با ما همراه باشید

زیارت

در نخستین روز هفته کتاب انجام شد؛ تجدید میثاق کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضرت امام رضا(ع)

منتشر شده

در

photo 2021 11 15 11 48 34 - در نخستین روز هفته کتاب انجام شد؛ تجدید میثاق کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضرت امام رضا(ع)

همزمان با نخستین روز از بیست و نهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران جمعی از کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضرت امام رضا(ع) تجدید میثاق کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، همزمان با نخستین روز از بیست و نهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران جمعی از کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با آرمانهای حضرت امام رضا(ع) تجدید میثاق کردند.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور محمدمهدی برادران، مدیرعالی حرم مطهر رضوی و گرامیداشت هفته کتاب گفت: آنچه که امروز به عنوان سرباز مکتب امام دانایی و مهربانی در مجموعه کتابخانه های عمومی استان انجام می شود برای تحقق دو فرمایش حضرت رضا(ع) است که می فرمایند «علوم ما را فرا بگیرید و به مردم هم بیاموزید، خداوند رحمت کند کسی را که این علوم فرا بگیرد و به دیگران نیز بیاموزد» و همچنین «زیبایی کلام ما را اگر به مردم منتقل کنید، قطعا مردم از ما تبعیت خواهند کرد».

وی افزود: با در نظر گرفتن این دو روایت منور حضرت امام رضا(ع) نقش، جایگاه و وظیفه کتابداران در جامعه دو چندان می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه خداوند را شاکریم که امروز نائب الزیاره جامعه کتابداران از سراسر کشور در نخستین روز هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران هستیم، گفت: این حضور و تجدید عهد و میثاق با صاحب خراسان حضرت امام رضا(ع) در راستای ادای دین قلبی ما در راستای اجرای فرمایشات ایشان با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و فرهنگ رضوی در جامعه است.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان با اشاره به نقش کتابداران در جامعه به عنوان افسران جبهه دانایی، ضمن تشکر از فعالیتهای چشمگیر مجموعه کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به ویژه در ایام شیوع کرونا، اظهار امیدواری کرد این زیارت و حضور در حرم مطهر منشأ خیر و برکت در زندگی کاری و شخصی باشد و همچنان به پشتوانه برکت این حضور در مسیر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و فرهنگ رضوی گامهای موثرتر و مفیدتری برداشته شود.

در ادامه محمدمهدی برادران، مدیر عالی حرم مطهر رضوی ضمن خیر مقدم به کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، گفت: یکی از صفات بارز حضرت امام رضا(ع) عالم بودن و اهل کتاب و مطالعه بودن ایشان است. امید است این حضور باعث تقویت روحیه علم طلبی و دانش پژوهی در وجود همگان شود.

وی افزود: آرامش، دانایی و صبر عناصری است که همه افراد جامعه به ویژه نسل جوان امروز باید از طریق انس با کتاب و کتابخوانی به آن دست پیدا کنند.

محمد مهدی برادران با اشاره به اهمیت نقش کتابداران در جامعه، گفت: امروزه هر یک از کتابداران در نقش یک مربی، الگو و راهنما برای نسل جوان و غریبه با فضای کتاب و کتابخوانی هستند.

وی یکی از راه های تقویت روحیه کتابخوانی در نسل جوان را دیدن کتاب عنوان کرد و افزود: دیدن و لمس کتاب باعث تحریک حس کنجکاوی در فرد می شود. ما به عنوان خادمان کتاب باید به نسل جوان آموزش دهیم که در کنار کتابهای درسی، به کتابهای دیگر نیز توجه کنند.

مدیرعالی حرم مطهر رضوی با اشاره به طرح کتابخانه گردی، گفت: این طرح علاوه بر آشنایی با فضای کتابخانه ای و نحوه ارائه خدمات باعث دیدن و آشنایی مراجعین با افکار جدید، نوشته های جدید در کتابخانه ها و به تبع آن ایجاد رغبت برای مطالعه آنها می شود.

برادران مشکل جامعه امروز را مشکل اعتباری دانست و افزود: امروز با پدیده ناهنجار جایگزینی ارزشها در جامعه مواجه هستیم، آنجایی که علم بر ثروت مقدم می شود. تلاش ما باید در مسیر بالا بردن ارزش علم و فرهنگ در تهاجمات فرهنگی دشمنان با هدف گیری فرهنگ دینی و ملی سرزمینمان ایران باشد، چرا که توجه به علم و فرهنگ باعث افزایش دانایی و در نتیجه کاهش آسیبهای اجتماعی در جامعه می شود.

گفتنی است، در ادامه زیارت دسته جمعی، قرائت زیارت امین الله و میثاق نامه کتابداران با حضرت امام رضا(ع)، امام دانایی و مهربانی انجام شد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

زیارت

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 41 52 - پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد شاد ، مدیر حج و زیارت خراسان رضوی اعلام داشت :پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از ١٠ تیر در سامانه سماح آغاز شده است و تا پایان وقت جمعه ۳۱ تیرماه حدود ۶۵ هزار نفر برای زیارت اربعین در استان خراسان رضوی پیش ثبت نام کرده اند. .

 

وی افزود:قرار بود پیش ثبت نام تا پایان تیرماه ادامه داشته باشد که بعلت درخواست های متقاضیان و شرط ثبت نام در سامانه برای عبور از مرز برای اربعین، این مهلت تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید  شده است .

 

ادامه مطلب

زیارت

بازگشت کاروان‌های حج تمتع خراسان رضوی با 26 پرواز انجام می شود

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 16 45 03 - بازگشت کاروان‌های حج تمتع خراسان رضوی با 26 پرواز انجام می شود

پروازهای بازگشت کاروانهای حج تمتع 1401 استان‌ خراسان رضوی با 26 پرواز در قالب 46 کاروان از استان‌های‌ خراسان رضوی، شمالی و جنوبی انجام خواهد شد که با عنایت خداوند اولین پرواز برگشت حاجیان خراسانی در روز عید غدیر انجام می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عباس خداشناس، مدیر روابط  عمومی حج و زیارت استان خراسان رضوی اعلام داشت : طی 46 پرواز ورودی به فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد پنج هزار و 870 زائر، عوامل و نیروهای ستادی هیئت پزشکی حج و زیارت از استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به وطن مراجعت  می کنند که این پرواز ها از 27 تیرماه سال جاری آغاز می‌شود و 6 مردادماه پایان می‌یابد.

 

وی افزود:از 46 کاروان فوق ،40کاروان از استان خراسان رضوی است که پنج هزار و ۶۵ زائر استان را شامل می شود و از این تعداد سه هزار و ۹۰۰ نفر در قالب ۲۲ کاروان از شهر مشهد و هزار و ۱۶۵ زائر از سایر شهرستان‌های استان در قالب ۱۸ کاروان راهی سرزمین وحی شدند.

خداشناس افزود: با عنایت به دستورالعمل ابلاغی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد توصیه های لازم به حجاج محترم در موضوع رعایت نکات بهداشتی و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی حج و زیارت استان به حجاج  قبل از ورود به ایران اطلاع رسانی شده  است و آموزش های لازم به حجاج از طریق هیئت پزشکی حج در طول سفر نیز انجام شده

است.

 

وی گفت: لازم بذکر است رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن ورودی حجاج در دستور کار قرار دارد و پایگاه مراقبت مرزی فرودگاه شهید هاشم نژاد مشهد نیز با افزایش پرسنل و استقرار پزشک آمادگی کامل جهت غربالگری حجاج را پیش بینی و برنامه ریزی کرده است .

 

وی افزود:روابط عمومی حج و زیارت استان با عنایت به وضعیت اوج گیری مجدد کرونا در ایران از مستقبلین  درخواست داشت که ضمن رعایت فاصله گذاری مناسب ، استفاده از ماسک و عدم ازدحام در فرودگاه جهت جلوگیری از انتقال بیماری و حفظ سلامت خود و حاجیان همراهی و مشارکت لازم را داشته باشند.

 

 

منبع: روابط  عمومی حج و زیارت استان خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران به خراسان رضوی:حمایت از نوسازی و بناهای فرسوده در شهر مشهد مقدس 

منتشر شده

در

بازآفريني شهري - مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران به خراسان رضوی:حمایت از نوسازی و بناهای فرسوده در شهر مشهد مقدس 

 

 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در سفر به استان خراسان رضوی، در جلسه ستاد بازآفرینی شهری این استان که با حضور عباس يوسف زاده مديركل راه و شهرسازي و احسان فرشته پور سرپرست اداره برنامه ريزي مسكن و بازآفريني شهري تشکیل شد، از سکونتگاههای حاشیه ای یا غیر رسمی بخصوص بافت فرسوده و حمایت از نوسازی و بناهای فرسوده خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد آئینی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در جریان سفر به شهر مشهد ضمن بازدید از محلات هدف بازآفرینی شهری به بررسی مسائل، مشکلات و موانع موجود برای تسریع در نوسازی این مناطق پرداخت.

 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران یکی از مشکلات و محرومیت‌های اصلی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی را معابر خاکی آن‌ها برشمرد و گفت: خوشبختانه ظرفیتی که دولت در قانون بودجه سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ فراهم کرده، منجر به این شد که بتوانیم تاکنون بیش از هزار کیلومتر طول از معابر خاکی اصلی و فرعی محلات هدف بازآفرینی شهری را در دستور کار قرار دهیم و اکنون این امر با همکاری شهرداری‌ها در حال بهسازی و اجرای آسفالت و کف سازی است.

 

آیینی اظهار کرد: این استان جزو سه استان اول دارای محلات هدف بازآفرینی شهری است و از نظر میزان حاشیه‌نشینی در رده‌های اول قرار داشته و با بناهای ناپایدار زیادی در این استان مواجه هستیم که به لحاظ ناپایداری به استان اول کشور تبدیل شده است. امیدواریم ظرف مدت 3 سال آینده تمامی معابر خاکی محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده و بافت های تاریخی که در مجموع 162 هزار هکتاردر کشور داریم تمامی معابر آسفالت و بهسازی شود .

 

آیینی همچنین درباره حمایت مالی از نوسازی بافت‌های هدف گفت: مالکان می‌توانند در دوران جابجایی و ساخت از ودیعه اسکان موقت استفاده کنند که مبلغ آن ۴۵ میلیون تومان با نرخ 4 درصد پرداخت شود. علاوه بر این برای نوسازی تسهیلات برای مشهد 400 میلیون برای هر واحد و برای شهرهای دیگر 350 میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت برای نوسازی بافت به ازای هر واحد پرداخت می شود. که 150 میلیون تومان صفر درصد است.

 

وی افزود: منبع دوم تسهیلات نهضت ملی مسکن است که برای نوسازی بافت های فرسوده قابل استفاده بوده و از شروط چهارگانه نهضت ملی مسکن هم معاف هستند. که در شهر مشهد 400 میلیون تومان و در شهرهای دیگر 300 میلیون تومان است. که برای دریافت تسهیلات باید به سامانه تسهیلات شرکت بازآفرینی شهری ایران به آدرس Facility.udrc.ir مراجعه و ثبت نام کنند منتها باید پروانه ساختمان و ده درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند که به بانک عامل که بانک مسکن است معرفی شوند.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام دستور کار شورای عالی شهرسازی مبنی بر اعطای مشوق های شهرسازانه با اولویت نوسازی محله‌ای و تجمیع واحدهای فرسوده، افزود: محلات حاشیه‌ای هم می‌توانند از تسهیلات و امتیازات مذکور استفاده کنند.

 

او در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی مشهد چگونه می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند، گفت: ساکنان این بافت‌ها اکثرا برای دریافت تسهیلات با مشکل سند مواجه‌اند که چند راهکار برای رفع این معضل در نظر گرفته شده است. راه اول استفاده از سند جایگزین در صورت موافقت بانک است. راه دیگر این است که فرآیند سنددار شدن را طی کنند.

 

آئینی افزود: خوشبختانه در شهر مشهد با همکاری خوب آستان قدس رضوی کار سنددار کردن سکونتگاه‌های غیررسمی شروع شده است و تاکنون بیش از ۴ هزار پرونده تشکیل و بیش از ۵۰۰ خانه نیز سند دریافت کرده‌اند. در سکونتگاه‌هایی که آستان قدس رضوی مالک زمین است ساکنان می‌توانند برای دریافت سند اقدام کنند و بانک هم مانند تمام املاک اوقافی امکان اعطای تسهیلات به این افراد را دارد.

 

گفتنی است برای تشویق سکونت مجاورین در بافت شهری پیرامون حرم مطهر امام رضا علیه السلام با همکاری صندوق سرمایه گذاری حرم های مطهر به ازای ساخت هر واحد مسکونی تسهیلات بانکی تا سقف ۶۰۰ میلیون پرداخت می شود.

 

منبع: اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها