با ما همراه باشید

اقتصادی

رصد و پایش کمی و کیفی خوراک دام و بررسی مجوزهای دامداری در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 02 22 20 18 16 - رصد و پایش کمی و کیفی خوراک دام و بررسی مجوزهای دامداری در شهرستان درگز

 

رصدو پایش کمی وکیفی خوراک دام وبررسی مجوزهای دامداری در بخش مرکزی شهرستان درگز انجام شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،اکبریونسی،مدیرجهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: طرح پایش و کنترل کیفی نهاده‌های دامی برای نخستین بار در دی‌ماه سال ۹۹ با همکاری اتحادیه کارخانه‌های خوراک دام و طیور و آبزیان در سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان اجرایی شد.

وی به برخی مشکلات موجود قبل از اجرای طرح اشاره کرد و گفت: نداشتن امکان رهگیری مقدار ورودی و خروجی نهادهای تخصصی به کارخانه‌ها، نبود اطلاعات به‌روز، وجود مشکلات در پیگیری و اطلاعات آن، کنترل ضعیف، عدم کنترل و پایش پویا و مستمر این نهادها در زمان طولانی در اخذ وضع دریافت و توزیع نهاده و محصولات کارخانه‌ها برخی از این مشکلات بود.

یونسی گفت: کنترل تمامی ورودی و خروجی نهادها و محصولات به همراه مشخصات کامل زمانی مکانی و دامداران و جلوگیری از فوت وقت در آماربرداری به دلیل وجود امکان ثبت و پایش اطلاعات به شکل آنلاین از اهداف و مزایای اجرای این طرح است.

وی ادامه داد: مشاوره و رفع مشکل آنلاین کارخانه‌ها، امکان تغییر و تعریف فرمول توسط کارشناسان شهرستان به شکل لحظه‌ای و آنلاین، کنترل فرمول و قیمت تخصیص بهترین نهاده به هر کارخانه، امکان در اختیار داشتن موجودی انبار کارخانه‌ها، امکان تماس تلفنی و بررسی تک‌تک دامداران، سطح رضایتمندی و بررسی مشکلات احتمالی و امکان زمان‌بندی و برنامه‌ریزی دقیق برای پایش حضوری در کارخانه و دامداری از دیگر اهداف و مزایای اجرای طرح است.

یونسی افزود: امکان بررسی بازخورد مصرف خوراک در دامداری‌ها، ارائه مشاوره لازم و بهبود تولیدات دامی ، رساندن نهاده‌ها به دامداران واقعی، حذف موازی‌کاری‌ها و ایجاد هماهنگی بین سازمانی همکاران ازجمله دامپزشکی و صنعت و معدن، امکان ارتقای سیستم و درج موارد پیشنهاد احتمالی اقدامات انجام‌شده، برگزاری جلسات با تیم تغذیه دام استان از اهداف طرح پایش و کنترل کیفی نهاده‌های دامی است.

وی گفت: ارائه توضیحات اولیه برنامه و شرایط طرح طراحی سیستم برای کارخانه‌ها و مراجعه به کارخانه‌ها، توضیحات و آموزش کار با سیستم، تعریف فرمول‌های کنستانتره برای کلیه واحدها، بازدیدهای کنترلی و نمونه‌گیری از خط تولید، رفع مشکلات سیستمی و آموزش مداوم واحدها و انجام آنالیزهای آزمایشگاهی برخی دیگر از اهداف طرح پایش و کنترل کیفی نهاده‌های دامی است.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها