با ما همراه باشید

سلامت

روحانیون از ابتدای شیوع کرونا کادر درمان را یاری کردند

منتشر شده

در

photo 2021 11 04 21 47 47 - روحانیون از ابتدای شیوع کرونا کادر درمان را یاری کردند

 

معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان گفت: از زمان شیوع کرونا سازمان ها و گروههای جهادی زیادی به کمک ما آمدند از جمله حضور روحانیون به ویژه روحانیون جوان آن هم در زمانی که همه ما ترس از کرونا به دلیل ناشناخته بودن آن داشتیم.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، عباس عبادی در مراسم افتتاحیه دومین مرحله از هشتمین دوره طرح زائران رضوی که در مجتمع آموزشی امامت برگزار شد؛ ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت؛ بیان کرد: علاوه بر شهدای عزیز مدافع سلامت بالغ بر 80 درصد کادر درمان در طی دوره پاندمی کووید دچاره این عارضه تا چندمرتبه شده اند و بسیاری از آنها از عوراض کرونا آزرده خاطر هستند.

 

معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان گفت: در خصوص کووید و جنبه های علمی آن بسیار شنیده ایم شاید قبل از پاندمی کووید، توجه مردم به زحمات کادر درمان کمتر بوده است و کمتر دوربین ها به سمت زحمات پنهان و آشکار حوزه سلامت کشیده می شد ولی این بلیه فرصتی را به نظام سلامت داد که اولا توان و ظرفیت هایش را مجدد بررسی کند و زیرساخت های خود را در حوادث مشابه تقویت کند و از همه مهمتر توانست جلب یک سرمایه اجتماعی بزرگ برای نظام سلامت و خاصه کارکنان نظام سلامت باشد.

 

وی افزود: وقتی می گوییم کارکنان نظام سلامت بالغ بر 60 درصد همکاران ما همکاران حوزه پرستاری هستند و با همکاران پیش بیمارستانی، پیراپزشکی و پزشک، بالغ بر 90 درصد کادر سلامت را تشکیل می دهیم که 10 درصد مابقی همکاران پشتیبان و لجستیک ما هستند که نبود اینها موجب می شود کارها به درستی انجام نشود.

 

عبادی اظهار کرد: بنابراین همه ما یک تیم هستیم و علی رغمی که کشور ما اکثر اوقات کانون قرمز بودیم به دلیل وسعت کشور و مهاجر پذیر بودن و … اما خوشبختانه ظرفیت موجود در نظام سلامت و پشتیبانی که ناشی از سرمایه های اجتماعی بود ما را کمتر دچار بحران کرد.

 

وی بیان کرد: ما باید قدردان پروردگاری باشیم که بخشی از وجود خود را در وجود همه ما به ودیعه گذاشته است و به ما با این حرفه فرصت خدمت به خلق داده است و این نگاه به حرفه خود احساس خوشایندی در ما ایجاد می کند. مخلوقاتی که در مسیر تکامل خود دچار مشکل جسمی و یا روانی می شوند به دست ما سپرده می شوند که ما دوباره به مسیری که برای آن طراحی شدند برگردانیم .

 

معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان گفت: پاندمی کرونا کمک کرد که علاوه بر سرمایه اجتماعی کاهش یافته ، یک تصویر اجتماعی مثبتی از حرفه ما ایجاد شود معمولا تصویر اجتماعی ما کادر درمان به خوبی دیده نمی شد و شاید این فرصتی که در اختیار ما است موجب شود رسانه ها و سازمان های پشتیبان نگاه آنها به ما مانند گذشته نباشد.

 

وی افزود: اگر قرار است سرمایه اجتماعی برای حرفه ما و نظام سلامت حفظ شود باید ارزش آفرینی کنیم از اینرو اگر فقط ما تصور کنیم محل کار ما در چهار دیواری بیمارستان است و کل قدرت دانشی و مهارتی ما در آن چهارچوب محبوس شده آنچه مردم از ما می شناسند به دوران قبل از پاندمی برمی گردد اما اگر این فضا و فرصت را برای خود ایجاد کنیم تا مردم توانایی ما را بیشتر بشناسند و فقط وقتی که بیمار هستند سراغ ما نیایند یک قدرت پایدار می شود و یک احساس خشنودی متقابل ایجاد می شود.

 

عبادی بیان کرد: وظیفه هر کادر سلامت بهداشتی پرستاری، مامایی … این است که وقتی در میان مردم است حتما در گام اول پیشگیری که ارتقا سلامت است، نقش آفرینی جدی تری داشته باشد، اگر ما به ارتقا سواد سلامت کمک کنیم چه بسا به پاندمی مشابه دچار نشویم، ما قبل از این پاندمی همیشه نگران بیمارهای مزمن و بیمارهای غیر واگیر بودیم، به علت اینکه متاسفانه جمعیت ما در 20 تا 30 سال آینده به سمت پیرشدن پیش می رود و از طرفی امید به زندگی افزایش پیدا کرده است و موالید نیز کاهش زیادی داشته است و نیروی مولد ما با پیر شدن جنعیت کاهش پیدا خواهد کرد لذا از سال 1420 به بعد یک تهدید جمعیتی خواهیم داشت .

 

وی افزود: آمار بیمارهای قلبی افزایش وحشتناک دیابت و … اضافه شدن جمعیت سالمند می تواند بار نظام سلامت را افزایش دهد‌.

 

معاون پرستاری وزارت بهداشت و درمان بیان کرد: از زمان شیوع کرونا سازمان ها و گروههای جهادی زیادی به کمک ما آمدند و ما تنها نبودیم از جمله حضور روحانیون به ویژه روحانیون جوان آن هم در زمانی که همه ما ترس از کرونا به دلیل ناشناخته بودن آن داشتیم ما ما را تنها نگذاشتند.

 

وی افزود: این روحانیون به ما نشان دادند غیر از وظایفی که در این لباس مقدس بر عهده دارند، در بین مردم و کنار مردم هستند به خصوص موضوعاتی که شاید خیلی ها دوری کنند، این افراد در بیمارستان زمانی که فشار زیادی به کادر درمان به دلیل تعداد زیاد بیماران وارد شده بود، همراه و کمک کننده بودند و ما را همراهی کردند.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

سلامت

بیش از 50گونه گیاهان دارویی در خراسان رضوی قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد

منتشر شده

در

photo 2022 11 07 17 19 54 - بیش از 50گونه گیاهان دارویی در خراسان رضوی قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد

خراسان رضوی به لحاظ شرایط اکولوژیک منطقه دارای ویژگیهای منحصر به فرد رشد و توسعه گونه های گیاه دارویی را دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی شکاری، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در گفتگویی به خبرنگار ما گفت: هم اکنون بیش از 50 گونه از گیاهان دارویی در عرصه های منابع طبیعی استان قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد.

وی افزود این گونه ها شامل انغوزه شیرین، .سریش، کتیرا، اسطوقودوس ، کاسنی، مریم گلی ، هوفاریقون (علف چای ) ، پسته جنگلی، بادام کوهی ، بنه ، باداشک ، ترکه ارغوان ، قرقات ، سماق ، زالزالک، زرشک وحشی ، ریواس ، کلپوره ، زیره کوهی ، موسیر ، ژوفا، ترنجبین، آویش ، شاتره ،شکر تیغال ، آشنیان ، گل گندم و…که عمدتا به صورت سنتی و محدود و به منظور مصارف خانگی بوسیله مردم محلی برداشت می شود .

شکاری در اهمیت حفظ و توسعه وبهره برداری اصولی از گیاهان دارویی مرتعی گفت: شناسایی نقشه حیاتی این گیاهان در پیشبرد اهداف ملی ، منطقه ای وبعضا جهانی برای ارتقاء سطح سلامت مردم و خودکفایی دارویی ، ایجاد اشتغال مولد و نهایتا توسعه اقتصادی بر کسی پوشیده نیست .

وی خاطر نشان کرد گیاهان دارویی به عنوان ذخایر و گنجینه های ژنتیکی می تواند بزرگترین ثروت ملی برای کشور باشد .

وی افزود استفاده روز افزون مردم از گیاهان دارویی به دلیل اثرات مفید آن ، ارزان بودن ، نداشتن عوارض جانبی و همچنین سازگار بودن با محیط زیست روز به روز در حال افزایش بوده به همین جهت حفظ و حراست از این رویشگاههای طبیعی اهمیت پیدا می کند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ضمن تاکید بر ویژگیهای سازنده گیاهان دارویی یاداور شد با مدیریت و برنامه ریزی مناسب و به دلیل استمرار و تداوم تولید طبیعی این گیاهان می توان با بهره برداری صحیح و اصولی از عرصه های منابع ملی استان منافع سرشاری را نصیب مردمان سخت کوش محلی کرد.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

سلامت

۱۸۶مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب» رسیده است

منتشر شده

در

photo 2022 11 06 19 13 07 - ۱۸۶مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب» رسیده است

 

 

دبیر علمی جشنواره از وصول ۱۸۶ مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب»و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب، خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مرضیه رضوی‎زاده ،عضو هیئت‌علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و دبیر علمی جشنواره درنشست خبری همایش بین‌المللی «غذای طیب»و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب افزود: هدف از برگزاری این همایش، آشنایی با آخرین دستاورد‌های علمی در خصوص غذای طیب و آشنایی با روش‌های مختلف فرآوری و ارتقای کیفیت هم‌زمان محصولات است.

 

رضوی‎زاده خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۸۶ مقاله شامل ۲۵ مقاله شفاهی و ۱۶۱ مقاله مکتوب از طرف ۳۴۷ اندیشمند و فعال اقتصادی از ایران و کشور‌های خارجی همچون سوئیس، برونئی، مالزی، پاکستان و تایلند به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

 

وی گفت: این همایش در ۱۸ و ۱۹ آبان و به میزبانی تالار همایش‌های موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی واقع در پردیس پارک علم و فناوری خراسان برگزار می شود.

وی  افزود : مقالات پذیرفته‌شده بر مبنای چهار محور اصلی، در حوزه‌های «پژوهش‌های کاربردی و بنیادی»، «اقتصاد، تجارت و مدیریت»، «فقه و شریعت» و هم‌چنین «قوانین و استانداردها» طبقه‌بندی شده‌اند.

 

همچنین، حسین زمانی، رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افزود: نشان حلال، صرفاً از نظر فقهی دلالت بر قابل‌مصرف‎بودن یا نبودن یک ماده غذایی دارد، اما «طیب» نشانی برای سنجش کیفیت محصولات است. نقشه راه نشان طیب، تجاری‌سازی آن و برگزاری همایش‌های علمی برای معرفی بیشتر به بازار‌های جهانی است .

وی به یکی از نوآوری‌های طیب به نام «بوم کیفیت طیب» که براساس آن، فاکتور‌های کیفی پارامتربندی می‌شوند و طبق یک نظام ارزش‌گذاری مشخص، کیفیت به یک فاکتور قابل‌سنجش تبدیل می شود.

مدیرعامل موسسه دانش‌بنیان کیفیت رضوی و دبیر اجرایی این همایش افزود : پنج کلیدواژه برای مفهوم طیب مطرح می‌شود؛ حلیت به معنای حلال‎بودن محصول از نظر شرعی، برکت به معنای ارزش‌افزوده محصول، جذابیت به معنی تلاش تولیدکننده برای بهبود ویژگی‌های حسی در محصول، سلامت به معنای رعایت الزامات سلامت محیط و زنجیره تولید و در نهایت اصالت به معنای صادقانه بودن تبلیغات محصول. از این جهت، طیب را می‌توان فاز توسعه نشان حلال است.

 

وی تأکید کرد: در تبیین مفهوم طیب، به دنبال این هستیم که کیفیت زندگی به‌طور واقعی افزایش پیدا کند و برای کسی که بخواهد در مسابقه کیفیت شرکت کند، نشان طیب مثل یک مدال است که مصرف‌کننده با مشاهده آن، بلافاصله می‌تواند اطمینان پیدا کند که محصول موردنظر، معیار‌های دقیق و سخت‌گیرانه‌ای را پشت سر گذاشته است.

 

زمانی خاطر نشان کرد :اهمیت طیب زمانی مشخص می‌شود که بدانیم امروزه بیش از ۹۰ درصد بازار زعفران جهان در اختیار ایران است، اما سهم کشورمان از بازار هشت میلیارد دلاری زعفران تنها به ۴۰۰ میلیون دلار محدود می‌شود. در این شرایط، کیفیت‌بخشی رمز فرار از خام فروشی و پیشروی به سمت فرآوری است.

 

نشست خبری همایش بین‌المللی «غذای طیب» و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب، صبح امروز با حضور حسین زمانی مدیرعامل موسسه دانش‌بنیان کیفیت رضوی، محمدعلی رضوی رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و مرضیه رضوی‎زاده، عضو هیئت‌علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی برگزار شد.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب

سلامت

جشنواره خدمت با پایه ارزیابی خدمات سازمان به شهروندان

منتشر شده

در

photo 2022 11 05 16 27 10 - جشنواره خدمت با پایه ارزیابی خدمات سازمان به شهروندان

 

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد گفت : در راستای افزایش سطح کیفیت در خدمت رسانی بازارهای میوه و تره بار و مراکز عرضه ارزاق عمومی شهرداری مشهد، جشنواره خدمت برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری،مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:

در راستای افزایش سطح کیفیت در خدمت رسانی بازارهای میوه و تره بار و مراکز عرضه ارزاق عمومی شهرداری مشهد، جشنواره خدمت برگزار می شود،تا شهروندان با اعلام نظر و پاسخ به چند سوال در خصوص کیفیت محصولات و خدمات در مراکز عرضه ارزاق عمومی، نحوه برخورد با مشتری ، نظافت ، قیمت گذاری و تنوع محصولات به ارزیابی خدمات انجام شده در این حوزه بپردازیم.

مشیری با بیان این خبر افزود: ملاک ارزیابی برای تمدید قرارداد با بهره برداران این مراکز عرضه ، نتایج این جشنواره است.

وی  گفت: چنانچه واحدی در پایان این جشنواره حائز حداقل شرایط نباشد قرارداد وی تمدید نخواهد شد. لذا شایسته است بهره برداران این مراکز نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشند .

مشیری از شهروندان عزیز خواست تا در راستای ارتقاء سطح خدمات و همچنین بهبود انجام وظایف این سازمان در این جشنواره حضور جدی داشته باشند.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد در پایان افزود: مراکزی که بالاترین امتیاز را دریافت کنند از طرف سازمان مورد تشویق قرار خواهند گرفت. همچنین جهت افزایش حجم مشارکت شهروندان در این جشنواره به قید قرعه جوائزی به این عزیزان اهدا می شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

برترین ها