با ما همراه باشید

عمرانی

دیدار رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سبزوار

منتشر شده

در

photo 2022 02 16 18 11 49 - دیدار رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سبزوار

 

حسین بشیر، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان با همراهی مسعود دباغ عضو هیات مدیره و  زهید زارعی عضو هیات مدیره و نماینده هیات مدیره در امور دفاتر نمایندگی استان در جلسه ای که به همت دفتر نمایندگی سازمان در سبزوار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی این منطقه، شهردار، اعضای شورای شهر و تعدادی از مدیران شهرستان برگزار شد، حضور پیدا کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، موضوعاتی نظیر بررسی مشکلات ساخت و ساز نمایندگی سبزوار و طرح اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان از مهمترین عناوین مطرح شده در جلسه بود.

در ابتدای جلسه روشنفکر عضو شورای شهر سبزوار که از اعضا سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی هم می باشد‌، به نمایندگی از شورا و شهرداری، با برشمردن مشکلات موجود در شهرداری که در دوره شورای ششم در حال رفع می باشد، خواستار تسریع فرایندها در سامانه ساجام و رفع اشکالات آن شد.

همچنین حسین امیربیگی، رییس نمایندگی سبزوار با اشاره مشکلات این نمایندگی در سامانه ها و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان سبزوار خواستار ارائه راهکار مناسب در جلسه جهت بهبود خدمت رسانی در حوزه ساخت و ساز به شهروندان سبزواری شد.

همچنین علی اصغرعنابستانی ، ماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با برشمردن مبانی تشکل های مردم نهاد، افزود هدف قانون گذار از تشکیل سازمان های صنفی که دو نمونه قوی آن نظام پزشکی و نظام مهندسی ساختمان هست، سپردن کار به اهل آن بوده است، مجلس هم در اصلاح قانون با همین نگاه عمل خواهد کرد، اگر بناست کمکی انجام دهیم پیش قدم شوید مسیرها را پیدا کنید و به ما اعلام کنید تا انجام دهیم‌، وی با اشاره به مشکلات مطرح شده توسط شورا و رییس نمایندگی سبزوار ریشه این مشکلات را طرح های تفصیلی دانست که در تدوین آن خیلی سخت گیرانه عمل می شود و از نظرات نخبگان محلی استفاده نمی شود .

بهروز محبی نجم آبادی ،دیگر نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حجم زیادی از مراجعات مردمی ما نمایندگان مربوط به حوزه ساخت و ساز هست، افزود ارگان های متولی این حوزه جزیره ای عمل می کنند و هر یک بر مسئولیت خود تاکید میک نند، این فرایند باعث قفل شدن امور مردم شده است.

همچنین، حسین بشیر، رییس سازماننظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی   با اشاره به این نکته که بیشتر مشکلات اشاره شده در جلسه ریشه در بحث معروف ” دو نقشه ” ای دارد، این معضل را کشوری دانسته، که برای رفع آن نیاز به همت دولت، مجلس، سازمان های غیردولتی و عمومی، مراجع صدور پروانه ساختمانی و بنیادها است تا دست در دست مشکل بوجود آمده را حل کنند.

وی با اشاره به اینکه با انتقاداتی که به طرح های تفصیلی داریم و برخی از این طرح ها را مربوط به ۲۰ سال پیش می دانیم، اظهار داشت: متاسفانه خیلی از نهادهای متولی همین طرح های مصوب را نیز رعایت نمی کنند، به عنوان مثال در خیلی شهرها در کوچه های کم عرض ساختمان های بلند مرتبه ساخته می شود که مشکلات متعددی برای ساکنین ایجاد می کند.

رییس سازمان تاکید کرد یکی از مشکلات عمده موجود دخالت افراد فاقد صلاحیت در امر ساخت و ساز است که مخالف و مغایر قانون می باشد.از مهمترین مشکلات رایج در شهرستان سبزوار اخذ پروانه با یکی دو طبقه و اجرای ساختمان با 6 و 7 طبقه است که مشکلات بسیار زیادی را برای سازمان نظام مهندسی در زمینه طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا و در رابطه با صلاحیت ها و ظرفیت ها بوجود آورده است، که لازم است شهرداری برای این امر چاره ای تعیین نموده و اقدام قاطعی انجام دهد.

همچنین مسعود دباغ با اشاره برخی اشکالات اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان خواستار کمک نمایندگان مجلس در از بین بردن این مشکلات شد.
مهندس زهید زارعی عضو هیات مدیره نیز با برشمردن ماده های مختلف اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان اشاره کرد در مصوب کمیسیون عمران یک ماده نزدیک به ۲۵ درصد حجم اصلاحیه را گرفته است و آن ماده رکن انتظامی قانون است که به اندازه سی و پنج ماده دیگر مصوبه بحث دارد. از جمله نقدهای دیگر این هست که قانون اصلاحی به دفاتر نمایندگی به صورت مجزا نپرداخته است.

در پایان جلسه صورتجلسه ای جهت رفع مشکلات مطرح شده نمایندگی سبزوار به امضا رسید و مقرر شد موارد اجرایی آن سریع تر پیاده سازی شود.

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی

عمرانی

واگذاری پروژه پیش آگاهی کرم سیب به بخش خصوصی در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 10 57 11 - واگذاری پروژه پیش آگاهی کرم سیب به بخش خصوصی در شهرستان درگز

 

ایستگاه پیش آگاهی کرم سیب به بخش خصوصی در شهرستان درگز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبریونسی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: از آنجایی که یکی از ارکان مهم واساسی در مدیریت تلفیقی عوامل خسارتزای گیاهی، عملیات پیش آگاهی می باشد لذا برای اولین سال انجام ایستگاه پیش آگاهی کرم سیب به کلینیک گیاهپزشکی میرخانی واگذار شد تا ضمن حمایت از بخش خصوصی، بتوان بصورت دقیق تری در شهرستان از آفات کلیدی اطلاعات جامعی در مراحل مختلف رشد ونمو جمع آوری شود.

ویداحیدری،کارشناس مسول حفظ نباتات جهاد کشاورزی درگز افزود : در سال جاری عملیات پیش آگاهی با نصب دیتالاگر ثابت در منطقه میانکوه روستای دربندی سفلی باغ مصطفی جلیلی در ارتفاع هزارو 431 متری از سطح دریا در بهمن ماه شروع شد و داده ها و اطلاعات دما و رطوبت به صورت مستمر توسط حفظ نباتات شهرستان و مسول فنی کلینیک رصد و پایش می شود.

وی گفت:هدف از این پروژه مشاهده تمام مراحل زندگی آفت از حشره کامل تا تخمریزی و لاروهای سنین مختلف، پیش شفیره گی و شفیره و تعیین درجه روز دما در مراحل مختلف زیستی آفت و همینطور تعیین تعداد نسل آفت در منطقه و در نهایت پیش آگاهی و تعیین زمان های مناسب مبارزه با نسل های مختلف کرم دانه خوار سیب می باشد.

حیدری ادامه داد:تله های جدید نصب و فرمون ها تعویض شد، همچنین با توجه به استقرار کندوهای زنبور عسل در منطقه میانکوه، جهت عدم سمپاشی باغات سیب و گلابی که در اوج گلدهی بودند، هشدارهای لازم داده و در این زمینه اطلاعیه های آموزشی توزیع شد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

عمرانی

از ابتدای سالجاری تاکنون: رفع تصرف خلع ید و اخذ خسارت بیش از 25 هکتار اراضی ملی در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 05 03 19 02 22 - از ابتدای سالجاری تاکنون: رفع تصرف خلع ید و اخذ خسارت بیش از 25 هکتار اراضی ملی در شهرستان جوین

25/5 هکتار از اراضی ملی شهرستان جوین در فروردین ماه سال جاری رفع تصرف ، خلع ید و اخذ خسارت شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدرضا بهروزی فر، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جوین با بیان این خبر گفت : 25/5 هکتار از اراضی ملی طی 4 فقره پرونده در سه پلاک ارگ نوجو، منجشیرین و کمایستان در فروردین ماه سال جاری رفع تصرف ، خلع ید و اخذ خسارت شد.

 

بهروزی فر افزود: برای حفاظت بیشتر از عرصه‌های منابع طبیعی و اراضی ملی، حضور مردم در صحنه مهمترین رکن بوده و به همین علت سامانه ۱۵۰۴ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارشی‌های مردمی و رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در سطح مراتع شهرستان است .

 

وی گفت: شهرستان جوین 210 هزار هکتار مساحت دارد که 105 هزار هکتار آن اراضی ملی و 90 هزار هکتار جنگل ومراتع میباشد به همین جهت وی از شهروندان خواست تا در صورت مشاهده تجاوز به حریم مراتع و عرصه‌های ملی با ماموران یگان حفاظت این اداره همکاری و اطلاع دهند تا در اولین فرصت اقدام قانونی صورت گیرد و از تخریب‌ این عرصه‌ها جلوگیری شود.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جوین عنوان کرد : در سال گذشته نیز حدود 86 هکتار از ارضی ملی این شهرستان رفع تصرف و خلع ید شد.

 

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی و آبخیزداری شهرستان جوین

ادامه مطلب

عمرانی

برقراری جریان پایدار آب در شهرها و روستاهای سیل‌زده استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 05 03 18 54 28 - برقراری جریان پایدار آب در شهرها و روستاهای سیل‌زده استان خراسان رضوی

 

در پی بارش باران و بروز سیلاب در خراسان رضوی تاسیسات آبرسانی و خطوط و شبکه توزیع آب در هفت شهرستان استان دچار خسارت شد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید ابراهیم علوی،مدیر عامل آبفا خراسان رضوی در گفتگویی اقدامات این شرکت برای رفع خسارت و استمرار روند آبرسانی به شهرها و روستاهای استان را تشریح کرد و از برقراری جریان پایدار آب در نقاط آسیب دیده خبرداد.

علوی گفت: با توجه به اطلاعیه اداره کل هواشناسی استان و امکان بارش شدید و بروز سیل در استان ، اکیپ های رفع اتفاق این شرکت به حال آماده باش در آمدند و در اولین ساعات بروز حادثه ، کار مرمت و بازسازی نقاط آسیب دیده از سیل را آغاز کردند و با تلاش فراوان موفق به رفع خسارات و برقراری آبرسانی به بیشتر نقاط شدند.

وی افزود: در جریان این سیلاب تاسیسات آبرسانی شهرستان های تربت حیدریه ، چناران ، فریمان ، گناباد ، جوین ، فیروزه و قوچان دچار آسیب و قطعی آب در تعدادی از روستاها شد.

وی اظهار داشت: در شهرستان فریمان شبکه توزیع وخط انتقال روستای “کلاته خوش” ، در شهرستان فیروزه 200 متر از خط انتقال روستا “سلیمانی” و در شهرستان قوچان 11 روستا و تصفیه خانه آب این شهر تحت تاثیر سیل قرار گرفت که با همت همکاران ، مشکلات رفع و خدمات آبرسانی برقرار شد.

به گفته وی خط انتقال آب روستای “بهمن جان” در شهرستان چناران نیز که به دلیل سیلاب از مدار خارج شده بود لوله گذاری جدید انجام و ارائه خدمات از سر گرفته شد.

وی از تربت حیدریه به عنوان شهرستانی  نام برد که در جریان سیلاب اخیر خط انتقال آب یک مجتمع هفت روستایی دچار شستگی و قطع جریان آب در محدوده روستای “حصار جلال” شد که اکیپ عملیاتی بعد از کاهش جریان سیلاب وارد عمل شد منتها با توجه به مدیریت منابع و مخازن موجود ، قطعی آب در روستاهای تحت پوشش مجتمع گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه بارش های شدید مجتمع آبرسانی روستایی “برغمد” در شهرستان جوین را هم دچار آسیب دیدگی کرد ادامه داد: اکیپ عملیات رفع اتفاق در محل حضور دارد و ساعاتی دیگر جریان آبرسانی در این مجتمع برقرار می شود.

علوی بیشترین خسارت ناشی از سیل را مربوط به شهرستان گناباد دانست که به دلیل حجم و نوع سیلاب ، خط انتقال 400 فایبرگلاس بعد از ایستگاه پمپاژ “گیسور” دچار حادثه شد که با انجام وظیفه همکاران به شکر خدا مشکل این خط بر طرف شد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: خطوط انتقال 200 و 400 فایبرگلاس داخل شهرگناباد نیز دچار شکستگی و انفصال شده است که به سبب عدم فروکش سیلاب روند ترمیم همچنان ادامه دارد با این حال قطعی آب شهر با وارد مدار کردن چاه های در اختیار به صورت مستقیم به شبکه برطرف شد ولی 20درصد شهر با افت و کمبود فشار مواجه است که با تکمیل عملیات اصلاحی خطوط و اقدامات در دست اجرا تا پایان امروز شرایط به حال عادی برمی گردد.

وی تاکید کرد: با هدف تامین آب نقاطی که دچار قطعی شدند از همان ساعات اولیه آبرسانی با تانکر سیار در دستور کار قرار گرفت و مشکلی به لحاظ تامین آب شرب سالم و بهداشتی وجود ندارد.

وی با عذر خواهی از مشترکان به دلیل قطع آب در ساعتی که همکاران مشغول رفع اتفاق هستند خطاب به شهروندان و روستائیان تاکید کرد: با همت همکاران و کمترین تبعات ، به زودی شاهد برگشت روند آبرسانی به شرایط قبل از سیلاب خواهیم بود.

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها