با ما همراه باشید

عمرانی

دیدار برخی از اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی با حجت‌الاسلام نیک‌بین نماینده مجلس شورای اسلامی

منتشر شده

در

photo 2022 02 19 20 05 30 - دیدار برخی از اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی با حجت‌الاسلام نیک‌بین نماینده مجلس شورای اسلامی

 

در راستای بررسی و ارائه پیشنهادات در خصوص پیش‌نویس اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، افخمی نایب رئیس اول سازمان، مهاجر دبیر سازمان و دکتر صبری،  دباغ و  زارعی نمایندگان هیأت مدیره با حجت الاسلام نیک بین نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی و رییس مجمع نمایندگان استان دیدار کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، در این دیدار که به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شد ، افخمی نایب رئیس اول سازمان ضمن بیان گزارشی از عملکرد هیأت مدیره دوره نهم در کاهش زمان پاسخگویی و کوتاه کردن زمان صدور پروانه ساختمانی، برگزاری دوره‌های آموزشی و تلاش برای برگشت به مسیر قانون در خصوص تعرفه خدمات مهندسی، نکاتی در رابطه با طرح مجلس بیان کرد. مهندس افخمی از پیچیده شدن امورات سازمان و افزایش فرایندها و بروکراسی سازمانی در صورت تصویب پیش نویس قانون به دلیل افزایش سهم وزارت راه و شهرسازی و ارگان‌های دولتی در امور سازمان‌های نظام مهندسی به عنوان ایرادی اساسی یاد کرد.

 

همچنین زارعی نماینده هیأت مدیره در امور شهرستان‌ها با اشاره به متن طرح پیشنهادی مصوب شده در کمیسیون عمران گفت: پس از انتشار این طرح در فضای رسانه‌ای کشور موج انتقاد از این طرح به راه افتاد و مهندسان خراسان رضوی نیز نظرات خود را به ما به عنوان نمایندگان جامعه مهندسی منتقل کرده‌اند، اما علی‌رغم صحبت برخی نمایندگان در خصوص اعمال اصلاحات مدنظر جامعه مهندسی، مستندات منتشر شده از نگرانی‌های مهندسان نکاسته است. مهندس زارعی از حجم بسیار زیاد جرم انگاری در پیش نویس منتشر شده انتقاد کرد و افزود: ‌وقتی بحث اصلاح قانون می‌شود، توقع این است که مشکلات قانون حاضر برطرف شود، اما پیش نویس جدید یک چارچوب جدید معرفی می‌کند که با قانون موجود هم سنخیتی ندارد.

همچنین صبری عضو شهرساز هیأت مدیره نادیده گرفتن حقوق مکتسبه افراد در پیش نویس قانون، شناسایی دارایی و اموال سازمان‌های نظام مهندسی به عنوان اموال عمومی و ورود بیش از حد به جزئیات امور را از مشکلات این پیش نویس برشمرد و خواستار بازنگری در آن شد.

همچنین مهندس مهاجر دبیر سازمان و مهندس دباغ عضو نقشه بردار هیأت مدیره نیز با بیان تخصصی بودن موضوع قانون نظام مهندسی و گره خوردن آن با معیشت بیش از ۵۰۰ هزار نفر جامعه نخبگانی کشور خواستار بازگشت پیش نویس از صحن علنی به کمیسیون عمران مجلس جهت بررسی بیشتر با در نظر گرفتن نظرات سازمان نظام مهندسی ساختمان شدند.

دیدار حجت الاسلام نیک بین با استقبال از موارد مطرح شده گفت: شنیدن نظرات تخصصی افراد دخیل در این امر برای تصویب یک قانون تخصصی بسیار لازم و راهگشاست. وی از هیأت مدیره سازمان خواست تا پیشنهادات سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی را به صورت یک طرح مدون با در نظر گرفتن دلایل توجیهی و معایب و مزایای موارد مطرح شده ارائه دهند و در این طرح علاوه بر منافع جمعی به راهکارهای کاهش حداکثری فساد نیز توجه گردد.

عمرانی

آبگیری بند خاکی بید شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 19 34 - آبگیری بند خاکی بید شهرستان جوین

بند های خاکی یکی از مهمترین منابع ذخیره آب بشمار می‌روند که آبگیری شدن آنها در زمستان بسیار با اهمیت می باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از آبگیری بند خاکی بید در این شهرستان طی بارندگی های روزهای اخیر خبر داد .

وی با اشاره به بارندگی های خوب در روزهای اخیر از آبگیری بند خاکی بید در این شهرستان خبر داد و افزود :به لطف خدا این بندخاکی، در جریان بارش های بهاری سال جاری، بخصوص بارش رگباری روزهای اخیر، آبگیری شد.

 

قارزی طی بازدید از این بند با اشاره به اینکه این بند خاکی با اعتباری معادل ۱/۲ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و با حجم مخزن آبگیری ۱۴۰ هزار متر مکعب، در سال گذشته با تلاش همکاران منابع طبیعی این شهرستان به بهره برداری رسید افزود: هدف از ساخت این بند، مهار سیلاب، پیشگیری از تخریب تاسیسات زیربنایی روستاهای پایین دست و جاده مواصلاتی سبزوار – جوین، تغذیه سفره های زیرزمینی و احیای قنوات و چاه های کشاورزی منطقه، بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: با آبگیری بند خاکی بید، ۵ رشته قنات و ۶ حلقه چاه کشاورزی در ۴ روستای پایین دست بهره مند گردیده و موجبات رونق کشاورزی و دامداری و افزایش درآمد خانواده های روستایی را، به ارمغان آمد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

ادامه مطلب

عمرانی

تعيين مهلت يك ماهه، مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 18 17 - تعيين مهلت يك ماهه، مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي

معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي:با تعيين مهلت يك ماهه، از اول تیر مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي حداكثر يك ماه است

 

بازديد سرزده معاون عمراني استانداري خراسان رضوي،  يوسف زاده مدير كل راه و شهرسازي خراسان رضوي و معاونان و مديران استاني از سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي انجام شد.

به گزارش، در اين جلسه كه با حضور بشير رييس، برخي از اعضاي هيات مديره و بازرسان سازمان در محل سالن جلسات تشكيل شد،  خدايي معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي ضمن قدرداني از زحمات هيات مديره در طول تصدي چند ماهه مسئوليت در سازمان نظام مهندسي ساختمان استان ، با تاكيد بر نياز به اصلاح ، چابك سازي و پاسخگويي مطالبات و روابط داخلي در مجموعه سازمان، خواستار تسهيل فرآيندهاي مربوط به مالكان و متقاضياني شد كه با سازمان در ارتباط هستند.

 

وي با تاكيد بر نشان دادن حسن نيت نهادهاي حاكميتي و دولتي نظير استانداري در كوتاه كردن بسياري از فرآيندها و ايجاد ارتباط موثر بين سازمان ها و نهادها و وزارتخانه هاي مرتبط، خواهان برداشتن باري از دوش مردم در زمينه خدمت رساني حوزه صنعت ساختمان در شرايط حساس كنوني شد.

 

دكتر خدايي مطالبه گري جامعه مهندسي را در بطن مهندسان ضروري ارزيابي و خواهان آن شد كه هر مهندس بعنوان بدنه اي از سازمان نقش كليدي در اين بستر ايفا نمايد.

 

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري خراسان رضوي تسريع در اصلاح فرآيندهايي كه آسيب شناسي و در حال اقدام هست را خواستار و با تعيين مدت زمان يك ماهه از اول تیرماه 1401 ، اعلام داشت : مدت زمان ورود و خروج پرونده در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي در تمامي گروه ها به حداكثر يك ماه كاهش پيدا كند.

 

دكتر خدايي كوتاه نمودن مدت زمان اين فرآيند را بسيار مهم ارزيابي و مهمترين دليل حضور خود را در اين جلسه عزم استاني جهت خدمت رساني در اين حوزه و كم كردن بار اقتصادي ناشي از طولاني شدن مراحل ساخت و تكميل پروژه ها به شهروندان و مجاوران حضرت رضا (ع) دانست.

 

يوسف زاده مدير كل راه و شهرسازي خراسان رضوي يك نقشه اي شدن پروژه هاي ساخت در استان را يكي از اهداف در حال پيگيري جهت كوتاه شدن فرآيند ساخت و ساز و رفت و برگشت هاي پرونده ها عنوان و با تاكيد بر تسريع فرآيندها در اداره كل راه و شهرسازي بويژه حوزه نظام مهندسي ، بروز رساني و اصلاح سامانه هاي بين سازماني را جهت بهبود و تسريع فرآيندهاي في مابين در برنامه هاي جاري را مطرح كرد.

 

بشير ، رييس سازمان نيز ضمن قدرداني از حضور مقامات استاني گزارش اجمالي از اقدامات بيان و همدلي و تلاش مضاعف تمامي اركان سازمان را با همسويي اعضا جهت احقاق اهداف مطرح شده در قانون در اين مدت موثر دانست.

 

در ادامه جلسه  افخمي گلي نايب رييس و مهاجر دبير سازمان گزارشاتي در خصوص اقدامات حوزه نهضت ملي مسكن و نحوه و مدت زمان بررسي پرونده ها در سازمان ارايه دادند.

 

 

منبع: روابط عمومي سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری روستای سر نیش شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 16 37 09 - کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری روستای سر نیش شهرستان مشهد

بیش از 75 هزار مترمکعب رسوب ناشی از روانابها و سیلابهای بارندگیهای اخیر در سازه های آبخیزداری روستای سرنیش شهرستان مهارشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسن محمدزاده، رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان با بیان این خبر گفت: ضمن تاکید بر نقش سازنده و با اهمیت سازه های آبخیزداری و عملکرد مثبت آنها گفت: سازه های آبخیزداری احداث شده در حوزه آبخیز روستای سرنیش علاوه بر کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب نیز 18 هزار متر مکعب رواناب و سیلاب نیز مهار شد که بانفوذ تدریجی به سفره های آب زیر زمینی موجب پایداری دبی آب رودخانه دائمی روستا و یک رشته قنات در پایین دست را فراهم آورد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد ادامه داد روستای سرنیش 400 نفر جمعیت و 4500 راس دام سبک دارد که غالب مردم از راه دامپروری و کشاورزی امرار ومعاش می نمایند.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها