذایی اطعام شدند.

 

حجت الاسلام احمدزاده افزود: خدمات دارو و درمان با حضور پزشک و پرستار در موکب امام رضا(ع) ارائه شد و به ۶۷۰ نفر خدمات درمانی ارائه شده است، همچنین در این موکب به ۱۷۶۳ خدمات ارتباطی و کارشناسان مذهبی به سوالات شرعی ۲۸۴۹ پاسخ دادند.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه امسال شهر کربلا با قطعی برق مکرر مواجه بود، تصریح کرد: خادمان موکب امام رضا(ع) با بهره گیری از تمام ظرفیت ها سعی کردند به نحو احسن به زائران حسینی خدمت رسانی صورت کنند.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

زیارت

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد: شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 03 19 34 44 - مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد:  شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در مشهد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی از شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در طرح ساماندهی خانه‌مسافرهای مشهد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدجواد موسوی،در جلسه با شهردار منطقه ثامن مشهد اظهار کرد:در اجرای این طرح که با حمایت فرمانداری مشهد اجرا شده تاکنون 1010 خانه‌مسافر ساماندهی و 321 واحد نیز با با توجه به این که شرایط مناسب و در خور شان زائر نداشته‌اند پلمب شده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی با اشاره به بررسی وضعیت خانه‌مسافرهای محدوده شهرداری منطقه ثامن اظهار کرد: شهرداری منطقه ثامن واحدهای اقامتی دارای تجاری موقت را با در نظر گرفتن شرایط ایمنی ساختمان به اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مشهد معرفی و اداره گردشگری پس از بازدید مجوز فعالیت صادر کند.

موسوی با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی از آثار تاریخی و فرهنگی این منطقه تصریح کرد: بافت پیرامون حرم مطهر رضوی داستان‌ها و روایت‌هایی از مهمان‌نوازی مردم مشهد را در دل خود دارد و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی زائران در محدوده شهرداری ثامن باید زائران و مسافران را برای دیدن و ابنیه تاریخی و شنیدن داستان‌های قدیم شهر مشهد هدایت شوند.

هم‌چنین ساسان نورین مقدم شهردار منطقه ثامن مشهد ضمن اعلام آمادگی این شهرداری برای همکاری بیشتر با اداره‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گزارشی از وضعیت زائرسراهای ارزان قیمت ارائه کرد.

در ادامه این جلسه پیرامون ساماندهی خانه‌مسافرها به منظور افزایش ظرفیت اقامت و ارائه خدمات بهتر در ایام نوروز ۱۴۰۲ بحث و تبادل‌نظر شد.

هم‌چنین حسین امیرکلالی ،رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد گفت: تعامل خوبی بین شهرداری مشهد به ویژه منطقه ثامن شکل گرفته و با همکاری شهرداری عملیات مرمتی سرای عزیزالله اف در حال انجام است.

او ادامه داد: بسته‌های در حال تدوین احیای پهنه‌های تاریخی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی از دیگر موضوعاتی است که در تعامل بین شهرداری و میراث‌فرهنگی به سرانجام خواهد رسید.

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

گنبد حرم مطهر بالاترین ساختمان منطقه در طرح تفصیلی جدید شهرمشهد

منتشر شده

در

01 2 - گنبد حرم مطهر بالاترین ساختمان منطقه در طرح تفصیلی جدید شهرمشهد

 

شهردار منطقه ثامن گفت:در طرح جدید تفصیلی ساختمان های منطقه ثامن نباید از گنبد بالاتر باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، ساسان نورین‌مقدم، شهردار منطقه ثامن در نشست خبری افزود: در طرح تفصیلی مصوب ساختمان نباید از گنبد بالاتر باشد و طی برگزاری جلسات با مالکان، آنها متقاعد شدند با تراکم جدید ساخت و ساز کنند.

وی افزود: خط قرمز ما سیما و منظر است و در مذاکرات خط آسمان و بخشی که ساختمان در پشت زمینه گنبد یا در مسیر دید گنبد باشد تاحدودی مورد توافق قرار گرفته است .

وی گفت:برنامه تحول منطقه ثامن شامل حفظ و احیا میراث فرهنگی در حریم شهر، تقویت اقامت و سکونت در حریم رضوی، گسترش خدمات عمومی و ایمنی، توسعه اماکن مذهبی، گسترش مجتمع‌های بهداشتی، مدیریت حمل‌ونقل و دسترسی پذیری، گسترش فضای سبز و ارتقا پیاده محوری در حریم رضوی می‌شود.

نورین مقدم خاطر نشان کرد: وضعیت ترافیکی مشهد در هسته مرکزی در طرح تفصیلی چالش این بخش است زیرا دخالت در حوزه تاریخی مانند بافت مدرن نیست؛ باید به سمت روش های مدریریت ترافیک برویم و تقویت پیاده‌محوری در محدوده حرم مطهررا در دستور کار داریم.

وی افزود: در بافت اطراف حرم مطهر۱۲ هزار پلاک موجود است که طی سال‌های مختلف بیش از ۶ هزار پلاک آن برای توسعه و ساخت‌وساز تملک شد؛ از ۶ هزار پلاک موجود دیگر در این بافت حدود ۲ هزار پلاک خانه‌مسافر و مجتمع‌های اقامتی هستند.

 

شهردار منطقه ثامن گفت: برای حمایت ساکنان منطقه وام ویژه به میزان ۶۰۰ میلیون تومان به متقاضیانی که می‌خواهند در محدوده بافت پیرامون حرم مطهر رضوی املاک و قطعات با کاربری مسکونی بسازند، داده می‌شود؛ برای خانه‌های تاریخی و به خانه مسافرها تا سقف ۲۰ میلیارد تومان وام اعطا می‌شود.

 

نورین‌مقدم تصریح کرد: ۱۳۰ اثر واجد ارزش تاریخی و بیش از ۳۰ اثر ثبت شده تاریخی در این محدوده وجود دارد.

 

وی درباره اقدامات مشارکتی مردم در پروژه‌های شهری منطقه ثامن گفت: تعدادی پروژه مشارکتی با مردم وجود دارد که درتلاش هستیم تا به پایان برسد.

شهردارمنطقه ثامن افزود: مدل های گفت‌وگو با سرمایه گذار این است که زمین را مالک تامین و پروانه و وام توسط ما ارائه می‌شود؛ در حال حاضر مدل موفقی در سرمایه گذاران بخش نظام سرمایه خرد وجود ندارد.

 

وی گفت: فرآیند بانکی طی شده و همکاران در حوزه اقتصادی به شدت دنبال این موضوع هستند تا مجوز انتشار اوراق را تا پایان سال دریافت کنند و برای عدد هزار میلیارد تومان درحال برنامه‌ریزی هستیم.

 

نورین مقدم درباره وضعیت ساختمانهای ناایمن خاطرنشان کرد: ساختمان های نا ایمن در منطقه دو گروه هستند، اول آن‌هایی که مجوز و پروانه و پایانکار دارد ولی تاسیسات آن به روز نیست و دوم ساختمان های در حال اخذ پروانه است که پیگیری ساختمان های دسته اول در حوزه مسئولیت معاونت خدمات شهری است؛ در بخش دوم نیز برخی پذیرفته و برخی سختگیری می‌شود تا به استانداردها و ایمنی برسند.

 

شهردار منطقه ثامن گفت:برای ساماندهی بافت حرم مطهر چهار طرح ارایه شده که اخرین طرح مصوب ابلاغی یا همان حریم رضوی مدنظر ما است.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

زیارت

نشست المزار با موضوع؛ کندوکاو در نظام موضوعات زیارت پژوهی برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2022 12 17 12 16 41 - نشست المزار با موضوع؛  کندوکاو در نظام موضوعات زیارت پژوهی برگزار شد

سومین نشست پژوهشی المزار با موضوع کندوکاو در نظام موضوعات زیارت پژوهی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی با حضور  شهرستانی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، معاونت پژوهش و انجمن علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه رضوی، در راستای نشست‌های پژوهشی «المزارِ»، سومین نشست المزار را به موضوع «کندوکاو در نظام موضوعات زیارت‌پژوهی» اختصاص داد و میزبان دکترسیدحسین شهرستانی، مدیر گروه حکمت هنر پژوهشکدۀ فرهنگ و هنر اسلامی شد.

از آنجایی که زیارت، یکی از مهمترین مولفه‌های سرنوشت‌ساز در مشهد در طول تاریخ بوده است و در دورۀ معاصر نیز شاهد گسترشِ کمی و کیفی آن بوده‌ایم وی در این نشست به ارائۀ نظام موضوعات پژوهشی در حوزۀ زیارت با تاکید بر مطالعات اجتماعی زیارت پرداخت.

در این جلسه مسئله زیارت از ابعاد مختلف با طرح مصداق مورد بررسی قرار گرفت از بعد نهاد اقتصادی مسائل وقف، نذر و وجوهات شرعی، از بعد فرهنگی، ملی و دینی و از بعد نظری، فقهی و حدیثی و مرز و نزاع با سلفی ها مطرح شد.

از بعد سیاسی، مسائل بین الملل، حقوقی و مدیریتی بقاع متبرکه و از بعد هنر، معماری کاشی کاری و آیینی و از بعد جامعه شناسانه، کنش اجتماعی بررسی شد.

مباحثی همچون نهاد های اجتماعی بحث مهم مدیریت زیارت در کشور، زیارت مساله مهم تمدن های بزرگ حتی در ادیان و آیین های دیگر و نیز شمول زیارت از مبنایی ترین تا اجرایی ترین امور در ادامه این جلسه مطرح شد.

در بخشی دیگر از این نشست علمی به زیارت در مفهوم سنت که دارای بارعمیقی است و شامل مسائل فلسفی، معرفتی، دینی واجتماعی و فرهنگی می شود، اشاره شد.

در ادامه مقایسه زیارت با میراث مطرح شد که زیارت از جهت پیوند با گذشته و استمرار حیات، متفاوت و کامل تر از میراث عنوان شد.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

برترین ها