با ما همراه باشید

فرهنگی

رونمایی از سند استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور تا پایان سال جاری

منتشر شده

در

پرونده فرهنگ روی میز هندسه - رونمایی از سند استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور تا پایان سال جاری

در جلسه کمیته های تخصصی برش استانی مهندسی فرهنگی خراسان رضوی مطرح شد:با اهتمام جدی شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی، سند استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور تا پایان سال جاری رونمایی  می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،افشین تحفه گر، سرپرست دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به اهتمام جدی این شورا در نظارت بر روند تدوین برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور گفت: نقشه مهندسی فرهنگی کشور، سند مهم و دانش‌بنیانی است که در سال‌های گذشته با محتوایی جامع و پویا از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و تصویب شده است. این سند که مؤلفه‌های مهمی همگام با مفهوم تمدن‌سازی نوین اسلامی دارد؛ به فرمایش مقام معظم رهبری، مبتنی بر بازطراحی، اصلاح و ارتقای شئون و مناسب نظام‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی کشور برمبنای فرهنگ است و پس از تعیین چشم‌انداز، کلان‌هدف‌ها، اولویت‌ها و راهبردهای فرهنگی، در فصل هفتم به نگاشت نهادی و تقسیم کار ملی و استانی پرداخته است.

سرپرست دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی، سپس به تشریح نقش دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی استان‌ها در فرآیند اجرای نقشه پرداخت و گفت: آیین‌نامه تدوین و اجرای برش‌های استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور، مسئولیت تعیین مسائل اولویت‌دار فرهنگی استان را برعهده‌ی شورای فرهنگ عمومی در استان‌ها نهاده و دبیرخانه، فهرست این مسائل را با هم‌افزایی دستگاه‌های عضو گردآوری نموده است.

سرپرست دبیرخانه استانی شورای فرهنگ عمومی پس از ارائه گزارش اجمالی برگزاری جلسات متعدد در دبیرخانه و صحن علنی شورای فرهنگ عمومی استان ؛ از انتخاب پنج مسأله اولویت‌دار فرهنگی حاصل از رتبه‌بندی براساس میزان چالش‎‌برانگیزی، گستره جغرافیایی و فراگیری اجتماعی مسائل شناسایی‌شده خبر داد و افزود: نقطه کانونی دبیرخانه و دستگاه‌های عضو در تعیین مسائل؛ ظرفیت‌ها و فرصت‌ها و در نقطه مقابل گلوگاه‌ها و چالش‌های ویژه‌ی استان و در رأس همه این‌ها وجود مضجع شریف حضرت ثامن‌الحجج(ع) در مرکز استان و ضرورت مهندسی فرهنگی استان مبتنی بر سبک زندگی رضوی بوده است.

وی ادامه داد: در این مسیر، دبیرخانه با دعوت از نخبگان و صاحب‌نظران حوزه‌های گوناگون فرهنگی، هنری، دینی، علمی،اجتماعی و اقتصادی در نشست‌های اندیشه‌ورزانه، از نظرات و راهنمایی‌های آنان بهره‌ جسته و سعی نموده است مسائل فرهنگی اولویت‌دار استان را از بستر مطالعات دانش‌بنیان، به‌گونه‌ای جامع استخراج نماید تا اجرای راهکارهای حل این مسائل به تحولات مهم، کارآ و اثربخش بیانجامد.

تحفه‌گر در پایان، ضمن اشاره به آخرین جلسه‌ی دبیران کمیته‌های تخصصی تدوین برش استانی، ابراز امیدواری کرد مراسم رونمایی از برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور تا پایان سال جاری پس از طرح و تصویب در شورای برنامه ریزی استان برگزار شود.

 

منبع: روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی

عمرانی

بهره‌برداری از 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 13 10 16 - بهره‌برداری از 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در استان هم‌زمان با دهه فجر با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید جواد موسوی با اعلام این خبر افزود: این طرح‌ها شامل واحد‌های اقامتی مختلف، دفاتر خدمات مسافرتی، واحدهای پذیرایی و تفریحی است.

موسوی ادامه داد: حجم سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها 5 هزار میلیارد ریال است و برای 161 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: 50 درصد این پروژه‌ها در مشهد و بقیه در سایر شهرستان‌ها خراسان رضوی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر 210 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری در حال ساخت، تبدیل و توسعه با حجم سرمایه گذاری 950 هزار میلیارد ریال داریم که این طرح‌ها برای حدود 9500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد.

هم چنین در مراسم افتتاح معاون استاندار و فرماندار مشهد، مدیرکل امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران خراسان رضوی حضور داشتند.

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

اجرای طرح قرار دوازدهم در خراسان رضوی با توزیع 1800 بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه

منتشر شده

در

photo 2023 02 01 13 30 38 - اجرای طرح قرار دوازدهم در خراسان رضوی با توزیع 1800 بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه

 

طرح قرار دوازدهم در خراسان رضوی با توزیع 1800 بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه اجرا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام و المسلمین احمدزاده، مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در مراسم اجرای یازدهمین مرحله طرح “قراردوازدهم” در بقعه متبرکه امامزادگان یاسر و ناصرعلیهما السلام شهرستان طرقبه شاندیز گفت: همزمان با اولین روز آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی، یازدهمین مرحله قرار دوازدهم استان خراسان رضوی در سال جاری با تهیه و توزیع هزار و ۸۰۰ بسته معیشتی و ۱۰۲ سری جهیزیه به ارزش ۱۶ میلیارد و ۲۶۰ میلیون ریال بین نیازمندان اجرا شد.

 

وی تصریح کرد: از 102 سری جهیزیه تهیه شده، ۴۴ سری جهیزیه از محل موقوفه “کوثر فردا” تهیه شده و باقی هم از محل کمک های خیرین و موقوفات منطبق استان است.

 

حجت الاسلام محمد احمدزاده افزود: قرار دوازدهم با نام و یاد حضرت مهدی(عج) تاکنون اقدامات و کمک های خیرخواهانه بسیاری را برای نیازمندان انجام داده است.

 

وی اظهار کرد: به برکت موقوقات منطبق و کمک های خیرین و همت ستاد هماهنگی امور خیریه استان خراسان رضوی و با مشارکت خیرین و نیکوکاران باشکوه خاصی طرح قرار دوازدهم در بقاع متبرکه خراسان رضوی در حال اجرا است.

 

مدیر کل اوقاف خراسان رضوی خاطرنشان کرد: امیدواریم بقاع متبرکه که از مراکز عبادی فرهنگی و اجتماعی جامعه است بتوانند نقش آفرینی خود را در عرصه های مختلف را به صورت پررنگ داشته باشند‌.

 

در ادامه این مراسم حجت الاسلام جمال ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه طرح قرار دوازدهم حرکت ارزشمندی است، اظهار کرد: این حرکت باید باعث شود که بتوانیم جامعه را به سمت امام زمان(عج) پیش ببریم، در طول ماه همه به یاد امام زمان باشیم و محبت خود را نسبت به آن حضرت عملی کنیم و زمینه ظهور و بروز این محبت را دوازدهم هر ماه با عنوان “قرار دوازدهم” انجام دهیم.

 

وی تصریح کرد: طرح قرار دوازدهم هم شامل خدمات مالی برای نیازمندان مثل؛ اهدای بسته های معیشتی، جهیزیه، پک های بهداشتی و غیره است و هم شامل خدمات رایگان است که مثلا افراد وقت خود را صرف امام زمان (عج) می کنند ارائه مشاوره رایگان، ویزیت و داروی رایگان و توزیع نان صلواتی و غیره که در واقع خدمات خود را به امام زمان(عج) هدیه می کنند.

 

حجت الاسلام ایزدی تاکید کرد: امید است که با مشارکت موسسات خیریه بتوانیم در ماه های آینده این خدمات را توسعه و گسترش دهیم، مسئولان نهادهای خیریه در طول ماه برنامه ریزی کنند و اهدای کمک ها برای دوازدهم هر ماه باشد، دوازدهم هر ماه اهدای این هدایا و ارائه آمار و اطلاع رسانی خودش یک نوع ترویج فرهنگ نیکوکاری است.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

هم‌زمان با دهه فجر انقلاب اسلامی: 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی بهره‌برداری می‌شود

منتشر شده

در

photo 2023 02 04 09 55 49 - هم‌زمان با دهه فجر انقلاب اسلامی:  20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در خراسان رضوی بهره‌برداری می‌شود

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از بهره‌برداری 20 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری و صنایع‌دستی در استان هم‌زمان با دهه فجر خبر داد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید جواد موسوی، با اعلام این خبر افزود: حجم سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها 5 هزار میلیارد ریال است که برای 161 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: 50 درصد این پروژه‌ها در مشهد و بقیه در سایر شهرستان‌ها خراسان رضوی است.

موسوی گفت: این طرح‌ها شامل واحد‌های اقامتی مختلف، دفاتر خدمات مسافرتی، واحدهای پذیرایی و تفریحی است.

او یاد آور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 45 طرح سرمایه‌گذاری گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری 45 هزار میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است که برای بیش از 1500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر 210 پروژه سرمایه‌گذاری گردشگری در حال ساخت، تبدیل و توسعه با حجم سرمایه‎گذاری 950 هزار میلیارد ریال داریم که این طرح‌ها برای حدود 9500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می کند.

 

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها