با ما همراه باشید

اقتصادی

“روز بازارهای” قوچان در شرایط کرونا چرا تعطیل نشدند؟

منتشر شده

در

mashhad - "روز بازارهای" قوچان در شرایط کرونا چرا تعطیل نشدند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قوچان، ویروس کرونا این روزها در جهان و ایران می‌تازد و هر روز قربانیان بیشتری را به کام مرگ می‌کشاند، آمار فوتی‌ها به بالای 500 نفر رسیده و متاسفانه حال این روزهایاستان خراسان رضوی و شهر قوچان خوب نیست و وضعیت کرونا در این شهر تاسف‌بار است.

تعداد مبتلایان و فوتی‌ها در حال افزایش، ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در حال پر شدن است و کمبود شدید کادر درمان و خستگی آنها نیز از مشکلات کاملا مشهود است.

همزمان با بیشتر نقاط کشور موج جدید کرونا به شهرستان قوچان هم رسیده؛ بی‌توجهی و بی‌مدیریتی برخی مسئولان از سویی عادی‌انگاری و بی‌اعتنایی مردم در برگزاری مراسمات و دورهمی خانوادگی، عروسی‌ها و ورود مسافران به شهرستان از سویی دیگر وضعیت کرونایی این شهر را هر روز وخیم تر از روزهای گذشته کرده تا جایی که به گفته مسئولان تنها امروز 115 بیمار در بیمارستان 126 تختخوابی موسی ابن جعفر (ع) این شهرستان بستری شده‌اند.

فرشید فتحی مقدم مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان با اعلام این خبر اظهار داشت: متاسفانه وضعیت کرونا در قوچان به بدترین شکل ممکن از زمان شیوع این بیماری رسیده و در حال حاضر از 140 تخت فعال بیمارستان 115 تخت به بستری بیماران کرونایی اختصاص یافته و 40 نفر هم در اوژانس منتظر خالی شدن تخت هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان افزود: فشار زیادی در این روزها به کادر درمانی شهرستان وارد شده؛ به طوری که تنها در یک هفته گذشته 47 نفر از کادر درمان شهرستان به کرونا مبتلا شده‌اند.

وی یادآور شد: تاکنون 456نفر از کادر درمان شهرستان قوچان به این بیماری مبتلا و یک نفر از این عزیزان نیز به شهادت رسیده که نشان از تلاش مخلصانه و بی‌دریغ آنها دارد اما متاسفانه عادی‌انگاری و کم‌توجهی مردم، رعایت نکردن دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی علاوه بر کم اثر کردن زحمات آنها سبب فرسودگی و خستگی کادر درمان شهرستان قوچان شده که باید با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی دقیق‌تر مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

2 مرکز جدید تجمعیی واکسیناسیون راه اندازی می‌شود

فرشید فتحی مقدم در ادامه با اشاره به روند واکسیناسیون در این شهرستان اظهار داشت: در حال حاضر تنها راه مقابله با این بیماری، پیشگیری از عدم ابتلا و واکسیناسیون عمومی در زمان معین است؛ خوشبختانه با شروع واکسیناسیون روزانه بین 1000 تا 1500 نفر در شهرستان واکسن زده شده و در حال حاضر نیز دپوی خوبی از واکسن‌های مختلف جهت واکسیناسیون عمومی داریم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان قوچان خاطرنشان کرد: در مرحله اول واکسیناسیون 30 هزار واکسن دریافت کرده ایم و در مرحله دوم تاکنون 14 هزار نفر واکسینه شده اند همچنین با تمهیدات فراهم شده و همکاری مسئولان بهداشتی استان در تخصیص واکسن لازم برای ایام تعطیلی نیز پیش‌بینی شده است.

وی افزود: مرکز تجمعیی واکسیناسیون در دانشگاه آزاد قوچان به عنوان دومین مرکز از امروز کار واکسیناسیون را آغاز و بنا داریم با همکاری شهرک صنعتی یک مرکز تجمیعی واکسیناسیون جهت تزریق واکسن به کارگران قوچانی را در این محل راه‌اندازی کنیم که تاثیر بسزایی در تسریع واکسیناسیون خواهد داشت.

