با ما همراه باشید

سلامت

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد از درخواست مهاجرت ۳ هزار پزشک مشهدی برای مهاجرت خبرداد

منتشر شده

در

photo 2021 12 06 18 43 03 - رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد از درخواست مهاجرت ۳ هزار پزشک مشهدی برای مهاجرت خبرداد

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: روند مهاجرت پزشکان آمار رو به رشدی دارد و تاکنون ۳ هزار پزشک مشهدی درخواست مهاجرت داده اند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علیرضا صداقت ، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد در نشست خبری ، افزود :روند مهاجرت پزشکان آمار رو به رشدی دارد و این موضوع به وضعیت نامناسبی تبدیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه قطعا تعرفه های پزشکان برای ارائه خدمات به بیماران استاندارد نیست، اما دلیل بر مهاجرت پزشکان نمی شود، افزود: تعداد پزشکان عمومی در کشور ما بیش از میانگین تعداد پزشکان عمومی در برخی از کشورها است.

رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: کمیته هایی در مجلس شورای اسلامی با نماینده وزارت بهداشت تشکیل شده تا تعرفه های پزشکان را براساس قدرت مالی مردم تعیین کنند.

وی گفت: دولت باید سرانه سلامت را افزایش دهد، از سوی دیگر باید یک تعامل دو طرفه میان پزشک و بیمار ایجاد شود.

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد با اشاره به خطر انتقال سویه اومیکرون گفت: اومیکرون به احتمال زیاد در کشورمان همه گیرمی شود و شاید اکنون هم در جامعه وجود داشته باشد.

 

صداقت افزود: تنها راهکار مقابله با سویه‌های جدید مانند اومیکرون پوشش فراگیر واکسیناسیون در کنار رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی است.

 

رییس بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد گفت: کرونا هنوز تمام نشده است و شرایط کنونی همانند آتش زیر خاکستر است و آتش هنوز خاموش نشده است و دود از آن بر می‌خیزد و اگر از آن غافل شویم ممکن است جنگلی را به آتش بکشد.
صداقت افزود: ویروس کرونا تاکنون ۱۳ جهش رسمی در جهان داشته است و در جاهایی که واکسیناسیون فراگیر نباشد این جهش‌ها خود را نشان می دهد.

وی گفت: هم‌اکنون ۹ میلیون و ۹۰۰ نفر از جمعیت کشورمان واکسن نزده‌اند که این زنگ خطری برای همه‌گیری موج ششم کرونا به شمار می‌رود.

 

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: طبق تصمیم‌گیری ستاد استانی کرونا در خراسان رضوی زمان بازگشایی مدارس ابتدایی، اول بهمن ماه امسال پیش‌بینی شده است که تا آن زمان هم تکلیف شیوع اومیکرون مشخص می‌شود و هم تصمیم‌گیری برای واکسیناسیون مقطع دبستان گرفته می شود.

 

صداقت افزود: طبق دستور ریاست جمهوری هیچ واکسیناسیونی برای گروه سنی زیر ۱۲ سال درکشور انجام نمی شود تا بی‌خطر بودن تزریق واکسن کرونا برای این گروه در ۱۰ کشور در حال انجام، اثبات شود.

 

همچنین، مسعود زحمتکش،عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۰۰ پزشک در بازه زمانی ۹۷ تا ۹۹ درخواست مهاجرت داده اند ، گفت یکسال اخیر ۳ هزار پزشک درخواست مهاجرت داده اند.

 

نائب رئیس انجمن پزشکان با تاکید بر اینکه در سال ۹۸، تعرفه ها 10درصد و در سال ۹۹، ۱۵ درصد افزایش یافت، ادامه داد: هیات دولت اول هر سال، تعرفه های پزشکی را تعیین می کنند و این تعرفه ها تا پایان سال ادامه دارد، بنابراین جامعه پزشکی در تعیین تعرفه ها نقشی ندارند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام پزشکی مشهد افزود : قبل از اینکه بیمار به یک پزشک عمومی مراجعه کنیم تا راهنمایی لازم را داشته باشد، مستقیما به متخصص یا فوق تخصص مراجعه می کنیم و این موضوع همان رعایت نکردن هرم درمان است.

 

شبنم مقدم

سلامت

یادداشت تخصصی حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 09 00 19 - یادداشت تخصصی حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

حرکات اصلاحی عارضه گودی کمر

اگرفردی را در نظربگیریم که ایستاده و به دیوار تکیه داده به شکلی که پاشنه،باسن و کتف ها و پشت سر با دیوار مماس باشد، دراین حالت به آرامی دست خود را از فضای بین کمر و دیوار عبور می دهیم.درحالت معمولی نباید یک مشت بسته شده ازاین فضا عبور کند و اگر چنین اتفاقی بیفتد یعنی فرد دچار عارضه گودی کمر می باشد.

از عوامل ایجاد گودی کمر می توانیم به چاقی شکم،زایمان های مکرر در بانوان، پوشیدن کفش های پاشنه بلند، به شکم خوابیدن اشاره کنیم که علاِیمی مثل کمردرد، درد که در پاها منتشر شده و کاهش کنترل ادرار، بی حسی و مورمور شدن، کنترل نداشتن روی عضلات ارادی و گیر افتادن عصب و عضله اشاره کرد.

برای درمان این عارضه، حرکات اصلاحی بسیار زیادی وجود دارد که چند مورد از کاربردی ترین تمرین ها را بیان می کنیم:

اولین تمرین اینست که به پشت روی زمین خوابیده و به سادگی زانوهای خود را به سمت سینه می کشیم و تا می توانیم پشت پاها و یا زانوهای خود را گرفته و آنها را به سمت بدن می کشیم، نفس عمیق کشیده و این حالت را 30 تا 60 دقیقه حفظ کنیم.

دومین تمرین اینست که روی چهار دست و پا به شکلی قرار بگیریم که زانوها خمیده و دستها زیرچانه باشد وسعی کنیم با خم کردن قسمت بالای پشت بدن ، چانه را به سینه برسانیم و 10 ثانیه در این حالت بمانیم ،سپس 5 ثانیه استراحت و این حرکت را 5 مرتبه دوباره تکرار کنیم.

سومین تمرین اینست که روی پاشنه بنشینیم و خم شویم و بازوها را تا جاییکه می توانیم دراز کنیم و سعی کنیم چانه را تا نزدیک پا ، پایین ببریم، توجه داشته باشید که سر نباید به پایین بیفتد و باید بین بازوها بماند.

چهارمین تمرین اینست که نزدیک دیوار بایستیم تا بتوانیم تعادل خود را حفظ کنیم، سپس روی یک پا قرار بگیریم و باسن را تا جاییکه می توانیم عقب بدهیم و 10 ثانیه دراین حالت بمانیم و به حالت ایستاده برگردیم.

پنجمین تمرین اینست که به پشت دراز بکشیم، پاها را خم نکنیم و کف پا را روی زمین بگذاریم ، دستها را پشت سر و یا ضربدری روی سینه بگذاریم، ناف را به طرف ستون فقرات بکشیم تا عضله مدرب شکمی یعنی پهلوها درگیر بشود که مثل شکم بند دورخط میانی بدن را فرابگیرد.

 

دکترمحسن محمدی مومن/ دکترای حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

منتشر شده

در

1 - برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

دومین نشست هم اندیشی با عنوان نخستین پیش رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) صنایع غذایی با حضور نامداران صنعت غذایی استان، فناوران و شرکت های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی و رابطین محترم حوزه دانش بنیان در بیش از یکصد ارگان و دستگاه اجرایی دولتی در  ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، ساعت ۹ الی 12 برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:حقیقتا پارک علم و فناوری خراسان برنامه ریزی و طرح ریزی خوبی برای اجرای صحیح اقدام ملی تانا در لایه استانی داشته و این رویداد با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، استانداری خراسان رضوی، قرارگاه اقتصاد دانش بنیان، پارک علم و فناوری استان خراسان، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی، دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی و با پیگیری ارزشمند موسسه پلکان تشکیل می شود.

 

وی افزود : تانا مخفف توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها، در حقیقت یک اقدام ملی و ماموریت خاص در حوزه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان هاست.

وی گفت: محوریت این رویداد پارک های علم و فناوری هستند ولی به گونه ای طرح ریزی شده که تمام اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری استان را به مشارکت فعال میگیرد و یک فرآیند مستمر، دائمی و پیوسته در حوزه حساس سازی، شبکه سازی، توانمندسازی، تحرک و انگیزه بخشی، بهم رسانی و پیوند بین نیاز فناورانه (تقاضا) با توانمندی فناوران (عرضه) و پیگیری تا حصول نتیجه است.

 

میرزایی شهرابی افزود:یکی از زمینه های تبلور این طرح برگزاری رویدادهای هم افزایی، شبکه سازی و توانمندسازی در پارک علم و فناوری خراسان رضوی بوده است که اولین گام آن 8 تیرماه 1401 آغاز شده و از آن زمان تا الان چندین جلسه تانا با گروه های مختلف تخصصی و حتی شهرستان های استان با هدف تبیین اهداف تانا برگزار کردیم و این پیش رویداد تانا صنایع غذایی سومین گام حرکتی ماست.

 

وی خاطرنشان کرد:ما ذینفعان و بازیگران متفاوتی در اکوسیستم دانشی استان داریم اعم از ادارات، ارگان ها و دستگاه های اجرایی و نهادهای متولی، پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها، نخبگان، فناوران، شرکتهای فناور و دانش بنیان، سرمایه گزاران، شتابدهنده ها، هسته های علمی، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیق و توسعه، خانه های خلاق، مراکز نوآوری، کارخانه نوآوری و … که در حقیقت در دوره های قبلی اتصالشان بهم و جانمائیشان برای تقسیم کار در زیست بوم بدرستی شکل نگرفته و جزیره های جدا از هم بودند و این یعنی کارهای بعضاً ارزشمندشان ضریب نمیگرفته و هم افزایی و استفاده از خرد جمعی نهادینه نشده بوده و شبکه سازی واقعی در استان را شاهد نبودیم.

 

وی افزود: به زبان ساده تر مثلا بخش خصوصی فرصتی برای تصمیم سازی پیدا نمیکرده و خدمات متناسب با نیازهای واقعی و جنبه های با پتانسیل بالا و مغفول مانده استان نبوده و بنابراین جامعه و مردم، اثر کار مبتنی بر علم و فناوری و محصولات دانش بنیان را در زندگیشان احساس نمیکردند.

 

وی گفت:ما میخواهیم با همت بلند سرمایه های انسانی و نخبگانی استان خراسان رضوی، برای پاسخ به شبکه مسائل، نیازهای اشتراکی و اولویت دار، مشکلات ضروری استانمان راهکارهای فناورانه و هوشمندانه و به روش نوآوری باز را نهادینه کنیم و پتانسیل ها و توانمندیهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، پردیس ها و مراکز رشد و بطور کلی هر پژوهشگری را به شبکه ی مسائل و نیازها و دغدغه های بخش خصوصی و دولتی و دستگاه های اجرایی متصل کنیم.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی افزود:صنایع غذایی یکی از حوزه های بسیار مهم و اساسی ما در استان است که برندهای ملی و بین المللی زیادی را به کشور عزیزمان معرفی کرده و در واقع خراسان رضوی یکی از قطب های صنعت غذاست و موضوعاتی چون ایمنی و امنیت غذایی، سلامت و بهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی، بحران ضایعات، پسماندها و گرسنگی سلولی، غنی سازی و کاربرد اسانس ها و عصاره های طبیعی در صنعت غذایی، شیمی مواد غذایی، نانوفناوری، نانوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی در صنایع غذایی، فرآورده های ارگانیک، غذاهای فراسودمند، پری بیوتیک و پروبیوتیک، بسته بندی نوین و تولید ماشین آلات پیشرفته و تجهیزات دانش بنیان این حوزه، راهکارهای فراوری، نگهداشت بلند مدت، بهینه سازی، کاهش مصرف انرژی و مدیریت بحران آب در صنایع غذایی و … را میتوان با نفوذ فناوری و پیوند این حوزه با صنایع دانش بنیان مرتفع کرد.

 

وی خاطرنشان کرد:رسالت تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) هم همین است و تقویت و پیشرفت زیست بوم را با ایجاد اتصالات هوشمندانه محقق میکند.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان

 

 

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 38 20 - زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور یادواره شهید ابراهیم هادی با معرفی نفرات برتر خود در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز پس از 5 روز رقابت سنگین و نفس گیر در مشهد به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید امیر شوشتری ،مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مراسم اختتامیه این سری از مسابقات ضمن بیان اینکه مسابقات با حضور حدود 900نفر از بانوان فرهنگی و ورزشکار برگزار شد تصریح کرد: مشهد به دلیل وجود زیرساخت های مناسب ورزشی که دارد بانوان فرهنگی علاوه بر اینکه در عرصه رقابت های ورزشی حضور یافتند، فرصت تشریف به بارگاه منور رضوی را هم پیدا کردند.

 

 

همچنین صفدر سلطانی، قائم مقام اجرایی مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور گفت: وقتی بانوان فرهنگی به واسطه مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور، در محیطی با نشاط حضور پیدا می‌کنند، قطعا می توانند این سرزندگی و نشاط را به خانواده و محیط مدرسه هم منتقل کنند.

 

گفتنی است مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور با حضور 31استان در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز ویژه بانوان از 28تیرماه آغاز و تا 2مردادماه به مدت 5روز ادامه داشت.

 

در رشته والیبال، مقام اول به تهران رسید. فارس دوم شد و خراسان جنوبی و البرز به صورت مشترک سوم شدند.

 

در مسابقات تنیس روی میز، در بخش تیمی گیلان قهرمان شد. اصفهان دوم و فارس و آذربایجان شرقی به سومی مشترک بسنده کردند.

 

در بخش انفرادی نیز صغری رزم‌گیر از استان گیلان به مدال طلا دست یافت. لیلا اسعدی از آذربایجان شرقی دوم شد و نوشین عبدالله‌زاده از گیلان و مژگان جعفرخانی از اصفهان به مدال برنز دست یافتند.

 

در رشته بدمینتون نیز در بخش انفرادی، نگین امیری‌پور از تهران قهرمان شد. مریم توللی از فارس دوم شد و شکیبا کرمی از البرز و هانیه روشن‌منش از گلستان به صورت مشترک سوم شدند. در بخشی تیمی نیز البرز قهرمان شد و تهران، گلستان و خراسان رضوی در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

 

منبع: ستاد خبری مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها