با ما همراه باشید

اجتماعی

خراسان رضوی پیشرو در مدیریت مشارکتی آب؛ بیستمین تفاهم نامه مشارکت در تعادل بخشی و پایداری منابع آب زیرزمینی منعقد شد

منتشر شده

در

photo 2019 09 11 18 43 05 - خراسان رضوی پیشرو در مدیریت مشارکتی آب؛  بیستمین تفاهم نامه مشارکت در تعادل بخشی و پایداری منابع آب زیرزمینی منعقد شد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: بیستمین تفاهم نامه مشارکت در تعادل بخشی و پایداری منابع آب زیرزمینی با هدف تامین منافع کشاورزان و آسیب ندیدن منابع آبی به امضا رسید.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، نشست انعقاد تفاهم نامه مدیریت مشارکتی با حضور مدیران ارشد این شرکت، مدیر امور منابع آب شهرستان سبزوار و مدیرعامل نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان داورزن برگزار شد.

محمد علائی با اشاره به اینکه مسئله آب، مهم ترین مسئله استان است؛ گفت: توسعه بی برنامه و ناپایدار استان بدون توجه به ظرفیت های زیست محیطی و حضور موثر مردم به خصوص کشاورزان در مدیریت آب امکان شدنی نیست.

وی با ابراز خوشحالی از روند رو به جلوی امضای تفاهم نامه‌ها بار دیگر ضرورت مدیریت مشارکتی آب را مورد تاکید قرار داد و گفت: مشکلاتی که امروز کشور در حوزه آب با آن مواجه است ناشی از نبود توجه به مدیریت مشارکتی آب و بی‌توجهی به نقش حیاتی کشاورزان در حفظ و صیانت از منابع آبی است‌.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه اگر با وجود بحران آب در استان کمترین تنش را داشتیم دلیل آن توجه به مدیریت مشارکتی بوده است، ابراز کرد: همه باور داریم آب مایه حیات و از جنس زندگی است لذا هیچ نهاد دولتی به تنهایی نمی تواند بحران آب را مدیریت کند.

علائی با اشاره به کمبود بارش ها در سال آبی جاری، نیاز به برنامه ریزی، تعامل و مشارکت با بهره برداران به ویژه کشاورزان که اصلی ترین قشر در برداشت منابع آبی می باشند را یکی از موارد مهم بر شمرد و گفت: امسال سال خشکی پیش رو داریم، با مدیریت صحیح باید در راستای حفاظت از منابع آبی نقش پررنگ داشته باشیم.

وی خطاب به تشکل‌های کشاورزی سبزوار و داورزن، گفت: با امضای این تفاهم نامه‌ها قرار است مسیری را به اتفاق هم طی کنیم که هم منافع کشاورزان تامین شود و هم منابع آبی آسیب نبیند و در این راستا شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تا آنجا که قانون اجازه بدهد به تعهد خود عمل خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه با پدیده تغییر اقلیم، بارندگی کمتر و گرمی هوا بیشتر می شود، گفت: آب گرانقدر ترین هدیه خداوند به محیط زیست است و یک نهاد دولتی به تنهایی نمی تواند بحران آب را مدیریت کند لذا نیازمند یاری تمام شخصیت های حقیقی و حقوقی موثر در مدیریت آب در بحث تصمیم گیری، تصمیم سازی، اجرا و بهره برداری هستیم.

علائی با اشاره به اینکه شیوه مدیریت مشارکتی که در شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نهادینه شده است دارای چهار چوب شفافیت، اطلاع رسانی، اخلاق مداری، انسانیت، عدالت و قانون مداری است، گفت: مدیریت و گذر از بحران آب نیازمند شیوه جدید مدیریتی و ساختار ویژه است و مدیران نباید به تنهایی تصمیم گیرنده باشند لذا ضروری است تمام مدیران ذی ربط به سمت مدیریت مشارکتی روی بیاورند.

وی بیان کرد: آگهی بخشی معضلات کنونی بحران آب باید به مردم و به خصوص کشاورزان که بیش از 86 درصد منابع آبی را مصرف می کنند گوشزد شود و خوشبختانه در استان مدیریت مشارکتی و سند سازگاری با کم آبی بر این اساس تهیه شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی ادامه داد: کشاورزان باید در تمام کارها مشارکت داشته باشند و بخشی از تصدی گری ها را مدیران انجام دهند زیرا کشاورزان موفق ترین، پاک ترین و صادق ترین مدیران آبی هستند.

در ادامه مدیر حفاظت و بهره برداری منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به مفاد این توافقنامه، اظهارکرد: به تعادل رساندن منابع و مصارف آب، جلوگیری از افت سطح آب های زیرزمینی، جبران تراز منفی آبخوان، کاهش تصدی گری دولت و واگذاری امور رسیدگی اولیه به درخواست بهره برداری مجاز منابع آب زیرزمینی به تشکل از مفاد این توافق نامه است.

غلامرضا ممدوحی ادامه داد: استان خراسان رضوی از سال ۹۶ پیگیر بحث مدیریت مشارکتی آب و واگذاری مدیریت آب به کشاورزان بوده است و در حال حاضر استان خراسان رضوی در این زمینه در کشور پیشرو است.

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

اجتماعی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: صد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود

منتشر شده

در

IMG 20221125 010948 818 - معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: صد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از تجهیزصد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی خبرداد.

معصومه نجفی، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در بیست و چهارمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان خراسان رضوی در مشهد گفت: امسال ۱۲۰ هزار کلاس ابتدایی روستایی و عشایری کشور به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، معصومه نجفی، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: در هفته کتاب به صورت نمادین رونمایی از ۳۲ کتابخانه کلاسی در این تعداد مدرسه در استان های کشور داشتیم .

وی ادامه داد: متاسفانه مدارس ابتدایی ما کتابخانه ندارند و تأسیس کتابخانه کلاسی در مدارس مد نظر است و طبق برآورد انجام شده برای تاسیس در هر کلاس ۴ میلیون تومان هزینه لازم است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۳۶۰ هزار کلاس درس ابتدایی در کشور داریم، اظهار کرد:۱۲۰ هزار کلاس روستایی و عشایر هدف امسال برای تاسیس کتابخانه کلاسی است که امید داریم خیرین در این زمینه ورود کنند.

وی با بیان آثار عمل خیرین مدرسه ساز افزود: توجه به مدرسه سازی خوب است اما کیفیت آموزشی هم بسیار مهم است.

نجفی گفت: تعداد ۸ هزار و ۳۰۰ کلاس روستایی را به به‌روزترین بسته زبان آموزی به شکل رایگان مجهز کرده ایم اما برای اجرای آن توسط معلم نیاز به ویدیو پروژکتور است که این خود مسئله مهمی است.

وی افزود: در کنار امر خیر مدرسه سازی، تجهیزات و امکانات متعددی در مدرسه نیاز داریم که چشم امیدمان به خیرین و نیکوکاران است.

 

همچنین،سید امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، گفت: ایثار خیّرین مدرسه ساز یک مسئله تربیتی است.

شوشتری ضمن تقدیر و تشکر از خیرین مدرسه ساز گفت: خدا را شاکریم برای اینکه به ما عنایت کرد تا در این جمع حضور داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی پر جمعیت ترین استان کشور است؛ گفت: در چشم انداز ۱۴۰۴ حدود دو هزار کلاس دیگر حداقل در دو سال آینده باید ساخته شود و نیاز اولیه این کار وجود زمین است که نیاز به همکاری ارگان های دولتی و مشارکت خیّرین مدرسه ساز دارد.

وی افزود: تصمیم بر افزایش ظرفیت های درآمدزایی آموزش و پرورش است، این مجوز ها با همکاری شهرداری پیش بینی شده تا بتوانیم برای نوسازی مدارس کمکی در کنار کمک خیرین باشیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در بعضی از مناطق سرانه فضای آموزشی کمتر از یک متر مربع است که سبب تراکم دانش آموزان و کمبود فضای فیزیکی و اجبار استفاده از دو شیفت شده است و نیاز به یاری خیّرین گرانقدر و نیک اندیش دارد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

پست حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی است

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 19 20 12 - پست حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی است

 

عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست گفت : پست را حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی و مشتریان خواند که صرفاً متولی جابجایی و تحویل مرسولات پستی است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سعید شریف زاده، عضو هیئت مدیره این شرکت ، پست را حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی و مشتریان خواند که صرفاً متولی جابجایی و تحویل مرسولات پستی است .

شریف زاده گفت: در سرویس تجارت الکترونیک، مرسولات توسط مشتریان در اقصی نقاط کشور ثبت سفارش و توسط فروشگاه ها و کسب و کارهای فعال در عرصه تجارت الکترونیک بسته بندی و به واحدهای اجرایی ارائه می شود.

وی با بیان اینکه شرکت ملی پست با داشتن زیرساخت های ثبت و رهگیری مرسولات و با توجه به مشخص بودن مبدأ، مقصد و فرستندگان و گیرندگان، امکان رهگیری و کنترل سیر مرسولات را فراهم کرده، افزود: این شرکت به عنوان یک نهاد ملی و حاکمیتی همواره با دستگاهها و نهادهای مرتبط با قاچاق، همکاری و تبادل اطلاعات می کند.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ادامه داد: بدین منظور و به جهت رفع ابهامات و جلوگیری از انجام برخوردهای سلیقه‌ای در سطح کشور طی مکاتبات مختلف موضوع اعلام مصادیق کالای قاچاق را از دستگاهها و نهادهای ذیربط پیگیری  کرده که تاکنون منتج به نتیجه مورد انتظار نشده است.

این مقام ارشد پست عنوان داشت: طبق روال، مرسولاتی که به ظن کالای قاچاق توقیف می شوند، باید با هماهنگی پست مبدأ اعلام شده به فرستندگان اطلاع رسانی شده تا آنها با ارائه اسناد و مدارک مثبته از قبیل انواع مجوز واردات، پته گمرکی و… نسبت به رفع ظن اقدام کنند. لذا در صورت عدم اتقان مدارک، مراتب توسط مراجع ذیصلاح بررسی و با تأیید این مراجع عنوان کالای قاچاق مشمول آنها می شود.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست با بیان اینکه به دلیل عدم شفافیت در اعلام مصادیق کالای قاچاق، بعضاً شاهد هستیم بدون هماهنگی با واحدهای دست اندرکار پست و در نقاط مبادله، مرسولات هموطنان بدون اثبات جرم توقیف می شود،  یادآور شد: این موضوع علاوه بر خدشه دار شدن وجهه شرکت ملی پست، صرفا نارضایتی هموطنان و دلزدگی از خدمات دولتی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به گزارش پلیس امنیت اقتصادی بیرجند در خصوص ظن کالای قاچاق که به اشتباه در رسانه ها به نقل از این نهاد امنیتی «مرسولات پستی قاچاق» عنوان شده است، اضافه کرد: مرسولات مذکور صرفاً به ظن کالای قاچاق توقیف و ارسال اسناد مثبته در دستور کار استان مبداء و فرستندگان است ضمن اینکه برابر بررسی  انجام شده از مجموع قریب ۱۳۰۰ بسته که در کامیون حامل مرسولات پستی از مبدا زاهدان به بیرجند ارسال شده، صرفا تعداد ۵۹ بسته به “ظن کالای قاچاق” توسط ضابطین انتظامی از کامیون حامل مرسولات خارج و الباقی مرسولات به مقصد مرتبط رهسپار شده اند.

وی اضافه کرد: در نهایت با توجه به اینکه قوانین پستی به وضوح وظایف و خط مشی شرکت ملی پست را در راستای جلب هر چه بیشتر رضایت مندی در سطح جامعه و ارائه هرچه بهتر خدمات در سطح کلان با روش‌های جدید و با نگاه مثبت به کسب و کارهای نوپا و همکاری با کارآفرینان در بخش بازارهای الکترونیک و خرید های اینترنتی، مشخص کرده است، کارکنان زحمت‌کش آن نهایت تلاش خود را در راستای احیاء این امر به کار گرفته و با در نظر گرفتن ماده ۳۰۰ اصلاحی قانون تجارت که به صراحت اعلام می دارد “شرکت‌های دولتی تابع قوانین تأسیس و اساسنامه‌های خود می‌باشند…” از حمل کالاهای ممنوع، کیداً خود داری می کنند.

 

 

 

منبع: دفتر ارتباطات و اموربین الملل شرکت ملی پست/ ایرنا

ادامه مطلب

اجتماعی

بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آموزشی با مجتمع گلخانه های آستان قدس رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 17 15 55 - بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آموزشی با مجتمع گلخانه های آستان قدس رضوی

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:زمینه جذب و اشتغال فارغ التحصیلان از بزرگترین مجتمع گلخانه ای شهری کشور متعلق به آستان قدس رضوی فراهم می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمود رضایی،معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی در بازدید از بزرگترین مجتمع گلخانه ای شهری کشور متعلق به آستان قدس رضوی افزود: با هدف بهبود کیفیت آموزش های مهارتی در حوزه کشاورزی از طریق ایجاد هنرستان جوار، فراهم کردن زمینه اجرای دوره های کارورزی و کارآموزی، مشارکت در اجرای آموزش های مهارتی به شیوه برون سپاری و فراهم  کردن زمینه جذب و اشتغال فارغ التحصیلان از بزرگترین مجتمع گلخانه ای شهری کشور متعلق به آستان قدس رضوی بازدید انجام شد.

 

رضایی با بیان اینکه بهبود کیفیت آموزش های مهارتی در محیط واقعی کار میسر است تاکید کرد: توسعه همکاری های آموزشی با شرکت های تولیدی دانش بنیان در حوزه کشاورزی یک ضرورت است.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

برترین ها