کمبود نیروی انسانی و تجهیزات مشهود است

مدیر شبکه بهداشت و درمان قوچان در ادامه از اجرای طرح شهید سلیمانی در این شهرستان خبر داد و گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی همزمان با سراسر کشور در حال اجراست اما با توجه به وضعیت موجود کمبود نیروی انسانی و تجهیزات در این شهرستان کاملا مشهود است و گاها نیز سبب نارضایتی شهروندان قوچانی شده است.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان قوچان به دلیل موقعیت مکانی علاوه بر بیماران شهرستان مجبور به پذیرش بیماران از شهرهای مجاور و تامین اقلام دارویی آنها نیز است که این امر بر مشکلات موجود افزوده؛ در حال حاضر حداقل 30 نیروی پرستار، 20 نیروی خدماتی و تعدادی کمک بهیار در بیمارستان قوچان نیاز داریم که ورود افراد داوطلب و نیروهای جهادی می‌تواند بخشی از این کمبودها را جبران کند که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

فتحی‌مقدم افزود: متاسفانه در حال حاضر شهرستان قوچان کارخانه اکسیژن ساز ندارد و در تامین کپسول اکسیژن نیازمند شهرهای اطراف هستیم؛ در روزهای اخیر بجنورد به دلیل نیاز خود و شیروان نیز به دلیل خرابی دستگاه‌ها، دستگاه کپسول اکسیژن به شهرستان قوچان نمی‌دهند و مشهد نیز روزانه فقط 30 کپسول اکسیژن را می‌پذیرد هر چند راه‌اندازی دستگاه 600 لیتری با اعتبار دو نیم میلیارد تومانی در بیمارستان قدری از این مشکلات را کاسته اما به دلیل فشار استفاده بیش از حد ترس از خرابی این دستگاه و کاهش خلوص اکسیژن از 97 درصد به 70 درصد را شاهد هستیم.

بیمارستان قوچان دستگاه سیتی اسکن دولتی ندارد

فتحی مقدم درپاسخ به سوالی مبنی بر مشکل سی تی اسکن در بیمارستان قوچان بیان داشت: در بیمارستان موسی بن جعفر (ع) دستگاه سی تی اسکن نداریم و تنها دستگاه موجود نیز اجاره‌ای و از طریق یکی از شرکت‌ها در اختیار ماست؛ در حال حاضر روزانه بین 130 تا 160 سی‌تی اسکن انجام می‌شود که خارج از ظرفیت دستگاه موجود است.

وی افزود: مجبور شده‌ایم با تقویت آزمایشگاه کمتر از روش سی تی اسکن استفاده کنیم این در حالی است که تنها در مرکز کرونا ما دو پزشک حاضر روانه 400 بیمار را ویزیت می‌کنند.

مدیر شبکه بهداشت قوچان با اشاره به کمبود اقلام دارویی اظهار داشت: با پیش بینی‌های انجام گرفته جز در مواردی و آن هم به صورت مقطعی، کمبود اقلام دارویی در شهرستان نداشته‌ایم اما با توجه به شرایط و در نظر گرفتن ورود بیماران شهرهای مجاور، باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد تا دچار کمبود اقلام دارویی نشویم.

تشدید وضعیت کرونا

فتحی مقدم در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم برخورد با تجمعات غیرقانونی به نام روز بازارها و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در این اماکن بیان داشت: برخی از مسئولان ستاد مقابله با کرونا شهرستان در این مورد دغدغه معیشت را بیان می‌کنند؛ با توجه به درگیری شدید کادر درمان تنها پیشنهاد و راه حل موجود رعایت پروتکل‌ها و دستوالعمل‌های بهداشتی در این گونه اماکن است و سایرموارد منوط به تصمیم گیری سایر مسئولان شهرستان است.

این روزها شهر قوچان حال و هوای خوبی ندارد؛ رمق کادر درمان بریده شده و نفس هایشان به شماره افتاده؛ کمبود امکانات و تجهیزات و روند افزایشی بیماران نیز مزید بر علت شده اما اغلب مردم شهر با عادی‌انگاری شرایط موجود در تجمعاتی غیرقانونی و در محل باغ بهشت و تنها در چند قدمی صدها نفر قربانی کرونا به نام جمعه بازار به فروش اقلام دست دوم و غیرضروری می‌پردازند و عده‌ای هم در محل یخچال قدیمی قوچان به فکر فروش پرندگان هستند و حتی گاهی نیز معرکه‌گیران محلی معرکه‌ای می‌گیرند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اقتصادی

برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

منتشر شده

در

1 - برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

دومین نشست هم اندیشی با عنوان نخستین پیش رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) صنایع غذایی با حضور نامداران صنعت غذایی استان، فناوران و شرکت های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی و رابطین محترم حوزه دانش بنیان در بیش از یکصد ارگان و دستگاه اجرایی دولتی در  ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، ساعت ۹ الی 12 برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:حقیقتا پارک علم و فناوری خراسان برنامه ریزی و طرح ریزی خوبی برای اجرای صحیح اقدام ملی تانا در لایه استانی داشته و این رویداد با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، استانداری خراسان رضوی، قرارگاه اقتصاد دانش بنیان، پارک علم و فناوری استان خراسان، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی، دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی و با پیگیری ارزشمند موسسه پلکان تشکیل می شود.

 

وی افزود : تانا مخفف توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها، در حقیقت یک اقدام ملی و ماموریت خاص در حوزه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان هاست.

وی گفت: محوریت این رویداد پارک های علم و فناوری هستند ولی به گونه ای طرح ریزی شده که تمام اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری استان را به مشارکت فعال میگیرد و یک فرآیند مستمر، دائمی و پیوسته در حوزه حساس سازی، شبکه سازی، توانمندسازی، تحرک و انگیزه بخشی، بهم رسانی و پیوند بین نیاز فناورانه (تقاضا) با توانمندی فناوران (عرضه) و پیگیری تا حصول نتیجه است.

 

میرزایی شهرابی افزود:یکی از زمینه های تبلور این طرح برگزاری رویدادهای هم افزایی، شبکه سازی و توانمندسازی در پارک علم و فناوری خراسان رضوی بوده است که اولین گام آن 8 تیرماه 1401 آغاز شده و از آن زمان تا الان چندین جلسه تانا با گروه های مختلف تخصصی و حتی شهرستان های استان با هدف تبیین اهداف تانا برگزار کردیم و این پیش رویداد تانا صنایع غذایی سومین گام حرکتی ماست.

 

وی خاطرنشان کرد:ما ذینفعان و بازیگران متفاوتی در اکوسیستم دانشی استان داریم اعم از ادارات، ارگان ها و دستگاه های اجرایی و نهادهای متولی، پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها، نخبگان، فناوران، شرکتهای فناور و دانش بنیان، سرمایه گزاران، شتابدهنده ها، هسته های علمی، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیق و توسعه، خانه های خلاق، مراکز نوآوری، کارخانه نوآوری و … که در حقیقت در دوره های قبلی اتصالشان بهم و جانمائیشان برای تقسیم کار در زیست بوم بدرستی شکل نگرفته و جزیره های جدا از هم بودند و این یعنی کارهای بعضاً ارزشمندشان ضریب نمیگرفته و هم افزایی و استفاده از خرد جمعی نهادینه نشده بوده و شبکه سازی واقعی در استان را شاهد نبودیم.

 

وی افزود: به زبان ساده تر مثلا بخش خصوصی فرصتی برای تصمیم سازی پیدا نمیکرده و خدمات متناسب با نیازهای واقعی و جنبه های با پتانسیل بالا و مغفول مانده استان نبوده و بنابراین جامعه و مردم، اثر کار مبتنی بر علم و فناوری و محصولات دانش بنیان را در زندگیشان احساس نمیکردند.

 

وی گفت:ما میخواهیم با همت بلند سرمایه های انسانی و نخبگانی استان خراسان رضوی، برای پاسخ به شبکه مسائل، نیازهای اشتراکی و اولویت دار، مشکلات ضروری استانمان راهکارهای فناورانه و هوشمندانه و به روش نوآوری باز را نهادینه کنیم و پتانسیل ها و توانمندیهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، پردیس ها و مراکز رشد و بطور کلی هر پژوهشگری را به شبکه ی مسائل و نیازها و دغدغه های بخش خصوصی و دولتی و دستگاه های اجرایی متصل کنیم.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی افزود:صنایع غذایی یکی از حوزه های بسیار مهم و اساسی ما در استان است که برندهای ملی و بین المللی زیادی را به کشور عزیزمان معرفی کرده و در واقع خراسان رضوی یکی از قطب های صنعت غذاست و موضوعاتی چون ایمنی و امنیت غذایی، سلامت و بهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی، بحران ضایعات، پسماندها و گرسنگی سلولی، غنی سازی و کاربرد اسانس ها و عصاره های طبیعی در صنعت غذایی، شیمی مواد غذایی، نانوفناوری، نانوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی در صنایع غذایی، فرآورده های ارگانیک، غذاهای فراسودمند، پری بیوتیک و پروبیوتیک، بسته بندی نوین و تولید ماشین آلات پیشرفته و تجهیزات دانش بنیان این حوزه، راهکارهای فراوری، نگهداشت بلند مدت، بهینه سازی، کاهش مصرف انرژی و مدیریت بحران آب در صنایع غذایی و … را میتوان با نفوذ فناوری و پیوند این حوزه با صنایع دانش بنیان مرتفع کرد.

 

وی خاطرنشان کرد:رسالت تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) هم همین است و تقویت و پیشرفت زیست بوم را با ایجاد اتصالات هوشمندانه محقق میکند.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان

 

 

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

جشن آباد اولین روستای الگویی شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 10 24 42 - جشن آباد اولین روستای الگویی شهرستان درگز

روستای جشن آباد به عنوان اولین طرح الگویی روستایی شهرستان انتخاب شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمدفرهنگی،مدیرجهادکشاورزی درگزگفت: روستای جشن آباد واقع در بخش نوخندان به عنوان اولین روستای الگویی شهرستان درگز انتخاب شد.

وی با تاکید بر برنامه ریزی منسجم در خصوص ایجاد روستای الگویی ادامه داد :امیداست این طرح بتواند در آینده زمینه ساز اشتغال پایداردر منطقه باشد و با الگو پذیری از آن ، به سایر روستاهای شهرستان ، گسترش یابد.

فرهنگی افزود: در راستای اجرای طرح روستای الگویی بایستی ابتدا تمامی ظرفیت ها و پتانسیل های روستا و نقاط ضعف و موانع بر سر راه شناسایی شده و در مرحله بعد برای تسهیل امور و رفع موانع و رسیدن به روستای ایده ال و در حال توسعه برنامه ریزی و تلاش کرد.

 

وی اذعان داشت: توسعه صندوق خرد زنان روستایی ، اشتغال جوانان روستایی در بخش های کشاورزی و جلوگیری از خروج جوانان از روستاها، ایجاد کشت های الگویی جهت جلو گیری از تخریب اراضی ، تعامل با نهادهای دولتی سطح شهرستان جهت هم افزایی فکری ، برگزاری دوره های آموزشی و تخصصی جهت تولید محصول سالم در شهرستان از جمله اهداف جهاد کشاورزی در این طرح می باشد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

بازدید مستمر کارشناسان جهادکشاورزی از باغات شهرستان گلبهار

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 11 12 02 - بازدید مستمر کارشناسان جهادکشاورزی از باغات شهرستان گلبهار

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از بازدید از باغات شهرستان گلبهار خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقصادی مشهد عمران، محمدرضا روستا نژاد، سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار گفت: با توجه به اهمیت ردیابی آفات و بیماری های شایع در باغات شهرستان ، جهاد کشاورزی هر ساله با استقرار اکیپ شبکه مراقبت در باغات در هر فصل و به تناسب نوع آفات، سعی در آگاه سازی بهره برداران، ردیابی و کنترل آفات و بیماریهای منطقه دارد.

روستا نژاد افزود: به این منظور هرساله کارشناسان جهاد کشاورزی از طریق بازدید از باغات و برگزاری کارگاه آموزشی پاسخگوی مسائل و مشکلات باغداران هستند.

وی بیان داشت: در شهرستان 7846 هکتار باغ بارور و 500 هکتار باغ غیر بارور و جمعا 8346 هکتار باغ دارد که به میزان 82417 تن تولید دارند.

او محصولات باغی شهرستان را گیلاس، آلبالو، سیب، گلابی، به، گوجه، آلو ، هلو، زردالو، شلیل، انگور، گردو، توت، بادام و گل محمدی، زعفران دانست.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی گلبهار

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها