با ما همراه باشید

سلامت

دیدار هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان با مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

منتشر شده

در

IMG 8978 1601200 - دیدار هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان با مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در جلسه ای که در محل اداره کل حفاظت محیط زیست با حضور هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان ، نماینده وزارت امور خارجه در حوزه شمال شرق کشور و جمعی از مسئولین برگزار شد ، گفت : این دیدار به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون گرد و غبار و اثرات فرامرزی آن بود .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در جلسه ای که در محل اداره کل حفاظت محیط زیست با حضور هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان ، نماینده وزارت امور خارجه در حوزه شمال شرق کشور و جمعی از مسئولین برگزار شد ، گفت : این دیدار به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون گرد و غبار و اثرات فرامرزی آن بود .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تورج همتی گفت: كشور هاي ايران، پاكستان ، افغانستان ، تركمنستان و ازبكستان در خصوص پديده گرد و غبار در منطقه آسياي مرکزی جزو کاپ منطقه ای هستند و تاثير پذير و تاثير گذار در اين خصوص مي باشند.

 

وی گفت : هدف از اين نشست ايجاد زمينه همكاري بين كشور هاي مذكور و سازمان ها و نهاد های بين المللي همچون سازمان ملل و UNDPو FAO و GEF صندوق تسهيلات جهاني محيط زيست جهت رفع بحران گرد وغبار در منطقه آسياي مرکزی است.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه این نشست ضمن اشاره به اینکه مطالعات نشان میدهد که جریان گردو غبار از شمال به جنوب است و بخش قابل توجهي از گرد و غبار خراسان رضوي از منابع نزديك در كشور هاي ازبكستان وتركمنستان “صحراي قره قوم “و همچنين در مناطق دورتر (درياچه آرال و شرق درياي خزر) منشاء مي گيرند گفت : از دلايل خشك شدن آرال به عنوان چهارمين درياچه بزرگ جهان مي توان به استفاده از آب ورودی این دریاچه برای كشت گسترده پنبه و ساير محصولات كشاورزي از جمله گندم و برنج اشاره کرد، که با توجه به تغییرات اقلیمی در حال حاضر، اراضی کشاورزی مذکور رها شده و تبدیل به کانون گرد و غبار موثر به حوزه آبخیز این دریاچه و همچنین کشورهای همسایه از جمله ایران شده است .

 

وی همچنين در ادامه گفت : گرمايش جهاني از عوامل موثر خشك شدن اين درياچه و تبديل ان به يك بحران زيست محيطي حکایت دارد که بعضا” به خطای اکولوژیک تعبیر شده است.

تورج همتی از شركت و عضويت کشورمان در پروژه هايي با مقياس بزرگ همچون MENARID با مشاركت UNDP و GEF ، و پروژه بزرگ مقياس RFLDL با مشارکتFAO ، GEF و سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور و نیز پروژه ای در خصوص ارتقاء مديريت يكپارچه منابع طبيعي براي احياء زيست بوم ها تالابي “هامون” و حمايت از توسعه معيشت هاي جايگزين جوامع محلي كه مربوط به كشور ايران و افغانستان

مي باشد، اشاره کرد که می تواند راهنمای افزایش روابط دیپلماسی و همکاری های بین المللی باشد.

 

همتی در این جلسه با استفاده از تصاوير ماهواره اي گزارشی در خصوص تاثیر ورود گرد و غبار از کانون های برون مرزی توضيحاتي ارائه  کرد وگفت : بر اساس مطالعات از سال ١٣٨١ تا ٩٦ شاخص طوفان گرد و غبار در استان خراسان رضوي در فصول بهار و تابستان نسبت به پاييز و زمستان درصد بالاتري داشته كه اين موضوع با بازه زماني ورود گرد و غبار از كشور هاي همسايه مطابقت دارد.

 

وی در ادامه گفت : بر اساس گزارش مركز پايش شاخص آلودگي هوا شهرداري مشهد ، شاخص هاي 2.5 pm و١٠ pm بيشترين سهم آلودگي شهر مشهد را در سال ٩٩ داشته اند .

همچنين درصد روزهاي گرد و غباري در شهرستان سرخس بين سال هاي ١٣٦٣ تا ١٣٩٥ مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد بيشترين روزهاي گرد و غبار مربوط به فصل تابستان و بهار با منشاء فرامرزی است.

 

دبیر کارگروه گردوغباراستان ضمن ابراز نگرانی در خصوص بحران گرد و غبار روستای چاله زرد شهرستان سرخس و سایر مناطق شرق و شمال شرق استان، از دیمتری شلاپاچنکو نماینده سازمان ملل مقیم در ترکمنستان، خواستار فراهم شدن شرایط همکاری مناسب بین کشورهای همسایه و سازمان های بین المللی و تسهیل برای برگزاری نشست مشترک با ترکمنستان جهت رفع معضل گرد و غبار منطقه شد.

 

شلاپاچنکو نماینده سازمان ملل متحد مقیم در ترکمنستان گفت محیط زیست برای دولت ترکمنستان اولویت بزرگی است و ما به دنبال ساخت پروژه های بیشتری با حمایت دولت در تحقق مسائل زیست محیطی خود هستیم و دولت ترکمنستان در صدد ایجاد یک مرکز منطقه ای برای حفاظت از محیط زیست با کمک کشورهای خارجی است. بنابراین جهت ایجاد مرکز رسیدگی به امور آب و هوا ما با آژانس های مختلف سازمان ملل متحد در مورد حمایت همه جانبه از این هدف بزرگ به بحث و تبادل نظر خواهیم پرداخت.

 

وی گفت همانطوری که مدیرکل حفاظت محیط زیست در خصوص فاجعه آرال اشاره کرد دولت ترکمنستان هم اکنون نگران دریای خزر است. همانطور که احتمالاً می دانید قرار است گردهمایی مهمی در ماه نوامبر با کشورهای همسایه دریای خزر برگزار شود و من مطمئن هستم که تأثیرات زیست محیطی و آب و هوایی بر دریای خزر نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

دیمتری شلاپاچنکو افزود: با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان ملاقاتی داشته وپیرامون نحوه همکاری سیستم سازمان ملل در ترکمنستان با جمهوری اسلامی ایران بحث کردیم و خوشحالیم که در اینجا در خصوص آغاز بهبود همکاری ها وارد بحث شده ایم.

 

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا محدود به مرزهای جغرافیایی نیست ابراز خرسندی کرد که بعنوان یک پل نقش سازنده خود را در ایجاد روابط بهتر با همکاری فی مابین در حوزه مسائل زیست محیطی مشترک ایفاء کنیم. همچنین از تجربیات مفید و ارزنده جمهوری اسلامی ایران در این راستا بهره مند شویم.

 

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان در پایان با قدردانی از شرکت در این نشست گفت: زمینه های تبادل اطلاعات درپروژه های مشترک وفعالیت های گسترده تر منطقه ای وجود داشته ودر اولین فرصت مشکلات، گزارش ها و پیشنهادات مطرح شده را به اطلاع مقامات کشور ترکمنستان خواهیم رساند و خواستار ادامه دار شدن این نشست ها خواهیم بود.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سلامت

بیش از 50گونه گیاهان دارویی در خراسان رضوی قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد

منتشر شده

در

photo 2022 11 07 17 19 54 - بیش از 50گونه گیاهان دارویی در خراسان رضوی قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد

خراسان رضوی به لحاظ شرایط اکولوژیک منطقه دارای ویژگیهای منحصر به فرد رشد و توسعه گونه های گیاه دارویی را دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی شکاری، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در گفتگویی به خبرنگار ما گفت: هم اکنون بیش از 50 گونه از گیاهان دارویی در عرصه های منابع طبیعی استان قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد.

وی افزود این گونه ها شامل انغوزه شیرین، .سریش، کتیرا، اسطوقودوس ، کاسنی، مریم گلی ، هوفاریقون (علف چای ) ، پسته جنگلی، بادام کوهی ، بنه ، باداشک ، ترکه ارغوان ، قرقات ، سماق ، زالزالک، زرشک وحشی ، ریواس ، کلپوره ، زیره کوهی ، موسیر ، ژوفا، ترنجبین، آویش ، شاتره ،شکر تیغال ، آشنیان ، گل گندم و…که عمدتا به صورت سنتی و محدود و به منظور مصارف خانگی بوسیله مردم محلی برداشت می شود .

شکاری در اهمیت حفظ و توسعه وبهره برداری اصولی از گیاهان دارویی مرتعی گفت: شناسایی نقشه حیاتی این گیاهان در پیشبرد اهداف ملی ، منطقه ای وبعضا جهانی برای ارتقاء سطح سلامت مردم و خودکفایی دارویی ، ایجاد اشتغال مولد و نهایتا توسعه اقتصادی بر کسی پوشیده نیست .

وی خاطر نشان کرد گیاهان دارویی به عنوان ذخایر و گنجینه های ژنتیکی می تواند بزرگترین ثروت ملی برای کشور باشد .

وی افزود استفاده روز افزون مردم از گیاهان دارویی به دلیل اثرات مفید آن ، ارزان بودن ، نداشتن عوارض جانبی و همچنین سازگار بودن با محیط زیست روز به روز در حال افزایش بوده به همین جهت حفظ و حراست از این رویشگاههای طبیعی اهمیت پیدا می کند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ضمن تاکید بر ویژگیهای سازنده گیاهان دارویی یاداور شد با مدیریت و برنامه ریزی مناسب و به دلیل استمرار و تداوم تولید طبیعی این گیاهان می توان با بهره برداری صحیح و اصولی از عرصه های منابع ملی استان منافع سرشاری را نصیب مردمان سخت کوش محلی کرد.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

سلامت

۱۸۶مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب» رسیده است

منتشر شده

در

photo 2022 11 06 19 13 07 - ۱۸۶مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب» رسیده است

 

 

دبیر علمی جشنواره از وصول ۱۸۶ مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب»و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب، خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مرضیه رضوی‎زاده ،عضو هیئت‌علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و دبیر علمی جشنواره درنشست خبری همایش بین‌المللی «غذای طیب»و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب افزود: هدف از برگزاری این همایش، آشنایی با آخرین دستاورد‌های علمی در خصوص غذای طیب و آشنایی با روش‌های مختلف فرآوری و ارتقای کیفیت هم‌زمان محصولات است.

 

رضوی‎زاده خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۸۶ مقاله شامل ۲۵ مقاله شفاهی و ۱۶۱ مقاله مکتوب از طرف ۳۴۷ اندیشمند و فعال اقتصادی از ایران و کشور‌های خارجی همچون سوئیس، برونئی، مالزی، پاکستان و تایلند به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

 

وی گفت: این همایش در ۱۸ و ۱۹ آبان و به میزبانی تالار همایش‌های موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی واقع در پردیس پارک علم و فناوری خراسان برگزار می شود.

وی  افزود : مقالات پذیرفته‌شده بر مبنای چهار محور اصلی، در حوزه‌های «پژوهش‌های کاربردی و بنیادی»، «اقتصاد، تجارت و مدیریت»، «فقه و شریعت» و هم‌چنین «قوانین و استانداردها» طبقه‌بندی شده‌اند.

 

همچنین، حسین زمانی، رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افزود: نشان حلال، صرفاً از نظر فقهی دلالت بر قابل‌مصرف‎بودن یا نبودن یک ماده غذایی دارد، اما «طیب» نشانی برای سنجش کیفیت محصولات است. نقشه راه نشان طیب، تجاری‌سازی آن و برگزاری همایش‌های علمی برای معرفی بیشتر به بازار‌های جهانی است .

وی به یکی از نوآوری‌های طیب به نام «بوم کیفیت طیب» که براساس آن، فاکتور‌های کیفی پارامتربندی می‌شوند و طبق یک نظام ارزش‌گذاری مشخص، کیفیت به یک فاکتور قابل‌سنجش تبدیل می شود.

مدیرعامل موسسه دانش‌بنیان کیفیت رضوی و دبیر اجرایی این همایش افزود : پنج کلیدواژه برای مفهوم طیب مطرح می‌شود؛ حلیت به معنای حلال‎بودن محصول از نظر شرعی، برکت به معنای ارزش‌افزوده محصول، جذابیت به معنی تلاش تولیدکننده برای بهبود ویژگی‌های حسی در محصول، سلامت به معنای رعایت الزامات سلامت محیط و زنجیره تولید و در نهایت اصالت به معنای صادقانه بودن تبلیغات محصول. از این جهت، طیب را می‌توان فاز توسعه نشان حلال است.

 

وی تأکید کرد: در تبیین مفهوم طیب، به دنبال این هستیم که کیفیت زندگی به‌طور واقعی افزایش پیدا کند و برای کسی که بخواهد در مسابقه کیفیت شرکت کند، نشان طیب مثل یک مدال است که مصرف‌کننده با مشاهده آن، بلافاصله می‌تواند اطمینان پیدا کند که محصول موردنظر، معیار‌های دقیق و سخت‌گیرانه‌ای را پشت سر گذاشته است.

 

زمانی خاطر نشان کرد :اهمیت طیب زمانی مشخص می‌شود که بدانیم امروزه بیش از ۹۰ درصد بازار زعفران جهان در اختیار ایران است، اما سهم کشورمان از بازار هشت میلیارد دلاری زعفران تنها به ۴۰۰ میلیون دلار محدود می‌شود. در این شرایط، کیفیت‌بخشی رمز فرار از خام فروشی و پیشروی به سمت فرآوری است.

 

نشست خبری همایش بین‌المللی «غذای طیب» و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب، صبح امروز با حضور حسین زمانی مدیرعامل موسسه دانش‌بنیان کیفیت رضوی، محمدعلی رضوی رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و مرضیه رضوی‎زاده، عضو هیئت‌علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی برگزار شد.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب

سلامت

جشنواره خدمت با پایه ارزیابی خدمات سازمان به شهروندان

منتشر شده

در

photo 2022 11 05 16 27 10 - جشنواره خدمت با پایه ارزیابی خدمات سازمان به شهروندان

 

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد گفت : در راستای افزایش سطح کیفیت در خدمت رسانی بازارهای میوه و تره بار و مراکز عرضه ارزاق عمومی شهرداری مشهد، جشنواره خدمت برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری،مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:

در راستای افزایش سطح کیفیت در خدمت رسانی بازارهای میوه و تره بار و مراکز عرضه ارزاق عمومی شهرداری مشهد، جشنواره خدمت برگزار می شود،تا شهروندان با اعلام نظر و پاسخ به چند سوال در خصوص کیفیت محصولات و خدمات در مراکز عرضه ارزاق عمومی، نحوه برخورد با مشتری ، نظافت ، قیمت گذاری و تنوع محصولات به ارزیابی خدمات انجام شده در این حوزه بپردازیم.

مشیری با بیان این خبر افزود: ملاک ارزیابی برای تمدید قرارداد با بهره برداران این مراکز عرضه ، نتایج این جشنواره است.

وی  گفت: چنانچه واحدی در پایان این جشنواره حائز حداقل شرایط نباشد قرارداد وی تمدید نخواهد شد. لذا شایسته است بهره برداران این مراکز نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشند .

مشیری از شهروندان عزیز خواست تا در راستای ارتقاء سطح خدمات و همچنین بهبود انجام وظایف این سازمان در این جشنواره حضور جدی داشته باشند.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد در پایان افزود: مراکزی که بالاترین امتیاز را دریافت کنند از طرف سازمان مورد تشویق قرار خواهند گرفت. همچنین جهت افزایش حجم مشارکت شهروندان در این جشنواره به قید قرعه جوائزی به این عزیزان اهدا می شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

برترین ها