با ما همراه باشید

اقتصادی

خشکسالی بلای جان زعفران کاران شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2021 12 01 15 45 27 - خشکسالی بلای جان زعفران کاران شهرستان درگز

 

 

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز از کاهش 50 درصدی عملکرد زعفران در سال زراعی جاری خبر داد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،اکبر یونسی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: متاسفانه بدلیل خشکسالی، عدم بارش های پاییزی ،کاهش شدید دما همزما ن با شروع فصل گلدهی در شهرستان درگز با کاهش شدید عملکرد زعفران در سال جاری مواجه شدیم و بسیاری از افراد با توجه به فصل برداشت و برنامه ریزی های مالی انجام شده در طول سال با مشکلات زیادی مواجه شده، مسائلی که نیازمند برنامه ریزی مسئولان در راستای حمایت از این قشر است.

یونسی ادامه داد: با وجود گذشت حدود یک ماه از برداشت محصول زعفران در اکثر نقاط با کاهش شدید مواجه شدیم هرچندبا داشتن 285هکتار سطح زیر کشت زعفران با عملکرد 2تا 3 کیلوگرم در هکتار از شرایط اقتصادی و اشتغال زایی مطلوبی برخورداربودیم اما بدلیل کاهش قیمت زعفران طی سال های اخیر و تا قبل از مهرماه امسال ،بالا رفتن هزینه های کارگری و نهاده ها،خشکسالی ، گرمای شدید تابستان و کاهش شدید دما همزمان با آغاز فصل برداشت، در سال جاری پیش بینی می شودحداقل 50 درصد کاهش تولید این محصول را داشته باشیم که متاسفانه این امر در کشت مکانیزه زعفران تاثیر بسزایی داشته که با وجود 2دستگاه کاشت مکانیزه در شهرستان و کشت مکانیزه حدود 50 هکتاری در سال گذشته ، امسال تقریبا به صفر رسیده که هزینه های بالا سبب افت شدید عملکرد و کیفیت شده است.

یونسی اذعان داشت خشک کردن با کیفیت زعفران راهکاری برای سود بیشتر کشاورزان در شرایط کنونی می باشد و با اشاره به کیفیت محصول ادامه داد کشاورزان برای خشک کردن محصول با کیفیت از دستگاه های خشک کن استفاده کنند بهبود کیفیت رنگ، افزایش سرعت خشک شدن ، بهبود شکل ظاهری ، بازار پسندی بالا و نهایتا تفاوت بسیار زیاد قیمت فروش زعفران حاصله، از مزایای فرآوری زعفران با دستگا ه می باشد .

وی با اشاره به قیمت خوب زعفران در سال جاری بیان داشت: در شرایط کنونی باید برنامه ریزی برای حمایت از زعفرانکاران در طرح های خسارتی دیده شود تا شاهد نابودی زعفران و مشکلات پیش آمده از خشکسالی در بخش کشاورزی در سطح شهرستان نباشیم.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان درگز

اقتصادی

برگزاری دوره ی مهارتی کارآفرینی در کشاورزی در روستای عبدل آباد شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2022 12 04 17 49 17 - برگزاری دوره ی مهارتی کارآفرینی در کشاورزی در روستای عبدل آباد شهرستان مه ولات

دوره مهارتی كار آفريني در كشاورزي در روستای عبدل آباد روستاي طرح الگويي با حضور کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات ، مدیر گروه باغبانی جهاد دانشگاهی کاشمر و زنان روستا برگزار شد .

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، در اين دوره آموزشي، مفاهيم اساسي و كاربردي در راه اندازي يك كسب و كار تشريح شد. همچنین در ارتباط با آنچه يك كار آفرين موفق بايد بداند و علت اصلي شكست كسب و كارها در 5 سال اوليه توضیحاتی ارائه شد.

در این جلسه، كشت گياهان دارويي مزيت دار و سازگار با شرايط منطقه به عنوان یکی از روش های کسب درآمد اقتصادي عنوان شده و در ارتباط با اصول اوليه كاشت گياهان دارويي و ضرورت كشت این گیاهان با توجه به نیاز آبی پایین و مشکل کم آبی و خشکسالی در منطقه توضیحات لازم ارائه و گیاهان دارویی مناسب کشت در منطقه معرفی شد.

شایان ذکر است روستای عبدل آباد شهرستان مه ولات با 6 هزار نفر جمعیت، بزرگترین روستا در استان خراسان رضوی بوده که در فاصله ی دویست کیلومتری جنوب مشهد در شهرستان مه ولات واقع شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

افزایش 50درصدی تولید گیاهان دارویی در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 12 04 17 47 52 - افزایش 50درصدی تولید گیاهان دارویی در شهرستان جوین

 

سطح زیرکشت گیاهان دارویی به ۱۸۲ هکتار رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از افزایش حدود 50درصدی تولید گیاهان دارویی در مقایسه با سال گذشته در شهرستان خبر داد.

 

وی با اشاره به شرایط خوب خاک و کیفیت بالای آب به عنوان دو عنصر اصلی کشاورزی و با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی علاوه بر اشتغالزایی نیز موجب درآمدزایی خوبی برای روستاییان میشود از تولید 182 تن از انواع گیاهان دارویی از قبیل آویشن، مریم گلی، زرماری، استخدوس و آلویه ورا و … در شهرستان می شود.

 

قارزی با اشاره به اینکه امسال به لطف خدا و تلاش کشاورزان میزان تولید گیاهان دارویی در مقایسه با سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است و از 132 تن به 182 تن ارتقا یافته افزود: بدون شک قیمت خوب این محصولات،برگزاری کارگاه های توجیهی و عملی برای کشاورزان برای افزایش سطح زیرکشت توسط همکاران این مدیریت نقش بسزایی در این امر داشته است.

همچنین،فاطمه صابری نسب،مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به اینکه باید کشت گیاهان دارویی با توجه به اقتصادی بودن ان در شهرستان ترویج شود افزود: متقاضیان کشت این گیاهان می توانند برای دریافت تسهیلات با نرخ سود پایین نیز اقدام کنند.

 

وی خاطر نشان کرد : گیاهان دارویی یکی از منابع خدادادی است که در شهرستان جوین به دلیل آب و هوای مناسب به صورت خود رو رشد می کنندو با توجه به اینکه این گیاهان برای رشد نیاز چندانی به منابع آبی ندارند سبب شده تا در بسیاری از عرصه ها رشد یابند.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

مدرسه عالی مهارتی گردشگری پدیده آغاز به کار کرد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 13 32 50 - مدرسه عالی مهارتی گردشگری پدیده آغاز به کار کرد

 

اولین مدرسه عالی مهارتی گردشگری توسط گروه شرکت های پدیده شاندیز با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تاسیس شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،با توجه به نقش آموزش به عنوان ابزار اصلی تغییر و عامل شکل دهنده رفتار و اقدامات انسان به سمت توسعه پایداراولین مدرسه عالی مهارتی گردشگری توسط گروه شرکت های پدیده شاندیز با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تاسیس شد.

 

بر اساس این گزارش، این مدرسه فعالیت خود را در مرکز آموزش پدیده به مساحت 1250 متر مربع و در سه حوزه گردشگری، هتلداری و صنایع غذایی آغاز نموده و شرایط را برای حضور علاقمندان به کسب دانش و تجربه در کنار فضای اداری و بخش های مختلف همچون کارگاه های مجهز، کلاس های تئوری، لابراتور زبان، کتابخانه و … فراهم می کند .

 

گفتنی است: برخی از دوره های مدرسه عالی مهارتی گردشگری را مکالمه زبان انگلیسی در سه سطح، انجام تشریفات عادی و دیپلمات ، انواع پخت غذا و تزئینات کیک، فست فود های ملل، مدیریت هتل و آموزش اخلاق حرفه ای و … تشکیل می دهد.

 

شایان ذکر است؛ هنرجویان گرامی پس از پایان دوره های آموزشی، گواهینامه معتبر بین المللی با تائید دانشگاه آزاد اسلامی مشهد دریافت می کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی گروه شرکت های پدیده

 

ادامه مطلب

برترین ها