با ما همراه باشید

اقتصادی

 دومین مانوربزرگ کشوری مبارزه با عرضه آفت کشهای غیر مجاز وتقلبی در نیشابور برگزار می شود

منتشر شده

در

photo 2022 03 06 18 25 51 -  دومین مانوربزرگ کشوری مبارزه با عرضه آفت کشهای غیر مجاز وتقلبی در نیشابور برگزار می شود

 

معاون امور اداری ومالی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان نیشابور از برگزاری جلسه هماهنگی دومین مانوربزرگ کشوری مبارزه با عرضه آفت کشهای غیر مجاز وتقلبی در این شهرستان با حضور نماینده فرمانداری ، رئیس اداره تولیدات گیاهی ، پلیس آگاهی مبارزه با قاچاق کالا و ارز،حراست ،مسئول واحد حفظ نباتات ،نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی ، نماینده نظارت وبازرسی ،پشتیبانی ،مسئول واحد زراعت وباغبانی ،نماینده فروشندگان سم وکود واتاق اصناف در اتاق جلسات این مدیریت خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، علی رمضانی ، معاون اداری ومالی جهادکشاورزی شهرستان با اشاره بر ضرورت برنامه ریزی و هماهنگی در خصوص اجرای مانور مقابله با عرضه آفت کش های غیر مجاز و تقلبی گفت: دومین مانوربزرگ مبارزه با عرضه آفت کشهای غیر مجاز وتقلبی در روزهای سه شنبه وچهارشنبه هفته جاری 17 لغایت 18 اسفند سال 1400 درسراسر کشوراجرا می شود.

وی افزود: این مانور جنبه عمومی دارد وهدف از اجرای این مانور، هماهنگی بیشتر دستگاههای اجرایی وآموزش واطلاع رسانی به بهره برداران است تا با سموم وآفت کشهای تقلبی وقاچاق آشنا شوند ودر عین حال در صورت مشاهده سموم قاچاق وتقلبی طبق قانون با افراد متخلف برخورد

می شود.

همچنین،رویا عسکری ،مسئول واحد حفظ نباتات مدیریت شهرستان نیشابور با اشاره به حضور دائمی کارشناسان ومسئولین فنی فروشگاهها یادآور شد هرگونه تغییر در بسته بندی واجناس خارجی بدون اتیکت ایرانی تخلف محسوب می شود .

افزود:رصد وپایش فروشگاههای عرضه کننده سموم شیمیایی بصورت مستمر در طول سال انجام می گیرد واطلاعات فروش سم باید در دفاتر مخصوص ثبت وضبط شود.

وی اذعان داشت: این مانورنیز در راستای بازدیـد از واحـدهاي توزیع آفت کشـهاي کشاورزي در جهت کنترل سـطح عرضه و شناسایی و توقیف آفت کشهاي قاچاق و تقلبی است.

عسکری خاطر نشان کرد :همچنین در این مـانور با افرادي که اقـدام به گرانفروشـی، تخلف در سـطح بازار و احتکار آفت کشـهاي کشاورزي می کننـد و قصـد سودجویی از مردم داشـته برخورد شدیدي می کند.

برخورد جدي با کلیه اماکن و واحـدهاي مختلف که اقدام به فروش آفت کشـهاي غیر مجاز کرده اند و اعمال قانون آنها در این مانور پیگیري می شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها