با ما همراه باشید

اقتصادی

“روز بازارهای” قوچان در شرایط کرونا چرا تعطیل نشدند؟

منتشر شده

در

mashhad - "روز بازارهای" قوچان در شرایط کرونا چرا تعطیل نشدند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قوچان، ویروس کرونا این روزها در جهان و ایران می‌تازد و هر روز قربانیان بیشتری را به کام مرگ می‌کشاند، آمار فوتی‌ها به بالای 500 نفر رسیده و متاسفانه حال این روزهایاستان خراسان رضوی و شهر قوچان خوب نیست و وضعیت کرونا در این شهر تاسف‌بار است.

تعداد مبتلایان و فوتی‌ها در حال افزایش، ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در حال پر شدن است و کمبود شدید کادر درمان و خستگی آنها نیز از مشکلات کاملا مشهود است.

همزمان با بیشتر نقاط کشور موج جدید کرونا به شهرستان قوچان هم رسیده؛ بی‌توجهی و بی‌مدیریتی برخی مسئولان از سویی عادی‌انگاری و بی‌اعتنایی مردم در برگزاری مراسمات و دورهمی خانوادگی، عروسی‌ها و ورود مسافران به شهرستان از سویی دیگر وضعیت کرونایی این شهر را هر روز وخیم تر از روزهای گذشته کرده تا جایی که به گفته مسئولان تنها امروز 115 بیمار در بیمارستان 126 تختخوابی موسی ابن جعفر (ع) این شهرستان بستری شده‌اند.

فرشید فتحی مقدم مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان با اعلام این خبر اظهار داشت: متاسفانه وضعیت کرونا در قوچان به بدترین شکل ممکن از زمان شیوع این بیماری رسیده و در حال حاضر از 140 تخت فعال بیمارستان 115 تخت به بستری بیماران کرونایی اختصاص یافته و 40 نفر هم در اوژانس منتظر خالی شدن تخت هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان افزود: فشار زیادی در این روزها به کادر درمانی شهرستان وارد شده؛ به طوری که تنها در یک هفته گذشته 47 نفر از کادر درمان شهرستان به کرونا مبتلا شده‌اند.

وی یادآور شد: تاکنون 456نفر از کادر درمان شهرستان قوچان به این بیماری مبتلا و یک نفر از این عزیزان نیز به شهادت رسیده که نشان از تلاش مخلصانه و بی‌دریغ آنها دارد اما متاسفانه عادی‌انگاری و کم‌توجهی مردم، رعایت نکردن دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی علاوه بر کم اثر کردن زحمات آنها سبب فرسودگی و خستگی کادر درمان شهرستان قوچان شده که باید با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی دقیق‌تر مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

2 مرکز جدید تجمعیی واکسیناسیون راه اندازی می‌شود

فرشید فتحی مقدم در ادامه با اشاره به روند واکسیناسیون در این شهرستان اظهار داشت: در حال حاضر تنها راه مقابله با این بیماری، پیشگیری از عدم ابتلا و واکسیناسیون عمومی در زمان معین است؛ خوشبختانه با شروع واکسیناسیون روزانه بین 1000 تا 1500 نفر در شهرستان واکسن زده شده و در حال حاضر نیز دپوی خوبی از واکسن‌های مختلف جهت واکسیناسیون عمومی داریم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان قوچان خاطرنشان کرد: در مرحله اول واکسیناسیون 30 هزار واکسن دریافت کرده ایم و در مرحله دوم تاکنون 14 هزار نفر واکسینه شده اند همچنین با تمهیدات فراهم شده و همکاری مسئولان بهداشتی استان در تخصیص واکسن لازم برای ایام تعطیلی نیز پیش‌بینی شده است.

وی افزود: مرکز تجمعیی واکسیناسیون در دانشگاه آزاد قوچان به عنوان دومین مرکز از امروز کار واکسیناسیون را آغاز و بنا داریم با همکاری شهرک صنعتی یک مرکز تجمیعی واکسیناسیون جهت تزریق واکسن به کارگران قوچانی را در این محل راه‌اندازی کنیم که تاثیر بسزایی در تسریع واکسیناسیون خواهد داشت.

کمبود نیروی انسانی و تجهیزات مشهود است

مدیر شبکه بهداشت و درمان قوچان در ادامه از اجرای طرح شهید سلیمانی در این شهرستان خبر داد و گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی همزمان با سراسر کشور در حال اجراست اما با توجه به وضعیت موجود کمبود نیروی انسانی و تجهیزات در این شهرستان کاملا مشهود است و گاها نیز سبب نارضایتی شهروندان قوچانی شده است.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان قوچان به دلیل موقعیت مکانی علاوه بر بیماران شهرستان مجبور به پذیرش بیماران از شهرهای مجاور و تامین اقلام دارویی آنها نیز است که این امر بر مشکلات موجود افزوده؛ در حال حاضر حداقل 30 نیروی پرستار، 20 نیروی خدماتی و تعدادی کمک بهیار در بیمارستان قوچان نیاز داریم که ورود افراد داوطلب و نیروهای جهادی می‌تواند بخشی از این کمبودها را جبران کند که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

فتحی‌مقدم افزود: متاسفانه در حال حاضر شهرستان قوچان کارخانه اکسیژن ساز ندارد و در تامین کپسول اکسیژن نیازمند شهرهای اطراف هستیم؛ در روزهای اخیر بجنورد به دلیل نیاز خود و شیروان نیز به دلیل خرابی دستگاه‌ها، دستگاه کپسول اکسیژن به شهرستان قوچان نمی‌دهند و مشهد نیز روزانه فقط 30 کپسول اکسیژن را می‌پذیرد هر چند راه‌اندازی دستگاه 600 لیتری با اعتبار دو نیم میلیارد تومانی در بیمارستان قدری از این مشکلات را کاسته اما به دلیل فشار استفاده بیش از حد ترس از خرابی این دستگاه و کاهش خلوص اکسیژن از 97 درصد به 70 درصد را شاهد هستیم.

بیمارستان قوچان دستگاه سیتی اسکن دولتی ندارد

فتحی مقدم درپاسخ به سوالی مبنی بر مشکل سی تی اسکن در بیمارستان قوچان بیان داشت: در بیمارستان موسی بن جعفر (ع) دستگاه سی تی اسکن نداریم و تنها دستگاه موجود نیز اجاره‌ای و از طریق یکی از شرکت‌ها در اختیار ماست؛ در حال حاضر روزانه بین 130 تا 160 سی‌تی اسکن انجام می‌شود که خارج از ظرفیت دستگاه موجود است.

وی افزود: مجبور شده‌ایم با تقویت آزمایشگاه کمتر از روش سی تی اسکن استفاده کنیم این در حالی است که تنها در مرکز کرونا ما دو پزشک حاضر روانه 400 بیمار را ویزیت می‌کنند.

مدیر شبکه بهداشت قوچان با اشاره به کمبود اقلام دارویی اظهار داشت: با پیش بینی‌های انجام گرفته جز در مواردی و آن هم به صورت مقطعی، کمبود اقلام دارویی در شهرستان نداشته‌ایم اما با توجه به شرایط و در نظر گرفتن ورود بیماران شهرهای مجاور، باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد تا دچار کمبود اقلام دارویی نشویم.

تشدید وضعیت کرونا

فتحی مقدم در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم برخورد با تجمعات غیرقانونی به نام روز بازارها و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در این اماکن بیان داشت: برخی از مسئولان ستاد مقابله با کرونا شهرستان در این مورد دغدغه معیشت را بیان می‌کنند؛ با توجه به درگیری شدید کادر درمان تنها پیشنهاد و راه حل موجود رعایت پروتکل‌ها و دستوالعمل‌های بهداشتی در این گونه اماکن است و سایرموارد منوط به تصمیم گیری سایر مسئولان شهرستان است.

این روزها شهر قوچان حال و هوای خوبی ندارد؛ رمق کادر درمان بریده شده و نفس هایشان به شماره افتاده؛ کمبود امکانات و تجهیزات و روند افزایشی بیماران نیز مزید بر علت شده اما اغلب مردم شهر با عادی‌انگاری شرایط موجود در تجمعاتی غیرقانونی و در محل باغ بهشت و تنها در چند قدمی صدها نفر قربانی کرونا به نام جمعه بازار به فروش اقلام دست دوم و غیرضروری می‌پردازند و عده‌ای هم در محل یخچال قدیمی قوچان به فکر فروش پرندگان هستند و حتی گاهی نیز معرکه‌گیران محلی معرکه‌ای می‌گیرند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اقتصادی

جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 04 25 - جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه ریزی مرغداری های شهرستان از ابتدای سال جاری خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت:از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های شهرستان خوشاب انجام شده است.

رودسرابی افزود: در شهرستان خوشاب 28 واحد مرغداری صنعتی فعال با ظرفیت جوجه ریزی سالانه 670هزار و 986 قطعه وجود دارد.

رودسرابی ضمن اشاره به اینکه متوسط دفعات جوجه ریزی در سال در خوشاب 3.03 می باشد گفت: از کل جوجه ریزی انجام شده توسط مرغداری ها در خوشاب تعداد 35 هزار و 299 قطعه مربوط به سویه آرین بوده است.

گفتنی است از ابتدای سال تا کنون با این ظرفیت مرغداری در شهرستان مقدار یک هزار و ۸۶۸ تن گوشت مرغ آماده طبخ تولید شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 05 31 - آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

برداشت زعفران از 4 هزار و 600هکتارسطح زیر کشت این گیاه در شهرستان کاشمرآغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر با اشاره به آغاز برداشت زعفران در سال زراعی جاری گفت:زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان دارویی طبیعت است که کاشت آن از زمان های گذشته تا به حال در قسمت هایی از کشورمان خصوصا استان خراسان تداوم داشته است.

شجعی افزود:اغلب کشاورزان منطقه به دلیل عدم اطلاع از تکنولوژی های نوین کشاورزی و فنون جدید زراعت سود چندانی از کشت این گیاه بدست نمی آورند.

وی ادامه داد:می طلبد ادارات دولتی و خصوصی دخیل در حوزه زعفران با هماهنگی بین بخشی در راستای یکدیگر فعالیت کرده تا با سیاست گذاری درست آینده روشنی را برای بازاریابی داخلی و خارجی زعفران ترسیم و با آشنا کردن کشاورزان شهرستان و منطقه با علوم و تکنولوژی روز دنیا به معیشت و اقتصاد خانوارهای کشاورزان که این محصول در سبد معیشتی آنان نقش بسزایی را ایفا می نماید کمک کرده باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:شهرستان کاشمراز لحاظ سطح زیر کشت با 4 هزار و 600هکتار رتبه سوم استان را دارا می باشد که پیش بینی می گردد حدود 6 هزار کیلو از این گیاه با ارزش و کم آب طلب از سطح زیر کشت شهرستان برداشت شود هرچند با توجه به خشکسالی های سال های اخیرپیش بینی می شود امسال با کاهش 30 درصدی برداشت مواجه باشیم.

شجعی اظهارکرد:برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی در خصوص مسائل فنی ، برگزاری روز مزرعه ها،بازدید از مزارع و توصیه های فنی ، توزیع کود های شیمیایی ،خرید توافقی ،توزیع هیتر و الک جهت فرآوری بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی در خصوص فرآوری بهداشتی زعفران از جمله اقداماتی است که جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در بخش زعفران انجام داده است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 06 05 - 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19000 هزار غرفه فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری ، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهدگفت: طی مطالعه میدانی و تحقیق از فعالان بازارهای سیار سازمان از ابتدای سال تاکنون 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی به صورت خرد اعلام شده است.

مشیری افزود: این مبلغ شامل گردش مالی30 روز بازار موقت و موضوعی سازمان از جمله روز بازارهای هفتگی، عصر بازارها و شب بازارها است که مدیریت فرآیند برگزاری و اجرای آنها توسط سازمان انجام می شود.

وی گفت: کمترین مبلغ میانگین روزانه اعلام شده توسط فعالان این غرفه ها را که بالغ بر 19هزار غرفه می باشد4 میلیون ریال و بیشترین میانگین روزانه 98 میلیون ریال می باشد و بیشترین روزهای فعال در سال مربوط به 7 بازار موقت است که بیش از 300 روز فعالیت دارد .

مشیری افزود: تلاش داریم با گسترش منطقی و هدفمند این بازارها سهم بازار اقتصاد خرد را ارتقا داده و به سمت تقویت این مدل بپردازیم.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی افزود: در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19 هزار غرفه فعالیت می کنند و میانگین دریافتی از این غرفه ها 210 هزار ریال می باشد .

مشیری گفت: حدود 27 درصد از غرفه داران تحت پوشش دستگاه های حمایتی و زنان سرپرست خانوار می باشند و با توجه به نگاه حمایتی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مقدس مشهد 50 درصد تخفیف ویژه این عزیزان در نظر گرفته شده و این مبلغ صرف نگهداری ، پاکیزگی ، امنیت و مدیریت فرآیند اجرایی آن  می شود .

وی افزود:  نگاه به این موضوع در سازمان با توجه به اهمیت ایجاد اشتغال و لزوم حمایت از این حوزه کاملاً حمایتی است و خواستار حمایت های دولتی در این موضوع هستیم .

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها