با ما همراه باشید

اقتصادی

در بازديد اعضای شورای شهر از كارخانه كاشی فيروزه عنوان شد: هر نقطه مشهد را نگاه می‌كنيم، فقط نمای رومی می‌بينيم!

منتشر شده

در

photo 2021 11 15 11 18 25 - در بازديد اعضای شورای شهر از كارخانه كاشی فيروزه عنوان شد: هر نقطه مشهد را نگاه می‌كنيم، فقط نمای رومی می‌بينيم!

نايب رئيس شورای اسلامی شهر مشهد با انتقاد از وضعيت نماسازی در ساختمان­‌های اين شهر، ازدياد نماهای رومی را نامناسب توصيف كرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی ناصحی كه همراه با رييس و برخی ديگر از اعضای اين شورا از خطوط توليد كاشی فيروزه بازديد می‌كرد، نماسازی‌های كنونی را دارای اشكال و بدون برنامه دانست و گفت: امروز وضعيت مشهد به گونه‌ای شده كه هر نقطه اين شهر را نگاه می‌كنيم، فقط نماهای رومی می‌بينيم و ظاهرا تفكر خاصی برای طراحی‌های مناسب­‌تر وجود ندارد.

وی در حاشيه اين بازديد كه به مناسب هفته جهانی كارآفرينی انجام شد، تاكيد كرد: در حال حاضر، كارگروه سيما و منظر شهری، زير نظر كميسيون معماری و شهرسازی شورای شهر مشهد تشكيل شده و مشغول بررسی شرايط و راهكارهايي هستيم كه بتوانيم به صورت قانوني، مقررات و دستورالعمل‌هایی برای بهبود هرچه سريع­تر نماسازی در اين شهر تدوين كنيم.

وی با اشاره به بيش از سه دهه تجربه شركت كاشی فيروزه مشهد در حوزه توليد كاشی و سراميك و صادرات آن به سایر كشورها، از بخش تحقيق و توسعه اين شركت دعوت كرد در كارگروه مذكور حضور يابد و ادامه داد: بايد روند نماسازی را از جهات مختلف از جمله ويژگی‌های اقليمی و تاريخی شهر مشهد و همچنين تطبيق آن با معماري ايرانی- اسلامی مورد بررسی قرار دهيم و مصوباتي در شورا بگذرانيم تا در آينده شاهد بهبود وضعيت موجود باشيم.

در ادامه، مجيد سقا‍‍ء رضوي، مديرعامل شركت كاشي فيروزه مشهد نيز ضمن اعلام آمادگي اين شركت برای همكاری با مديران شهری به منظور بهبود مشكلات كنونی حوزه نماسازی در مشهد، گفت: يكی از مسايلی كه استفاده بيش از حد از مصالح گران قيمت برای نماسازی به وجود می‌آورد، بالا رفتن قيمت تمام شده مسكن است كه باعث می‌شود مردم عادی نتوانند از عهده خريد مسكن در محلات خاصی از شهر برآيند و به مرور مجبور به زندگی در محدوده­‌هایی می‌شوند كه قيمت پایین‌تری دارد.

وی ادامه داد: اكنون اين موضوع تا حدی در منطقه 12 مشهد كه محل زندگی بسياری از نيروهای تخصصی كار در شهرك صنعتي است خود را نشان داده و باعث شده آن­ها برای زندگی به گلبهار كوچ كنند و در آينده، تامين نيروی شركت­‌های صنعتی غرب شهر تا حدودی تحت تاثير قرار خواهد گرفت.

وی در عين حال با بيان اينكه كاشی و سراميك، جزو صنايع استراتژيك كشور است و اكنون ظرفيت­‌های شركت­‌های فعال در اين حوزه باعث شده علاوه بر تامين نيازهای داخلی كشور، به درخواست‌های منطقه‌ای و فرا منطقه ای نيز پاسخ دهيم، تاكيد كرد: با اين وجود جای تعجب است كه در برخی شهرهای كشور، دستورالعمل‌هایی به منظور عدم استفاده از اين مصالح نسبتا ارزان قيمت برای نماسازی وجود دارد.

مديرعامل شركت كاشي فيروزه مشهد همچنين از نگاه برخی مديران دولتی به حوزه صنعت استان انتقاد كرد و گفت: در بسياری از پرو‍ژه های شهری، فعالان بخش خصوصی خراسان رضوی قادر به تامين كليه مواد و مصالح لازم برای انجام آن هستند اما همچنان مشاهده می‌شود كه بخشي از نيازهای عمرانی اين پروژه­‌ها از خارج استان تامين می‌شود.

 

 

منبع: روابط عمومی شركت كاشی فيروزه مشهد

اقتصادی

شخم ، یخ اب و انهدام بقایای گیاهی مهمترین اقدامات مبارزه با آفات کشاورزی در زمستان

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 09 00 14 - شخم ، یخ اب و انهدام بقایای گیاهی مهمترین اقدامات مبارزه با آفات کشاورزی در زمستان

 

تاکید بر یخ آب زمستانه با توجه به شروع فصل سرما و یخبندان ، شخم و قطع شاخه های خشک که نقش موثری درکنترل رشد آفات دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبداله آرین ،معاون فنی  جهاد کشاورزی شهرستان جوین با بیان منترل آفات نیز صرفا در زمان کشت و کار مختص نمیشود افزود: شفیره برخی آفات چون مگس مدیترانه‌ای و پسیل پسته در عمق چند سانتی‌متری خاک به سر می‌برد و شاخه های خشک درختان میتوانند جایگاه خوبی برای زمستانگزرانی این آفات محسوب شوند و میطلبد کشاورزان مبارزه با شفیره این آفات را از طریق شخم و یخ‌آب زمستانه و قطع شاخه های خشک درختان انجام دهند.

 

آرین با اشاره به اهمیت کنترل آفات و به طبع افزایش کیفیت و کمیت محصول یادآور شد: یخاب و شخم زمستانه و قطع شاخه های خشک درختان یکی از بهترین و بی خطرترین روش های کنترل آفات است و می توان از این طریق بخش بزرگی از آفات را قبل از رشد و ایجاد ضرر و زیان از بین برد.

 

همچنین ، مریم حمیدی راد ،مسئول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان نیز با اشاره به هزینه پایین اجرای طرح یخ آب و شخم زمستانه افزود: این اقدام موجب کاهش مصرف سموم و افزایش درآمد کشاورزان به دلیل کاهش چشمگیر جمعیت آفات و در نتیجه افزایش کمی و کیفی محصول در باغ ها می شود.

 

حمیدی راد با اشاره به اینکه : کشاورزان باید توجه داشته باشند اجرای طرح یخ‌آب زمستانه زمانی تاثیرگذار است که باغداران با استفاده از شیوه آبیاری غرقابی و آن هم در مواقعی که سرمای هوا زیر هفت درجه رسیده و یخبندان کامل باشد، اقدام به آبیاری درختان کنند دو در واقع با غرقاب کردن خاک درختان منجر به یخ زدن سطح خاک شده و مانع از تنفس کرم‌ ها و آفات و در نهایت از بین رفتن آفت می شود.

حمیدی رادبا اشاره به مخرب بودن آفت مگس مدیترانه ای نیز یادآور شد :این آفت به میوه ۳۰۰ گونه گیاه گرمسیری و سردسیری خسارت وارد می کند بطوری که این آفت به محض تغییر رنگ میوه ها به سمت رسیدگی، جذب میوه می شود و بعد از تخم گذاری روی سطح میوه بعد از یک هفته لارو حشره وارد میوه و موجب له شدگی، گندیدگی و ریزش میوه می شود لذا مبارزه با این آفات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

وی یادآور شد : آفت مگس مدیترانه ای از خطرناک ترین آفات کشاورزی در دنیا است که هرساله خسارات زیادی با کشاورزان و باغداران وارد میکند،لذا در راستای کاهش خسارت ناشی از این آفت باید مبارزه تلفیقی انجام شود.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر با گسترش صنایع تبدیلی

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 12 15 12 - حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر با گسترش صنایع تبدیلی

در جلسه هماهنگی حضور ریاست مجلس شورای اسلامی در جهاد کشاورزی شهرستان عنوان شد ، با توجه به کمبود منابع آب صنایع تبدیلی مهمترین بخش در حفظ کشاورزی شهرستان کاشمر می باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران :جلسه هماهنگی حضور ریاست مجلس شورای اسلامی و معاون پارلمانی ریاست جمهوری در ترشیز کهن در جهاد کشاورزی و با حضور مدیریت ، معاونین ،روئسای ادارات تابعه ،روئسای ادارات تخصصی و برخی از نخبگان و کشاورزان پیشرو برگزار شد.

 

محمد شجعی،مدیر جهاد کشاورزی کاشمردر ابتدا به خاک سپرده شدن آیت الله مدرس در شهرستان را افتخار کاشمر دانست و از  همکاران خواست در روز بازدید موضوعات ، مشکلات و پیشنهادات بصورت مکتوب و هماهنگ شده با مدیریت به هیئت همراه انعکاس داده شود.

شجعی درباره بحران کم آبی از رئیس اداره منابع طبیعی خواست مشکل دشت کاشمر و حوزه آبخیزداری با آسیب شناسی و مکاتبه مطرح گردد و اطلاعات مربوطه در اختیار هیئت همراه ریاست مجلس قرارگیرد.

وی مهمترین بخش حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر را حمایت و گسترش صنایع تبدیلی دانست و اظهار امیدواری کرد با توجه به پتاسیل بالای شهرستان در حوزه صنایع تبدیلی قطعا گسترش این بخش می تواند راهگشای رونق کشاورزی منطقه باشد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بر برگزاری کلاس های آموزشی و آگاه سازی کشاورزان تأکید و بیان کرد:اینکه بخواهیم با روش های قدیم و آبا اجدادی کشاورزی کنیم اصلا عقلانی نیست چرا که با این روش قطعا در آینده حتی برای تأمین آب شرب نیز به مشکل خواهیم

او تصریح کرد:می بایست با بروز کردن اطلاعات خود به روش های مختلف در مصرف بهینه آب کار کنیم و کشاورزان را به کشت گیاهان دارویی و رفتن به سمت کشت گلخانه ترغیب نماییم و با هدف اصلاح نژاد مراکز پرورش دام در محیط های بسته را گسترش دهیم
محمد شجعی پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از بخش کشاورزی را عنوان کرد و ادامه داد:اگر صندوق حمایت از بخش کشاورزی در شهرستان کاشمر تشکیل شود قطعا باعث توسعه بخش کشاورزی شهرستان ، تأمین منابع مالی مورد نیاز و موتور محرک بخش کشاورزی خواهد شد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر

ادامه مطلب

اجتماعی

ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

123 - ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبرداد:

تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبدالمجید نژادصفوی ،مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی با بیان این که تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی ثبت نام کردند؛ گفت: با توجه به اهمیت و تاثیر گذاری طرح نهضت ملی مسکن در خانه دار کردن اقشار هدف؛ از تمامی دستگاه های اجرایی استان خواست ضمن در اختیار گذاشتن اراضی مازاد خود به پیشبرد هرچه سریعتر این طرح کمک کنند.

 

نژادصفوی گفت: با استقبالی که از طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی شده است؛ متقاضیانی که تاکنون موفق به ثبت نام نشده اند می توانند تا 15 آذرماه با مراجعه به سامانه https://saman.mrud.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده، ثبت نام افراد مجرد در این طرح برای بانوان خود سرپرست بالای 35 سال و آقایان بالای 45 سال مقدور می باشد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با تشکر از استاندار خراسان رضوی که با ابتکار خود در تغییر نام این طرح به “قرارگاه اجرایی نهضت ملی مسکن” افزود: این تغییر نام انگیزه مضاعفی جهت همکاری تمامی دستگاه های اجرایی در استان ایجاد کرده است که در همین راستا اراضی مورد نیاز در اغلب شهرهای استان شناسایی و به این طرح اختصاص داده شده است.

 

شایان ذکر است: سهمیه استان خراسان رضوی در طرح مسکن مهر 121هزار واحد بوده است که از این تعداد 105هزار و 838واحد تا به امروز تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است و با توجه به پیگیری های استان طی سه ماه اخیر مبلغ 310 میلیارد ریال توسط سازمان ملی مسکن برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر به استان تخصیص داده شده است و امید است تعداد 13 هزار واحد باقیمانده تا پایان امسال تعیین تکلیف شود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها