با ما همراه باشید

زیارت

هیئت مهدویون استان گلستان با 176 دیگ غذای متمرکز زائران را اطعام می کنند

منتشر شده

در

photo 2021 10 06 20 51 44 - هیئت مهدویون استان گلستان با 176 دیگ غذای متمرکز زائران را اطعام می کنند

هیئت مهدویون استان گلستان با 176 دیگ غذای متمرکز  طی روزهای شهادت امام حسن مجتبی (ع)  و رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام و  روز شهادت امام رضا (ع) زائران را اطعام

می کنند.

 

رشته ای بر گردنم افکنده دوست
می کشد هرجا که خاطر خواه اوست

این روزها، فرشتگان و قدسیان ، به تماشای دلدادگی زائران و مجاوران پیاده آمدند.مشهد در میان امواج ارادت به حضرت رضاع گمشده است.انگار، هر قدم که برمیداری در هر قدم، دلت می تپد بسان کبوتران حرم… و واژه ها مهجورانه به تماشا نشسته اند در توصیف دقایق باریک این روزها…که چگونه بگویندت، چگونه وصف شرح مشتاقی ها را بنویسند.

روزی امروز زیارتم به دیدار ارادتمندان حضرت خورشید هشتم، امام ضامن آهو، امام رضا(ع)، در هیئت مهدویون استان گرگان گره خورد.

مردمانی با دل دریا و سخاوت جنگل های سبز و سر به فلک کشیده، ارادتمندان اهل بیت (ع) که سالها عشق  را در طبق اخلاص گذاشته اند و به مناسبتهای مختلف ،  با مهربانی و محبت به اهل بیت (ع) اطعام می کنند و به جانها و جسمها روشنایی می بخشند.

 

ابوالفضل بخشیانی، دبیر شورای هیات مذهبی گرگان و مسئول و خادم هیئت مهدویون استان گلستان، در گفتگویی ساده و صمیمانه به خبرنگار ما گفت: هیئت مهدویون شهرستان گرگان، ده سال است که پنج روز دهه آخر صفر، روزانه تا ۱۰۰هزار پرس غذا طبخ و بین زائرین و مجاورین توزیع می کند.

سالهای قبل هیئت مهدویون دور فلکه بسیج مستقر بود و امسال به امام رضا(ع) داخل صحن امام حسن مجتبی (ع)۱۷۶ دیگ متمرکز پخت اطعام رضوی را در روزهای رحلت پیامبرعظیم الشان و شهادت امام حسن مجتبی ع ۸۸دیگ و در روز شهادت امام رضاع نذری می دهد.

وی گفت: این هیئت ده سال پیش، که در فلکه برق، ایستگاه صلواتی داشت، احساس کرد که زائران و مجاوران در این ایام، به اطعام غذای نذری احتیاج دارند.

بعدازآن، تصمیم گرفت در پنج روز آخر دهه صفر، روزانه بیش از۲۵ هزارپخت و در مجموع ۱۰۰ هزارپرس در طی ۵ روز، زائران و مجاوران را اطعام کنند.

بخشیانی افزود: هیئت مهدویون از چند سال پیش هیئت شاخص استانی و کشوری از طرف سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان تبلیغات اسلامی شناخته و اعضای هیئت مهدویون درسال۹۸ بیت مقام معظم رهبری داشته است.

مسئول هیئت مهدویون بااشاره به اقدامات دیگر این هیات در رخدادها و مناسبتها خاطرنشان کرد: تهیه بسته های معیشتی و ضد عفونی در ایام مواجه با کرونا در استان گلستان و طبخ و توزیع ۲۱ هزار پرس غذا در سیل آق قلعه از دیگر فعالیتهای این هیئت بوده است.

وی گفت: در عید سعید غدیر امسال ۱۱۰ دیگ اطعام علوی در ۸۴ منطقه گرگان برپا شد که بیش از ۳۰ هزارپرس غذا تهیه و با کمک هیئات مذهبی و سازمانهای مرتبط بین مردم توزیع شد.

بخشیانی بابیان اینکه این هیئت در مناسبتهای مختلف، با حضور اعضایی که از قشرهای مختلف هستند، به ارائه خدمت می پردازند، گفت: درروز عاشورا امسال ۷۲ دیگ به نیت شهدای کربلا در ۷۲ منطقه استان گلستان توزیع شد.

وی درباره حضور این هیئت در استان قم افزود: این هیئت از سال ۹۱ در ایام رحلت حضرت معصومه( ع) در قم، ایستگاه صلواتی سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع ) را برپا کرده و هم اکنون در شمار هیئت های شاخص استان قم شناخته شده و توفیق میزبانی سفیران کریم حضرت معصومه (ع) را در استان دارد و با نمایندگان آستان حضرت معصومه ع و مشارکتهای مردمی، عالیتهایی را در زمینه اطعام زائرین انجام می دهد.

وقتـی از بخشیانی، درباره حضور امسال هیئت در صحن امام حسن مجتبی ع حرم مطهر امام رضا ع و شرایط طبخ غذای نذری می پرسم، با اشاره ای به صحبتهای آیت ا… بهجت گفت: غیراز اینکه تمام ایران، سرای امام رضاع است، تمام زندگیهای ما مدیون امام رضاع است.

وی افزود: خداراشاکریم که در هیئت مهدویون خدمتگزاری می کنیم و ممنون لطف امام رضا ع هستیم و اینکه امسال اینجا هستیم، فقط خود آقا امام رضاع ما را طلبیده و پذیرفته و راهمان داده است.

از بخشیانی درباره تعداد اعضای هیئت که میپرسم، گفت: هیئت مهدویون از ۸۵ تا ۱۲۰ نفر اعضای ثابت و متغیر دارد که تعدادی اعضا ستادی هستند و بقیه اعضای اجرایی هیئت هستند که به خدمتگزاری می پردازند.

 

شبنم مقدم

زیارت

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 41 52 - پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد شاد ، مدیر حج و زیارت خراسان رضوی اعلام داشت :پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از ١٠ تیر در سامانه سماح آغاز شده است و تا پایان وقت جمعه ۳۱ تیرماه حدود ۶۵ هزار نفر برای زیارت اربعین در استان خراسان رضوی پیش ثبت نام کرده اند. .

 

وی افزود:قرار بود پیش ثبت نام تا پایان تیرماه ادامه داشته باشد که بعلت درخواست های متقاضیان و شرط ثبت نام در سامانه برای عبور از مرز برای اربعین، این مهلت تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید  شده است .

 

ادامه مطلب

زیارت

بازگشت کاروان‌های حج تمتع خراسان رضوی با 26 پرواز انجام می شود

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 16 45 03 - بازگشت کاروان‌های حج تمتع خراسان رضوی با 26 پرواز انجام می شود

پروازهای بازگشت کاروانهای حج تمتع 1401 استان‌ خراسان رضوی با 26 پرواز در قالب 46 کاروان از استان‌های‌ خراسان رضوی، شمالی و جنوبی انجام خواهد شد که با عنایت خداوند اولین پرواز برگشت حاجیان خراسانی در روز عید غدیر انجام می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عباس خداشناس، مدیر روابط  عمومی حج و زیارت استان خراسان رضوی اعلام داشت : طی 46 پرواز ورودی به فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد پنج هزار و 870 زائر، عوامل و نیروهای ستادی هیئت پزشکی حج و زیارت از استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به وطن مراجعت  می کنند که این پرواز ها از 27 تیرماه سال جاری آغاز می‌شود و 6 مردادماه پایان می‌یابد.

 

وی افزود:از 46 کاروان فوق ،40کاروان از استان خراسان رضوی است که پنج هزار و ۶۵ زائر استان را شامل می شود و از این تعداد سه هزار و ۹۰۰ نفر در قالب ۲۲ کاروان از شهر مشهد و هزار و ۱۶۵ زائر از سایر شهرستان‌های استان در قالب ۱۸ کاروان راهی سرزمین وحی شدند.

خداشناس افزود: با عنایت به دستورالعمل ابلاغی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد توصیه های لازم به حجاج محترم در موضوع رعایت نکات بهداشتی و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی حج و زیارت استان به حجاج  قبل از ورود به ایران اطلاع رسانی شده  است و آموزش های لازم به حجاج از طریق هیئت پزشکی حج در طول سفر نیز انجام شده

است.

 

وی گفت: لازم بذکر است رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن ورودی حجاج در دستور کار قرار دارد و پایگاه مراقبت مرزی فرودگاه شهید هاشم نژاد مشهد نیز با افزایش پرسنل و استقرار پزشک آمادگی کامل جهت غربالگری حجاج را پیش بینی و برنامه ریزی کرده است .

 

وی افزود:روابط عمومی حج و زیارت استان با عنایت به وضعیت اوج گیری مجدد کرونا در ایران از مستقبلین  درخواست داشت که ضمن رعایت فاصله گذاری مناسب ، استفاده از ماسک و عدم ازدحام در فرودگاه جهت جلوگیری از انتقال بیماری و حفظ سلامت خود و حاجیان همراهی و مشارکت لازم را داشته باشند.

 

 

منبع: روابط  عمومی حج و زیارت استان خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران به خراسان رضوی:حمایت از نوسازی و بناهای فرسوده در شهر مشهد مقدس 

منتشر شده

در

بازآفريني شهري - مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران به خراسان رضوی:حمایت از نوسازی و بناهای فرسوده در شهر مشهد مقدس 

 

 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در سفر به استان خراسان رضوی، در جلسه ستاد بازآفرینی شهری این استان که با حضور عباس يوسف زاده مديركل راه و شهرسازي و احسان فرشته پور سرپرست اداره برنامه ريزي مسكن و بازآفريني شهري تشکیل شد، از سکونتگاههای حاشیه ای یا غیر رسمی بخصوص بافت فرسوده و حمایت از نوسازی و بناهای فرسوده خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد آئینی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در جریان سفر به شهر مشهد ضمن بازدید از محلات هدف بازآفرینی شهری به بررسی مسائل، مشکلات و موانع موجود برای تسریع در نوسازی این مناطق پرداخت.

 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران یکی از مشکلات و محرومیت‌های اصلی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی را معابر خاکی آن‌ها برشمرد و گفت: خوشبختانه ظرفیتی که دولت در قانون بودجه سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ فراهم کرده، منجر به این شد که بتوانیم تاکنون بیش از هزار کیلومتر طول از معابر خاکی اصلی و فرعی محلات هدف بازآفرینی شهری را در دستور کار قرار دهیم و اکنون این امر با همکاری شهرداری‌ها در حال بهسازی و اجرای آسفالت و کف سازی است.

 

آیینی اظهار کرد: این استان جزو سه استان اول دارای محلات هدف بازآفرینی شهری است و از نظر میزان حاشیه‌نشینی در رده‌های اول قرار داشته و با بناهای ناپایدار زیادی در این استان مواجه هستیم که به لحاظ ناپایداری به استان اول کشور تبدیل شده است. امیدواریم ظرف مدت 3 سال آینده تمامی معابر خاکی محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده و بافت های تاریخی که در مجموع 162 هزار هکتاردر کشور داریم تمامی معابر آسفالت و بهسازی شود .

 

آیینی همچنین درباره حمایت مالی از نوسازی بافت‌های هدف گفت: مالکان می‌توانند در دوران جابجایی و ساخت از ودیعه اسکان موقت استفاده کنند که مبلغ آن ۴۵ میلیون تومان با نرخ 4 درصد پرداخت شود. علاوه بر این برای نوسازی تسهیلات برای مشهد 400 میلیون برای هر واحد و برای شهرهای دیگر 350 میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت برای نوسازی بافت به ازای هر واحد پرداخت می شود. که 150 میلیون تومان صفر درصد است.

 

وی افزود: منبع دوم تسهیلات نهضت ملی مسکن است که برای نوسازی بافت های فرسوده قابل استفاده بوده و از شروط چهارگانه نهضت ملی مسکن هم معاف هستند. که در شهر مشهد 400 میلیون تومان و در شهرهای دیگر 300 میلیون تومان است. که برای دریافت تسهیلات باید به سامانه تسهیلات شرکت بازآفرینی شهری ایران به آدرس Facility.udrc.ir مراجعه و ثبت نام کنند منتها باید پروانه ساختمان و ده درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند که به بانک عامل که بانک مسکن است معرفی شوند.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام دستور کار شورای عالی شهرسازی مبنی بر اعطای مشوق های شهرسازانه با اولویت نوسازی محله‌ای و تجمیع واحدهای فرسوده، افزود: محلات حاشیه‌ای هم می‌توانند از تسهیلات و امتیازات مذکور استفاده کنند.

 

او در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی مشهد چگونه می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند، گفت: ساکنان این بافت‌ها اکثرا برای دریافت تسهیلات با مشکل سند مواجه‌اند که چند راهکار برای رفع این معضل در نظر گرفته شده است. راه اول استفاده از سند جایگزین در صورت موافقت بانک است. راه دیگر این است که فرآیند سنددار شدن را طی کنند.

 

آئینی افزود: خوشبختانه در شهر مشهد با همکاری خوب آستان قدس رضوی کار سنددار کردن سکونتگاه‌های غیررسمی شروع شده است و تاکنون بیش از ۴ هزار پرونده تشکیل و بیش از ۵۰۰ خانه نیز سند دریافت کرده‌اند. در سکونتگاه‌هایی که آستان قدس رضوی مالک زمین است ساکنان می‌توانند برای دریافت سند اقدام کنند و بانک هم مانند تمام املاک اوقافی امکان اعطای تسهیلات به این افراد را دارد.

 

گفتنی است برای تشویق سکونت مجاورین در بافت شهری پیرامون حرم مطهر امام رضا علیه السلام با همکاری صندوق سرمایه گذاری حرم های مطهر به ازای ساخت هر واحد مسکونی تسهیلات بانکی تا سقف ۶۰۰ میلیون پرداخت می شود.

 

منبع: اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها