با ما همراه باشید

زیارت

هیئت مهدویون استان گلستان با 176 دیگ غذای متمرکز زائران را اطعام می کنند

منتشر شده

در

photo 2021 10 06 20 51 44 - هیئت مهدویون استان گلستان با 176 دیگ غذای متمرکز زائران را اطعام می کنند

هیئت مهدویون استان گلستان با 176 دیگ غذای متمرکز  طی روزهای شهادت امام حسن مجتبی (ع)  و رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام و  روز شهادت امام رضا (ع) زائران را اطعام

می کنند.

 

رشته ای بر گردنم افکنده دوست
می کشد هرجا که خاطر خواه اوست

این روزها، فرشتگان و قدسیان ، به تماشای دلدادگی زائران و مجاوران پیاده آمدند.مشهد در میان امواج ارادت به حضرت رضاع گمشده است.انگار، هر قدم که برمیداری در هر قدم، دلت می تپد بسان کبوتران حرم… و واژه ها مهجورانه به تماشا نشسته اند در توصیف دقایق باریک این روزها…که چگونه بگویندت، چگونه وصف شرح مشتاقی ها را بنویسند.

روزی امروز زیارتم به دیدار ارادتمندان حضرت خورشید هشتم، امام ضامن آهو، امام رضا(ع)، در هیئت مهدویون استان گرگان گره خورد.

مردمانی با دل دریا و سخاوت جنگل های سبز و سر به فلک کشیده، ارادتمندان اهل بیت (ع) که سالها عشق  را در طبق اخلاص گذاشته اند و به مناسبتهای مختلف ،  با مهربانی و محبت به اهل بیت (ع) اطعام می کنند و به جانها و جسمها روشنایی می بخشند.

 

ابوالفضل بخشیانی، دبیر شورای هیات مذهبی گرگان و مسئول و خادم هیئت مهدویون استان گلستان، در گفتگویی ساده و صمیمانه به خبرنگار ما گفت: هیئت مهدویون شهرستان گرگان، ده سال است که پنج روز دهه آخر صفر، روزانه تا ۱۰۰هزار پرس غذا طبخ و بین زائرین و مجاورین توزیع می کند.

سالهای قبل هیئت مهدویون دور فلکه بسیج مستقر بود و امسال به امام رضا(ع) داخل صحن امام حسن مجتبی (ع)۱۷۶ دیگ متمرکز پخت اطعام رضوی را در روزهای رحلت پیامبرعظیم الشان و شهادت امام حسن مجتبی ع ۸۸دیگ و در روز شهادت امام رضاع نذری می دهد.

وی گفت: این هیئت ده سال پیش، که در فلکه برق، ایستگاه صلواتی داشت، احساس کرد که زائران و مجاوران در این ایام، به اطعام غذای نذری احتیاج دارند.

بعدازآن، تصمیم گرفت در پنج روز آخر دهه صفر، روزانه بیش از۲۵ هزارپخت و در مجموع ۱۰۰ هزارپرس در طی ۵ روز، زائران و مجاوران را اطعام کنند.

بخشیانی افزود: هیئت مهدویون از چند سال پیش هیئت شاخص استانی و کشوری از طرف سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان تبلیغات اسلامی شناخته و اعضای هیئت مهدویون درسال۹۸ بیت مقام معظم رهبری داشته است.

مسئول هیئت مهدویون بااشاره به اقدامات دیگر این هیات در رخدادها و مناسبتها خاطرنشان کرد: تهیه بسته های معیشتی و ضد عفونی در ایام مواجه با کرونا در استان گلستان و طبخ و توزیع ۲۱ هزار پرس غذا در سیل آق قلعه از دیگر فعالیتهای این هیئت بوده است.

وی گفت: در عید سعید غدیر امسال ۱۱۰ دیگ اطعام علوی در ۸۴ منطقه گرگان برپا شد که بیش از ۳۰ هزارپرس غذا تهیه و با کمک هیئات مذهبی و سازمانهای مرتبط بین مردم توزیع شد.

بخشیانی بابیان اینکه این هیئت در مناسبتهای مختلف، با حضور اعضایی که از قشرهای مختلف هستند، به ارائه خدمت می پردازند، گفت: درروز عاشورا امسال ۷۲ دیگ به نیت شهدای کربلا در ۷۲ منطقه استان گلستان توزیع شد.

وی درباره حضور این هیئت در استان قم افزود: این هیئت از سال ۹۱ در ایام رحلت حضرت معصومه( ع) در قم، ایستگاه صلواتی سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع ) را برپا کرده و هم اکنون در شمار هیئت های شاخص استان قم شناخته شده و توفیق میزبانی سفیران کریم حضرت معصومه (ع) را در استان دارد و با نمایندگان آستان حضرت معصومه ع و مشارکتهای مردمی، عالیتهایی را در زمینه اطعام زائرین انجام می دهد.

وقتـی از بخشیانی، درباره حضور امسال هیئت در صحن امام حسن مجتبی ع حرم مطهر امام رضا ع و شرایط طبخ غذای نذری می پرسم، با اشاره ای به صحبتهای آیت ا… بهجت گفت: غیراز اینکه تمام ایران، سرای امام رضاع است، تمام زندگیهای ما مدیون امام رضاع است.

وی افزود: خداراشاکریم که در هیئت مهدویون خدمتگزاری می کنیم و ممنون لطف امام رضا ع هستیم و اینکه امسال اینجا هستیم، فقط خود آقا امام رضاع ما را طلبیده و پذیرفته و راهمان داده است.

از بخشیانی درباره تعداد اعضای هیئت که میپرسم، گفت: هیئت مهدویون از ۸۵ تا ۱۲۰ نفر اعضای ثابت و متغیر دارد که تعدادی اعضا ستادی هستند و بقیه اعضای اجرایی هیئت هستند که به خدمتگزاری می پردازند.

 

شبنم مقدم

زیارت

ضرورت هم افزایی اوقاف و میراث فرهنگی در راستای افزایش بهره وری اماکن زیارتی

منتشر شده

در

photo 2021 12 29 12 30 04 - ضرورت هم افزایی اوقاف و میراث فرهنگی در راستای افزایش بهره وری اماکن زیارتی

در دیدار مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی و مدیرکل میراث فرهنگی استان بر همراهی و هم افزایی دو دستگاه برای حفظ و نگهداری بقاع متبرکه و افزایش بهره وری آن تاکید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، در راستای دیدار اخیر رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تفاهم نامه مشترک و همچنین به‌ منظور استفاده از ظرفیت‌های موجود و تقویت همکاری‌ها؛ سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی و حجت الاسلام و المسلمین محمد احمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی دیدار و گفتگو کردند.

 

ضرورت هم افزایی و همکاری اوقاف و میراث فرهنگی جهت بهره وری از اماکن زیارتی

 

در ابتدا جلسه سیدجواد موسوی بیان کرد: هدف از این دیدار هم افزایی و همکاری متقابل بین دو دستگاه جهت بهره وری از اماکن زیارتی و تسهیل در امور زائرین و بقاع متبرکه است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه امضای این تفاهم نامه موجب سهولت دسترسی زائران به بقاع متبرکه می شود؛ افزود: در این راستا مسیرهایی برای استفاده زائران از اماکن متبرکه و مساجد تاریخی ایجاد می شود.

 

وی در خصوص مرمت و احیای بنای مدرسه سلطان العمای کاشمر؛ گفت: جلسات آن برگزار و طرح های استحکام بخشی بنا و مرمت آن مطرح شده و در صورت جذب اعتبار این مدرسه مرمت می شود.

 

در نگهداری بقاع متبرکه نیازمند همراهی میراث فرهنگی هستیم

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین محمد احمد زاده با بیان اینکه در موضوع بقاع متبرکه نیازمند هماهنگی، همراهی، هم افزایی و بهره مندی از ظرفیت های میراث فرهنگی هستیم؛ گفت: در حفظ، نگهداری و بهره برداری صحیح از اماکن تاریخی و میراثی الزاماتی وجود دارد و ما خود را ملزم به رعایت آن می دانیم.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به قول مساعدت و همکاری میراث فرهنگی در تکمیل و مرمت بقاع متبرکه؛ اظهار کرد: امیداریم این اتفاقات و همکاری منشا خیری برای استمرار ماموریت های مرتبط با دو دستگاه باشد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

اولویت اسکان زائران نوروز ۱۴۰۱ با مراکز اقامتی دائم است

منتشر شده

در

photo 2021 12 31 12 54 02 - اولویت اسکان زائران نوروز ۱۴۰۱ با مراکز اقامتی دائم است

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: اولویت اسکان زائران نوروز ۱۴۰۱ با مراکز اقامتی دائم است.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،سید جواد موسوی ، در جلسه کمیته خدمات شهری ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: نیازهای اقامتی مازاد بر مراکز اقامتی شناسایی و احصا شود و بر این مبنا مجوزهای لازم صادر شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به شعار مشهد جهان‌شهر برکت و کرامت رضوی اظهار کرد: با توجه به میزبانی میلیونی از زائران خارجی سه زبانه کردن تمامی تابلوهای سطح شهر مشهد ضروری است.

موسوی برگزاری هفته‌های فرهنگی شهرستان‌های خراسان رضوی در مشهد را پیشنهاد کرد و ادامه داد: بسیاری از آئین‌ها در شهرستان های خراسان رضوی مبتنی بر فرهنگ خدمت به زائران رضوی شکل گرفته که در قالب هفته های فرهنگی شهرستان های خراسان رضوی به همراه صنایع دستی شهرستان ها می تواند به نمایش گذاشته شود.

او تصریح کرد: برگزاری تورهای مشهد گردی با همکاری شهرداری و واحد‌های اقامتی از دیگر برنامه‌های است که می تواند در ایام نوروز انجام شود.

موسوی به نقش تاکسیران و اتوبوس‌رانان در راهنمایی زائران اشاره کرد و گفت: باید افراد فعال در این بخش امورش های لازم را فر بگیرند به طور یقین در رضایت‌مندی زیاران و مسافران نقش خواهد داشت.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی ها به صورت یکپارچه و منسجم انجام و از موازی کاری پرهیز شود.

هم‌چنین حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی در این جلسه گفت: وضعیت مجتمع خدمات رسانی بین راهی در استان مطلوب نیست در حالی که حدود ۸۰ درصد زائران و مسافران از طریق مسیرهای جاده‌ای وارد مشهد می‌شوند.

او تاکید کرد: همه دستگاه‌های خدمت‌رسان به زائران باید برنامه‌های آموزشی را با هدف ارتقا فرهنگ میزبانی با محوریت میراث‌فرهنگی و گردشگری در دستور کار قرار دهند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: خدمت‌رسانی به زائران از مبدا تا مبدا باید انجام شود و همه نیاز های زائران نیز بر این مبنا پیش‌بینی، برنامه‌ریزی و تامین شود.

هم‌چنین سید عبدالله ارجائی شیرازی شهردار مشهد برای برگزاری تورهای مشهدگردی و برای مشارکت و همکاری در برگزاری هفته فرهنگی شهرستان اعلام آمادکی کرد و گفت: برای بازبینی تابلوهای اطلاع رسانی سطح شهر و سه زبانه شدن این تابلوها کمیته‌ای تشکیل و اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.

 

 

 

مننع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی‌ گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

نخستین موزه سلفی کشور در مشهد مجوز فعالیت دریافت کرد

منتشر شده

در

photo 2021 12 28 12 43 49 - نخستین موزه سلفی کشور در مشهد مجوز فعالیت دریافت کرد

رئیس گروه موزه های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: «نخستین موزه سلفی کشور با عنوان موزه سلفی گلستانه مشهد به شماره ۱۴۰۰۲۵۰۰/۲۵۴۵۹ مجوز رسمی فعالیت از اداره کل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دریافت کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدرضا پهلوان با اعلام این خبر افزود: «عملیات راه‌اندازی و ایجاد این موزه که به عنوان نخستین موزه سلفی کشور محسوب می‌شود از سال گذشته آغاز و هم‌اکنون مراحل نهایی راه‌اندازی را سپری می‌کند و در آینده نزدیک شاهد افتتاح و بهره‌برداری این موزه خواهیم بود.

رئیس گروه موزه های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: «این موزه به درخواست مجید بندارمقدم از عکاسان هنرمند و با سابقه مشهد صورت گرفته است که در این موزه بازدیدکنندگان با تاریخ عکاسی وسایل و دوربین‌های عکاسی آشنا می‌شوند.

پهلوان اظهار کرد: «تالار ویژه‌ای به عکاسی سلفی با محوریت موضوع زیارت و عکاسی زیارتی در نظر گرفته شده است که بینندگان علاوه بر بازدید از بخش‌های مختلف موزه قادر خواهند بود خودشان عکس سلفی بگیرند و خاطره سازی کنند.

رئیس گروه موزه های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: «از دیگر بخش‌های این موزه، گالری اختصاصی نمایشگاههای معاصر است که به نمایش آثار هنرمندان معاصر می‌پردازد.

او یادآور شد: «هم‌اکنون ۹۸ موزه در سطح استان فعالیت دارند که تعداد ۲۴ مورد زیر نظر مستقیم این اداره کل و بقیه زیر نظر آستان قدس رضوی، اداره کل محیط زیست و سایر دستگاه‌ها از جمله دانشگاه فردوسی مشهد، سازمان زمین شناسی شمال شرق کشور، اداره کل اوقاف و امور خیریه و…اداره می‌شوند.

موزه سلفی گلستانه ی مشهد در چهارراه بیسیم (جهاد سه) قرار دارد و پس از راه‌اندازی و افتتاح رسمی، ساعت بازدید به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید.

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها