با ما همراه باشید

سلامت

دیدار هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان با مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

منتشر شده

در

IMG 8978 1601200 - دیدار هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان با مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در جلسه ای که در محل اداره کل حفاظت محیط زیست با حضور هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان ، نماینده وزارت امور خارجه در حوزه شمال شرق کشور و جمعی از مسئولین برگزار شد ، گفت : این دیدار به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون گرد و غبار و اثرات فرامرزی آن بود .

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در جلسه ای که در محل اداره کل حفاظت محیط زیست با حضور هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان ، نماینده وزارت امور خارجه در حوزه شمال شرق کشور و جمعی از مسئولین برگزار شد ، گفت : این دیدار به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون گرد و غبار و اثرات فرامرزی آن بود .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تورج همتی گفت: كشور هاي ايران، پاكستان ، افغانستان ، تركمنستان و ازبكستان در خصوص پديده گرد و غبار در منطقه آسياي مرکزی جزو کاپ منطقه ای هستند و تاثير پذير و تاثير گذار در اين خصوص مي باشند.

 

وی گفت : هدف از اين نشست ايجاد زمينه همكاري بين كشور هاي مذكور و سازمان ها و نهاد های بين المللي همچون سازمان ملل و UNDPو FAO و GEF صندوق تسهيلات جهاني محيط زيست جهت رفع بحران گرد وغبار در منطقه آسياي مرکزی است.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه این نشست ضمن اشاره به اینکه مطالعات نشان میدهد که جریان گردو غبار از شمال به جنوب است و بخش قابل توجهي از گرد و غبار خراسان رضوي از منابع نزديك در كشور هاي ازبكستان وتركمنستان “صحراي قره قوم “و همچنين در مناطق دورتر (درياچه آرال و شرق درياي خزر) منشاء مي گيرند گفت : از دلايل خشك شدن آرال به عنوان چهارمين درياچه بزرگ جهان مي توان به استفاده از آب ورودی این دریاچه برای كشت گسترده پنبه و ساير محصولات كشاورزي از جمله گندم و برنج اشاره کرد، که با توجه به تغییرات اقلیمی در حال حاضر، اراضی کشاورزی مذکور رها شده و تبدیل به کانون گرد و غبار موثر به حوزه آبخیز این دریاچه و همچنین کشورهای همسایه از جمله ایران شده است .

 

وی همچنين در ادامه گفت : گرمايش جهاني از عوامل موثر خشك شدن اين درياچه و تبديل ان به يك بحران زيست محيطي حکایت دارد که بعضا” به خطای اکولوژیک تعبیر شده است.

تورج همتی از شركت و عضويت کشورمان در پروژه هايي با مقياس بزرگ همچون MENARID با مشاركت UNDP و GEF ، و پروژه بزرگ مقياس RFLDL با مشارکتFAO ، GEF و سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور و نیز پروژه ای در خصوص ارتقاء مديريت يكپارچه منابع طبيعي براي احياء زيست بوم ها تالابي “هامون” و حمايت از توسعه معيشت هاي جايگزين جوامع محلي كه مربوط به كشور ايران و افغانستان

مي باشد، اشاره کرد که می تواند راهنمای افزایش روابط دیپلماسی و همکاری های بین المللی باشد.

 

همتی در این جلسه با استفاده از تصاوير ماهواره اي گزارشی در خصوص تاثیر ورود گرد و غبار از کانون های برون مرزی توضيحاتي ارائه  کرد وگفت : بر اساس مطالعات از سال ١٣٨١ تا ٩٦ شاخص طوفان گرد و غبار در استان خراسان رضوي در فصول بهار و تابستان نسبت به پاييز و زمستان درصد بالاتري داشته كه اين موضوع با بازه زماني ورود گرد و غبار از كشور هاي همسايه مطابقت دارد.

 

وی در ادامه گفت : بر اساس گزارش مركز پايش شاخص آلودگي هوا شهرداري مشهد ، شاخص هاي 2.5 pm و١٠ pm بيشترين سهم آلودگي شهر مشهد را در سال ٩٩ داشته اند .

همچنين درصد روزهاي گرد و غباري در شهرستان سرخس بين سال هاي ١٣٦٣ تا ١٣٩٥ مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد بيشترين روزهاي گرد و غبار مربوط به فصل تابستان و بهار با منشاء فرامرزی است.

 

دبیر کارگروه گردوغباراستان ضمن ابراز نگرانی در خصوص بحران گرد و غبار روستای چاله زرد شهرستان سرخس و سایر مناطق شرق و شمال شرق استان، از دیمتری شلاپاچنکو نماینده سازمان ملل مقیم در ترکمنستان، خواستار فراهم شدن شرایط همکاری مناسب بین کشورهای همسایه و سازمان های بین المللی و تسهیل برای برگزاری نشست مشترک با ترکمنستان جهت رفع معضل گرد و غبار منطقه شد.

 

شلاپاچنکو نماینده سازمان ملل متحد مقیم در ترکمنستان گفت محیط زیست برای دولت ترکمنستان اولویت بزرگی است و ما به دنبال ساخت پروژه های بیشتری با حمایت دولت در تحقق مسائل زیست محیطی خود هستیم و دولت ترکمنستان در صدد ایجاد یک مرکز منطقه ای برای حفاظت از محیط زیست با کمک کشورهای خارجی است. بنابراین جهت ایجاد مرکز رسیدگی به امور آب و هوا ما با آژانس های مختلف سازمان ملل متحد در مورد حمایت همه جانبه از این هدف بزرگ به بحث و تبادل نظر خواهیم پرداخت.

 

وی گفت همانطوری که مدیرکل حفاظت محیط زیست در خصوص فاجعه آرال اشاره کرد دولت ترکمنستان هم اکنون نگران دریای خزر است. همانطور که احتمالاً می دانید قرار است گردهمایی مهمی در ماه نوامبر با کشورهای همسایه دریای خزر برگزار شود و من مطمئن هستم که تأثیرات زیست محیطی و آب و هوایی بر دریای خزر نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

دیمتری شلاپاچنکو افزود: با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان ملاقاتی داشته وپیرامون نحوه همکاری سیستم سازمان ملل در ترکمنستان با جمهوری اسلامی ایران بحث کردیم و خوشحالیم که در اینجا در خصوص آغاز بهبود همکاری ها وارد بحث شده ایم.

 

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا محدود به مرزهای جغرافیایی نیست ابراز خرسندی کرد که بعنوان یک پل نقش سازنده خود را در ایجاد روابط بهتر با همکاری فی مابین در حوزه مسائل زیست محیطی مشترک ایفاء کنیم. همچنین از تجربیات مفید و ارزنده جمهوری اسلامی ایران در این راستا بهره مند شویم.

 

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ترکمنستان در پایان با قدردانی از شرکت در این نشست گفت: زمینه های تبادل اطلاعات درپروژه های مشترک وفعالیت های گسترده تر منطقه ای وجود داشته ودر اولین فرصت مشکلات، گزارش ها و پیشنهادات مطرح شده را به اطلاع مقامات کشور ترکمنستان خواهیم رساند و خواستار ادامه دار شدن این نشست ها خواهیم بود.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجتماعی

تعطیلی مهدکودک و مقطع ابتدایی در مناطق هفتگانه مشهد، رضویه و تبادکان در شیفت های صبح و عصر9 آذرماه به دلیل آلودگی هوا

منتشر شده

در

IMG 1370 1601200 2 - تعطیلی مهدکودک و مقطع ابتدایی در مناطق هفتگانه مشهد، رضویه و تبادکان در شیفت های صبح و عصر9 آذرماه به دلیل آلودگی هوا

 

در کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان که دقایقی قبل در اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد، تعطیلی مهد کودک ها و مقاطع ابتدایی در مشهد، رضویه و تبادکان در شیفت های صبح و عصر ، سه شنبه ٩ آذر ماه به تصویب رسید.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،تورج همتی،مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت : با توجه به گزارش اداره کل هواشناسی مبنی بر پایداری جوی و تداوم پدیده وارونگی هوا و گزارش مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی مشهد مبنی بر افزایش غلظت آلاینده های هوا و پیش بینی اعضای کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان، تا عصر روز چهارشنبه شاخص کیفیت هوا در مشهد مقدس روند افزایشی خواهد داشت و همچنان در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس خواهد بود.

 

این مقام مسئول بیان داشت : در این جلسه مقرر شد شرکت گاز استان خراسان رضوی ، پیگیری لازم را در خصوص تأمین سوخت پاک نیروگاه ها انجام دهد .

 

گفت: تردد کامیونها نیز صرفا از کنارگذر شمالی امکان پذیر است و فردا تشدید برخورد پلیس راهور با خودروهای دودزا و دارای نقص فنی و فاقد معاينه فني را خواهیم داشت.

 

دبیر کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان ادامه داد : توصیه زیست محیطی به شهروندان برای کمک به کاهش آلاینده های هوای مشهد ، پرهیز از تردد غیر ضروری در سطح شهر و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی لازم است و افزود : فردا از هر گونه فعالیت ورزشی در فضای باز اجتناب شود.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب

سلامت

اهدای زمین و پروانه رایگان تا مناسب سازی مسیر هتل ویژه توانیابان تا حرم مطهر

منتشر شده

در

photo 2021 11 29 14 24 56 - اهدای زمین و پروانه رایگان تا مناسب سازی مسیر هتل ویژه توانیابان تا حرم مطهر

 

در حال حاضر با پیگیری های اداره بهزیستی کشور؛ هتل هلما اولین هتل کشور در تراز افراد توان‌یاب در حال آماده سازی است و مدیریت شهری مشهد نیز به جهت تحقق شعار شهر همگان اقداماتی در این خصوص از جمله اهدای زمین و پروانه رایگان و مناسب سازی مسیر تشرف مهمانان این هتل تا حرم مطهر انجام داده است.

 

به گزاش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، در تمامی جوامع بین 10 تا 15 درصد را افراد دارای معلولیت تشکیل می دهند، بخشی که به دلیل نبود امکانات و شرایط،، اغلب خانه نشین شده و حضور کمتری در جامعه دارند، بنابراین عدم مناسب سازی شرایط برای این افراد جامعه را از توانایی بخش مهمی از محروم می کند، موضوعی که مورد توجه مدیریت شهری مشهد قرار گرفته و منجر به اخذ تصمیمات مهمی از جمله عدم تخصیص بودجه به پروژه های بدون پیوست مناسب سازی برای معلولان شده است.

 

اقدامات بسیاری در این راستا در حال انجام است که با توجه به زائر پذیر بودن شهر مشهد این موضوع درحوزه گردشگری نیز قابل توجه است.

 

از این رو شهرداری مشهد به جهت حفظ حقوق این شهروندان و ایجاد محیطی برای استقرار این افراد در سفر با همکاری سازمان بهزیستی اقدام به احداث اولین هتل ویژه توانیابان و افراد دارای معلولیت کرده است.

 

سید فرهاد حجازی شهردار منطقه ثامن در خصوص احداث زائر سرای ارزان قیمت بهزیستی (هتل هلما)، اظهار کرد: این محل اولین هتل تراز افراد توان‌یاب در کشور است.

 

وی ادامه داد: این مجموعه در زمینی به مساحت 944 متر مربع در بولوارامیرالمومنین (ع)2 شهید دادخوه 4 واقع شده، که زمین و پروانه آن از سوی شهرداری اهدا شده است.

 

شهردار منطقه ثامن مشهد افزود: این مکان دارای 5 هزار و 349 متر مربع زیربنا است و در 9 طبقه احداث شده است.

 

حجازی با بیان اینکه گنجایش و ظرفیت این هتل در ایام پیک تا 300 نفر است، تاکید کرد: این مجموعه به طور ویژه برای افراد دارای معلولیت و توا‌نیابان بهزیستی مناسب سازی شده و تمامی امکانات داخل آن برای استفاده این قشر از جامعه لحاظ شده است.

 

وی تصریح کرد: علاوه بر این، مسیر دسترسی به مجموعه و مسیر تشرف به حرم مطهر از این هتل، مناسب سازی شده و مسیر ویژه برای تردد ویلچر و نابینایان هم پیش بینی شده است، به گونه ای که میهمانان مجموعه به صورت مستقیم به ورودی حرم مطهر (صحن امام حسن مجتبی (ع)) و با کمترین مشکل و در کوتاه ترین فاصله زمانی، دسترسی داشته باشند.

 

حجازی با بیان اینکه مساحت پیاده رو بهسازی شده در حاشیه ضلع جنوبی بولوار امیرالمومنین (از امیرالمومنین 4 تا میدان امر به معروف و نهی از منکر) حدود 1200 متر مربع است، خاطر نشان کرد: این پیاده رو با اعتباری بالغ بر 8 میلیارد ریال اجرا شده است، ضمن آنکه مناسب سازی لازم نیز در امتداد این مسیر؛به طول 300 متر درحاشیه ره باغ در حال اجرای حضرت زهرا (س) صورت گرفته و در فاز اول بهره برداری از این ره باغ به زودی بازگشایی می شود تا مسیر تردد پیاده و پیوسته از سمت بولوار وحدت و بولوار امیرالمومنین(ع) به ویژه زائران و مسافران مستقر در هتل هلما هرچه سریع تر شکل بگیرد.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهدمقدس

ادامه مطلب

سلامت

دست های بسته مدیریت شهری در مواجه با آلودگی هوا

منتشر شده

در

1637654153986i5jalveqvivvtmci9ampjsjdd3 - دست های بسته مدیریت شهری در مواجه با آلودگی هوا

در حال حاضر 4 نیروگاه تولید برق در مشهد وجود دارد که در مجموع 20 درصد آلودگی هوا را ایجاد می کنند؛ مهم ترین مشکل این نیروگاه نزدیکی آن ها به شهر و بعضا قرار گرفتن آن ها در محدوده شهری است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، چندین سال است که همزمان با آغاز فصل سال اولویت ها برای تامین گاز به سمت مصرف خانگی رفته و این در حالی است که نیروگاه ها برای تامین سوخت مورد نیازشان به منابعی روی می آورند که نفس شهر را تنگ تر می کند، وضعیتی که کافیست با بازکردن پنجره خانه تان آن را نه تنها با ریه ها بلکه با چشم خود ببینید، سایه سیاه آلودگی هوایی که حل و فصلش نیازمند مدیریتی کلان تر از مدیریت شهری است، هر چند گام هایی نیز در این بین برداشته شده و راه های مختلفی پیگیری شده است اما هنوز هم مسیری طول و دراز برای نجات نفس های به شماره افتاده شهرمان در پیش است.

 

ایمان فرهمندی رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد دو منشا را برای آلودگی هوای مشهد مطرح می کند و این مساله را یکی از مشکلات مهم و اساسی کلانشهرها به ویژه شهر مشهد می داند.

 

وی در این خصوص ادامه می دهد: یکی از این منابعی که سهم زیادی در آلودگی هوا دارد (یک سوم آلودگی هوای شهر)، خودروهای شخصی مردم است که این امر توسط حجم زیادی از خودروها تولید می شود که مدیریت شهری باید به این امر به خوبی ورود پیدا کند. البته تمامی ابزارهای مدیریتی در این زمینه در دست ما نبوده و بخش هایی مانند قیمت گذاری پارک حاشیه ای، اجرای طرح های ترافیکی و عوارض خودرو و… جز اختیاراتی که در دست مراجع دولتی است.

 

رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد بیان می کند: همچنین تعرفه هایی که در این زمینه شورای شهر تعیین می کند، در کمیسیون و کمیته های دولتی مانند استانداری مورد بررسی قرار می گیرد؛ بنابراین اختیار وضع ضوابط و قوانین به صورت کامل در اختیار شورای اسلامی و مدیریت شهری نیست.

 

فرهمندی با اشاره به منبع دوم تولیدکننده آلودگی در هوای شهر مشهد، تصریح می کند: دومین منبع نیروگاه ها هستند؛ در حال حاضر 4 نیروگاه تولید برق در مشهد وجود دارد که در مجموع 20 درصد آلودگی هوا را ایجاد می کنند؛ مهم ترین مشکل این نیروگاه نزدیکی آن ها به شهر و بعضا قرار گرفتن آن ها در محدوده شهری است.

 

وی تاکید می کند: به نظر می رسد این نیروگاه ها در ایام سرد بیش از آن چیزی که به نظر می رسد از این سوخت استفاده می کنند. این بخش (نیروگاه ها) کاملا در اختیار دولت بوده و ما هیچگونه کنترل و نظارتی بر آن نداریم.

 

رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد عنوان می کند: پیگیری هایی را در این خصوص انجام داده ایم و از نمایندگان مجلس نیز درخواست کمک داشتیم تا بتوانیم بحث آلودگی نیروگاه ها را کاهش دهیم و در بخش مدیریت سفرهای درون شهری توسط خودروهای شخصی اقدامات لازم را انجام دهیم.

 

رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد می گوید: یکی از منابع اصلی آلودگی هوا، خودروها است و باید تلاش کنیم که جایگزین مناسبی مانند خودروها و موتوسیکلت برقی لحاظ کنیم. در این راستا مطالعات لازم در خصوص تامین اتوبوس های برقی نیز در حال انجام است.

 

فرهمندی ادامه می دهد: در حال حاضر مطالعات برقی سازی خط یک بی.آر.تی و حمل و نقل درون شهری شهر مشهد در دستور کار ما قرار گرفته است. اما الزاما برقی کردن وسایل حمل و نقل عمومی کمکی به کاهش آلودگی هوا نمی کند، زیرا تولیدات برقی ما پاک نیست و از یک منبع آلاینده تولید می شود؛ از این رو باید در بحث سوخت نیروگاه ها و میزان آلایندگی مدیریتی لحاظ شود.

 

سیاهه انتشار آلودگی هوای مشهد به‌روزرسانی می‌شود

رضا اسماعیلی مدیر اجرایی مرکز پالایش آلاینده های محیط زیست شهرداری مشهد نیز در گفت و گو با خبرنگار شهرآرا با بیان اینکه به دنبال ایجاد ساختاری با عنوان کنترل و پایش آلودگی هوای این شهر هستیم، از بروز رسانی سیاهه انتشار آلودگی هوای مشهد در سال آینده خبر می دهد.

 

وی با تاکید بر اینکه در سال1399 بعد از به نتیجه رساندن سیاهه انتشار آلودگی هوا لایحه ای با عنوان کنترل و پایش آلودگی هوای مشهد به شورای اسلامی شهر مشهد ارائه دادیم، می گوید: این لایحه در صحن علنی شورا تصویب و به سازمان های دیگر ابلاغ شد و درحال برقراری هماهنگی برای ایجاد ساختاری هستیم که دارای دبیرخانه، دبیر و مسئول پیگیری باشد تا سازمان ها و ارگان های مختلف را دراین زمینه هم فکر و متحد کنیم.

 

اسماعیلی با بیان اینکه این کار با همکاری اداره کل محیط زیست استان، شهرداری مشهد و استانداری درحال انجام است، می افزاید: این ساختار باتوجه به نتایج سیاهه انتشار به صورت بومی برای مشهد، وظایفی را برای هر یک از دستگاه ها مشخص خواهد کرد و اکنون در راستای تحقق این هدف نشست‌های مشترکی برگزار و ذیل آن تفاهم نامه ای برای امضا تنظیم شده است.

 

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها