با ما همراه باشید

اجتماعی

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: جامعه ای که رهبری کتابخوان دارد، باید اهل کتاب و کتابخوانی باشد

منتشر شده

در

photo 2021 09 05 17 16 29 - رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: جامعه ای که رهبری کتابخوان دارد، باید اهل کتاب و کتابخوانی باشد

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در راستای افزایش تعاملات فرهنگی با اعضای مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی دیدار و گفتگو کرد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در راستای افزایش تعاملات فرهنگی با اعضای مجمع خیرین توسعه کتابخانه و ترویج کتابخوانی دیدار و گفتگو کرد.

در ابتدا حسن موحدیان، رئیس شورا اسلامی شهر مشهد ضمن تسلیت ایام محرم و صفر گفت: ما در جامعه ای زندگی می کنیم که رهبر آن اهل کتاب و کتابخوانی است و این وظیفه ما است که به عنوان افراد این جامعه راه رهبر انقلاب اسلامی(مدظله العالی) را دنبال کنیم.

وی با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی نیاز به تبلیغ و ترویج دارد، افزود: در دوره ای که استفاده از فضای مجازی در بین اقشار جامعه با روندی رو به رشد در جریان است و بعضا در زمینه های ضد فرهنگی نیز فعالیتهایی انجام می شود، گسترش فرهنگ استفاده از کتابخانه ها و فرهنگسراها می تواند علاوه بر ارتقای فرهنگ عمومی یکی از بهترین گزینه ها برای پرکردن ایام فراغت جامعه باشد.

حسن موحدیان با اشاره به اینکه حق الناس در دین ما از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: بخشی از این حق الناس مربوط به فراهم سازی زمینه های رشد جامعه است. ما باید بیش از پیش در راستای ارتقای فرهنگ اجتماعی و شهروندی فعالیت داشته باشیم.

وی استفاده از ظرفیت خیرین را مهم دانست و افزود: بطور قطع هر اقدامی که ما در راستای اعتلای فرهنگ عمومی، درک و آگاهی جامعه انجام دهیم، اثر بخشی و بهره وری چندین برابری آن را در جامعه مشاهده خواهیم کرد.

همچنین ، محمدحسین روشنک، مدیرعامل و رئیس مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی ضمن معرفی اعضای این مجمع، گفت: امیدوارم این دوره از شورای اسلامی شهر مشهد همچون دوره های قبل همکاری های موثر و مفیدی داشته باشیم.

وی با قدردانی از زحمات حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، افزود: این مجمع محصول زحمات گذشته شما در زمان تصدی فرمانداری شهرستان مشهد است. همانطور که واقفید هدف ما ارائه خدمات کتابخانه ای به تمامی نقاط شهرستان به ویژه مناطق کم برخوردار است.

روشنک تصریح کرد: از جمله اقدامات موثر این مجمع تجهیز برخی از کتابخانه های تازه تاسیس، احداث کتابخانه و راه اندازی 3 دستگاه کتابخانه سیار در قالب پیک دانایی و تجهیز آن برای ارائه خدمات کتابخانه ای در راستای برقراری عدالت فرهنگی در مناطق کم برخوردار استان است.

همچنین،جواد آرین منش، نائب رئیس مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی با بیان اینکه کاهش تصدی گری دولت باعث رونق اقتصادی می شود، گفت: نمونه بارز این خصوصی سازی تشکیل مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی استان است که بدون استفاده از منابع دولتی و به همت گروهی از خیرین نیک اندیش کارهای بسیار بزرگی را در حوزه فرهنگ انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه کارهای مردمی نیاز به حمایت دارند، افزود: تشکل هایی همچون مجمع خیرین استان از جمله اقداماتی مردمی است که دولت نقش کم رنگ تری در آن ایفا می کند اما برای تداوم و گسترش این قبیل فعالیتها نیاز به حمایتهای دولتی است. این حمایت می تواند شامل استفاده از ظرفیت فرهنگسراها، منابع مالی، آموزش نیروی کار و … باشد و نتیجه آن به طور حتم کاهش مشکلات و معضلات اقتصادی و رشد فرهنگی جامعه است.

آرین منش تصریح کرد: حمایت جنبه های دیگری همچون استفاده از ظرفیت نخبگان در زمینه های فرهنگی نیز دارد، افرادی که دارای فکر و ایده های ناب هستند اما آنطور که شایسته و بایسته است از این ظرفیت استفاده نمی شود.

همچنین رحمت الله فتاحی، عضو هیات امنای مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی گفت: امروز به واسطه فعالیتهای مجمع خیرین استان شاهد اقدامات موثری در عرصه کتاب و کتابخوانی هستیم و امیدواریم هر روز شاهد گسترش بیشتر آن باشیم.

وی با اشاره به افزایش مهاجرت روستاییان به شهرها، افزود: این قبیل مهاجرتها باعث افزایش معضلات اجتماعی و فرهنگی در جامعه می شود که باید در راستای کاهش این معضلات و تغییر و اصلاح ذهنیت افراد اقداماتی انجام شود و یکی از موثرترین آنها ترویج کتاب و کتابخوانی است.

وی با بیان اینک کتاب و کتابخوانی هم پیشگیری و هم درمان است، گفت: با مقداری اصلاح در بودجه شهرستانها و اختصاص بخشی از هزینه های انبوه در فضاسازی شهری به کتاب می توانیم کمک شایانی به عرصه فرهنگ و به تبع آن بالارفتن درک و آگاهی اجتماعی و فرهنگی و در نتیجه کاهش معضلات اجتماعی در جامعه کنیم.

 

گفتنی است، در این دیدار مرتضی کرباسی، خزانه دار و عضو هیات مدیره و سمیرا اسدی، عضو هیات امنای مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی به ارائه گزارشی از فعالیتهای مجمع خیرین استان از ابتدا تا به امروز پرداختند.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

اجتماعی

برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2021 10 21 18 02 52 - برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات برگزارشد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی با هماهنگی اداره ی ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و با حضور علاقه مندان و بهره برداران در شهر فیض آباد برگزار شد.

در این دوره ی آموزشی در خصوص اهمیت کاشت و پرورش هدفمند گیاهان دارویی و شناساندن نقش حیاتی ان ها در تحقق سلامت، خودکفایی دارویی ایجاد اشتغال و توسعه ی اقتصادی توضیح داده شد.

در این جلسه عمده ی گیاهان دارویی شهرستان از قبیل زعفران، آلوئه ورا، گل محمدی، خارشتر، آویشن، زیه ی سبز، زرشک ، عناب و … معرفی و در ارتباط با شرایط کاشت لازم برای کاشت این محصولات توضیحات کاملی ارائه شد.

در ادامه به ذکر مزایای کاشت گیاهان دارویی اشاره و نیاز آبی پایین و افزایش بهره وری آب، تطابق با شرایط اقلیمی منطقه، قابلیت تولید در زمین های کم بازده، بازار فروش مطلوب و درآمدزایی بالا از مزایای کاشت گیاهان دارویی برشمرده شد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اجتماعی

افتتاح اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور

منتشر شده

در

IMG 8362 1601200 - افتتاح اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سفر یک روزه به خراسان رضوی، از اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور رونمایی کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری افتصادی مشهد عمران، علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، در نخستین سفر استانی خود به خراسان رضوی ضمن بازدید از بانک ژن اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور را افتتاح  کرد.

 

سلاجقه در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته در استان در بخش بانک ژن از واحدهای مختلف این آزمایشگاه بازدید کرد.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه این خبر افزود: بانک ژن اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، اولین و کاملترین بانک ژن در خصوص ذخیره سازی بافتهای مختلف گونه های حیات وحش در کشور است .

 

تورج همتی با اشاره به وجود بیش از1500نمونه بیولوژیک متعلق به 270پرنده،50 پستاندار، 71 خزنده و 200 بی مهره در بانک ژن اداره کل ، که با رعایت اصول علمی نگهداری می شوند افزود : يكي از كاربردهاي مهم و مفید اين مرکز، امكان تشخيص گونه ها از يكديگر با استفاده از تكنيك هاي پيشرفته مولكولي است به طوري كه امكان تشخيص انواع بافتها و بقاياي جانوري وجود داشته و مي توان هويت آنها را مشخص کرد.

 

وی گفت: تهیه بانک پرازگونه های پرنده استان ، بیش از 600نمونه ،بارکدینگ پرندگان استان بیش از 90گونه ، تهیه دستورالعمل و کتابچه اصول و روشهای تهیه بافت از حیات وحش وتشخیص گونه های مکشوفه ها از سراسر کشور برای پیگیری مباحث حقوقی قانون شکار و صید و اثبات تخلفات قانونی از فعالیتهای شاخص استان در حوزه بانک ژن می باشد.

 

گفتنی است در ادامه از آزمایشگاه های اداره کل، مشتمل بر پنج آزمایشگاه در حوزه‌های هوا، خاک ، آب، میکروبیولوژی و شیمی تجزیه دستگاهی می باشد، و موزه حیات وحش و بانک ذخیره تنوع زیستی استان و سامانه های نظارت آنلاین وهوشمند مراکز نگهداری حیات وحش در استان ، بازدید بعمل آمد.

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

منتشر شده

در

photo 2021 10 20 13 33 17 - امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تفاهم نامه همکاری های آموزشی بین ادارات منابع طبیعی و آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای به امضاء رسید.

علی دستورانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای با اعلام این خبر گفت: امضاء تفاهم نامه با هدف توانمند سازی بهره برداران محلی ، مرتعداران و ساکنین در حوزه های آبخیز در راستای کارآمدی و افزایش تجارب فنی ، مهارتی و حرفه ای برای حفظ و توسعه طرح های منابع طبیعی و فراهم سازی زمینه های اشتغال مولد در روستاها انجام شده است؛ و نهایتا استفاده مطلوب از ظرفیت های آموزشی و پرورشی را بدنبال دارد.

وی با تأکید بر ضرورت توانمند سازی مردم در روستاها که بهره برداران واقعی منابع طبیعی می باشند خاطر نشان کرد باید مهارت بهره برداران از عرصه های منابع طبیعی را با آموزش های فنی و حرفه ای ارتقاء بخشیم تا عملا سطح حفظ و حراست با مشارکت مردم ارتقاء یابد.

در حاشیه امضاء این تفاهم نامه سرپرست اداره آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای گفت: حفظ منابع طبیعی در هر کشوری یکی از اولویت های اصلی و مهم در توسعه آن کشور محسوب می شود.

وی با تأکید بر ارائه آموزش و مهارت روستائیان برای اشتغال مولد و کسب درآمد بیشتر، این اقدام آموزشی ترویجی را راهکاری مناسب برای کاهش بهره برداری از منابع طبیعی دانست.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها