با ما همراه باشید

محیط زیست

خراسان رضوی با 308 هزار هکتار جنگل دست کاشت بیابانی رتبه اول در کشور

منتشر شده

در

photo 2021 12 07 13 51 21 - خراسان رضوی با 308 هزار هکتار جنگل دست کاشت بیابانی رتبه اول در کشور

خراسان رضوی با 308 هزار هکتار جنگل دست کاشت بیابانی در سطح کشور رتبه اول را دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمود زنگنه، رئیس اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی با اعلام این خبر گفت: از مجموع 578 هزار هکتار جنگل های بیابانی استان 270 هزار هکتار آن جنگل های بیابانی طبیعی بوده و 308 هزار هکتار آن جنگل دست کاشت از گونه هایی همچون تاغ، قره داغ ، اسکنبیل ، اشنیان ، آتریپلکس می باشد که از دهه 1340 تاکنون با همت کارکنان پر تلاش منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی کاشت و حفاظت و مراقبت شده است.

وی افزود: یکی از پروژه های مهم کنترل شن های روان اجرای تله رسوب گیر می باشد که با احداث کانال هایی به عمق و عرض یک متر با طول متفاوت و مورد نیاز عمود بر جهت بادهای قالب ایجاد می شود طوفان های شن پس از برخورد با خاکریز و با چرخش داخل کانال شن ها حبس می شوند معمولا وقتی که پس از 3 الی 5 سال حدود دو سوم کانال ها پر از شن شد؛ اقدام به نهالکاری با گونه های بیابانی در آن می شود.

وی اظهار داشت در سال 99 پروژه تله رسوب گیر به طول حدود 50 کیلومتر احداث شده است.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، خراسان رضوی

عمرانی

منطقه سه شهرداری مشهد برای سند دار کردن زمینهای حاشیه شهر نیازمند همراهی سایرنهادهاست

منتشر شده

در

02 3 - منطقه سه شهرداری مشهد برای سند دار کردن زمینهای حاشیه شهر نیازمند همراهی سایرنهادهاست

 

منطقه سه شهرداری مشهد برای سند دار کردن زمینهای حاشیه شهر نیازمند همراهی آستانقدس رضوی و اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران مهدی خداشناس، شهردار منطقه سه در نشست خبری درباره وضعیت سنددارکردن زمینهای محدوده مهرگان از آستانقدس رضوی و اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی خواست، نسبت به برطرف شدن مشکل این زمینها با همراهی سازمان ثبت اسناد و املاک و راه و شهرسازی و شهرداری منطقه 3 مساعدت کنند.

 

شهردار منطقه سه مشهد بدون دادن آمار مشخص از پدیده بام فروشی گفت: این پدیده به دلایل مختلف که همراه با آسیب‌های اجتماعی است در حاشیه شهر درحال گسترش است.

 

شهردار منطقه سه مشهد گفت: ٢٩درصد مساحت منطقه سه را سکونتگاه‌های غیر رسمی تشکیل می‌دهد و ۵۶ درصد جمعیت منطقه در این بافت‌ها زندگی می‌کنند.

 

خداشناس افزود: ۸۵۰ هکتار اراضی بزرگ مقیاس در منطقه سه وجود دارد که در یک‌سال گذشته ۲۵۰ هکتار از این زمینها تعیین تکلیف شده است.

 

وی گفت: امسال ۵۳۶ پروانه ساخت و ۴۰۰ پروانه پایانکار در منطقه صادر و ۲ هزار و ۶۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز نیز مهر و موم شده است.

 

شهردار منطقه سه مشهد خاطر نشان کرد : در محدوده مهرگان منطقه سه شهرداری مشهد، کاربری اراضی، دولتی است و مشکل سند وجود ندارد اما در منطقه “قُرُقی” مشکل ارائه خدمات وجود دارد و زمین‌ها به صورت قولنامه‌ای درحال خرید و فروش است.

 

وی گفت: سه پروژه کرانه شمالی، بوستان بهار و محور رسالت سه کلان پروژه این منطقه هستند.

 

خداشناس افزود: با همکاری سازمان زمین و مسکن، طرح ساخت مسکن ملی در منطقه سه انجام و در آینده هزار و ۲۰۰ پروانه برای زمین‌های منطقه مهرگان صادر می شود.

وی درباره وضعیت سنددارکردن زمینهای محدوده مهرگان از آستانقدس رضوی و اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی خواست، نسبت به برطرف شدن مشکل این زمینها با همراهی سازمان ثبت اسناد و املاک و راه و شهرسازی و شهرداری منطقه 3 مساعدت کنند.

 

خداشناس درباره اعتبار پروژه های عمرانی این منطقه خاطرنشان کرد:اعتبارات عمرانی در حال حاضر به هفت هزار میلیارد ریال رسیده که در یکسال رشد 10 برابری داشته ، در حال حاضر کل اعتبار منطقه 9 هزار میلیارد ریال، اعتبار عمرانی هفت هزار میلیارد ریال و اعتبار جاری دو هزار میلیارد ریال است.

وی با اشاره به مهمترین پروژه های عمرانی منطقه سه افزود: مهمترین پروژه‌های منطقه شامل پل رسالت- طبرسی با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال، سالن چندمنظوره مهرگان با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال,، تکمیل و بهره برداری سوله حوادث غیر مترقبه شهید ناصری با اعتبار ۴۵ میلیارد ریال، پیاده‌رو سازی خیابان مسلم با اعتبار ۴۰ میلبارد ریال، پیاده‌روسازی خیابان گاز با اعتبار 80 میلیارد ریال، بازگشایی راستگرد پل رسالت در ۱۸ روز و گره گشایی ۴۸ ساعته از ابتدای خیابان شهید هاشمی نژاد است.

 

شهردار منطقه سه گفت : کلان پروژه‌های منطقه نیز شامل توسعه بوستان بهار با اعتبار هزار و 650 میلیارد ریال، نهضت تحول آفرینی محور رسالت با اعتبار دو هزار و 500 میلیارد ریال، دوربرگردان غیر همسطح شهید میرزایی با اعتبار هزار میلیارد ریال، تعریض پل کشف رود با اعتبار 800 میلیارد ریال، میان گذر رسالت- طبرسی با اعتبار 350 میلیارد ریال، سه گانه‌های تعریض، پیاده روسازی و احداث کانال جمع آوری آب‌های سطحی انتهای رسالت با اعتبار 280 میلیارد ریال، تعریض، پیاده روسازی و آسفالت ابتدای رسالت شمالی با اعتبار 80 میلیارد ریال و دوربرگردان همت آباد با اعتبار 20 میلیارد ریال می‌شود.

 

خداشناس درباره پروژه‌های زودبازده گفت: 43 پروژه زودبازده با اعتبار 130 میلیارد تومان با پیشرفت فیزیکی 80 درصد شامل پیاده‌رو سازی، مجموعه ورزشی، کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی، فرهنگسراها  در منطقه در حال اجرا است.

 

وی گفت: متراژ معابر خاکی منطقه سه در ابتدای سال 150 هزار متر مربع که امسال آسفالت شده 25 هزار متر مربع انجام شده و متراژ روکش آسفالت انجام شده در هشت ماهه نخست 49 هزار متر مربع بوده است.

 

شهردار منطقه سه درباره اقدامات حوزه شهرسازی و معماری خاطرنشان کرد: در هشت ماهه نخست سال 536 پروانه ساختمانی و 400 مورد پایانکار ساختمانی صادر شده و 80 مورد رای قلع برای ساخت سازهای غیرمجاز در این مدت  بوده و  250 هکتار از اراضی بزرگ مقیاس ساماندهی شده و ساماندهی اراضی 200 هکتاری چاهش بعد از 20 سال انجام شده است.

 

شهردار منطقه سه ضمن اشاره به اینکه مساحت فضای سبز منطقه 220 هکتار است،افزود: سرانه فضای سبز منطقه 4.8 مترمربع، میزان افزایش مساحت فضای سبز در سال جاری 17 هکتار، اعتبار فضای سبز در بخش نگهداری در سال جاری440 میلیارد ریال، اعتبار فضای سبز در بخش عمرانی در سال جاری دو هزار و 585 میلیارد ریال و هزینه کرد منطقه برای توسعه و نگهداری فضای سبز در سال جاری سه هزار و 26 میلیارد ریال است.

 

وی از افزوده شدن 4 زمین ورزشی به منطقه 3 شهرداری مشهد خبرداد و گفت:کرانه شمالی، بوستان بهار و محور رسالت سه کلان پروژه این منطقه است.

 

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

محیط زیست

احداث گلخانه بهترین راهکار برای سازگاری با کمبود آب در حوزه کشاورزی است

منتشر شده

در

photo 2022 11 25 11 33 16 - احداث گلخانه بهترین راهکار برای سازگاری با کمبود آب در حوزه کشاورزی است

کمیته کارشناسی آب و کشاورزی با حضور نمایندگان دستگاه ها و نهادهای مرتبط درمحل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در جلسه کمیته کارشناسی آب و کشاورزی بر اهمیت برگزاری این جلسات مشترک تاکید کرد وگفت: با توجه به وضعیت منابع آب منطقه ضرورت دارد جهت هم اندیشی و هماهنگی دیدگاهها و فعالیت های همه دستگاه های مرتبط به منظور رسیدن به اهداف برنامه های سازگاری با کم آبی جلسات مشترک و کارشناسی به صورت مداوم برگزار شود.

شجعی افزود:هرمجموعه دارای ظرفیتهای قانونی مختص به خود هستند که باید در جهت صرفه جویی هر چه بیشتر در مصرف آب به کار ببندند و با ارائه راهکارهای عملی و کارشناسی جهت افزایش راندمان آب و تقاضای کشاورزان به اجرای سیستم های نوین آبیاری وغیره جزء اولویت های همه نهادها و دستگاه ها باشد.

وی بربررسی تاثیر کم آبی بر عملکرد و بهره وری محصولات کشاورزی تاکید کرد وبررسی اثرات اقلیم بر نیاز آبی محصولات عمده شهرستان ،اجرای سیستم های آبیاری نوین در اراضی تحت پوشش چاه های کشاورزی، گزارش میزان صرفه جویی مصرف آب در بخش زراعت جهت تهیه برنامه سازگاری با کم آبی را خواستار شد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بهترین راهکار برای سازگاری با کمبود آب در بخش کشاورزی را احداث گلخانه دانست وبیان کرد:آبیاری به صورت غرقابی، خرده مالکی اراضی کشاورزی منطقه، کاشت محصولات کم بازده و با مصرف آب بالا و کشاورزی معیشتی که از جمله معضلات شهرستان در زمینه مصرف آب می باشد.

او تصریح کرد:باتلاش جهاد کشاورزی به عنوان الگوی تغییر کشت،اجرای سیستم های نوین آبیاری،تشویق کشاورزان جهت تجمیع زمین های کشاورزی در روستاهای منطقه ولایروبی قنوات ، بازدید از الگوهای موفق کشور و سعی بر الگو برداری از آن، و اجرای آبیاری کم فشار از جمله اقدامات کارشناسی شده در راستای الگوسازی برای کشاورزان بوده است.

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

محیط زیست

بیابان هم فرصت هم تهدید

منتشر شده

در

photo 2022 11 23 21 38 54 - بیابان هم فرصت هم تهدید

رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: بیابان هم فرصت هم تهدید است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، اولین نشست تخصصی بیابان در محل سالن اجتماعات اندیشه مرکز موسسه تحقیقات اموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار گردید این نشست تخصصی که به منظور هماهنگی بین بخش آموزش ، تحقیق و اجرا در 5 محور مقابله با بیابان زایی چالش ها و مشکلات ، را هکارهای مقابله با یابان زایی و ریزگردو گردوغبار ،معرفی گونه های بومی مناسب جهت انجام عملیات بیابان زدایی ، اقتصادی نمودن طرحهای بیابان زدایی ، چگونگی کمی نمودن داده های مربوط به پدیده های بیابان زدایی برگزار شد.

 

محمود زنگنه، رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته گفت بطور کلی بیابان هم فرصت هست وهم تهدید به همین جهت اولین ایستگاه تثبیت شن و بیابان زدایی در سطح کشور در سال 1344 در منطقه حارث آباد شهرستان سبزوار احداث شده است.

وی افزود: خراسان رضوی یک استان بیابانی است و این اداره کل از شیوه های مختلف بیولوژیک مانند نهالکاری همراه آبیاری و با بذرکاری ، مدیریت هرزآب همراه با بذر کاری، عملیات مکانیکی مانند مالچ پاشی ، احداث تله رسوب گیر، ایجاد بادشکن غیر زنده و عملیات مدیریتی مانند قرق وکنترل چرای دام جهت بیابان زدایی و تثبیت شن های روان استفاده می کنند .

 

زنگنه گفت: خراسان رضوی با مساحت 316 هزار هکتار جنگلهای دست کاشت بیابانی مقام اول کشور را داراست و این استان حدود 270 هزار هکتار نیزجنگل طبیعی بیابانی دارد .

 

وی ادامه داد حدود 28 طرح مشارکتی بیابان زدایی به مساحت بیش از 15 هزار هکتار در سطح استان اجرا شده است زنگنه مسئله بیابان زایی را یک تهدید بالقوه دانست که معضل اجتماعی ، اقتصادی و امنیتی داشته و تبعات آن ، مهاجرت مردم از مناطق بیابانی به سایر نقاط کشور است.

 

رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی مسائل فرهنگی و آموزشی وارتقای سطح آگاهی بهره برداران را بسیار با اهمیت شمرد و توجه به جوامع محلی و اقتصادی کردن طرح های بیابان زدایی را یکی از الویت های این اداره کل دانست .

 

وی تاکید کرد که بیابان علاوه بر محدودیت ، قابلیت و پتانسل های زیادی از جمله گردشگری ، تولید انرژی های پاک از جمله بادی و خورشیدی و… دارد که از آن به عنوان یک فرصت می توان نام برد و با برنامه ریزی صحیح ودر نظر گرفتن مسائل فنی و اجتماعی می توان به نتایج خوبی دست یافت.

 

زنگنه افزود: برای مقابله با بیابان زدایی وریزگرد در استان نیاز به عزم جدی و ملی دارد لذا از مسئولین و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و کلیه دستگاههای دولتی و غیر دولتی خواست که همکاری نمایند و همچنین همکاری مردم و بهره برداران منابع ملی ضرورت دارد.

 

لازم به ذکراست در این نشست محققانی از موسسه تحقیقات و اموزش کشاورزی ، محیط زیست ، سازمان مدیریت برنامه ریزی و اداره کل منابع طبیعی حضور داشتند.

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها