با ما همراه باشید

اجتماعی

رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور در مشهد: اثر مثبت پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری بر استقلال و امنیت زیستی کشور

منتشر شده

در

photo 2021 11 25 15 16 28 - رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور در مشهد: اثر مثبت پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری بر استقلال و امنیت زیستی کشور

رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور در گردهمایی مسئولین حوزه نمایندگی ولی فقیه در ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استانهای کشور در مشهد با اشاره به نقش موثر پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری از مسئولین حوزه نمایندگی ولی فقیه به تبیین اثر بخشی این پروژه ها و نقش موثر آن در ایجاد امنیت و استقلال کشورپرداخت.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،مسعود منصور، رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور در گردهمایی مسئولین حوزه نمایندگی ولی فقیه در ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استانهای کشورافزود:اقدامات فرهنگی لازمه ایجاد نشاط و پویایی در بین کارکنان است.
وی افزود: ما همواره حامی فعالیت های فرهنگی هستیم زیرا فرهنگ سازی ، منجربه ارائه بهتر خدمات به مردم می شود و علاوه بر افزایش تعهد و شایستگی کارکنان باعث کاهش تخلفات اخلاقی وافزایش پاکدستی می شود.

رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه 80 درصد مساحت کشور را اراضی ملی تشکیل می دهد گفت : استقلال و امنیت غذایی و زیستی کشور وابسته به سه عنصر آب و خاک و پوشش گیاهی است که خاک تحت مدیریت مستقیم سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور است و دو عنصر دیگر نیز متاثر از آن می باشند.

وی افزود : سالانه 16 تن در هکتار فرسایش آبی و 30 تن در هکتار فرسایش بادی داریم که حجم زیادی از خاک را از دسترس خارج می کند اما اقدامات موثر آبخیزداری منجر به کاهش 9 تنی فرسایش آبی در هر هکتار شده است.

 

منصور خاطر نشان کرد: هر سیلاب حدود 40 میلیارد ریال خسارت در بردارد و ما در دهه اخیر شاهد بیش از 7800 سیلاب در کشور بودیم که منجر به ایجاد 200 میلیون مترمکعب رسوب در مخزن سدها شد و این رسوبات علاوه بر کاهش عمر سد منجر به پر شدن مخزن آن می شود که پروژه های آبخیزداری 70 درصد خسارت سیل را کاهش داده و باعث شد در هر هکتار ، هزار مترمکعب آب به سفره های آب زیرزمینی نفوذ کند.

رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور گفت :در کشور 40 هزار رشته قنات داریم که 9800 رشته آن متاثر از اقدامات آبخیزداری است و طی دوسال گذشته 1850 قنات با اجرای اقدامات آبخیزداری احیا شده است .

وی گفت: 70 میلیون واحد دامی از مراتع کشور تعلیف می شوند که این رقم اهمیت حفاظت و مدیریت مراتع را دوچندان می کند.

منصور همچنین بر نقش مهم جنگلها اشاره کرد و گفت 40 درصد چرخه آب کشور در جنگلهای زاگرس تولید می شود و هر هکتار جنگل علاوه بر تولید اکسیژن 68 تن گردوغبار و ریزگرد را جذب و باعث تلطیف هوا می شود.

 

رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبیخزداری کشور با برشمردن اثرات مثبت و سازنده فعالیت های منابع طبیعی و آبخیزداری در کشور از مسئولین حوزه نمایندگی ولی فقیه خواست تا ضمن فرهنگ سازی در این خصوص به اثربخشی پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری بپردازند.

خبر خوش رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور برای جنگلبانان

تصویب پست سازمانی یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری

منصور گفت : در راستای ارج نهادن به تلاش های شبانه روزی جنگلبانان ، و با پیگیری های بعمل آمده، موفق به اختصاص پست سازمانی برای نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آّبخیزداری شدیم.

ریس سازمان جنگلها مرتع و آبخیزداری کشور افزود : جنگلبانان در خط مقدم حفاظت و حراست از اراضی ملی هستند که برای ارج نهادن به تلاش های شبانه روزی این حافظان بی ادعا در استان های کشور 68 میدان یا خیابان بنام جنگلبان نامگذاری شده است.

وی با اشاره به تلاش های بی وقفه کارکنان منابع طبیعی و آبخیزداری در سراسر کشور گفت :با حرکت جهادی در یک سال موفق به بیش از 55 میلیون هکتار اجرای پروژه کاداستر اراضی ملی شده ایم که این رقم چندین برابر میانگین سنوات گذشته است.

 

منصور افزود: طبق قانون باید محل استقرار 15 گونه در حال انقراض به عنوان ذخیرگاه شناسایی شود که در سال گذشته موفق به شناسایی 410 هزار هکتار ذخیره گاه شدیم که این رقم نیز چندین برابر میانگین سنوات گذشته است.

وی گفت: برای اولین بار در کشور مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه های آبخیز با موافقت یونسکو و همچنن مرکز فناوری و نوآوری های منابع طبیعی در سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور ایجاد شده است .

 

همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی طباطبائی نژاد مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت : بیانیه 18 گانه سازمان نقشه راه روشن و ارزشمندی است که باید همه ما برای تحقق آن تلاش کنیم وی با اشاره به اینکه تاکید بر پاک دستی ، فعالیت جهادی و اهمیت اقامه نماز از مهمترین نکات این بیانیه است گفت از همه مسئولین می خواهم تا ضمن مطالعه و عمل به آن ، از مدیران در این خصوص مطالبه گر باشند.

 

شبنم مقدم

 

 

اجتماعی

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد ؛ جایگزینی من کارت با پرداخت موبایلی در آینده نزدیک

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 12 18 02 - مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد ؛ جایگزینی من کارت با پرداخت موبایلی در آینده نزدیک

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد،گفت: در راستای توسعه سرویس های شهر هوشمند،«من کارت» جمع آوری و کیف پول الکترونیک موبایلی جایگزین آن می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدجواد رجائیان،با اشاره به اینکه شهرمشهد یکی از شهرهای پیشرو در اجرای سیستم پرداخت از طریق کارت شهروندی یا همان من کارت است افزود: حدود 10سال است که من کارت جایگزین بلیت کاغذی در استفاده از اتوبوس و مترو شده است.

وی اضافه کرد: طبق آمار از ابتدا تا کنون حدود 5میلیون و 200 عدد من کارت صادر و در اختیار شهروندان قرارگرفته است که از این تعداد یک میلیون و 500هزار من کارت فعال است.مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد،با بیان اینکه قیمت تمام شده هر من کارت برای شهرداری مشهد حدود ۲۷ هزارتومان تمام می شود اظهارکرد: اما برای کمک به مردم من کارت، به قیمت 15 هزارتومان در اختیار آنها قرارداده می شود و مابقی به صورت یارانه توسط شهرداری پرداخت می شود.

رجائیان،تصریح کرد: روش های مختلفی برای شارژمن کارت ایجاد شده است که سنتی ترین آن شارژ از طریق باجه های من کارت است ،درکنار این باجه های دستگاه شارژ هوشمند من کارت در نقاط مختلف شهر به ویژه پایانه های اتوبوس و ایستگاه های قطار شهری برای استفاده زائران و مجاوران نصب شده است.

وی ادامه داد: این درحالی است که ،بیش از 740 فروشگاه نیز درنقاط مختلف شهر مجهز به دستگاه شارژ من کارت هستند .مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد،افزود: همچنین در کنار من کارت،قابلیت شارژ من کارت ازطریق گوشی تلفن همراه برای تلفنهایی که قابلیت ان اف سی دارند نیز مهیا و در اختیار مردم قرارگرفته است که با این روش نیاز به مراجعه افراد برای شارژ من کارت نیست .

رجائیان،با اشاره به اینکه یکی ازاهداف سازمان فاوا در بحث هوشمند سازی این بوده است که در پرداخت ها، روش های نوین و هوشمند را جایگزین سایر پرداخت ها کنیم خاطرنشان کرد: در همین راستا به دنبال جایگزین کردن گوشی تلفن همراه به عنوان کیف پول الکترونیک در پرداخت کرایه اتوبوس ، مترو و همچنین تاکسی هستیم .

وی تصریح کرد: برهمین اساس اکنون امکان پرداخت کرایه مترو ،تاکسی و خطوط اتوبوس بی آر تی از طریق نصب اپلیکیشن هایی مانند شهرمن برگوشی های تلفن همراه مهیا شده است.مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد،افزود: همچنین در آینده ای نزدیک این امکان در تمامی اتوبوس ها فراهم خواهد شد تا استفاده کنندگان از ناوگان اتوبوسرانی نیز کرایه اتوبوس را از طریق موبایل پرداخت کنند.

رجائیان در ادامه گفت: در مجموع پرداخت موبایلی مزایای زیادی برای استفاده کنندگان از جمله حذف هزینه خرید من کارت و شارژ راحت خواهد داشت وی،ادامه داد: در کنار این مزایا،پرداخت از طریق تلفن همراه باعث صرفه جویی در هزینه های نگهداری سیستم پرداخت من کارت ، تولید من کارت و… که ازجیب مردم پرداخت می شود خواهد شد.

 

 

 

منیع: روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد

ادامه مطلب

اجتماعی

ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

123 - ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبرداد:

تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبدالمجید نژادصفوی ،مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی با بیان این که تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی ثبت نام کردند؛ گفت: با توجه به اهمیت و تاثیر گذاری طرح نهضت ملی مسکن در خانه دار کردن اقشار هدف؛ از تمامی دستگاه های اجرایی استان خواست ضمن در اختیار گذاشتن اراضی مازاد خود به پیشبرد هرچه سریعتر این طرح کمک کنند.

 

نژادصفوی گفت: با استقبالی که از طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی شده است؛ متقاضیانی که تاکنون موفق به ثبت نام نشده اند می توانند تا 15 آذرماه با مراجعه به سامانه https://saman.mrud.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده، ثبت نام افراد مجرد در این طرح برای بانوان خود سرپرست بالای 35 سال و آقایان بالای 45 سال مقدور می باشد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با تشکر از استاندار خراسان رضوی که با ابتکار خود در تغییر نام این طرح به “قرارگاه اجرایی نهضت ملی مسکن” افزود: این تغییر نام انگیزه مضاعفی جهت همکاری تمامی دستگاه های اجرایی در استان ایجاد کرده است که در همین راستا اراضی مورد نیاز در اغلب شهرهای استان شناسایی و به این طرح اختصاص داده شده است.

 

شایان ذکر است: سهمیه استان خراسان رضوی در طرح مسکن مهر 121هزار واحد بوده است که از این تعداد 105هزار و 838واحد تا به امروز تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است و با توجه به پیگیری های استان طی سه ماه اخیر مبلغ 310 میلیارد ریال توسط سازمان ملی مسکن برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر به استان تخصیص داده شده است و امید است تعداد 13 هزار واحد باقیمانده تا پایان امسال تعیین تکلیف شود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

تعطیلی مهدکودک و مقطع ابتدایی در مناطق هفتگانه مشهد، رضویه و تبادکان در شیفت های صبح و عصر9 آذرماه به دلیل آلودگی هوا

منتشر شده

در

IMG 1370 1601200 2 - تعطیلی مهدکودک و مقطع ابتدایی در مناطق هفتگانه مشهد، رضویه و تبادکان در شیفت های صبح و عصر9 آذرماه به دلیل آلودگی هوا

 

در کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان که دقایقی قبل در اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد، تعطیلی مهد کودک ها و مقاطع ابتدایی در مشهد، رضویه و تبادکان در شیفت های صبح و عصر ، سه شنبه ٩ آذر ماه به تصویب رسید.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،تورج همتی،مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت : با توجه به گزارش اداره کل هواشناسی مبنی بر پایداری جوی و تداوم پدیده وارونگی هوا و گزارش مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی مشهد مبنی بر افزایش غلظت آلاینده های هوا و پیش بینی اعضای کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان، تا عصر روز چهارشنبه شاخص کیفیت هوا در مشهد مقدس روند افزایشی خواهد داشت و همچنان در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس خواهد بود.

 

این مقام مسئول بیان داشت : در این جلسه مقرر شد شرکت گاز استان خراسان رضوی ، پیگیری لازم را در خصوص تأمین سوخت پاک نیروگاه ها انجام دهد .

 

گفت: تردد کامیونها نیز صرفا از کنارگذر شمالی امکان پذیر است و فردا تشدید برخورد پلیس راهور با خودروهای دودزا و دارای نقص فنی و فاقد معاينه فني را خواهیم داشت.

 

دبیر کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان ادامه داد : توصیه زیست محیطی به شهروندان برای کمک به کاهش آلاینده های هوای مشهد ، پرهیز از تردد غیر ضروری در سطح شهر و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی لازم است و افزود : فردا از هر گونه فعالیت ورزشی در فضای باز اجتناب شود.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها