با ما همراه باشید

اقتصادی

رشد اقتصادی مناطق عشایری کاشمر با فراهم نمودن زیرساخت های گردشگری کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2021 11 17 08 17 26 - رشد اقتصادی مناطق عشایری کاشمر با فراهم نمودن زیرساخت های گردشگری کشاورزی

فراهم کردن زیرساخت های گردشگری کشاورزی می توان به معیشت و اقتصاد مناطق عشایری کمک فراوانی کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جلسه هماهنگی خیرین مناطق عشایری شهرستان کاشمر در خصوص روستای گندم بر در محل مدیریت جهاد کشاورزی و با حضور خیرین ،نماینده شرکت کار و تلاش ساختمان و نماینده معدن آهن ، رئیس امور عشایر و مدیر عامل شرکت امیر دشت ترشیز برگزارشد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:همانگونه که در اغلب تنگناها و مشکلات کشور خیرین در کنار دولت بوده اند امروز هم در توسعه روستاها و مناطق عشایری پیشگام هستند و ما نیز باید با بسترسازی و فراهم کردن زیرساخت ها، امکانات رفاهی و آموزشی و ایجاد اشتغال برای بومیان از مهاجرت های بی رویه روستاییان و عشایر جلوگیری کنیم.

محمد شجعی به ظرفیت بالای گردشگری کشاورزی روستای گندم بر اشاره کرد و افزود:با توجه به اینکه روستای گندم بر دارای مزیت های زیادی در گردشگری کشاورزی می باشد ما نیز باید با فراهم کردن زیرساخت های گردشگری به معیشت منطقه کمک نماییم و با کشت گیاهان دارویی کم آب طلب ، گیاه خارشتر و غیره علاوه بر تأمین علوفه دام های منطقه به توسعه فضای سبز روستا نیز کمک کرده باشیم.

رئیس امور عشایر شهرستان کاشمر نیز در ادامه بر برنامه ریزی های راهبردی و عملی تأکید کرد و گفت:رویکرد امور عشایر شهرستان کاشمر تقویت اقتصاد مناطق عشایری ، یکپارچه سازی ظرفیت نهادهای عمومی و غیر دولتی ، خیرین و موسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد می باشد.

فارسیان افزود:بهره گیری از توانمندی های مادی و معنوی خیرین در توسعه امور مربوط به مناطق عشایری ،سیاستگذاری و برنامه ریزی به منظور هدایت اصولی و ساماندهی کمک ها و مشارکت های مردمی و جذب کمک های خیرین و مراکز خیریه در جهت پیشبرد امور از جمله اهداف ما در این جلسه بوده است.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها