با ما همراه باشید

اجتماعی

خراسان رضوی پیشرو در مدیریت مشارکتی آب؛ بیستمین تفاهم نامه مشارکت در تعادل بخشی و پایداری منابع آب زیرزمینی منعقد شد

منتشر شده

در

photo 2019 09 11 18 43 05 - خراسان رضوی پیشرو در مدیریت مشارکتی آب؛  بیستمین تفاهم نامه مشارکت در تعادل بخشی و پایداری منابع آب زیرزمینی منعقد شد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: بیستمین تفاهم نامه مشارکت در تعادل بخشی و پایداری منابع آب زیرزمینی با هدف تامین منافع کشاورزان و آسیب ندیدن منابع آبی به امضا رسید.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، نشست انعقاد تفاهم نامه مدیریت مشارکتی با حضور مدیران ارشد این شرکت، مدیر امور منابع آب شهرستان سبزوار و مدیرعامل نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان داورزن برگزار شد.

محمد علائی با اشاره به اینکه مسئله آب، مهم ترین مسئله استان است؛ گفت: توسعه بی برنامه و ناپایدار استان بدون توجه به ظرفیت های زیست محیطی و حضور موثر مردم به خصوص کشاورزان در مدیریت آب امکان شدنی نیست.

وی با ابراز خوشحالی از روند رو به جلوی امضای تفاهم نامه‌ها بار دیگر ضرورت مدیریت مشارکتی آب را مورد تاکید قرار داد و گفت: مشکلاتی که امروز کشور در حوزه آب با آن مواجه است ناشی از نبود توجه به مدیریت مشارکتی آب و بی‌توجهی به نقش حیاتی کشاورزان در حفظ و صیانت از منابع آبی است‌.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه اگر با وجود بحران آب در استان کمترین تنش را داشتیم دلیل آن توجه به مدیریت مشارکتی بوده است، ابراز کرد: همه باور داریم آب مایه حیات و از جنس زندگی است لذا هیچ نهاد دولتی به تنهایی نمی تواند بحران آب را مدیریت کند.

علائی با اشاره به کمبود بارش ها در سال آبی جاری، نیاز به برنامه ریزی، تعامل و مشارکت با بهره برداران به ویژه کشاورزان که اصلی ترین قشر در برداشت منابع آبی می باشند را یکی از موارد مهم بر شمرد و گفت: امسال سال خشکی پیش رو داریم، با مدیریت صحیح باید در راستای حفاظت از منابع آبی نقش پررنگ داشته باشیم.

وی خطاب به تشکل‌های کشاورزی سبزوار و داورزن، گفت: با امضای این تفاهم نامه‌ها قرار است مسیری را به اتفاق هم طی کنیم که هم منافع کشاورزان تامین شود و هم منابع آبی آسیب نبیند و در این راستا شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تا آنجا که قانون اجازه بدهد به تعهد خود عمل خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه با پدیده تغییر اقلیم، بارندگی کمتر و گرمی هوا بیشتر می شود، گفت: آب گرانقدر ترین هدیه خداوند به محیط زیست است و یک نهاد دولتی به تنهایی نمی تواند بحران آب را مدیریت کند لذا نیازمند یاری تمام شخصیت های حقیقی و حقوقی موثر در مدیریت آب در بحث تصمیم گیری، تصمیم سازی، اجرا و بهره برداری هستیم.

علائی با اشاره به اینکه شیوه مدیریت مشارکتی که در شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نهادینه شده است دارای چهار چوب شفافیت، اطلاع رسانی، اخلاق مداری، انسانیت، عدالت و قانون مداری است، گفت: مدیریت و گذر از بحران آب نیازمند شیوه جدید مدیریتی و ساختار ویژه است و مدیران نباید به تنهایی تصمیم گیرنده باشند لذا ضروری است تمام مدیران ذی ربط به سمت مدیریت مشارکتی روی بیاورند.

وی بیان کرد: آگهی بخشی معضلات کنونی بحران آب باید به مردم و به خصوص کشاورزان که بیش از 86 درصد منابع آبی را مصرف می کنند گوشزد شود و خوشبختانه در استان مدیریت مشارکتی و سند سازگاری با کم آبی بر این اساس تهیه شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: کشاورزان باید در تمام کارها مشارکت داشته باشند و بخشی از تصدی گری ها را مدیران انجام دهند زیرا کشاورزان موفق ترین، پاک ترین و صادق ترین مدیران آبی هستند.

در ادامه مدیر حفاظت و بهره برداری منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به مفاد این توافقنامه، اظهارکرد: به تعادل رساندن منابع و مصارف آب، جلوگیری از افت سطح آب های زیرزمینی، جبران تراز منفی آبخوان، کاهش تصدی گری دولت و واگذاری امور رسیدگی اولیه به درخواست بهره برداری مجاز منابع آب زیرزمینی به تشکل از مفاد این توافق نامه است.

غلامرضا ممدوحی ادامه داد: استان خراسان رضوی از سال ۹۶ پیگیر بحث مدیریت مشارکتی آب و واگذاری مدیریت آب به کشاورزان بوده است و در حال حاضر استان خراسان رضوی در این زمینه در کشور پیشرو است.

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

اجتماعی

برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2021 10 21 18 02 52 - برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات برگزارشد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی با هماهنگی اداره ی ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و با حضور علاقه مندان و بهره برداران در شهر فیض آباد برگزار شد.

در این دوره ی آموزشی در خصوص اهمیت کاشت و پرورش هدفمند گیاهان دارویی و شناساندن نقش حیاتی ان ها در تحقق سلامت، خودکفایی دارویی ایجاد اشتغال و توسعه ی اقتصادی توضیح داده شد.

در این جلسه عمده ی گیاهان دارویی شهرستان از قبیل زعفران، آلوئه ورا، گل محمدی، خارشتر، آویشن، زیه ی سبز، زرشک ، عناب و … معرفی و در ارتباط با شرایط کاشت لازم برای کاشت این محصولات توضیحات کاملی ارائه شد.

در ادامه به ذکر مزایای کاشت گیاهان دارویی اشاره و نیاز آبی پایین و افزایش بهره وری آب، تطابق با شرایط اقلیمی منطقه، قابلیت تولید در زمین های کم بازده، بازار فروش مطلوب و درآمدزایی بالا از مزایای کاشت گیاهان دارویی برشمرده شد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اجتماعی

افتتاح اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور

منتشر شده

در

IMG 8362 1601200 - افتتاح اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سفر یک روزه به خراسان رضوی، از اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور رونمایی کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری افتصادی مشهد عمران، علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، در نخستین سفر استانی خود به خراسان رضوی ضمن بازدید از بانک ژن اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور را افتتاح  کرد.

 

سلاجقه در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته در استان در بخش بانک ژن از واحدهای مختلف این آزمایشگاه بازدید کرد.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه این خبر افزود: بانک ژن اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، اولین و کاملترین بانک ژن در خصوص ذخیره سازی بافتهای مختلف گونه های حیات وحش در کشور است .

 

تورج همتی با اشاره به وجود بیش از1500نمونه بیولوژیک متعلق به 270پرنده،50 پستاندار، 71 خزنده و 200 بی مهره در بانک ژن اداره کل ، که با رعایت اصول علمی نگهداری می شوند افزود : يكي از كاربردهاي مهم و مفید اين مرکز، امكان تشخيص گونه ها از يكديگر با استفاده از تكنيك هاي پيشرفته مولكولي است به طوري كه امكان تشخيص انواع بافتها و بقاياي جانوري وجود داشته و مي توان هويت آنها را مشخص کرد.

 

وی گفت: تهیه بانک پرازگونه های پرنده استان ، بیش از 600نمونه ،بارکدینگ پرندگان استان بیش از 90گونه ، تهیه دستورالعمل و کتابچه اصول و روشهای تهیه بافت از حیات وحش وتشخیص گونه های مکشوفه ها از سراسر کشور برای پیگیری مباحث حقوقی قانون شکار و صید و اثبات تخلفات قانونی از فعالیتهای شاخص استان در حوزه بانک ژن می باشد.

 

گفتنی است در ادامه از آزمایشگاه های اداره کل، مشتمل بر پنج آزمایشگاه در حوزه‌های هوا، خاک ، آب، میکروبیولوژی و شیمی تجزیه دستگاهی می باشد، و موزه حیات وحش و بانک ذخیره تنوع زیستی استان و سامانه های نظارت آنلاین وهوشمند مراکز نگهداری حیات وحش در استان ، بازدید بعمل آمد.

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

منتشر شده

در

photo 2021 10 20 13 33 17 - امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تفاهم نامه همکاری های آموزشی بین ادارات منابع طبیعی و آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای به امضاء رسید.

علی دستورانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای با اعلام این خبر گفت: امضاء تفاهم نامه با هدف توانمند سازی بهره برداران محلی ، مرتعداران و ساکنین در حوزه های آبخیز در راستای کارآمدی و افزایش تجارب فنی ، مهارتی و حرفه ای برای حفظ و توسعه طرح های منابع طبیعی و فراهم سازی زمینه های اشتغال مولد در روستاها انجام شده است؛ و نهایتا استفاده مطلوب از ظرفیت های آموزشی و پرورشی را بدنبال دارد.

وی با تأکید بر ضرورت توانمند سازی مردم در روستاها که بهره برداران واقعی منابع طبیعی می باشند خاطر نشان کرد باید مهارت بهره برداران از عرصه های منابع طبیعی را با آموزش های فنی و حرفه ای ارتقاء بخشیم تا عملا سطح حفظ و حراست با مشارکت مردم ارتقاء یابد.

در حاشیه امضاء این تفاهم نامه سرپرست اداره آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای گفت: حفظ منابع طبیعی در هر کشوری یکی از اولویت های اصلی و مهم در توسعه آن کشور محسوب می شود.

وی با تأکید بر ارائه آموزش و مهارت روستائیان برای اشتغال مولد و کسب درآمد بیشتر، این اقدام آموزشی ترویجی را راهکاری مناسب برای کاهش بهره برداری از منابع طبیعی دانست.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها