با ما همراه باشید

فرهنگی

خرید و فروش ملک ثبت شده در فهرست آثار ملی ممنوعیت قانونی ندارد

منتشر شده

در

photo 2021 10 18 14 28 56 - خرید و فروش ملک ثبت شده در فهرست آثار ملی ممنوعیت قانونی ندارد

سرپرست معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به اخبار منتشر شده درباره فروش خانه تاریخی سالاری در مشهد گفت: «خرید و فروش ملک ثبت شده درفهرست آثار ملی ایران ممنوعیت قانونی ندارد و از خرید و فروش خانه تاریخی سالاری نگرانی نداریم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احسان زهره‌وندی ، با اشاره به اخبار منتشر شده درباره خرید و فروش خانه تاریخی سالاری در مشهد اظهار کرد: «خانه تاریخی سالاری در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۲۰۶۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و حکم ثبتی این اثر تاریخی از طریق استاندار خراسان رضوی به مراجع ذی‌ربط از جمله شهرداری و دیگر نهادهای مرتبط ابلاغ شده است.

سرپرست معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان اینکه حقوق مالکانه اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی محفوظ است، ادامه داد: ثبت اثر تاریخی به این معنی نیست که حقوق مالکانه افراد نادیده گرفته شود بلکه تمام حقوق مالکانه محفوظ است و امکان خرید و فروش خانه تاریخی سالاری که دارای مالک خصوصی است، وجود دارد.

زهره‌وندی تصریح کرد: «با توجه به ابلاغ ضوابط و حکم ثبتی این اثر تاریخی، هرگونه اقدام از جانب مالک باید در قالب ضوابط حاکم بر آثار تاریخی باشد.

سرپرست معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی یادآور شد: «قانون برای بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران امتیازاتی را در نظر گرفته است و اگر مالک کاربری متناسب با اثر که موجب حفاظت بنا می شود را پیشنهاد کند ما نیز حمایت و کمک می کنیم و مجوزهای لازم برای بهره برداری را صادر می کنیم.»
زهره‌وندی تاکید کرد: «بر اساس مواد ۵۵۸ و ۵۵۹ قانون مجازات اسلامی(تعزیرات و مجازات های بازدارنده) هرگونه اقدامی که منجر به تخریب و یا آسیب رساندن به اثر شود، مجازات قانونی به دنبال خواهد داشت. براساس این مواد از یک تا ۱۰ سال حبس به عنوان مجازات برای این فرد یا افراد در نظر گرفته شود. همچنین فردی که اثر تاریخی را تخریب می‌کند، باید عین به عین اثر را بازسازی کند.

زهره‌وندی تصریح کرد: «اخباری درباره خرید و فروش خانه تاریخی سالاری منتشر شده است که از خرید و فروش آن ابراز نگرانی شده است در حالی که هیچ ممنوعیتی قانونی وجود ندارد و مالک می تواند نه تنها خرید و فروش بلکه بهره برداری آن را براساس ضوابط حاکم بر آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی انجام دهد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

اجتماعی

معرفی نفرات برتر رشته دعاخوانی و تفسیر مرحله استانی مسابقات قرآن کریم

منتشر شده

در

photo 2021 11 27 13 18 34 - معرفی نفرات برتر رشته دعاخوانی و تفسیر مرحله استانی مسابقات قرآن کریم

رئیس اداره امور قرآنی اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: برگزیدگان مرحله استانی چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریم خراسان رضوی در رشته دعاخوانی و تفسیر معرفی شدند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، جعفر حسینی بیان کرد: مرحله استانی چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریم خراسان رضوی در رشته های حفظ کل قرآن، ۲۰، ۱۰ و پنج جزء قرآن، قرائت تحقیق و قرائت ترتیل به صورت ارتباط زنده تصویری و رشته های همسرایی و همخوانی قرآن کریم به صورت ضبط اثر از ۲۰ تا ۲۵ شهریور ماه برگزار شد.

 

رئیس اداره امور قرآنی اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: به جهت رعایت حال و سلامت متسابقین، رقابت های رشته دعاخوانی از ۲۷ تا ۲۹ شهریور با حضور ۵۵ متسابق در سه روز و ۵ محور در شهرستان های نیشابور، سبزوار، کاشمر، تربت حیدریه و مشهد به صورت ضبط اثر و رشته تفسیر ۱۱ مهر ماه به صورت مجازی با حضور ۸۴ متسابق برگزار شد.

 

وی درباره برگزیدگان رشته دعاخوانی و تفسیر؛ گفت: برگزیدگان مرحله استانی چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن کریم خراسان رضوی در رشته دعاخوانی بنت الهدی شایق، عفت یزدی، مریم کله چاهی در بخش خواهران و حمیدحسینی، حسن نحوی و عزیزالله مجیدی نژاد در بخش برادران می باشند.

 

حسینی با بیان اینکه در تفسیر شیعیان، مجید غلامی، سیدابوالفضل علوی، عباس الهی پارسا، الهه زنگنه، زینب آذرخشی ریحانی و مینا کوشکی در دو بخش برادران و خواهران برگزیده شده اند؛ گفت: در تفسیر اهل تسنن، هاشم وحیدیان و ادریس واحدی نفرات برتر این رشته بوده اند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل اوقاف امور خیریه خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

دومین یادواره 33 شهید جهادگر نیشابور به مناسبت هفته بسیج

منتشر شده

در

photo 2021 11 28 11 08 05 - دومین یادواره 33 شهید جهادگر نیشابور به مناسبت هفته بسیج

 

دومین یادواره 33 شهید جهادگر نیشابور به مناسبت هفته بسیج با حضور معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی ، مسئولین دستگاههای اجرایی شهرستان ، نماینده سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ، رئیس اداره ایثارگران سازمان جهادکشاورزی ،خانواده معزز شهدای جهادگر وجمعی از یادگاران وایثارگران دفاع مقدس وبا همت کانون بسیج مهندسین کشاورزی ومنابع طبیعی در محل فرهنگسرای سیمرغ شهرستان نیشابور برگزارشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابوالقاسم سکاکی ،فرمانده ناحیه مقاومت بسیج نیشابور ضمن گرامیداشت هفته بسیج ویاد وخاطره 2400شهید شهرستان و33 شهید جهادگر نیشابور گفت: جهاد سازندگی یکی از نهادهای انقلاب اسلامی بود که توانست بسیاری از جوانان انقلابی کشور را به خود جذب کند و بسیاری از این جوانان توانستند درطول هشت سال دفاع مقدس نقش غیرقابل انکاری ایفا کنند.

یکی از جهادگران جهادسازندگی ضمن یادآوری خاطرات جبهه وجنگ، به نقش جهاد سازندگی اشاره کرد و افزود: جهاد سازندگی در طول هشت سال دفاع مقدس با توجه به نیاز جبهه‌ها وظایف متعددی از جمله پشتیبانی، تدارکات امور فنی و مهندسی را برعهده گرفتند که نقش غیرقابل انکاری در پیروزی رزمندگان اسلام داشتند.

سکاکی اظهار داشت : در زمان جنگ تحمیلی ستادهایی در محل دفتر سازمان جهاد سازندگی در شهرستان‌ها‌ مختلف تاسیس شد و شهرستان نیشابور نیز در این کار پیشرو بود.

جهادگرحبیب طلا زاده به نقش جهادگران اشاره کرد و گفت: جهادگران توانستند با بهره‌ گیری از ابتکارات خود و امکانات موجود اقدامات بی‌نظیری در جبهه‌های جنگ انجام دهند و پیروزی رزمندگان در جبهه‌ها بستگی به پشتیبانی جهادگران داشت که توانستند با احداث پل، ساخت جاده، احداث سنگر و خاکریز به رزمندگان کمک کنند.

وی تصریح کرد : جهادگران کاملاً داوطلبانه، با ایمان و اعتقاد قلبی برای حفاظت از نظام جمهوری اسلامی پا به میدان جنگ هشت ساله گذاشتند و به همین دلیل بود که لقب “سنگرسازان بی‌سنگر” به آنها داده شد و حضور جهادگران از شهرستان های مختلف از جمله نیشابور در جبهه‌ها سبب سرعت بخشیدن به احداث سنگر، جاده و دسترسی رزمندگان به خطوط مقدم جبهه‌ها بود و این جهادگران در زیر آتش مستقیم دشمن به احداث اقدام می‌کردند.

جهادگرعلیرضا آهویی نیزبه اقدامات جهادگران در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد وگفت: در طول هشت سال دفاع مقدس کیلومترها جاده وسنگر وپل کوچک وبزرگ توسط جهادگران ساخته شد و کیلومترها تعمیر و نگهداری جاده انجام شد وجالب اینکه این جهادگران بدون توجه به آتش دشمن این اقدامات را انجام می‌دادند.

وی عنوان کرد: برگزاری یادواره 2400 شهید شهرستان و33 شهید جهادگر یادآور سال‌های حماسه و از جان گذشتگی و ایثار مخلصانه ایثارگران انقلاب اسلامی است.

در ادامه مراسم از کتاب “هنوز هم خروشان”سردار شهید مصطفوی با حضور خانواده شهید رونمایی شد.

برگزاری سرود و کلیپ‌های حماسی از دیگر برنامه‌های اجرایی در این یادواره بود.

گفتنی است در پایان مراسم از خانواده‌های شهدای جهادگر نیشابوربا اهدای تندیسی تقدیر و تجلیل شد‌.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

زیارت

معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور مطرح کرد: افزایش تمایل به زیارت در نوروز 1401

منتشر شده

در

photo 2021 11 27 17 28 50 - معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور مطرح کرد: افزایش تمایل به زیارت در نوروز 1401

معاون وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور با بیان این که محدودیت‌های سفر طی دو سال گذشته موجب تقاضای انباشته سفر شده است، گفت: «این تقاضا، تمایل به زیارت در نوروز 1401 را افزایش داده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی اصغر شالبافیان  با بیان این مطلب در نخستین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی ویژه نوروز 1401 با بیان این مطلب افزود: «اولین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر را در خراسان رضوی آغاز کردم چون علاوه بر بحث معنویت به دلیل بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع)، این استان الگویی برای کشور است و به دلیل شوق زائران برای حضور در این استان جایگاه ویژه‌ای را دارد که لزوم برنامه ریزی را مضاعف می‌کند.

 

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور ادامه داد: «با شیوع پاندمی کرونا اگر چه ستاد خدمات سفر د کشور تعطیل نشده بود اما به واسطه کاهش حجم کار، فعالیت آن نیز کمتر شده بود و اکنون در شرایطی قرار خواهیم گرفت که سفرها از زمان قبل کرونا نیز بیشتر خواهد شد که به هماهنگی بیشتری نیاز دارد.

 

شالبافیان ادامه داد: «بخش گردشگری از منظر اقتصادی و زیرساختی از جمله نیروی انسانی به شدت آسیب دیده است، که ارائه تمهیدات زیرساختی به تلاشی مضاعف نیاز دارد.

 

معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی تاکید کرد: تمهیداتی که باید اندیشیده شود فقط مربوط به حوزه زائران داخلی نیست چون بعد از 20 ماه بسته بودن مرزها، از سرگیری صدور روادید، تقاضای زیادی را ایجاد کرده است.

 

شالبافیان یادآور شد: «با توجه به هم‌زمانی مناسبت‌های ماه رجب و شعبان و عید نوروز تقاضای سفر زائران داخلی و خارجی را افزایش خواهد داد.

 

او تصریح کرد: براساس گزارش‌های دریافتی از برخی نمایندگی‌های ایران در کشورهای پاکستان، هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس اسقبال خوبی را از سفر به ایران در پیش داریم.

 

معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی بر ضرورت فعالیت دائمی و در طول سال ستاد اجرایی خدمات سفر تاکید کرد و گفت: «پیش بینی‌ می‌شود روند افزایشی ورود زائران به مشهد حداقل تا پایان شهریور ماه تداوم خواهد داشت، برنامه‌ریزی‌ها باید با این نگاه باشد.

 

شالبافیان با باین این خراسان رضوی یک الگو برای کشور است، افزود: طرح مبدا تا مبدا را به عنوان الگو به استان‌های دیگر نیز ارائه و متناسب نظارت نیز خواهیم کرد، خراسان رضوی نیز نقش محوری دارد.

 

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور با بیان‌ این‌که دستگاه‌های دولتی با برخی محدودیت‌ها مواجه‌اند، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت داوطلبان و نهادهای مردمی در دستور کار قرار گیرد و با توجه به این که بحث خدمت به زائران در ایتان خراسان رضوی مطرح است امکان بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها بیشتر است.

 

شالبافیان تاکید کرد: استاندار خراسان رضوی با استانداری‌هایی که در مسیر تشرف زائران قرار دارند، برای خدمات رسانی به زائران هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

 

او ادامه داد: «از شهرستان‌های استان نیز غفلت نشود و فرمانداری‌ها نیز فعال شوند و از ظرفیت آن‌ها استفاده شود.

 

هم‌چنین در این جلسه حجت گنابادی‌نژاد معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی وظیفه ستاد اجرایی خدمات سفر را تسهیل زیارت عنوان کرد و گفت: «با ادامه فعالیت‌های خوب گذشته این ستاد، باید بازسازماندهی داشته باشیم و با نگاه مسئله محوری طوری اقدام کنیم که سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی . انقلابی در جریان خدمت‌گذاری زائر نزدیک‌تر شود.

 

او ادامه داد: «فرآیند خطی و نمودار خدمت به زائران از مبدا تا مبدا را تکمیل کنیم تا مکان، نحوه خدمت‌رسانی و ارتباط با زائران مشخص باشد.

 

گنابادی‌نژاد با بیان این‌که نوروز 1401 حضور زائران با دو سال قبل متفاوت خواهد بود، تصریح کرد: «با توجه به محدودیت‌های سفر طی دو سال گذشته، احتمال استقبال گسترده مردم در نوروز 1401 پیش‌بینی می‌شود، با این شرایط مشهد یک نقطه کانونی برای سفر و زیارت خواهد بود.

 

هم‌چنین در این جلسه کمیته‌های ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی گزارشی از اقدامات و برنامه‌های خود ارائه کردند.

 

در این جلسه معاون گردشگری وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور با اهدای لوح تقدیر از زحمات معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تقدیر کرد.

 

 

منبع: روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها