با ما همراه باشید

زیارت

در نخستین روز هفته کتاب انجام شد؛ تجدید میثاق کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضرت امام رضا(ع)

منتشر شده

در

photo 2021 11 15 11 48 34 - در نخستین روز هفته کتاب انجام شد؛ تجدید میثاق کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضرت امام رضا(ع)

همزمان با نخستین روز از بیست و نهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران جمعی از کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضرت امام رضا(ع) تجدید میثاق کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، همزمان با نخستین روز از بیست و نهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران جمعی از کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با آرمانهای حضرت امام رضا(ع) تجدید میثاق کردند.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور محمدمهدی برادران، مدیرعالی حرم مطهر رضوی و گرامیداشت هفته کتاب گفت: آنچه که امروز به عنوان سرباز مکتب امام دانایی و مهربانی در مجموعه کتابخانه های عمومی استان انجام می شود برای تحقق دو فرمایش حضرت رضا(ع) است که می فرمایند «علوم ما را فرا بگیرید و به مردم هم بیاموزید، خداوند رحمت کند کسی را که این علوم فرا بگیرد و به دیگران نیز بیاموزد» و همچنین «زیبایی کلام ما را اگر به مردم منتقل کنید، قطعا مردم از ما تبعیت خواهند کرد».

وی افزود: با در نظر گرفتن این دو روایت منور حضرت امام رضا(ع) نقش، جایگاه و وظیفه کتابداران در جامعه دو چندان می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه خداوند را شاکریم که امروز نائب الزیاره جامعه کتابداران از سراسر کشور در نخستین روز هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران هستیم، گفت: این حضور و تجدید عهد و میثاق با صاحب خراسان حضرت امام رضا(ع) در راستای ادای دین قلبی ما در راستای اجرای فرمایشات ایشان با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و فرهنگ رضوی در جامعه است.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان با اشاره به نقش کتابداران در جامعه به عنوان افسران جبهه دانایی، ضمن تشکر از فعالیتهای چشمگیر مجموعه کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به ویژه در ایام شیوع کرونا، اظهار امیدواری کرد این زیارت و حضور در حرم مطهر منشأ خیر و برکت در زندگی کاری و شخصی باشد و همچنان به پشتوانه برکت این حضور در مسیر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و فرهنگ رضوی گامهای موثرتر و مفیدتری برداشته شود.

در ادامه محمدمهدی برادران، مدیر عالی حرم مطهر رضوی ضمن خیر مقدم به کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، گفت: یکی از صفات بارز حضرت امام رضا(ع) عالم بودن و اهل کتاب و مطالعه بودن ایشان است. امید است این حضور باعث تقویت روحیه علم طلبی و دانش پژوهی در وجود همگان شود.

وی افزود: آرامش، دانایی و صبر عناصری است که همه افراد جامعه به ویژه نسل جوان امروز باید از طریق انس با کتاب و کتابخوانی به آن دست پیدا کنند.

محمد مهدی برادران با اشاره به اهمیت نقش کتابداران در جامعه، گفت: امروزه هر یک از کتابداران در نقش یک مربی، الگو و راهنما برای نسل جوان و غریبه با فضای کتاب و کتابخوانی هستند.

وی یکی از راه های تقویت روحیه کتابخوانی در نسل جوان را دیدن کتاب عنوان کرد و افزود: دیدن و لمس کتاب باعث تحریک حس کنجکاوی در فرد می شود. ما به عنوان خادمان کتاب باید به نسل جوان آموزش دهیم که در کنار کتابهای درسی، به کتابهای دیگر نیز توجه کنند.

مدیرعالی حرم مطهر رضوی با اشاره به طرح کتابخانه گردی، گفت: این طرح علاوه بر آشنایی با فضای کتابخانه ای و نحوه ارائه خدمات باعث دیدن و آشنایی مراجعین با افکار جدید، نوشته های جدید در کتابخانه ها و به تبع آن ایجاد رغبت برای مطالعه آنها می شود.

برادران مشکل جامعه امروز را مشکل اعتباری دانست و افزود: امروز با پدیده ناهنجار جایگزینی ارزشها در جامعه مواجه هستیم، آنجایی که علم بر ثروت مقدم می شود. تلاش ما باید در مسیر بالا بردن ارزش علم و فرهنگ در تهاجمات فرهنگی دشمنان با هدف گیری فرهنگ دینی و ملی سرزمینمان ایران باشد، چرا که توجه به علم و فرهنگ باعث افزایش دانایی و در نتیجه کاهش آسیبهای اجتماعی در جامعه می شود.

گفتنی است، در ادامه زیارت دسته جمعی، قرائت زیارت امین الله و میثاق نامه کتابداران با حضرت امام رضا(ع)، امام دانایی و مهربانی انجام شد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

زیارت

بازدید معاون زیارت استانداری خراسان رضوی از فرودگاه مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 11 28 12 22 55 - بازدید معاون زیارت استانداری خراسان رضوی از فرودگاه مشهد

 

معاون زیارت استانداری امروز صبح از خدمت رسانی به مسافرین در فرودگاه مشهد بازدید کرد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حجت الاسلام گنابادی نژاد؛ معاون زیارت استانداری در این بازدید افزود: خدمت به زائرین  یکی از اولویت های استان و جایگاه فرودگاه مشهد در استقبال از زائرین را مهم  است.

وی همچنین برنامه های فرهنگی برای مسافرین در بدو ورود را مهم دانسته و خواستار استمرار این برنامه ها شد.

 

 

همچنین، شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از فرودگاه بین‌ المللی شهید هاشمی نژاد مشهد ضمن تقدیر از مدیر کل فرودگاه های استان خراسان رضوی،در راستای دستور العمل نحوه حضور گردشگران خارجی افزود: تمامی مواردی که به اداره‌کل فرودگاه‌های خراسان رضوی محول شده، به نحو مطلوبی انجام شده است.

 

وی گفت:روزانه 1300 نفر زائر خارجی از طریق فرودگاه وارد مشهد می‌شوند و این آمار روز به روز در حال افزایش است.

ادامه مطلب

زیارت

معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور مطرح کرد: افزایش تمایل به زیارت در نوروز 1401

منتشر شده

در

photo 2021 11 27 17 28 50 - معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور مطرح کرد: افزایش تمایل به زیارت در نوروز 1401

معاون وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور با بیان این که محدودیت‌های سفر طی دو سال گذشته موجب تقاضای انباشته سفر شده است، گفت: «این تقاضا، تمایل به زیارت در نوروز 1401 را افزایش داده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی اصغر شالبافیان  با بیان این مطلب در نخستین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی ویژه نوروز 1401 با بیان این مطلب افزود: «اولین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر را در خراسان رضوی آغاز کردم چون علاوه بر بحث معنویت به دلیل بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع)، این استان الگویی برای کشور است و به دلیل شوق زائران برای حضور در این استان جایگاه ویژه‌ای را دارد که لزوم برنامه ریزی را مضاعف می‌کند.

 

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور ادامه داد: «با شیوع پاندمی کرونا اگر چه ستاد خدمات سفر د کشور تعطیل نشده بود اما به واسطه کاهش حجم کار، فعالیت آن نیز کمتر شده بود و اکنون در شرایطی قرار خواهیم گرفت که سفرها از زمان قبل کرونا نیز بیشتر خواهد شد که به هماهنگی بیشتری نیاز دارد.

 

شالبافیان ادامه داد: «بخش گردشگری از منظر اقتصادی و زیرساختی از جمله نیروی انسانی به شدت آسیب دیده است، که ارائه تمهیدات زیرساختی به تلاشی مضاعف نیاز دارد.

 

معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی تاکید کرد: تمهیداتی که باید اندیشیده شود فقط مربوط به حوزه زائران داخلی نیست چون بعد از 20 ماه بسته بودن مرزها، از سرگیری صدور روادید، تقاضای زیادی را ایجاد کرده است.

 

شالبافیان یادآور شد: «با توجه به هم‌زمانی مناسبت‌های ماه رجب و شعبان و عید نوروز تقاضای سفر زائران داخلی و خارجی را افزایش خواهد داد.

 

او تصریح کرد: براساس گزارش‌های دریافتی از برخی نمایندگی‌های ایران در کشورهای پاکستان، هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس اسقبال خوبی را از سفر به ایران در پیش داریم.

 

معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی بر ضرورت فعالیت دائمی و در طول سال ستاد اجرایی خدمات سفر تاکید کرد و گفت: «پیش بینی‌ می‌شود روند افزایشی ورود زائران به مشهد حداقل تا پایان شهریور ماه تداوم خواهد داشت، برنامه‌ریزی‌ها باید با این نگاه باشد.

 

شالبافیان با باین این خراسان رضوی یک الگو برای کشور است، افزود: طرح مبدا تا مبدا را به عنوان الگو به استان‌های دیگر نیز ارائه و متناسب نظارت نیز خواهیم کرد، خراسان رضوی نیز نقش محوری دارد.

 

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور با بیان‌ این‌که دستگاه‌های دولتی با برخی محدودیت‌ها مواجه‌اند، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت داوطلبان و نهادهای مردمی در دستور کار قرار گیرد و با توجه به این که بحث خدمت به زائران در ایتان خراسان رضوی مطرح است امکان بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها بیشتر است.

 

شالبافیان تاکید کرد: استاندار خراسان رضوی با استانداری‌هایی که در مسیر تشرف زائران قرار دارند، برای خدمات رسانی به زائران هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

 

او ادامه داد: «از شهرستان‌های استان نیز غفلت نشود و فرمانداری‌ها نیز فعال شوند و از ظرفیت آن‌ها استفاده شود.

 

هم‌چنین در این جلسه حجت گنابادی‌نژاد معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی وظیفه ستاد اجرایی خدمات سفر را تسهیل زیارت عنوان کرد و گفت: «با ادامه فعالیت‌های خوب گذشته این ستاد، باید بازسازماندهی داشته باشیم و با نگاه مسئله محوری طوری اقدام کنیم که سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی . انقلابی در جریان خدمت‌گذاری زائر نزدیک‌تر شود.

 

او ادامه داد: «فرآیند خطی و نمودار خدمت به زائران از مبدا تا مبدا را تکمیل کنیم تا مکان، نحوه خدمت‌رسانی و ارتباط با زائران مشخص باشد.

 

گنابادی‌نژاد با بیان این‌که نوروز 1401 حضور زائران با دو سال قبل متفاوت خواهد بود، تصریح کرد: «با توجه به محدودیت‌های سفر طی دو سال گذشته، احتمال استقبال گسترده مردم در نوروز 1401 پیش‌بینی می‌شود، با این شرایط مشهد یک نقطه کانونی برای سفر و زیارت خواهد بود.

 

هم‌چنین در این جلسه کمیته‌های ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی گزارشی از اقدامات و برنامه‌های خود ارائه کردند.

 

در این جلسه معاون گردشگری وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور با اهدای لوح تقدیر از زحمات معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تقدیر کرد.

 

 

منبع: روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد مطرح کرد: رونق گردشگری ایران و عراق در سایه ارتباطات مستمر

منتشر شده

در

photo 2021 11 26 01 16 50 - معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد مطرح کرد: رونق گردشگری ایران و عراق در سایه ارتباطات مستمر

معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد گفت: «رونق گردشگری ایران و عراق در سایه ارتباطات مستمر دو کشور مسیر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدحمید موسوی معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد  در همایش فعالان صنعت گردشگری ایران و عراق که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، با بیان این‌ مطلب افزود:«برگزاری این همایش نقطه عطفی در عرصه گردشگری میان دو کشور ایران و عراق است، امیدواریم برگزاری نشست مشابه را با سایر کشورهای همسایه در مشهد شاهد باشیم.

معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد ادامه داد: «امیدواریم شهر امام رضا(ع) و امام مهربانی‌ها روزهای خوبی را بعد از آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در پیش داشته باشد و رشد و شکوفایی به این شهر بازگردد.

موسوی تصریح کرد: «کشور عراق نیز دارای امامزاده های فراوان است و می‌توان این تبادل مسافر و رشد و توسعه گردشگری به صورت دو طرفه باشد.

همایش فعالان صنعت گردشگری ایران و عراق در محل هتل پردیسان مشهد از روز سوم آذر ماه آغاز شده است و به مدت سه روز ادامه دارد.

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها