با ما همراه باشید

عمرانی

روند ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن از مسیر نظام مهندسی عبور می کند

منتشر شده

در

photo 2022 02 24 11 14 57 - روند ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن از مسیر نظام مهندسی عبور می کند

 

نائب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: روند ساخت هر یک از واحدهای طرح نهضت ملی مسکن باید از مسیر سازمان نظام مهندسی عبور کند و طراح، ناظر و مجری باید توسط سازمان نظام مهندسی تایید شوند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،، مسعود افخمی، نائب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی در نشست خبری روز مهندس خاطر نشان کرد: مسیری که برای قانون جهش تولید مسکن در نظر گرفته شده، با طرح مسکن مهر متفاوت است و آن مشکلات در حوزه نظام مهندسی برای طرح جدید تکرار نمی شود.

 

وی افزود:روند ساخت هر یک از واحدهای طرح نهضت ملی مسکن باید از مسیر سازمان نظام مهندسی عبور کند لذا طراح، ناظر و مجری در ساخت این واحدها نقش مهمی دارند و صلاحیت هر کدام از آنان در ابتدا باید توسط سازمان نظام مهندسی تایید شود.

 

نائب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی درباره قانون جهش تولید مسکن و نقش این سازمان در نهضت ملی تولید مسکن گفت: تفاهم نامه ای بین وزارت راه و شهرسازی و شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در دی‌ماه سال گذشته منعقد شده که مبنای کار برای اقدام استان‌ها است.

 

افخمی در توضیح این قانون خاطرنشان کرد: در این قانون تخفیف ۳۰ درصدی در هزینه های شهرداری و تخفیف ۵۰ درصدی در هزینه های نظام مهندسی برای طرحهای مسکن پیش بینی شده و این تخفیفات برای پروژه های مشهد، نیشابور و سبزوار اجرا شده است.

 

نائب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی درباره به کارگیری مهندسین بومی افزود: معتقدیم که در قانون جهش تولید مسکن باید از ظرفیت مهندسین بومی استفاده شود لذا از ظرفیت مهندسان طراح، ناظر و مجری در ساخت هر واحد بهره گرفته می شود.

 

وی گفت: آنچه در قانون جهش تولید مسکن به شدت مقاومت می کنیم، بحث کنترل مجریان است، بعضا قراردادهایی توسط کارفرمایان با شرکت‌هایی بسته شده که از نظر سازمان نظام مهندسی فاقد صلاحیت و ظرفیت است و اگر هر مرحله مورد تایید هر یک از مهندسان قرار نگیرد، پایان کار به واحد مسکونی داده نمی شود.

 

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: این سازمان هیچ کوتاهی در صدور پروانه های مربوط به واحدهای نهضت ملی مسکن نداشته و ندارد .

 

وی افزود: همه نقشه ها و مدارک قانون جهش تولید مسکن توسط سازمان نظام مهندسی بررسی می شود و اجازه کار افراد فاقد صلاحیت و ظرفیت به  شکل پیمانکار در این پروژه ها داده نمی شود.

 

افخمی با اظهار نگرانی سازمان نظام مهندسی که تسریع در اجرای نهضت ملی تولید مسکن باعث شود وظایف نظارتی ناظر و سازمان نظام مهندسی تحت تاثیر قرار گیرد، گفت: پروژه هایی هم هستند که مرحله اجرایی آنها طی شده اما فرآیند صدور پروانه آنها در سازمان نظام مهندسی استان تکمیل نشده که دلیلش عدم ارایه مدارک لازم بوده است.

 

تغییر در تصویب تعرفه نظام مهندسی

 

نائب رییس اول سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی درباره میزان تعرفه گفت: قبلا روال این بود که هر سال هیات مدیره سازمان تعرفه ای را تعیین می‌کردند و به تصویب هیات چهاره نفره استان متشکل از شهردار، اداره کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی و استانداری می‌رساندند.

 

وی افزود: از آنجا که مبنای تعرفه براساس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، پیاده سازی نشده بود، هیات مدیره هیچ اختیاری بابت افزایش تعرفه بدون اخذ رضایت یا تایید اعضای هیات چهار نفره استان نداشت، این رفت و برگشت‌ها تصویب نهایی تعرفه به ماه های پایانی سال موکول می کرد.

 

افخمی اظهار داشت: هیات مدیره فعلی سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی تصمیم گرفته تعرفه را براساس جداول مشخص شده در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان ابلاغ کند.

 

نائب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: امسال با هماهنگی معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی و اداره کل راه و شهرسازی، هیات مدیره این سازمان برای تعیین تعرفه نظام مهندسی از یک ضرایب افزایشی که در سقف ۲۵ درصد در قانون تعریف شده استفاده کرد تا بتواند تعرفه را براساس همان جداول ابلاغ کند.

 

وی افزود: تعرفه جدید نظام مهندسی در کل رشته ها ۵۵ درصد نسبت به قبل، افزایش یافته که برخی رشته ها مانند عمران و برق متضرر شده‌اند اما این ضرر کوتاه مدت به ارزشی که در بلندمدت ایجاد می شود، جبران می شود.

 

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت:  اسفندماه هر سال جدول هزینه های ساخت و ساز توسط شورای مرکزی و وزارت راه و شهرسازی ابلاغ

می شود، آن هزینه ها مربوط به سال آینده است.

وی افزود: هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان می تواند براساس جداول موجود تعرفه جدید را محاسبه کند که این روند از سال آینده به همین روش انجام می شود.

 

پروانه فروشی هرگز

 

نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی درباره تخلف فروش پروانه مهندسان گفت:اگر شخص حقیقی مسوولیت طراحی و نظارت بر اجرای پروژه را برعهده داشته باشد، پروانه فروشی پیش نمی آید.

 

وی خاطر نشان کرد : چون مالک با شخص حقیقی طرف است ، اما اگر شخص حقوقی باشد، در شیوه نامه جدیدی که در ارتباط با شکل گیری شرکت‌های حقوقی از سوی وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شده، شرایطی ایجاد می شود که عملا فردی که بخواهد پروانه اش را به یک شرکت تحویل دهد، باید حضورش در هیات مدیره آن شرکت به صورت شغل تمام وقت باشد.

 

افخمی از تصویب بارگذاری فیش های حق الزحمه مهندسی به شکل قانون برای کنترل بیشتر خبرداد و گفت: این مهم طی چند روز آینده به صورت قانون ابلاغ می شود.

 

وی گفت : در ارتباط با هر پروژه، کل حق الزحمه ای که توسط مالکین به طراحان پرداخت می شود، باید توسط خود طراح در در سامانه ساجا سازمان نظام مهندسی بارگذاری شود که نظارت این سازمان بر روند مزبور باعث می شود فروش خدمات با هزینه های کمتر اتفاق نیافتد.

 

افخمی افزود: چون فعالیت اشخاص به صورت حقیقی امکان پذیر است، با شرایط بوجود آمده، این افراد حاضر نمی شوند که در ازای ارقام پایینی پروانه اشتغال خود را در اختیار یک شرکت بگذارند.

 

نائب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: شرکت‌های مهندسی ایجاد شدند که از تعدد ناظرین در پروژه های بزرگ جلوگیری شود، که در حد صلاحیت و ظرفیت، فقط یک شخص ناظر بر پروژه را نظارت کند.

 

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی گفت: مهندسین شهرستان‌های استان از لحاظ امکان ارایه خدمات مهندسی، جوابگوی نیاز آن شهرستان در رشته های مختلف مهندسی هستند،اما حق الزحمه ها متناسب با مسئولیت و تعهدی که مهندسین انجام می دهند نیست.

 

افخمی اظهار نارضایتی مهندسین از حق الزحمه ها را عمدتا مربوط به پروژه های گروه الف (کمتر از پنج سقف) دانست و گفت: در این دوره تعرفه نظام مهندسی در گروه الف ۱۰۰ درصد افزایش داشته است اما پذیرش مسئولیت پروژه های کوچک برای مهندسین توجیه اقتصادی ندارد.

وی گفت : با تمهیدات جدید در نظر گرفته شده در پروژه های زیر ۲۰۰ متر از امتیاز مهندسین در طرح ارجاع کسر نشود و برای پروژه های ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر هر پنج پروژه را یک کار برای هر مهندس محاسبه شود.

 

مساله اصلی تعارض منافع است

 

نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی گفت: “تعارض منافع” چالش‌های امروز این سازمان چه در برخورد با ارکان و کارمندان سازمان یا در جدول پیوست اسامی آنان ذکر می باشد.

 

افخمی افزود: یک قانونی تکلیف شده و الزام به رعایت آن داریم، در همین قانون اشاره شده است که کارمندان شهرداری که مشمول بررسی نقشه و کنترل ساختمان می شوند، حق استفاده از پروانه را ندارند و اجرای این قانون به نوعی مشکلات بیشتری را ایجاد می کند.

 

وی گفت: حقوقی که نظام مهندسی، شهرداری یا سازمان‌های دیگر به اعضای خود پرداخت می کند ،جوابگوی هزینه‌ها نیست، اگر بخواهیم حق استفاده از پروانه اشتغال مهندسان را هم بگیریم، مستقیم با معیشت مهندسین را تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

عضو سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی گفت: این سازمان به هیچ عنوان متولی انجام تعارض منافع نیست.

وی خاطر نشان کرد : متولی صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی، اداره کل راه و شهرسازی است، لذا باید به آن اداره کل برای صدور پروانه مراجعه شود.

شبنم مقدم

اقتصادی

همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

منتشر شده

در

2 - همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

 

همزمان با گرامیداشت دهه فجر و با حضور استاندار خراسان رضوی طی مراسمی ، بهره‌برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین محمودی، مديرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان ضمن تشریح جایگاه صنعت برق در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی گفت: برای بهره برداری از این پست بالغ بر سیصد و ده میلیارد ریال هزینه شده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش های شرکت برق منطقه ای که در راه اندازی این پست و خدمت به مردم منطقه کلات زحمت کشیده‌اند افزود: این پست با ظرفیت ۳۰ مگاولت آمپر و با هدف تامین برق پایدار شهرستان زاوین و ناحیه صنعتی آن و همچنین جبران افت ولتاژ منطقه و تامین برق صنایع و کشاورزی راه اندازی شده است .

استاندار خراسان رضوی طی افتتاح پست زاوین گفت: پست زاوین با سرمایه‌گذاری انجام و در محدوده کلات بهره برداری شده و امیدواریم در تامین برق مطمئن و پایدار منطقه موثر واقع شود.

وی درباره تامین برق پایدار در استان خراسان رضوی گفت: صنعت برق و بویژه برق منطقه ای خراسان در مدیریت مصرف ، موفق عمل کرده ، مخصوصا در هفته اخیر که با توجه به برودت هوا شرکت برق منطقه‌ای خراسان خوشبختانه این موضوع را به خوبی مدیریت کرد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

عمرانی

اخذ سند تک برگي و تثبیت مالکیت دولت بر روی 81 فقره از اراضی شهرستان خراسان رضوي

منتشر شده

در

photo 2023 01 22 17 22 48 - اخذ سند تک برگي و تثبیت مالکیت دولت بر روی 81 فقره از اراضی شهرستان خراسان رضوي

 

 

رئیس اداره املاك راه و شهرسازی خراسان رضوي از 81 فقره سند تک برگي و تثبیت مالکیت به مساحت 64/5934182 مترمربع به نام سازمان ملي زمين و مسكن از اراضی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران؛ حسين ناطق، رئیس اداره املاك راه و شهرسازی خراسان رضوي اظهار داشت: این اداره همسو با سیاست‌گذاری‌های معاونت املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوي و با هدف پیشگیری از زمین خواری و جلوگیری از تصرفات اراضی ملی، اخذ سند تک برگ اراضی دولتی و تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگي را در اولویت‌های کاری قرار داده است.

 

وی افزود: در این راستا و بمنظور حراست از اراضی ملی و دولتی، 81 فقره سند تک برگ اراضی دولتی این شهرستان اخذ و تثبیت مالکیت شد.

 

ابراهیمی رئیس اداره راه و شهرسازی طرقبه، شاندیز و چناران نیز گفت: از ابتداي سال جاري 1401 اخذ اسناد تك برگي و كاداستر نمودن نقشه هاي اراضي ملي در شهرستان طرقبه شانديز به مساحت64/5934182 مترمربع و تعداد 81 سند مالكيت که سند آن به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی سازمان ملی زمین و مسکن صادر شد.

 

وی با اشاره به اهمیت اجرای حدنگاری اراضی ملی برای مبارزه با زمین خواری، خاطرنشان کرد: با اجرای قانون کاداستر و اخذ اسناد تک برگ به نام دولت، سودجویی از اراضی ملی و سوء استفاده از اسنادی که ابهام دارند به حداقل ممکن می‌رسد.

 

 

منبع:اداره ارتباطات و اطلاع رساني راه و شهرسازي خراسان رضوي

ادامه مطلب

عمرانی

بهره‌برداری از 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 13 10 16 - بهره‌برداری از 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در استان هم‌زمان با دهه فجر با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید جواد موسوی با اعلام این خبر افزود: این طرح‌ها شامل واحد‌های اقامتی مختلف، دفاتر خدمات مسافرتی، واحدهای پذیرایی و تفریحی است.

موسوی ادامه داد: حجم سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها 5 هزار میلیارد ریال است و برای 161 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: 50 درصد این پروژه‌ها در مشهد و بقیه در سایر شهرستان‌ها خراسان رضوی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر 210 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری در حال ساخت، تبدیل و توسعه با حجم سرمایه گذاری 950 هزار میلیارد ریال داریم که این طرح‌ها برای حدود 9500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

هم چنین در مراسم افتتاح معاون استاندار و فرماندار مشهد، مدیرکل امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی حضور داشتند.

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها