با ما همراه باشید

سلامت

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد از درخواست مهاجرت ۳ هزار پزشک مشهدی برای مهاجرت خبرداد

منتشر شده

در

photo 2021 12 06 18 43 03 - رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد از درخواست مهاجرت ۳ هزار پزشک مشهدی برای مهاجرت خبرداد

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: روند مهاجرت پزشکان آمار رو به رشدی دارد و تاکنون ۳ هزار پزشک مشهدی درخواست مهاجرت داده اند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علیرضا صداقت ، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد در نشست خبری ، افزود :روند مهاجرت پزشکان آمار رو به رشدی دارد و این موضوع به وضعیت نامناسبی تبدیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه قطعا تعرفه های پزشکان برای ارائه خدمات به بیماران استاندارد نیست، اما دلیل بر مهاجرت پزشکان نمی شود، افزود: تعداد پزشکان عمومی در کشور ما بیش از میانگین تعداد پزشکان عمومی در برخی از کشورها است.

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: کمیته هایی در مجلس شورای اسلامی با نماینده وزارت بهداشت تشکیل شده تا تعرفه های پزشکان را براساس قدرت مالی مردم تعیین کنند.

وی گفت: دولت باید سرانه سلامت را افزایش دهد، از سوی دیگر باید یک تعامل دو طرفه میان پزشک و بیمار ایجاد شود.

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد با اشاره به خطر انتقال سویه اومیکرون گفت: اومیکرون به احتمال زیاد در کشورمان همه گیرمی شود و شاید اکنون هم در جامعه وجود داشته باشد.

 

صداقت افزود: تنها راهکار مقابله با سویه‌های جدید مانند اومیکرون پوشش فراگیر واکسیناسیون در کنار رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی است.

 

رییس بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد گفت: کرونا هنوز تمام نشده است و شرایط کنونی همانند آتش زیر خاکستر است و آتش هنوز خاموش نشده است و دود از آن بر می‌خیزد و اگر از آن غافل شویم ممکن است جنگلی را به آتش بکشد.
صداقت افزود: ویروس کرونا تاکنون ۱۳ جهش رسمی در جهان داشته است و در جاهایی که واکسیناسیون فراگیر نباشد این جهش‌ها خود را نشان می دهد.

وی گفت: هم‌اکنون ۹ میلیون و ۹۰۰ نفر از جمعیت کشورمان واکسن نزده‌اند که این زنگ خطری برای همه‌گیری موج ششم کرونا به شمار می‌رود.

 

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: طبق تصمیم‌گیری ستاد استانی کرونا در خراسان رضوی زمان بازگشایی مدارس ابتدایی، اول بهمن ماه امسال پیش‌بینی شده است که تا آن زمان هم تکلیف شیوع اومیکرون مشخص می‌شود و هم تصمیم‌گیری برای واکسیناسیون مقطع دبستان گرفته می شود.

 

صداقت افزود: طبق دستور ریاست جمهوری هیچ واکسیناسیونی برای گروه سنی زیر ۱۲ سال درکشور انجام نمی شود تا بی‌خطر بودن تزریق واکسن کرونا برای این گروه در ۱۰ کشور در حال انجام، اثبات شود.

 

همچنین، مسعود زحمتکش،عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۰۰ پزشک در بازه زمانی ۹۷ تا ۹۹ درخواست مهاجرت داده اند ، گفت یکسال اخیر ۳ هزار پزشک درخواست مهاجرت داده اند.

 

نائب رئیس انجمن پزشکان با تاکید بر اینکه در سال ۹۸، تعرفه ها 10درصد و در سال ۹۹، ۱۵ درصد افزایش یافت، ادامه داد: هیات دولت اول هر سال، تعرفه های پزشکی را تعیین می کنند و این تعرفه ها تا پایان سال ادامه دارد، بنابراین جامعه پزشکی در تعیین تعرفه ها نقشی ندارند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد افزود : قبل از اینکه بیمار به یک پزشک عمومی مراجعه کنیم تا راهنمایی لازم را داشته باشد، مستقیما به متخصص یا فوق تخصص مراجعه می کنیم و این موضوع همان رعایت نکردن هرم درمان است.

 

شبنم مقدم

اقتصادی

120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 18 11 58 - 120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خبر داد: 120 هکتار از باغات پسته شهرستان در حال گذراندن مراحل دریافت پروانه استاندارد محصول سالم هستند .

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : محصول سالم محصولی است که دارای حد استاندارد مواد شیمیایی شامل سموم و کودها بوده و عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده بیش از حد مجاز باشد و مصرف محصول ناسالم باعث به خطر افتادن سلامت انسان و دام شده و مشکلات عدیده ای را به همراه دارد.

وی ادامه داد : برای اخذ مجوز محصول سالم ابتدا باید در سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی (سماک) ثبت نام انجام شود و پس از طی مراحل سامانه ای از جمله بارگذاری پروانه بهره برداری ، مدارک شناسنامه ای و مدارک مالکیت آب و زمین جهت بررسی و تأیید صحت و سقم مدارک، به کارشناس مدیریت کنترل کیفیت ارجاع داده شده و پس از تأیید کارشناس، نمونه برداری از محصول و آزمایش جهت بررسی عاری بودن محصول از مواد شیمیایی بیش از حد مجاز انجام می شود. در صورت سالم بودن محصول توسط اداره استاندارد با همکاری اداره جهاد کشاورزی مجوز لازمه صادر می شود.

 

رودسرابی گفت: در حال حاضر در شهرستان خوشاب50 هکتار پسته دارای پروانه استاندارد محصول سالم هستند که این مقدار امسال به 120 هکتار ارتقاء می یابد .

مدیر جهاد شهرستان افزود: پس از دریافت مجوز محصول سالم ، محصول مورد نظر با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی در بازار به فروش می رسد.

گفتنی است این پروانه هر ساله باید تمدید شود.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

سلامت

تولید پودر تزریقی سفکوئینوم سولفات با نام تجاری سفاکتان برای اولین بار در کشور

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 15 39 53 - تولید پودر تزریقی سفکوئینوم سولفات با نام تجاری سفاکتان برای اولین بار در کشور

پودر تزریقی ” سفکوئینوم سولفات ” با نام تجاری ” سفاکتان ” یکی از جدیدترین آنتی بیوتیکهای دامی و نسل چهارم سفالوسپورنپین ها برای اولین بار در کشور توسط شرکت داروسازی نصر فریمان، شرکت دانش بنیان داروسازی دامی تولید و به بازار عرضه شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،ناصری، مسئول فنی و مدیر تحقیق و توسعه شرکت داروسازی نصر فریمان گفت:سفکوئینوم سولفات بصورت پماد پستانی برای دام ها در داخل ایران تولید و مصرف می شود ولی فرم تزریقی این دارو که در گذشته  سوسپانسیون تزریقی 2.5 درصد و با نام تجاری کوباکتان وارد کشور می شد ، امروز بدلیل تحریم ها دیگر وارد نمی شود و ما با تکیه بر توان داخلی این نیاز دارویی دامی کشور را برطرف کردیم.

وی افزود : انتخاب این محصول به دلیل مصرف بی رویه آنتی بیوتیک های خانواده پنی سیلین ها در دام ها و ایجاد مقاومت دارویی منجربه درمان طولانی تر و بی اثر، بوده و خانواده سفالوسپورین ها که نسل جدید آنتی بیوتیک ها می باشند و سابقه مصرف طولانی در ایران ندارند باعث شده حیوانات در درمان مقاومت نشان نداده و درمان بصورت قطعی و موثر انجام شود.

ناصری گفت : مزایا و ویژگی این دارو دوره پرهیز از مصرف بسیار کوتاه آن است و همین امر سبب گردیده شیر و گوشت دام پس از مدت کوتاهی قابل مصرف انسانی باشد.

وی افزود: ما امروز می توانیم نیازهای دارویی دامی در کشور را با اتکا به دانش فنی بومی و استفاده از ظرفیت های داخلی، دانشمندان و نخبگان کشورمان برطرف نمائیم واز خروج ارز و عبور از تحریم ها موفق عمل کنیم اما نیاز است بسترهای تولید و حمایت های داخلی از تولید کنندگان افزایش یافته و موانع از سرراه تولید کنندگان برداشته شود.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها