با ما همراه باشید

محیط زیست

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیشابورخواستار جلب مشارکت مردم و بهره برداران در حفظ و حراست از منابع ارزشمند طبیعی شهرستان شد

منتشر شده

در

photo 2022 01 01 13 42 03 - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیشابورخواستار جلب مشارکت مردم و بهره برداران در حفظ و حراست از منابع ارزشمند طبیعی شهرستان شد

 

ششمین تور خبرنگاران برای بازدید از پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان نیشابور برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسین سهرابی ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیشابور با اعلام این خبرگفت: رسانه و خبرنگاران در مسائل مهمی همچون حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست به عنوان دیده بان عمومی هستند

و نقش تعیین کننده ای در تنویر افکار عمومی و آگاهی بخشی در راستای کاهش تخریب سرزمین و احیاء توسعه و بهره برداری اصولی از این منابع دارند.

 

سهرابی که در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان نیشابور افزود:  در ترویج فرهنگ منابع طبیعی و حمایت و پشتیبانی رسانه های شهرستان از اقدامات و برنامه های منابع طبیعی و آبخیزداری خواستار توجه و جلب مشارکت مردم و بهره برداران در حفظ و حراست از منابع ارزشمند طبیعی شهرستان شد.

 

تور خبرنگاران شهرستان نیشابور برگزار شد و خبرنگاران ضمن آشنایی با اثربخشی پروژه های منابع طبیعی از ایستگاه تولید بذر ، جنگل های دست کاشت تاغ و پروژه های بیابان زدایی این شهرستان بازدید کردند.

 

شایان ذکر است ایستگاه تولید بذر شهرستان نیشابور یکی از بزرگترین ایستگاه های تولید بذر در کشور و تنها ایستگاه شرق کشور است که 100 هکتار مساحت دارد و اکثر بذور مورد نیاز پروژه های منابع طبیعی استان از این ایستگاه تأمین می شود همچنین در شهرستان نیشابور 15 هزار هکتار جنگل دست کاشت تاغ وجود دارد و طی دو سال گذشته قریب به 10 هزار هکتار پروژه بیابان زدایی اجرا شده در سال جاری 770 هکتار عملیات اجرایی بیابان زدایی بصورت مصوب تعیین شده است.

 

طی چند ماه اخیر هفت تور خبرنگاری در سطح استان در شهرستان های بردسکن ،گناباد ، قوچان، جغتای ، سبزوار و نیشابور و خلیل آباد برگزار شده که هدف از برگزاری این تورها آشنایی خبرنگاران و اصحاب رسانه با اثربخشی پروژه های منابع طبیعی است.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

عمرانی

چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 32 57 - چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد آبفا خراسان رضوی از طرح این شرکت برای تجهیز چاه های روستایی استان به کنتورهای پرتابل نسل جدید خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد سلطانی اصل با اشاره به هزار حلقه چاه در مناطق روستایی استان و برداشت 134 هزار مترمکعب آب از این منابع زیر زمینی در سال گذشته اظهار داشت: 160 چاه روستایی که 80درصد آب مشترکان روستایی را تامین کنند در فاز نخست این طرح دارای کنتور می شوند.

به گفته وی می توان منابع تامین آب شهرهای استان را 437 حلقه اعلام کرد و گفت: 95درصد چاه های شهری دارای کنتور و 95درصد چاه روستایی فاقد کنتور هستند.

به گفته وی میزان تولید چاه های بدون کنتور روستایی در حال حاضر بر اساس زمان کارکرد محاسبه می شود.

وی یکی از چالش های حوزه آب بدون درآمد در خراسان رضوی را فرسودگی 38درصد شبکه های توزیع و خطوط تولید 30 هزار کیلومتری آب اعلام کرد و افزود: اصلاح و نوسازی 20درصد شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب چهار هزارو 380میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین آن با توجه به وضعیت مالی شرکت بسیار دشوار است.

سلطانی گفت: در حالیکه میزان آب بدون درآمد در این استان 34.9 درصد است هدر رفت آب 9 دهم درصد کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: هزینه رایگان مصرف کنندگان آب کمتر از 5 متر مکعب در ماه در افزایش آب بدون در آمد در استان تاثیر داشته است.

ادامه مطلب

محیط زیست

صدور سند تک برگ کاداستر در اراضی منابع طبیعی شهرستان باخرز

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 17 38 23 1 - صدور سند تک برگ کاداستر در اراضی منابع طبیعی شهرستان باخرز

برای بیش از 10 هزار هکتار اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان باخرز سند تک برگ کاداستر صادرشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی خضرایی،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان باخرز با اعلام این خبر گفت: این اقدام که در 6 ماهه اول سالجاری بوقوع پیوست جهت 20 پلاک و در اراضی بخش مرکزی و بالاولایت شهرستان واقع است .

وی افزود: از 120 هزار هکتار مساحت اراضی منابع طبیعی این شهرستان برای 60 درصد سند کاداستر صادر شد و 40 درصد باقیمانده در شرف اجرا می باشد.

خضرایی یادآور شد در 10 پلاک به مساحت بیش از 16 هزار هکتار نیز رفع تداخلات و اجرای مقررات موازی با هدف حفظ حقوق بیت المال و تعیین تکلیف وضعیت مالکیت اراضی انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: تعیین تکلیف و نظارت بر پارک جنگلی در سطح حدود 37 هکتار و آبیاری آن ، مکان یابی پویش نهالکاری و عملیات کپه کاری با هدف ایجاد پوشش گیاهی مراتع شهرستان و همچنین مدیریت و ساماندهی چرای دام در مراتع ممیزی شده شهرستان از جمله اقداماتی است که در 6 ماهه نخست سالجاری اجرا شده است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت دادن به پاسخگویی سریع و آسان به ارباب رجوع و استعلامات و بازدید کارشناسان از تقاضاهای روستاییان گفت: در مجموع بیش از 74 مورد پاسخگویی به مردم انجام شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

محیط زیست

ممیزی بیش از 90 درصد مراتع قوچان

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 16 50 00 - ممیزی بیش از 90 درصد مراتع قوچان

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قوچان گفت: بیش از 90درصد مراتع در این شهرستان ممیزی شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،امیر زمانی مقدم ،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قوچان با اعلام این مطلب افزود: بطور کلی ممیزی مراتع که با هدف شناسایی بهره برداران واقعی مرتع صورت می گیرد در سطح 175 هزار هکتار ممیزی شد.

وی افزود:براساس طرح مذکور میزان دام مجاز در مدت مشخصی از مرتع یاد شده تعلیف شوند.

زمانی مقدم اضافه کرد :علاوه بر فعالیت فوق نیز 10 فقره خلع ید اراضی ملی در سطح بیش از یک هکتار را با حکم قضایی اجرا کرده است.

وی خاطر نشان کرد: به منظور آگهی بخشی ساکنین در حوزه های آبخیز و روستانشینان برای حفظ و حراست از اراضی ملی نیز 4 کارگاه آموزشی برگزار شده که 49 نفر فراگیر در آن شرکت داشتند.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قوچان

ادامه مطلب

برترین ها