با ما همراه باشید

عمرانی

خسارت 184 میلیاردریالی خشکسالی به مراتع شهرستان بردسکن

منتشر شده

در

photo 2021 10 18 16 23 44 - خسارت 184 میلیاردریالی خشکسالی به مراتع شهرستان بردسکن

خسارت 184 میلیاردریالی خشکسالی به مراتع شهرستان بردسکن تخمین زده می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمیدرضا اقبالی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بردسکن گفت: خشکسالی در سال زراعی 1400-1399 به مراتع شهرستان بردسکن 184 میلیارد ریال خسارت وارد کرد.
اقبالی با بیان این خبر گفت : گرمای شدید هوا و کاهش بارندگی در سال زراعی جاری، تنش شدیدی به پوشش گیاهی مراتع وارد کرد ه است.

وی با اشاره به 133 میلی متر بارندگی شهرستان بردسکن در سال زراعی جاری افزود: کاهش بارندگی منجر به کاهش 35 درصدی تولید علوفه در مراتع شهرستان شده بطوری که میزان تولید علوفه به طور متوسط در هر هکتار این شهرستان از 60 کیلوگرم به 21 کیلوگرم کاهش یافته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بردسکن افزود: سطح مراتع شهرستان بردسکن حدود 430 هزار هکتار استکه امسال در مجموع بیش از 9 میلیون کیلوگرم کاهش علوفه داشته ایم.

وی گفت : خسارت غیرمستقیم خشکسالی بر مراتع از جمله کاهش تنوع زیستی و … خیلی بیشتر از خسارت مستقیم است که امکان برآورد ریالی آن مقدور نمی باشد.

اقبالی اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخونداری ، بوته کاری ، بذرپاشی ، قرق مراتع، آبیاری و مراقبت و اجرای طرحهای مرتعداری تلفیقی را از جمله راهکارهای مثبت جهت جلوگیری از خسارت بیشتر خشکسالی بر مراتع دانست و افزود: بیمه کردن مراتع می تواند به دامداران دربرابر خسارات خشکسالی ، سرمازدگی ، سیل ، طوفان و تگرگ کمک شایانی کند.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

عمرانی

منطقه سه شهرداری مشهد برای سند دار کردن زمینهای حاشیه شهر نیازمند همراهی سایرنهادهاست

منتشر شده

در

02 3 - منطقه سه شهرداری مشهد برای سند دار کردن زمینهای حاشیه شهر نیازمند همراهی سایرنهادهاست

 

منطقه سه شهرداری مشهد برای سند دار کردن زمینهای حاشیه شهر نیازمند همراهی آستانقدس رضوی و اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران مهدی خداشناس، شهردار منطقه سه در نشست خبری درباره وضعیت سنددارکردن زمینهای محدوده مهرگان از آستانقدس رضوی و اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی خواست، نسبت به برطرف شدن مشکل این زمینها با همراهی سازمان ثبت اسناد و املاک و راه و شهرسازی و شهرداری منطقه 3 مساعدت کنند.

 

شهردار منطقه سه مشهد بدون دادن آمار مشخص از پدیده بام فروشی گفت: این پدیده به دلایل مختلف که همراه با آسیب‌های اجتماعی است در حاشیه شهر درحال گسترش است.

 

شهردار منطقه سه مشهد گفت: ٢٩درصد مساحت منطقه سه را سکونتگاه‌های غیر رسمی تشکیل می‌دهد و ۵۶ درصد جمعیت منطقه در این بافت‌ها زندگی می‌کنند.

 

خداشناس افزود: ۸۵۰ هکتار اراضی بزرگ مقیاس در منطقه سه وجود دارد که در یک‌سال گذشته ۲۵۰ هکتار از این زمینها تعیین تکلیف شده است.

 

وی گفت: امسال ۵۳۶ پروانه ساخت و ۴۰۰ پروانه پایانکار در منطقه صادر و ۲ هزار و ۶۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز نیز مهر و موم شده است.

 

شهردار منطقه سه مشهد خاطر نشان کرد : در محدوده مهرگان منطقه سه شهرداری مشهد، کاربری اراضی، دولتی است و مشکل سند وجود ندارد اما در منطقه “قُرُقی” مشکل ارائه خدمات وجود دارد و زمین‌ها به صورت قولنامه‌ای درحال خرید و فروش است.

 

وی گفت: سه پروژه کرانه شمالی، بوستان بهار و محور رسالت سه کلان پروژه این منطقه هستند.

 

خداشناس افزود: با همکاری سازمان زمین و مسکن، طرح ساخت مسکن ملی در منطقه سه انجام و در آینده هزار و ۲۰۰ پروانه برای زمین‌های منطقه مهرگان صادر می شود.

وی درباره وضعیت سنددارکردن زمینهای محدوده مهرگان از آستانقدس رضوی و اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی خواست، نسبت به برطرف شدن مشکل این زمینها با همراهی سازمان ثبت اسناد و املاک و راه و شهرسازی و شهرداری منطقه 3 مساعدت کنند.

 

خداشناس درباره اعتبار پروژه های عمرانی این منطقه خاطرنشان کرد:اعتبارات عمرانی در حال حاضر به هفت هزار میلیارد ریال رسیده که در یکسال رشد 10 برابری داشته ، در حال حاضر کل اعتبار منطقه 9 هزار میلیارد ریال، اعتبار عمرانی هفت هزار میلیارد ریال و اعتبار جاری دو هزار میلیارد ریال است.

وی با اشاره به مهمترین پروژه های عمرانی منطقه سه افزود: مهمترین پروژه‌های منطقه شامل پل رسالت- طبرسی با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال، سالن چندمنظوره مهرگان با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال,، تکمیل و بهره برداری سوله حوادث غیر مترقبه شهید ناصری با اعتبار ۴۵ میلیارد ریال، پیاده‌رو سازی خیابان مسلم با اعتبار ۴۰ میلبارد ریال، پیاده‌روسازی خیابان گاز با اعتبار 80 میلیارد ریال، بازگشایی راستگرد پل رسالت در ۱۸ روز و گره گشایی ۴۸ ساعته از ابتدای خیابان شهید هاشمی نژاد است.

 

شهردار منطقه سه گفت : کلان پروژه‌های منطقه نیز شامل توسعه بوستان بهار با اعتبار هزار و 650 میلیارد ریال، نهضت تحول آفرینی محور رسالت با اعتبار دو هزار و 500 میلیارد ریال، دوربرگردان غیر همسطح شهید میرزایی با اعتبار هزار میلیارد ریال، تعریض پل کشف رود با اعتبار 800 میلیارد ریال، میان گذر رسالت- طبرسی با اعتبار 350 میلیارد ریال، سه گانه‌های تعریض، پیاده روسازی و احداث کانال جمع آوری آب‌های سطحی انتهای رسالت با اعتبار 280 میلیارد ریال، تعریض، پیاده روسازی و آسفالت ابتدای رسالت شمالی با اعتبار 80 میلیارد ریال و دوربرگردان همت آباد با اعتبار 20 میلیارد ریال می‌شود.

 

خداشناس درباره پروژه‌های زودبازده گفت: 43 پروژه زودبازده با اعتبار 130 میلیارد تومان با پیشرفت فیزیکی 80 درصد شامل پیاده‌رو سازی، مجموعه ورزشی، کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی، فرهنگسراها  در منطقه در حال اجرا است.

 

وی گفت: متراژ معابر خاکی منطقه سه در ابتدای سال 150 هزار متر مربع که امسال آسفالت شده 25 هزار متر مربع انجام شده و متراژ روکش آسفالت انجام شده در هشت ماهه نخست 49 هزار متر مربع بوده است.

 

شهردار منطقه سه درباره اقدامات حوزه شهرسازی و معماری خاطرنشان کرد: در هشت ماهه نخست سال 536 پروانه ساختمانی و 400 مورد پایانکار ساختمانی صادر شده و 80 مورد رای قلع برای ساخت سازهای غیرمجاز در این مدت  بوده و  250 هکتار از اراضی بزرگ مقیاس ساماندهی شده و ساماندهی اراضی 200 هکتاری چاهش بعد از 20 سال انجام شده است.

 

شهردار منطقه سه ضمن اشاره به اینکه مساحت فضای سبز منطقه 220 هکتار است،افزود: سرانه فضای سبز منطقه 4.8 مترمربع، میزان افزایش مساحت فضای سبز در سال جاری 17 هکتار، اعتبار فضای سبز در بخش نگهداری در سال جاری440 میلیارد ریال، اعتبار فضای سبز در بخش عمرانی در سال جاری دو هزار و 585 میلیارد ریال و هزینه کرد منطقه برای توسعه و نگهداری فضای سبز در سال جاری سه هزار و 26 میلیارد ریال است.

 

وی از افزوده شدن 4 زمین ورزشی به منطقه 3 شهرداری مشهد خبرداد و گفت:کرانه شمالی، بوستان بهار و محور رسالت سه کلان پروژه این منطقه است.

 

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

اقتصادی

بزرگ ترین رویداد سازه های فولادی ایران در ایستگاه یازدهم

منتشر شده

در

photo 2022 11 26 14 52 14 - بزرگ ترین رویداد سازه های فولادی ایران در ایستگاه یازدهم

بزرگ ترین رویداد سازه های فولادی ایران در محل هتل المپیک تهران برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدرضا انبیائی،مدیر ستاد برگزاری یازدهمین کنفرانس ملی و چهارمین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد و دومین کنفرانس ملی قاب های سبک فولادی افزود:یازدهمین نمایشگاه ملی سازه و فولاد  با حضور بیش از یکصد مجموعه تولیدی و خدماتی در زنجیره تولید سازه های فولادی به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های این رویداد معتبر،برگزار می شود.

وی گفت: ارائه مقالات تخصصی، سخنرانی های کلیدی داخلی و خارجی، انتخاب و معرفی طرح های برتر فولادی سال کشور در بخش های مختلف، انتخاب و معرفی چهره برجسته فولادی سال کشور، انتخاب و معرفی پایان نامه برتر دانشجویی سال کشور، پانل ویژه مبحث دهم مقررات ملی ساختمان، اعطای جایزه ویژه استاد آرک مگردچیان به عنوان دیگر از برنامه های بزرگ ترین رویداد تخصصی حوزه سازه های فولادی ایران است.

انبیائی با اشاره به حضور و مشارکت بیش از یکصد مجموعه معتبر داخلی و خارجی مرتبط با دانش و صنعت سازه های فولادی افزود : در حوزه های شرکت های معدنی مرتبط و تولیدکنندگان فولاد، شرکت های ساختمانی و شرکت های سرمایه گذاری فعال در حوزه صنعت ساختمان، شرکت های صنعتی فعال مرتبط با حوزه سازه های فولادی، مهندسان مشاور و طراح تولیدکننده سازههای فولادی، تولیدکنندگان پیچ و مهره، تولیدکنندگان پوشش های ضد حریق، تولیدکنندگان رنگ های صنعتی، تولیدکنندگان الکترود، جوش و صنایع وابسته، تولیدکنندگان و واردکنندگان جرثقیل، شرکت های بازرگانی مطرح در حوزه فولادهای مرتبط با انواع سازه های فولادی،شرکت کنندگان این کنفرانس هستند.

 

وی  از مشارکت و حمایت چندین انجمن و نهاد علمی و صنفی و همچنین برگزاری بیش از 14 کارگاه تخصصی ویژه در این کنفرانس خبر داد.

مدیر ستاد برگزاری کنفرانس سازه و فولاد با اشاره به انتشار ویرایش جدید مبحث دهم مقررات ملی ساختمان در سال جاری توسط دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی و برگزاری یازدهمین نشست ویژه این مبحث در این رویداد، ابراز امیدواری کرد علاقمندان از آخرین تغییرات این مبحث مطلع شده و توضیحات اعضای کمیته تدوین مبحث دهم مقررات ملی ساختمان که در این نشست حاضر خواهند بود برای علاقمندان مؤثر باشد.

انبیائی با اشاره به افزایش بیش از دو برابری مشارکت در یازدهمین نمایشگاه ملی سازه و فولاد نسبت به دهمین دوره آن، از علاقمندان دعوت کرد در روزهای 22 تا 24 آذرماه 1401 از این نمایشگاه در محل هتل المپیک تهران از ساعت 9 الی 17 بازدید  کنند. (بازدید از نمایشگاه برای علاقمندان مطابق سال های گذشته رایگان خواهد بود)

وي افزود: انجمن سازه های فولادی ایران با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه تهران، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سازه های فولادی ایران، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، انجمن LSF ایران، مجتمع تولیدی ایران توحید، شرکت پادناهور و شرکت تعاونی توسعه سازه فولاد ایرانیان (تسفا) برگزار کننده این رویداد هستند.

 

 

منبع:ستاد برگزاری یازدهمین کنفرانس ملی و چهارمین کنفرانس بین المللی سازه و فولاد و دومین کنفرانس ملی قاب های سبک فولادی

ادامه مطلب

اجتماعی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: صد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود

منتشر شده

در

IMG 20221125 010948 818 - معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: صد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از تجهیزصد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی خبرداد.

معصومه نجفی، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در بیست و چهارمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان خراسان رضوی در مشهد گفت: امسال ۱۲۰ هزار کلاس ابتدایی روستایی و عشایری کشور به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، معصومه نجفی، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: در هفته کتاب به صورت نمادین رونمایی از ۳۲ کتابخانه کلاسی در این تعداد مدرسه در استان های کشور داشتیم .

وی ادامه داد: متاسفانه مدارس ابتدایی ما کتابخانه ندارند و تأسیس کتابخانه کلاسی در مدارس مد نظر است و طبق برآورد انجام شده برای تاسیس در هر کلاس ۴ میلیون تومان هزینه لازم است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۳۶۰ هزار کلاس درس ابتدایی در کشور داریم، اظهار کرد:۱۲۰ هزار کلاس روستایی و عشایر هدف امسال برای تاسیس کتابخانه کلاسی است که امید داریم خیرین در این زمینه ورود کنند.

وی با بیان آثار عمل خیرین مدرسه ساز افزود: توجه به مدرسه سازی خوب است اما کیفیت آموزشی هم بسیار مهم است.

نجفی گفت: تعداد ۸ هزار و ۳۰۰ کلاس روستایی را به به‌روزترین بسته زبان آموزی به شکل رایگان مجهز کرده ایم اما برای اجرای آن توسط معلم نیاز به ویدیو پروژکتور است که این خود مسئله مهمی است.

وی افزود: در کنار امر خیر مدرسه سازی، تجهیزات و امکانات متعددی در مدرسه نیاز داریم که چشم امیدمان به خیرین و نیکوکاران است.

 

همچنین،سید امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، گفت: ایثار خیّرین مدرسه ساز یک مسئله تربیتی است.

شوشتری ضمن تقدیر و تشکر از خیرین مدرسه ساز گفت: خدا را شاکریم برای اینکه به ما عنایت کرد تا در این جمع حضور داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی پر جمعیت ترین استان کشور است؛ گفت: در چشم انداز ۱۴۰۴ حدود دو هزار کلاس دیگر حداقل در دو سال آینده باید ساخته شود و نیاز اولیه این کار وجود زمین است که نیاز به همکاری ارگان های دولتی و مشارکت خیّرین مدرسه ساز دارد.

وی افزود: تصمیم بر افزایش ظرفیت های درآمدزایی آموزش و پرورش است، این مجوز ها با همکاری شهرداری پیش بینی شده تا بتوانیم برای نوسازی مدارس کمکی در کنار کمک خیرین باشیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در بعضی از مناطق سرانه فضای آموزشی کمتر از یک متر مربع است که سبب تراکم دانش آموزان و کمبود فضای فیزیکی و اجبار استفاده از دو شیفت شده است و نیاز به یاری خیّرین گرانقدر و نیک اندیش دارد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

برترین ها