با ما همراه باشید

عمرانی

رتبه برتر کشوری پروژه احیای اراضی شور با استفاده از پخش سیلاب حوزه آبخیز کالشور سبزوار

منتشر شده

در

photo 2021 09 09 16 37 17 - رتبه برتر کشوری پروژه احیای اراضی شور با استفاده از پخش سیلاب حوزه آبخیز کالشور سبزوار

پروژه احیای اراضی شور با استفاده از پخش سیلاب حوزه آبخیز کالشور سبزوار ، پروژه برتر کشوری شد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، پروژه احیای اراضی شور با استفاده از پخش سیلاب حوزه آبخیز کالشور سبزوار ، پروژه برتر کشوری شد.

عباسعلی کیانی فرد رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سبزوار یکی از راه حل های مناسب و کارامد برای بهینه سازی استفاده از رواناب بویژه درمناطق خشک و نیمه خشک را استفاده از شبکه های پخش سیلاب عنوان کرد و گفت: این اقدام ضمن کاهش خسارت ناشی از خشکسالی و سیل، در افزایش حجم سفره آب زیرزمینی، احیا مراتع و بیابان زدایی موثر است.

درهمین راستا ایستگاه پخش سیلاب برآباد درسال 1372 با احداث بندگابیونی بر روی رودخانه کالشور و انحراف آب به اراضی کویری و شور آغاز و تاکنون سطحی معادل 4000 هکتار با استفاده از سیلابهای فصلی کالشور احیاء شده است.

وی مساحت طرح مطالعاتی بیابان زدایی حاشیه کالشور سبزوار را 110 هزار هکتار اعلام و افزود: باتوجه به اینکه یکی از محدودیت های کاشت نهال در اراضی بیابانی کمبود آب می باشد، در این پروژه با استفاده از ظرفیت سیلاب های کالشور و ذخیره سازی آن در استخر و انتقال و توزیع در عرصه های بیابانی همراه با نهالکاری، بذرپاشی، بیش از 4000 هکتار بیابان زدایی در کویر برآباد صورت گرفته است.

کیانی فرد ادامه داد اجرای این پروژه، علاوه بر احیای کویر، منجر به افزایش قابل ملاحظه تولید علوفه از صفرکیلوگرم در هکتار تا 400 کیلوگرم علوفه خشک در هکتار گردیده است که این مهم علاوه بر توسعه پایدار منطقه و ایجاد اشتغال، باعث کاهش مهاجرت و نرخ بیکاری در روستاهای حاشیه کویر (شمس آباد، برآباد، دروک، دامرود و…) شده است.

شایان ذکر است در بازدیدهای  انجام  شده توسط کارشناسان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، پروژه مزبور جزء سه پروژه برتر بیابان زدایی کشور انتخاب و لوح تقدیری از سوی وزیر سابق جهادکشاورزی به کارشناس بیابان زدایی شهرستان سبزوار اهداء شده است.

کیانی فرد در ادامه یادآور شد از کل مساحت 720 هزار هکتاری شهرستان سبزوار، مساحتی بالغ بر 380 هزار هکتار مناطق تحت فرسایش بادی می باشد که 119 هزار هکتار آن کانون بحرانی است.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره منابع طبیعی و ابخیزداری شهرستان سبزوار

عمرانی

بازدید از پروژه های در دست ساخت شهرستان های بردسکن و خلیل آباد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 47 42 - بازدید از پروژه های در دست ساخت شهرستان های بردسکن و خلیل آباد

 

معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کل کشور و حسین پور، مدیر کل نوسازی مدارس، توسعه و تجهیز خراسان رضوی، با حضور در شهرستان های بردسکن و خلیل آباد، از پروژه های در حال ساخت این شهرستان ها بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، خان محمدی به همراه حسین پور در روستای مزده شهرستان خلیل آباد نیز حضور یافت و از دو پروژه خیّرساز روستای مزده، پروژه شش کلاسه مرحوم طاوسی و پروژه پنج کلاسه مرحوم کاوسی بازدید کرد.

 

مراسم افتتاحیه دبستان دخترانه مرحوم حسن فرازمند نیز با حضور خان محمدی معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور انجام شد.

در ادامه، نشست جمع بندی سفر یک روزه معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور به منطقه ترشیز بزرگ در آموزش و پرورش کاشمر با حضور مدیران آموزش و پرورش منطقه ترشیز، برگزار گردید.

در این نشست، ضمن جمع بندی تصمیمات اخذ شده در خصوص پروژه های در حال ساخت منطقه، در خصوص مشکلات به وجود آمده در پروژه های نیمه تمام بحث و تبادل نظر شد و راهکارهای عملیاتی ارائه شد.

 

 

منبع:روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

عمرانی

چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 32 57 - چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد آبفا خراسان رضوی از طرح این شرکت برای تجهیز چاه های روستایی استان به کنتورهای پرتابل نسل جدید خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد سلطانی اصل با اشاره به هزار حلقه چاه در مناطق روستایی استان و برداشت 134 هزار مترمکعب آب از این منابع زیر زمینی در سال گذشته اظهار داشت: 160 چاه روستایی که 80درصد آب مشترکان روستایی را تامین کنند در فاز نخست این طرح دارای کنتور می شوند.

به گفته وی می توان منابع تامین آب شهرهای استان را 437 حلقه اعلام کرد و گفت: 95درصد چاه های شهری دارای کنتور و 95درصد چاه روستایی فاقد کنتور هستند.

به گفته وی میزان تولید چاه های بدون کنتور روستایی در حال حاضر بر اساس زمان کارکرد محاسبه می شود.

وی یکی از چالش های حوزه آب بدون درآمد در خراسان رضوی را فرسودگی 38درصد شبکه های توزیع و خطوط تولید 30 هزار کیلومتری آب اعلام کرد و افزود: اصلاح و نوسازی 20درصد شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب چهار هزارو 380میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین آن با توجه به وضعیت مالی شرکت بسیار دشوار است.

سلطانی گفت: در حالیکه میزان آب بدون درآمد در این استان 34.9 درصد است هدر رفت آب 9 دهم درصد کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: هزینه رایگان مصرف کنندگان آب کمتر از 5 متر مکعب در ماه در افزایش آب بدون در آمد در استان تاثیر داشته است.

ادامه مطلب

عمرانی

نخستین اثر ثبتی خراسان مرمت شد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 10 17 - نخستین اثر ثبتی خراسان مرمت شد

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از مرمت بنای تاریخی بازه هور به‌عنوان نخستین اثر ثبت شده خراسان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احسان زهره‌وندی با اعلام این خبر افزود: عملیات مرمتی در این اثر تاریخی به شیوه بازسازی سبکی شامل استحکام بخشی ایوان‌ها، مقاوم ‌سازی پی، ترمیم ترک‌ها و بندکشی دیوارهای داخلی و خارجی بوده است.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت مرمت بنای بازه هور ادامه داد: بنای چهار طاقی بازه هور ، یک اتاق مربع شکل با چهار ستون پهن است که با سقف گنبدی پوشانده شده است.

زهره‌وندی یادآور شد: سنگی بودن این اثر تاریخی از ویژگی‌های خاص و نشان دهنده قدمت دیرینه این چهار طاقی است.

زهره‌وندی گفت: این اثر تاریخی به شماره 39 تاریخ 24 شهریور ماه 1310 خورشیدی به عنوان نخستین اثر از خراسان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چهار طاقی بازه هور در ۷۵ کیلومتری جنوب مشهد و در کنار جاده قدیم مشهد – تربت حیدریه در کنار روستای بازه هور قرار دارد.

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها