با ما همراه باشید

اقتصادی

“روز بازارهای” قوچان در شرایط کرونا چرا تعطیل نشدند؟

منتشر شده

در

mashhad - "روز بازارهای" قوچان در شرایط کرونا چرا تعطیل نشدند؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قوچان، ویروس کرونا این روزها در جهان و ایران می‌تازد و هر روز قربانیان بیشتری را به کام مرگ می‌کشاند، آمار فوتی‌ها به بالای 500 نفر رسیده و متاسفانه حال این روزهایاستان خراسان رضوی و شهر قوچان خوب نیست و وضعیت کرونا در این شهر تاسف‌بار است.

تعداد مبتلایان و فوتی‌ها در حال افزایش، ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در حال پر شدن است و کمبود شدید کادر درمان و خستگی آنها نیز از مشکلات کاملا مشهود است.

همزمان با بیشتر نقاط کشور موج جدید کرونا به شهرستان قوچان هم رسیده؛ بی‌توجهی و بی‌مدیریتی برخی مسئولان از سویی عادی‌انگاری و بی‌اعتنایی مردم در برگزاری مراسمات و دورهمی خانوادگی، عروسی‌ها و ورود مسافران به شهرستان از سویی دیگر وضعیت کرونایی این شهر را هر روز وخیم تر از روزهای گذشته کرده تا جایی که به گفته مسئولان تنها امروز 115 بیمار در بیمارستان 126 تختخوابی موسی ابن جعفر (ع) این شهرستان بستری شده‌اند.

فرشید فتحی مقدم مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان با اعلام این خبر اظهار داشت: متاسفانه وضعیت کرونا در قوچان به بدترین شکل ممکن از زمان شیوع این بیماری رسیده و در حال حاضر از 140 تخت فعال بیمارستان 115 تخت به بستری بیماران کرونایی اختصاص یافته و 40 نفر هم در اوژانس منتظر خالی شدن تخت هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قوچان افزود: فشار زیادی در این روزها به کادر درمانی شهرستان وارد شده؛ به طوری که تنها در یک هفته گذشته 47 نفر از کادر درمان شهرستان به کرونا مبتلا شده‌اند.

وی یادآور شد: تاکنون 456نفر از کادر درمان شهرستان قوچان به این بیماری مبتلا و یک نفر از این عزیزان نیز به شهادت رسیده که نشان از تلاش مخلصانه و بی‌دریغ آنها دارد اما متاسفانه عادی‌انگاری و کم‌توجهی مردم، رعایت نکردن دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی علاوه بر کم اثر کردن زحمات آنها سبب فرسودگی و خستگی کادر درمان شهرستان قوچان شده که باید با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی دقیق‌تر مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

2 مرکز جدید تجمعیی واکسیناسیون راه اندازی می‌شود

فرشید فتحی مقدم در ادامه با اشاره به روند واکسیناسیون در این شهرستان اظهار داشت: در حال حاضر تنها راه مقابله با این بیماری، پیشگیری از عدم ابتلا و واکسیناسیون عمومی در زمان معین است؛ خوشبختانه با شروع واکسیناسیون روزانه بین 1000 تا 1500 نفر در شهرستان واکسن زده شده و در حال حاضر نیز دپوی خوبی از واکسن‌های مختلف جهت واکسیناسیون عمومی داریم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان قوچان خاطرنشان کرد: در مرحله اول واکسیناسیون 30 هزار واکسن دریافت کرده ایم و در مرحله دوم تاکنون 14 هزار نفر واکسینه شده اند همچنین با تمهیدات فراهم شده و همکاری مسئولان بهداشتی استان در تخصیص واکسن لازم برای ایام تعطیلی نیز پیش‌بینی شده است.

وی افزود: مرکز تجمعیی واکسیناسیون در دانشگاه آزاد قوچان به عنوان دومین مرکز از امروز کار واکسیناسیون را آغاز و بنا داریم با همکاری شهرک صنعتی یک مرکز تجمیعی واکسیناسیون جهت تزریق واکسن به کارگران قوچانی را در این محل راه‌اندازی کنیم که تاثیر بسزایی در تسریع واکسیناسیون خواهد داشت.

کمبود نیروی انسانی و تجهیزات مشهود است

مدیر شبکه بهداشت و درمان قوچان در ادامه از اجرای طرح شهید سلیمانی در این شهرستان خبر داد و گفت: اجرای طرح شهید سلیمانی همزمان با سراسر کشور در حال اجراست اما با توجه به وضعیت موجود کمبود نیروی انسانی و تجهیزات در این شهرستان کاملا مشهود است و گاها نیز سبب نارضایتی شهروندان قوچانی شده است.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان قوچان به دلیل موقعیت مکانی علاوه بر بیماران شهرستان مجبور به پذیرش بیماران از شهرهای مجاور و تامین اقلام دارویی آنها نیز است که این امر بر مشکلات موجود افزوده؛ در حال حاضر حداقل 30 نیروی پرستار، 20 نیروی خدماتی و تعدادی کمک بهیار در بیمارستان قوچان نیاز داریم که ورود افراد داوطلب و نیروهای جهادی می‌تواند بخشی از این کمبودها را جبران کند که باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

فتحی‌مقدم افزود: متاسفانه در حال حاضر شهرستان قوچان کارخانه اکسیژن ساز ندارد و در تامین کپسول اکسیژن نیازمند شهرهای اطراف هستیم؛ در روزهای اخیر بجنورد به دلیل نیاز خود و شیروان نیز به دلیل خرابی دستگاه‌ها، دستگاه کپسول اکسیژن به شهرستان قوچان نمی‌دهند و مشهد نیز روزانه فقط 30 کپسول اکسیژن را می‌پذیرد هر چند راه‌اندازی دستگاه 600 لیتری با اعتبار دو نیم میلیارد تومانی در بیمارستان قدری از این مشکلات را کاسته اما به دلیل فشار استفاده بیش از حد ترس از خرابی این دستگاه و کاهش خلوص اکسیژن از 97 درصد به 70 درصد را شاهد هستیم.

بیمارستان قوچان دستگاه سیتی اسکن دولتی ندارد

فتحی مقدم درپاسخ به سوالی مبنی بر مشکل سی تی اسکن در بیمارستان قوچان بیان داشت: در بیمارستان موسی بن جعفر (ع) دستگاه سی تی اسکن نداریم و تنها دستگاه موجود نیز اجاره‌ای و از طریق یکی از شرکت‌ها در اختیار ماست؛ در حال حاضر روزانه بین 130 تا 160 سی‌تی اسکن انجام می‌شود که خارج از ظرفیت دستگاه موجود است.

وی افزود: مجبور شده‌ایم با تقویت آزمایشگاه کمتر از روش سی تی اسکن استفاده کنیم این در حالی است که تنها در مرکز کرونا ما دو پزشک حاضر روانه 400 بیمار را ویزیت می‌کنند.

مدیر شبکه بهداشت قوچان با اشاره به کمبود اقلام دارویی اظهار داشت: با پیش بینی‌های انجام گرفته جز در مواردی و آن هم به صورت مقطعی، کمبود اقلام دارویی در شهرستان نداشته‌ایم اما با توجه به شرایط و در نظر گرفتن ورود بیماران شهرهای مجاور، باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد تا دچار کمبود اقلام دارویی نشویم.

تشدید وضعیت کرونا

فتحی مقدم در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم برخورد با تجمعات غیرقانونی به نام روز بازارها و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در این اماکن بیان داشت: برخی از مسئولان ستاد مقابله با کرونا شهرستان در این مورد دغدغه معیشت را بیان می‌کنند؛ با توجه به درگیری شدید کادر درمان تنها پیشنهاد و راه حل موجود رعایت پروتکل‌ها و دستوالعمل‌های بهداشتی در این گونه اماکن است و سایرموارد منوط به تصمیم گیری سایر مسئولان شهرستان است.

این روزها شهر قوچان حال و هوای خوبی ندارد؛ رمق کادر درمان بریده شده و نفس هایشان به شماره افتاده؛ کمبود امکانات و تجهیزات و روند افزایشی بیماران نیز مزید بر علت شده اما اغلب مردم شهر با عادی‌انگاری شرایط موجود در تجمعاتی غیرقانونی و در محل باغ بهشت و تنها در چند قدمی صدها نفر قربانی کرونا به نام جمعه بازار به فروش اقلام دست دوم و غیرضروری می‌پردازند و عده‌ای هم در محل یخچال قدیمی قوچان به فکر فروش پرندگان هستند و حتی گاهی نیز معرکه‌گیران محلی معرکه‌ای می‌گیرند.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

روز صادرات مبین اهتمام جدی وراسخ مدیریت کلان دولت

منتشر شده

در

photo 2020 11 14 11 25 07 - روز صادرات مبین اهتمام جدی وراسخ مدیریت کلان دولت

نامگذاری روز ۲۹ مهرماه هر سال در تقویم مناسبتهای ملی کشور به عنوان روز صادرات مبین اهتمام جدی وراسخ مدیریت کلان دولت و فعالان عرصه های مختلف و متنوع صنعتی، تولیدی و تجاری کشور به منظور توسعه صادرات غیر نفتی و توسعه اقتصادی کشور است. همچنین روز صادرات بهانه ای بمنظور قدردانی از طلایه داران جبهه صادرات وتجارت جهانی ،این سربازان خدوم و ایثارگر و بسیجیان جبهه جنگ و نبرد اقتصادی با دنیای استعمار و استکبار جهانیست که در سخت ترین شرایط همت خویش را معطوف به آبادانی و توسعه کشور کرده اند.

 

همچنین فرصتی است مغتنم برای تبادل افکار و اندیشه ها و بهره گیری از خرد جمعی در راستای شناخت تنگناها ، بررسی راهکارهای نیل به هدف والای جهش صادرات که بی تردید وظیفه ای ملی و دینی است. صادرات موتور محرکه اقتصاد و رمز بقای کشور در بازارهای فرامرزی و تثبیت نقش و جایگاه کشور در عرصه اقتصاد جهانی است. صادرات به طور اعم و صادرات فرآورده های چاپی و بسته بندی به صورت اخص علاوه بر ارزآوری و تولید ثروت، صدور فرهنگ، تعظیم شعائر ملی وتقویت حضور غیر تجاری یک ملت در دنیای پیرامونی را فراهم آورده و مسیری روشن وهموار برای توسعه ارتباطات بین المللی ودیپلماسی عمومی بین ملت‌ها وخالق فرصتهای تاریخی است. صادرات و افزایش توان رقابت پذیری محصولات با دیگر کشورها از نشانه های مهم بلوغ اقتصادی و رونق کسب و کار در هر جامعه ای است.

بی تردیدصنعت فرابخشی وبین بخشی چاپ وبسته بندی پیشران توسعه صادرات بوده و تجهیز ناوگان چاپی کشور و استان به دستگاه ها وماشین آلات مدرن چاپی وبسته بندی در کنار اتخاذتدابیر مناسب بمنظور جذب سفارشات چاپی کشورهای همسایه آسیای میانه ونیز تسهیل و رفع تنگناها و موانع احتمالی و اصلاح قوانین و مقررات صادراتی وافزایش کمی و کیفی مشوقهای صادراتی کمک شایانی در جهت ایجادفرصتهای شغلی جدیدو توسعه اشتغال پایدار باهدف تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص رونق و جهش تولید بویژه موضوع مهم اقتصاد مقاومتی خواهدبود.

اینجانب بیست و نهمین روز از ماه مهرکه مزین به روز صادرات است را به کلیه فعالان و جهادگران عرصه صادرات و تجارت جهانی خصوصا فعالان حوزه صادرات محصولات چاپی وبسته ، نشر ومحصولات چاپی تبریک وتهنیت عرض نموده و از خدمات با ارزش ، غرور آفرین وتحسین برانگیز آن عزیزان تقدیر وسپاسگزاری نموده، توفیقات روزافزون و سلامتی همه حماسه سازان عرصه جهاد اقتصادی را از درگاه ایزد منان مسئلت دارم.

افشین تحفه گر
معاون فرهنگی ورسانه ای

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت ذرت علوفه ای از مزارع شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2021 10 21 11 29 32 - آغاز برداشت ذرت علوفه ای از مزارع شهرستان مه ولات

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،هادی ساربان،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات  افزود:برداشت ذرت علوفه ای از مزارع شهرستان مه ولات در سطح 50 هکتار آغاز شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: امسال حدود 50 هکتار محصول ذرت علوفه ای در سطح شهرستان کشت شده بود که پیش بینی می کنیم از این محصول کشت شده حدود 30 هزار تن علوفه برداشت شود . عملیات برداشت تا نیمه ی آبان ماه ادامه دارد و سه دستگاه چاپر کار برداشت مکانیزه این محصول را انجام می دهند .

هادی ساربان افزود: از مزایای کاشت ذرت علوفه ای می توان به عملکرد بالا ، زود رسی و مصرف آب کمتر اشاره نمود. همچنین با توجه به شرایط خشکسالی و کمبود خوراک دام و نیاز مبرم دامداران در منطقه به خوراک دام، علوفه ی برداشت شده از این مزارع به دامداران اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این محصول به صورت سیلویی استفاد می‌شود، برنامه ریزی لازم برای آموزش نحوه‌ی سیلاژ و نگهداری، میزان و نحوه استفاده انجام شده است.

 

منبع:مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

خودکفایی کشور در تولید شکر طی 3سال آینده

منتشر شده

در

photo 2021 10 21 08 56 21 1 - خودکفایی کشور در تولید شکر طی 3سال آینده

معاون وزارت جهاد کشاورزی از خودکفایی کشور در تولید شکر طی 3سال آینده خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، علیرضا مهاجر ، معاون زراعت وزارت کشاورزی در حاشیه آغاز چهل و پنجمین دوره ی شروع بعه کار کارخانه قند جوین از خودکفایی کشور در تولید شکر خبر داد.

معاون زراعت وزارت کشاورزی در آیین آغاز چهل و پنجمین سال فعالیت کارخانه قند جوین افزود: بدون شک با افزایش هم افزایی و تلاش در جهت افزایش عملکرد در واحد سطح کشتزارهای چغندر قند و افزایش عیار محصول تولیدی میتوان نوید خودکفایی کشور در تولید شکر را به مردم داد.

وی خاطر نشان کرد :به منظور کاهش هزینه ها و افزایش تولید محصول چغندر قند، برنامه های کشت پاییزه در استانهای پرآب و نیز مدیریت مصرف آب از طریق اجرای طرح های آبیاری نوین مورد توجه قرار گرفته است.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت کشت محصولات راهبردی افزود: با توسعه کارخانجات و افزایش ظرفیت خودکفایی، می‌توان علاوه بر ایجاد اشتغالزایی برای جوانان از خروج ارز از کشور جلوگیری کرد.

مهاجر افزود: تولید محصولات راهبردی تأثیر بسیار مهمی در امنیت غذایی کشور دارد و به همین منظور برنامه نخست، تولید کافی این محصولات در داخل است و در مراحل بعد به تولید دیگر محصولات پرداخته می شود.

 

همچنین، علی اکبر قارزی،مدیر جهاد کشاورزی جوین نیز گفت: پنج هزار و ۲۰۰ هکتار از کشتزارهای این شهرستان به کشت چغندر قند اختصاص دارد.

 

قارزی افزود: با توجه به میانگین برداشت حدود ۵۵ تن در هکتار، پیش بینی می شود امسال افزون بر ۲۸۰ هزار تن محصول چغندر بهاره در شهرستان تولید شود.

 

وسعت زمین‌های باغی و زراعی جوین ۳۵ هزار هکتار و محصولات عمده آن گندم، جو، چغندرقند، زیره، پیاز، هندوانه و پسته است و این شهرستان ۱۲ هزار بهره‌بردار در بخش‌های کشاورزی، باغداری، دامپروری و طیور دارد.

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها