با ما همراه باشید

سلامت

دیدار هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان با مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

منتشر شده

در

IMG 8978 1601200 - دیدار هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان با مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در جلسه ای که در محل اداره کل حفاظت محیط زیست با حضور هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان ، نماینده وزارت امور خارجه در حوزه شمال شرق کشور و جمعی از مسئولین برگزار شد ، گفت : این دیدار به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون گرد و غبار و اثرات فرامرزی آن بود .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در جلسه ای که در محل اداره کل حفاظت محیط زیست با حضور هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان ، نماینده وزارت امور خارجه در حوزه شمال شرق کشور و جمعی از مسئولین برگزار شد ، گفت : این دیدار به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون گرد و غبار و اثرات فرامرزی آن بود .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تورج همتی گفت: كشور هاي ايران، پاكستان ، افغانستان ، تركمنستان و ازبكستان در خصوص پديده گرد و غبار در منطقه آسياي مرکزی جزو کاپ منطقه ای هستند و تاثير پذير و تاثير گذار در اين خصوص مي باشند.

 

وی گفت : هدف از اين نشست ايجاد زمينه همكاري بين كشور هاي مذكور و سازمان ها و نهاد های بين المللي همچون سازمان ملل و UNDPو FAO و GEF صندوق تسهيلات جهاني محيط زيست جهت رفع بحران گرد وغبار در منطقه آسياي مرکزی است.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه این نشست ضمن اشاره به اینکه مطالعات نشان میدهد که جریان گردو غبار از شمال به جنوب است و بخش قابل توجهي از گرد و غبار خراسان رضوي از منابع نزديك در كشور هاي ازبكستان وتركمنستان “صحراي قره قوم “و همچنين در مناطق دورتر (درياچه آرال و شرق درياي خزر) منشاء مي گيرند گفت : از دلايل خشك شدن آرال به عنوان چهارمين درياچه بزرگ جهان مي توان به استفاده از آب ورودی این دریاچه برای كشت گسترده پنبه و ساير محصولات كشاورزي از جمله گندم و برنج اشاره کرد، که با توجه به تغییرات اقلیمی در حال حاضر، اراضی کشاورزی مذکور رها شده و تبدیل به کانون گرد و غبار موثر به حوزه آبخیز این دریاچه و همچنین کشورهای همسایه از جمله ایران شده است .

 

وی همچنين در ادامه گفت : گرمايش جهاني از عوامل موثر خشك شدن اين درياچه و تبديل ان به يك بحران زيست محيطي حکایت دارد که بعضا” به خطای اکولوژیک تعبیر شده است.

تورج همتی از شركت و عضويت کشورمان در پروژه هايي با مقياس بزرگ همچون MENARID با مشاركت UNDP و GEF ، و پروژه بزرگ مقياس RFLDL با مشارکتFAO ، GEF و سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور و نیز پروژه ای در خصوص ارتقاء مديريت يكپارچه منابع طبيعي براي احياء زيست بوم ها تالابي “هامون” و حمايت از توسعه معيشت هاي جايگزين جوامع محلي كه مربوط به كشور ايران و افغانستان

مي باشد، اشاره کرد که می تواند راهنمای افزایش روابط دیپلماسی و همکاری های بین المللی باشد.

 

همتی در این جلسه با استفاده از تصاوير ماهواره اي گزارشی در خصوص تاثیر ورود گرد و غبار از کانون های برون مرزی توضيحاتي ارائه  کرد وگفت : بر اساس مطالعات از سال ١٣٨١ تا ٩٦ شاخص طوفان گرد و غبار در استان خراسان رضوي در فصول بهار و تابستان نسبت به پاييز و زمستان درصد بالاتري داشته كه اين موضوع با بازه زماني ورود گرد و غبار از كشور هاي همسايه مطابقت دارد.

 

وی در ادامه گفت : بر اساس گزارش مركز پايش شاخص آلودگي هوا شهرداري مشهد ، شاخص هاي 2.5 pm و١٠ pm بيشترين سهم آلودگي شهر مشهد را در سال ٩٩ داشته اند .

همچنين درصد روزهاي گرد و غباري در شهرستان سرخس بين سال هاي ١٣٦٣ تا ١٣٩٥ مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد بيشترين روزهاي گرد و غبار مربوط به فصل تابستان و بهار با منشاء فرامرزی است.

 

دبیر کارگروه گردوغباراستان ضمن ابراز نگرانی در خصوص بحران گرد و غبار روستای چاله زرد شهرستان سرخس و سایر مناطق شرق و شمال شرق استان، از دیمتری شلاپاچنکو نماینده سازمان ملل مقیم در ترکمنستان، خواستار فراهم شدن شرایط همکاری مناسب بین کشورهای همسایه و سازمان های بین المللی و تسهیل برای برگزاری نشست مشترک با ترکمنستان جهت رفع معضل گرد و غبار منطقه شد.

 

شلاپاچنکو نماینده سازمان ملل متحد مقیم در ترکمنستان گفت محیط زیست برای دولت ترکمنستان اولویت بزرگی است و ما به دنبال ساخت پروژه های بیشتری با حمایت دولت در تحقق مسائل زیست محیطی خود هستیم و دولت ترکمنستان در صدد ایجاد یک مرکز منطقه ای برای حفاظت از محیط زیست با کمک کشورهای خارجی است. بنابراین جهت ایجاد مرکز رسیدگی به امور آب و هوا ما با آژانس های مختلف سازمان ملل متحد در مورد حمایت همه جانبه از این هدف بزرگ به بحث و تبادل نظر خواهیم پرداخت.

 

وی گفت همانطوری که مدیرکل حفاظت محیط زیست در خصوص فاجعه آرال اشاره کرد دولت ترکمنستان هم اکنون نگران دریای خزر است. همانطور که احتمالاً می دانید قرار است گردهمایی مهمی در ماه نوامبر با کشورهای همسایه دریای خزر برگزار شود و من مطمئن هستم که تأثیرات زیست محیطی و آب و هوایی بر دریای خزر نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

دیمتری شلاپاچنکو افزود: با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان ملاقاتی داشته وپیرامون نحوه همکاری سیستم سازمان ملل در ترکمنستان با جمهوری اسلامی ایران بحث کردیم و خوشحالیم که در اینجا در خصوص آغاز بهبود همکاری ها وارد بحث شده ایم.

 

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا محدود به مرزهای جغرافیایی نیست ابراز خرسندی کرد که بعنوان یک پل نقش سازنده خود را در ایجاد روابط بهتر با همکاری فی مابین در حوزه مسائل زیست محیطی مشترک ایفاء کنیم. همچنین از تجربیات مفید و ارزنده جمهوری اسلامی ایران در این راستا بهره مند شویم.

 

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان در پایان با قدردانی از شرکت در این نشست گفت: زمینه های تبادل اطلاعات درپروژه های مشترک وفعالیت های گسترده تر منطقه ای وجود داشته ودر اولین فرصت مشکلات، گزارش ها و پیشنهادات مطرح شده را به اطلاع مقامات کشور ترکمنستان خواهیم رساند و خواستار ادامه دار شدن این نشست ها خواهیم بود.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجتماعی

زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 38 20 - زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور یادواره شهید ابراهیم هادی با معرفی نفرات برتر خود در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز پس از 5 روز رقابت سنگین و نفس گیر در مشهد به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید امیر شوشتری ،مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مراسم اختتامیه این سری از مسابقات ضمن بیان اینکه مسابقات با حضور حدود 900نفر از بانوان فرهنگی و ورزشکار برگزار شد تصریح کرد: مشهد به دلیل وجود زیرساخت های مناسب ورزشی که دارد بانوان فرهنگی علاوه بر اینکه در عرصه رقابت های ورزشی حضور یافتند، فرصت تشریف به بارگاه منور رضوی را هم پیدا کردند.

 

 

همچنین صفدر سلطانی، قائم مقام اجرایی مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور گفت: وقتی بانوان فرهنگی به واسطه مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور، در محیطی با نشاط حضور پیدا می‌کنند، قطعا می توانند این سرزندگی و نشاط را به خانواده و محیط مدرسه هم منتقل کنند.

 

گفتنی است مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور با حضور 31استان در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز ویژه بانوان از 28تیرماه آغاز و تا 2مردادماه به مدت 5روز ادامه داشت.

 

در رشته والیبال، مقام اول به تهران رسید. فارس دوم شد و خراسان جنوبی و البرز به صورت مشترک سوم شدند.

 

در مسابقات تنیس روی میز، در بخش تیمی گیلان قهرمان شد. اصفهان دوم و فارس و آذربایجان شرقی به سومی مشترک بسنده کردند.

 

در بخش انفرادی نیز صغری رزم‌گیر از استان گیلان به مدال طلا دست یافت. لیلا اسعدی از آذربایجان شرقی دوم شد و نوشین عبدالله‌زاده از گیلان و مژگان جعفرخانی از اصفهان به مدال برنز دست یافتند.

 

در رشته بدمینتون نیز در بخش انفرادی، نگین امیری‌پور از تهران قهرمان شد. مریم توللی از فارس دوم شد و شکیبا کرمی از البرز و هانیه روشن‌منش از گلستان به صورت مشترک سوم شدند. در بخشی تیمی نیز البرز قهرمان شد و تهران، گلستان و خراسان رضوی در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

 

منبع: ستاد خبری مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور

ادامه مطلب

اقتصادی

کشت گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 07 17 17 39 26 - کشت گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز

گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز کشت شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: کشت گیاه پنیرک یا ختمی خبازی ، برای اولین بار در سطح 3 هکتار در بخش نوخندان روستای برج قلعه کشت شده است.

وی ادامه داد:این گیاه ، گیاهی علفی است و خودرو در بسیاری از نقاط شهرستان روییده  و تا ارتفاع 60 سانتی متر و پایا رشد می کند، گلهای آن بنفش رنگ و کوچک می باشد که برگ و گل آن مورد استفاده قرار می گیرد.

فرهنگی افزود: دم کرده گل پنیرک به دلیل داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه می باشد و همچنین به عنوان ضد نزله( زکام) و تورم دهان و گلو مصرف می شود، از طرفی چون دارای خاصیت قابض ضعیف می باشد به عنوان داروی ضد اسهال نیز مفید است، از دیگر مزایای این گیاه می توان به درمان اگزما، آب ریزش بینی اشاره کرد و چون در طب سنتی دارای طبع خنک می باشد به عنوان داروی ضد درد نیز کاربرد دارد.

وی اشاره کرد: معضلی که کشت این گیاه را محدود می کند نیروی کارگری زیاد ان در زمان برداشت گل می باشد.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اجتماعی

سرانه فضای ورزشی آموزش و پرورش خراسان رضوی در رتبه۱۹ کشوری قراردارد

منتشر شده

در

photo 2022 07 17 17 51 55 - سرانه فضای ورزشی آموزش و پرورش خراسان رضوی در رتبه۱۹ کشوری قراردارد

 

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: سرانه فضای ورزشی آموزش و پرورش در رتبه ۱۹ قرارداریم.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، صفدر سلطانی، معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش خراسان رضوی در نشست خبری مسابقات ورزشی فرهنگیان و کشتی دانش‌آموزان پسر سراسر کشور در مشهد، افزود:افزایش سرانه فضای ورزشی را داشته ایم اکنون با ۲۸۰ سالن ورزشی، ۲۰ استخر، ۵۶ کلاس آموزشی سرانه فضای سرپوشیده ۰/۱۸ متر مربع و با ۲۵ زمین چمن طبیعی و ۳۳ چمن مصنوعی سرانه فضای روباز استان ۰/۱۹ متر مربع است.

وی گفت: قبلا در رتبه ۲۳ سرانه فضای ورزشی بودیم که اکنون به رتبه ۱۹ رسیده ایم که با لحاظ افزایش طرح شهید سلیمانی احتمالا رشد دو پله دیگر داشته باشیم.

سلطانی درباره طرح شهید سلیمانی افزود: در این طرح ملی، در استان خراسان رضوی ۱۰۱ فضای ورزشی تا شهریور ماه احداث می شود، اعتبارات این طرح تخصیص و واریز شده و ۵۰ درصد پروژه ها آماده افتتاح است.

وی گفت: در این طرح ۲۵ کلاس ویژه، ۸ سالن ورزشی، ۶۵ چمن مصنوعی و ۳ زمین ساحلی احداث و ۱۱۵ مکان ورزشی موجود بهسازی و ایمن سازی می شود.

صفدری اعتبار این پروژه‌ها ۸۴ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: با مساعدت وزارت آموزش و پرورش و مدیر کل امسال در حال احداث مرکز آموزشی، پرورشی و استعدادیابی در فضای نزدیک حرم مطهر با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال هستیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۴۸۰ معلم متخصص ورزشی در مدارس استان خدمت می کنند که به هزار و ۵۰۰ نیروی دیگر نیاز داریم تا همه کلاس ها تکمیل شود.

وی افزود: در آزمون استخدامی جدید تعداد ۲۳۵ نفر نیروی جدید به ما اضافه می شوند و همچنین تعداد ۲۸۵ نفر نیروی مراقبین سلامت نیز از همین آزمون جذب می شوند که بالاترین مراقب سلامت را خراسان رضوی درکشور دارد.

برگزاری مسابقات ورزشی ۲۰۰۰ نفره فرهنگیان و دانش‌آموزان پسر سراسر کشور در مشهد

همچنین،سید امیر شوشتری،مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت : امسال  مسابقات ورزشی خواهران فرهنگی و کشتی دانش‌آموزان پسر سراسر کشور را با حضور ۲۰۰۰شرکت کننده و با مشارکت آستان قدس رضوی برگزارمی شود.

شوشتری تصریح کرد: خراسان رضوی میزبان بیش از ۲۰۰۰نفر از دانش‌آموزان و همکاران فرهنگی در مسابقات تربیت بدنی فرهنگیان و دانش‌آموزان سراسر کشوراست.

 

وی گفت: امسال پس از ۱۳سال، مسابقات همکاران فرهنگی و پس از دو سال هم مسابقات دانش‌آموزی که به دلیل بیماری کرونا تعطیل بود را میزبانی کنیم.

 

گفتنی است مسابقات بانوان فرهنگی از ۲۸تیرماه سال جاری تا ۲ مردادماه در سالن‌های شهید آقا مصطفی خمینی، مالک اشتر، شهید عرفانی، علی حمیدی(فیاض بخش) و مجموعه ورزشی سجاد در سه رشته والیبال، تنیس روی میز و بدمینتون برگزارمی شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها