با ما همراه باشید

اقتصادی

درآمد زایی با پرورش ماهیان سردابی

منتشر شده

در

photo 2022 03 07 09 23 38 - درآمد زایی با پرورش ماهیان سردابی

مسئول شیلات جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از فعالیت ۲۶ واحد پرورش ماهی در سال جاری و تولید ۵۹۵ تن ماهی سردابی خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، بهاره بهرامی فر ، مسئول شیلات جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : پرورش ماهیان سردآبی علاوه بر تأمین غذا برای جمعیت رو به رشد در ایجاد شغل و درآمد برای بهره برداران، میتواند نقش مهمی ایفا ڪند.

وی بیان ڪرد : به لحاظ وجود خشڪسالی و محدودیت های مراتع در تأمین نهاده های مورد نیاز برای توسعه سایر انواع پروتئین، در شرائط فعلی توسعه آبزی پروری از بهترین راههای تأمین پروتئین موردنیاز می باشد.

بهرامی فر بیان ڪرد : یڪی از ڪسب و ڪار های شیلات ڪه خیلی سریع به سوددهی می رسد ، ڪسب و ڪار پرورش ماهیان سردآبی است .

وی گفت : در سال‌جاری ۲۶ واحد پرورش ماهی فعال و ۵۹۵ تن ماهی سردابی تولید شد .

وی بیان ڪرد : در پرورش ماهیان سردابی در شهرستان مشهد میزان اشتغالزایی مستقیم ۶۶ نفر و غیر مستقیم ۲۰۰ نفر می‌باشد.

بهرامی فر گفت : درمیان ماهیان سردآبی ، ماهی قزل آلا یڪی ازمحبوب ترین گونه هاست ڪه بازار پرتقاضایی دارد.

شروع تولید از خرید بچه های های یڪ گرمی تا 3 گرمی آغاز می شود .

وی افزود : مهم ترین نیاز یڪ ماهی برای رشد و تولید مثل آب پاڪیزه است پس مهم ترین دستگاه مورد نیاز شما دستگاه تصویه آب است. یڪی دیگر از نیاز های ماهیان سردابی دمای بین 15 تا 17 درجه سانتیگراد است .

وی بیان ڪرد : یڪی از حیاتی ترین بخش هر ڪسب وڪار شناسایی بازار هدف است .

بهرامی فر گفت : این ڪسب و ڪار دارای سود بالایی است ڪه از مزیت های آن است ولی ریسڪ بالا و بالا بودن میزان سرمایه اولیه از این مزیت می ڪاهد.

وی به برخي از عوامل زيستي نظير مساعد بودن ڪيفيت آب، تناسب اقليم منطقه، مديريت بهداشتي مزرعه، و عوامل اقتصادي نظير قيمت مناسب و پوشش بيمه اي محصول در صدر ليست عوامل موثر بر موفقيت در توليد ماهي سردابي قرار دارند اشاره ڪرد .

بهرامی فر گفت : مهمترين موانع توسعه شناسايي شده در اين صنعت به ترتيب ريسڪ شڪست در توليد ، عوارض ساخت و ساز و نوسازي ، هزينه خريد غذا ، نرخ سود بالاي وام بانڪي و گراني تعرفه انرژي هستند.

وی افزود : مستلزم این است ڪه دانش نگه‌داری و پرورش این ماهی را نیز داشته باشند.

وی گفت : قزل آلا یڪی از منابع خوب آهن استعلاوه بر آن، آهن موجود در قزل آلا، جذب آهن منابع گیاهی را هم افزایش می دهد. بنابراین نقش مهمی در پیشگیری از ڪم خونی ناشی از فقر آهن به عهده دارد.

امگا ۳ ماهی قزل آلا می تواند فشار خون و ضربان قلب را در بیماران صرع تنظیم ڪرده و از تعداد تشنج های آن به طور قابل توجهی بڪاهد.

وی افزود : مصرف حداقل دو بار در هفته ماهی سالمون یا قزل آلا نیاز بدن به امگا 3 را تامین می کند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها