با ما همراه باشید

اقتصادی

رونق ترانزیت با روان‌سازی در مرزها

منتشر شده

در

photo 2022 12 12 10 34 42 - رونق ترانزیت با روان‌سازی در مرزها

در آستانه روز ملی حمل ونقل بین‌المللی مدیر عامل یکی از گروه های حمل‌و‌نقل بین‌المللی خراسان رضوی، با بیان مشکلات و دغدغه های فعالان حوزه حمل ونقل، رونق حوزه ترانزیت را منوط برکاهش هزینه‌هایی مانند دموراژ و روان‌سازی در مرزها دانست.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،غلام مولا غدیری، مدیریت گروه حمل‌ونقل بین‌المللی آذر کیان توس می‌گوید: آنچه مسلم است یک شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی تنها در صورتی موفق خواهد بود که محموله‌های ترانزیتی را با کمترین هزینه و درکوتاه‌ترین مدت به مقصد برساند.

غدیری که 25 سال است در شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی در حوزه کریر و فورواردر فعالیت دارد، اظهار می‌کند : این شرکت محموله‌های ترانزیتی از کشور چین را از طریق مرزهای سرخس، دوغارون، ماهیرود، زابل و تفتان به کشورهای آسیای میانه؛ افغانستان و پاکستان حمل می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه اکنون شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی ‌با سرمایه‌گذاری‌های شخصی فعالیت می‌کنند، می‌افزاید: تنها مطالبه شرکت‌ها از دولت ایجاد سهولت در تردد کامیون‌ها در پایانه‌های مرزی و در واقع روان‌سازی در امر صادرات و ترانزیت است.

این مدیر شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی، با انتقاد از ابلاغ قوانین و بخشنامه‌های خلق‌الساعه که موجب کُندی در امر ترانزیت می‌شود، تصریح می‌کند: ما با وجود مشکلات فراوان، سنگ‌اندازی‌ها و دست‌هایی که در کارند تا محموله های شکر از بندر «گوادر» پاکستان به سمت ایران نیاید، توانستیم این محموله‌ها را بیاوریم اما مجبور شدیم به دلیل مشکلات پایانه‌های مرزی مانند بسته بودن مرزها و سخت‌گیری‌ها هنگ مرزی چندین برابر کمیسیون، هزینه‌های دموراژ کالا را پرداخت کنیم.

وی تصریح می‌کند: در مواقعی که ترافیک در مرزها سنگین است برای مثال کرایه یک کانتینر با محموله شکر از 30 تا 35 میلیون تومان گاهی به 65 میلیون تومان هم می‌رسد که با این اختلاف فاحش به نظر می‌رسد فعالیت شرکت‌ها در این حوزه مقرون به صرفه نباشد!

غدیری در ادامه می‌گوید: شرکت ما در دوره همه‌گیری کرونا با وجود رکود در فعالیت‌های حمل‌ونقل، تمامی حق و حقوق کارمندان خود را پرداخت می‌کرد اما اداره مالیات در تعیین مالیات به هیچ وجه به شرایط تحمیل شده به شرکت‌ها و رکود کسب وکارها توجهی نداشت.

وی اذعان دارد که اکنون اداره گمرکات به شکایات فعالان حوزه حمل ونقل رسیدگی می‌کند و در صدد رفع آنها است اما سخت‌گیری‌ها در هنگ مرزی لطمه زیادی به حوزه ترانزیت وارد کرده است.

غدیری با تاکید بر اینکه رونق حوزه ترانزیت در کشور می‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد کند، خاطر نشان می‌کند: برای مثال اکنون یک دستگاه کامیون با بار ترانزیتی در خاک کشورمان حداقل برای 5 نفر اشتغال ایجاد می‌کند بنابراین حوزه ترانزیت باید تقویت شود تا بتوانیم از ظرفیت‌های آن حداکثر بهره را ببریم.

وی تحقق هدف‌گذاری دولت برای ترانزیت 20 میلیون تن کالا از خاک کشورمان را منوط به روان‌سازی در پایانه های مرزی دانسته و معتقد است با رفع موانع و مشکلات کنونی ترانزیت دو برابر میزان پیش‌بینی شده نیز امکان پذیر است.

غدیری با اشاره به ناوگان فرسوده حمل‌ونقل کشور از تاخیر و عدم پلاک‌گذاری کامیون های وارداتی انتقاد کرده و می‌گوید: شرکت ها از سرمایه شخصی خود ماشین خریداری و وارد می‌کنند اما دست‌هایی در کار است که سازمان‌های ذیربط مجوز پلاک‌گذاری را صادر نمی‌کنند و دلیل آن هم مشخص نیست؟! چرا باید اکنون با وجود ماشین‌های جدید با مصرف سوخت کم، از ماشین‌های قدیمی 30 ساله با مصرف سوخت بالا برای مسافت‌های طولانی مانند بندرعباس تا ترکمنستان استفاده کنیم در حالی که این موضوع بر افزایش هزینه‌های ترانزیت تاثیر مستقیم دارد.

 

 

منبع:

اقتصادی

طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد رونمایی می شود

منتشر شده

در

14011111155254174269418014 - طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد رونمایی می شود

 

طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد با تفاهم نامه توسعه تجارت الکترونیک به بهره برداری می رسد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مشهد عمران، ابوالفضل چمندی ،معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست خبری گفت:در موضوع فیلترینگ کسب و کارهایی که

با اپ های غیرایرانی کار کردند آسیب دیدند که دولت برای جبران این خسارت کسب و کار جایگزین را در طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد با تفاهم نامه توسعه

تجارت الکترونیک به بهره برداری می رسد.

 

وی انرژی را مهمترین چالش سرمایه گذاری در خراسان رضوی مطرح کرد و گفت: وضعیت اشتغال استان خراسان رضوی از ابتدای سال جاری تاکنون رشد داشته است. همانطور که در فصل بهار ۶۵ هزار نفر اشتغال مثبت‌ تجربه کردیم در فصل پاییز نیز با رشد مواجه بودیم و این در حالی استکه شاخص اشتغال در کل کشور منفی بود.

 

وی‌ اظهار داشت: در فصل بهار و تابستان و پاییز‌ نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد اشتغال در استان مثبت بوده است. همچنین نرخ بیکاری ۴.۹ درصد است کهپایین ترین نرخ بیکاری‌ در سطح کشور داشته‌ایم.

 

چمندی خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت در استان خراسان رضوی ۴۵ درصد است که این میزان در کشور به ۴۱ درصد رسیده است. همچنین نرخ بیکاریکشور ۸.۲ درصد است که استان توانست به یک شاخص مثبت برسد.

 

وی با بیان اینکه ۱۳۰۰ میلیارد تومان به بنگاه‌های‌تولیدی‌ پرداخت شده، افزود:تسهیلات اشتغال از سوی کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده است.

 

وی به تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک‌های استان اشاره کرد و گفت: بانک‌ها ۱۱۰ هزار میلیارد تومان‌پرداختی‌داشته‌اند که نیمی از آن وام‌های جدیداست.۹۵درصد این وام سرمایه در گردش و پنج درصد آن توسعه‌ای بوده و بیشترین در بخش صنعت و معدن و کمترین آن در بخش کشاورزی بوده است.

 

چمندی به موضوع سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی اشاره  کرد و افزود: سرمایه گذاری در استان خراسان رضوی با یک چالشی به عنوان انرژی روبرو است. در تابستان برق و در زمستان گاز نداریم که به صنایع بدهیم. سبد انرژی کشور‌ از تنوع بسیار پایینی برخوردار است. این امر باعث شده رشد سرمایهگذاری در کشور به مخاطره بیفتد. نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و اتمی اگر نادیده گرفته شود دچار بحران می‌شویم.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت:پایین ترین نرخ بیکاری را در خراسان رضوی داشتیم که نشان از فضای امیدبخش اشتغال در خراسان رضوی دارد.

 

وی افزود: شاخص مشارکت اقتصادی به 45 درصد رسیده و افزایش پیدا کرده است که این شاخص بسیار مهمی است.

 

شبنم مقدم

 

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

رونق بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 30 08 24 44 - رونق بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد از رونق بازارهای موقت مشهد خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد جواد مشیری گفت: 625000 نفرغرفه از ابتدای سال تاکنون از طریق درگاه الکترونیکی این سازمان واگذار شده است.

وی افزود: در شش ماهه نخست سال جاری اشتغال 6200 نفری در این حوزه را داشتیم که آمار مطلوب و رضایت بخشی است و این آمار هم اکنون به بیش از 11000 نفر رسیده است.

مشیری گردش مالی حوزه بازارهای موقت را 4 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: برنامه این سازمان برای سال آینده توسعه این حوزه و توجه به اقتصاد خرد و حمایت از کسب و کارهای خانگی است.

مشیری ادامه داد: 50 درصد ظرفیت بازارهای موقت طی تفاهمی با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مشاغل خرد و خانگی اختصاص یافته و توسعه بازارهای بزرگ مقیاس برای تقویت بیش از پیش این حوزه برای سال آینده پیش بینی شده است.

مشیری در انتها از دستگاه های متولی کار در استان خواست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی نیز از تسهیلات ایجاد اشتغال بهره مند شود تا با سرعت بیشتری در توسعه این مسیر اقدام کند.

 

منبع: روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی

ادامه مطلب

اجتماعی

نایب رییس و سخنگوی شورای شهر مشهد خبر داد اصلاح بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 19 00 18 - نایب رییس و سخنگوی شورای شهر مشهد خبر داد اصلاح بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهد

نایب رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد از ارائه موارد اصلاحی بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهدمقدس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،موسی‌الرضا حاجی بگلو ، با اشاره به دیدار با قاضی‌زاده هاشمی؛ عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی اظهار داشت: در دیدار با عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی مواردی از موسی‌الرضا حاجی بگلو بودجه ۱۴۰۲ کشور مورد بررسی قرار گرفت و درخواست‌هایی در زمینه اصلاح بودجه ارائه شد.

نایب رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: در این دیدار که با احسان قاضی زاده هاشمی؛ نماینده مردم سرخس و فریمان و عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی و همچنین عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی صورت گرفت ۶۰ اصلاحیه با محوریت بودجه ۱۴۰۲ ارائه شد و قرار شد از سوی آقای قاضی‌زاده در سامانه مربوط به اصلاح بودجه حتما بارگزاری شود.

وی خاطرنشان کرد: محوریت اصلی این پیشنهادات ناظر به حوزه مدیریت شهری و روستایی است و قطعا با مدنظر قرار دادن آنها می‌توان تحولات خوبی به نفع مدیریت شهری و روستایی رقم زد؛ باید تشکر ویژه‌ای از مدیرکل تعاملات شهرداری مشهد داشته باشیم که در تدوین و تکمیل نظام پیشنهادات مربوطه نقش بسزایی داشتند و انشالله این ۶۰ پیشنهاد اصلاحی به صورت نهایی در بودجه ۱۴۰۲ لحاظ شود.

وی افزود:طی چند ماه گذشته به همت شورای اسلامی شهر مقدس مشهد و شهرداری مشهد با مقایسه قوانین بودجه سه سال گذشته و بررسی های کارشناسی تباصر لایحه قانون بودجه و تطبیق آن با مسائل دارای اهمیت مدیریت شهری پس از اخذ نظرات اعضای محترم شورای استان و کلان شهرهای سطح کشور؛ پیشنهادات لازم در راستای تسهیل در خدمت رسانی شهرداری ها به شهروندان جهت درج در لایحه بودجه ۱۴۰۲ درقالب موضوعات مالی، خدماتی، حمایت های دولت. ترافیک و ….  تهیه گردید و امروز با حضور قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان و عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرقت و مقرر شد درخصوص ثبت ۵۹ پیشنهاد تهیه شده توسط ایشان و پیگیری از دیگر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تاحصول نتیجه اقدام شود.

حاجی بگلو تاکید کرد: همواره عنوان کرده‌ایم که بودجه مشهد محلی است حال آن که خدمات ما در سطح ملی انجام می‌شود و لازم است به ویژه در زمینه تخصیص بودجه به شهر امام رضا(ع) متناسب با خدماتش نگاه شود.

رییس شورای اسلامی استان خراسان رضوی عنوان کرد: در تمام سال‌های اخیر این مسأله را در صدر مطالبات مشهد داشته‌ایم اما کمتر به آن بها داده شده است.

حاجی بگلو با اشاره به اینکه آسیب‌شناسی مناسبی توسط محققان و متخصصان حوزه بودجه در این زمینه صورت گرفته اظهار داشت: بخشی از اصلاحات پیشنهادی ناظر به مشهد و بخشی نیز ناظر به بهبود وضعیت استان خراسان رضوی است و بخشی از پیشنهادات ارائه شده نیز کلی و ناظر به بهبود برخی فرآیندها در سطح کلان است.

وی بیان کرد: عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در این دیدار وعده داد اصلاحات پیشنهادی را در سطح مجلس ارائه و نسبت به کاربست آن پیگیری داشته باشد.

 

ادامه مطلب

برترین ها