با ما همراه باشید

زیارت

رونمایی از ۱۲ اثر فاخر در هفته پژوهش آستانقدس رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 12 11 17 37 36 - رونمایی از ۱۲ اثر فاخر در هفته پژوهش آستانقدس رضوی

 

رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت:۱۲ اثر فاخر این بنیاد در هفته پژوهش رونمایی می شود.

 

به گزارش پایگاهخبری اقتصادی مشهد عمران ،احدفرامرز قراملکی رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی  در نشست خبری هفته پژوهش سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی ،اظهارداشت:سیاست‌های بنیاد پژوهش‌ها بر پایه 3 محور فعالیت‌های جهانی به معنای حضور جهانی در عرصه پژوهش و عرضه محصولات، همکاری‌های مشترک با سایر مراکز وابسته به آستان قدس رضوی و انجام پژوهش‌هایی در راستای نیازهای علمی و پژوهشی آستان قدس رضوی بنا شده است.

 

وی یکی از اولویت‌های پژوهشی این مرکز را حمایت از رساله‌های دکتری عنوان کرد و گفت: طبق تفاهم‌نامه هایی که با دانشگاه‌های فردوسی مشهد، علوم اسلامی رضوی منعقد شده ، از برخی رساله های دکتری دانشجویان حمایت می شود.

 

قراملکی درباره موضوع زیارت متعالی نیز به تاسیس اتاق فکر زیارت اشاره کرد و گفت: در اتاق فکرزیارت مجموعه مسائل کاربردی زیارت جمع آوری و پس از اولویت بندی فراخوان جذب همکاری در این خصوص منتشرمی شود.

 

وی محور پژوهش‌ها در این اتاق فکر را مواجه شناختی، هیجانی، رفتاری و مناسکی با امام رضا(ع)، مطرح کرد و گفت: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک کتابی با این محوریت منتشر شود.

 

همچنین،مرتضی رجوعی، رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) گفت: این دانشگاه در سال جاری 10 کتاب تخصصی دانشگاهی را در 5300 نسخه چاپ کرده است.

وی گفت: 24 تیم نوآوری در مرکز نوآوری دانشگاه از ایده‌های دانشجویان و اساتید کل کشور استقبال می‌کنند.

رجوعی یکی از اتفاقات مهم در این دانشگاه افتتاحیه پنل‌های تخصصی ارتباط دانشگاه با صنعت است؛ افزود: دو مرکز تحقیقاتی فناوری های زیستی و مرکز کاربردی و تبلیغ و تربیت دینی به سایر مراکز این دانشگاه افزوده شده است.

 

وی با بیان اینکه در هفته پژوهش از دو اختراع رونمایی و 160 مقاله منتشر می شود؛ افزود: در این دانشگاه پژوهشهای تقاضا محور با رویکرد نیازهای آستان قدس رضوی انجام می شود.

 

رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: منابع دیجیتال کتابخانه آستان قدس رضوی توسعه خوبی پیدا کرده وامکان دسترس به۵۱۳ میلیون منبع دیجیتال برای محققان فراهم شده است.

 

همچنین،حجت الاسلام سیدجلال حسینی،رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزود: یکی از غنی ترین آرشیوهای مطبوعات و نشریات کشور در اختیار آستان قدس با حدود ۴۰ هزار نسخه قراردارد، که تاکنون ۹۸۷ عنوان نشریه آن دیجیتال‌سازی شده است.

 

وی با بیان اینکه منابع اطلاعاتی، روزانه دیجیتال سازی می‌ شود، گفت: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار صفحه دیجیتال سازی و ۳۶ هزار منبع دیجیتالی هم به داشته ها اضافه شد و ورود و سازماندهی منابع سایر کتابخانه های مهم دنیا نیز در دستور کار ما قرار دارد.

 

رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اظهار داشت: ما ۱۶۸ هزار نسخه خطی و چاپ سنگی و ۱۴ میلیون برگ سند در اختیار داریم که این منابع بطور رایگان در اختیار محققان قرارمی گیرد.

 

حجت الاسلام حسینی گفت: ایجاد کتابخانه دیجیتال فهارس اقدام مهمی است که تاکنون بیش از ۳۶ هزار صفحه قابل جستجوی متنی فهرست نسخه های خطی از کتابخانه های مختلف دنیا جمع آوری شده است.

 

وی اظهار داشت: کتابخانه آستان قدس رضوی آمادگی دارد ایستگاههای مطالعه دیجیتال را در مراکز مختلف علمی، پژوهشی و دانشگاهی راه اندازی کند.

 

شبنم مقدم

 

زیارت

آمادگی خراسان رضوی برای میزبانی متفاوت از زائران رضوی در نوروز 1402

منتشر شده

در

photo 2022 11 02 13 20 28 - آمادگی خراسان رضوی برای میزبانی متفاوت از زائران رضوی در نوروز 1402

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی گفت: «آمادگی داریم از زئران رضوی در نوروز 1402 میزبانی متفاوتی را داشته باشیم.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی  مشهد عمران ،سیدجواد موسوی، در نخستین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی ویژه نوروز 1402 که در استانداری برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: «با توجه به پیش بینی‌های صورت گرفته، سفرهای نوروزی به مشهد از بهمن ماه آغاز می شود.

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد:ساماندهی واحدهای اقامتی بدون مجوز در تعامل با شهرداری و افزایش ظرفیت‌های حمل و نقلی و واحدهای اقامت اضطراری برای نوروز 1402 در حال انجام است.

او تصریح کرد: «نظارت‌های دوره‌ای بر واحدهای بین‌راهی نمازخانه های و سرویس‌های بهداشتی جاده‌های استان قبل از شروع سفرهای نوروزی انجام خواهد شد تا مسافران در مسیرهای منتهی به مشهد مشکلی نداشته باشند.

هم‌چنین حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد قائم مقام رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با بیان این که حضور زائران در نوروز 1402 متفاوت خواهد بود، گفت: «با توجه به این‌که ماه مبارک رمضان از پنجم فروردین آغاز می‌شود بخشی از سفرها به ماه‌های بهمن و اسفند منتقل خواهد شد و طی ماه‌های پایانی سال با چند موج سفر به مشهد روبرو خواهیم بود.

او با تحلیل شرایط سفر زائران به مشهد اظهار کرد: «بررسی روند سفر زائران طی سال جاری نشان می‌دهد که استفاده از وسیله نقلیه شخصی به شدت افزایش یافته که باید مبتنی بر آن برنامه‌ریزی و تهمیدات لازم نیز صورت گیرد.

قائم مقام رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با بیان این که 8 موضوع به عنوان اولویت مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: » در نوروز هیچ نقطه قوتی به ضعف تبدیل نشود، بلکه نقاط ضعف هم با هدف‌گذاری به نقاط قوت تبدیل و نقاط قوت نیز ارتقا پیدا کند.

او با اشاره به نقش مردم در میزبانی از زائران اظهار کرد: «باید ظرفیت‌های مردمی را صیانت کرده و ارتقا دهیم.

گنابادی‌نژاد بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های ملی و کمک دیگر استان‌ها برای خدمات‌دهی مناسب به زائران تاکید کرد و گفت: «باید ملاحظات را به نفع مردم و زائران کنار بگذاریم و ظرفیت‌های غیر استانی را فعال کنیم.

او با بیان این‌که هر دستگاه اجرایی عضو ستاد متناسب با شرایط خود برنامه‌ لازم برای میزبانی از زائران را تدوین کند، گفت: شبکه مسائل زائران را مورد توجه قرار داده و مبتنی بر این شبکه مسائل برنامه‌ریزی صورت گیرد.

قائم مقام رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی افزود: «سرویس‌های بهداشتی درمسیرهای جاده‌ای استان و شهر مشهد به ویژه بافت اطراف حرم مطهر رضوی مورد بازرسی قرا گیرد و تهمیدات لازم در این خصوص انجام شود.

گنابادی‌نژاد اطلاع‌رسانی به زائران را از دیگر اولویت‌ها عنوان کرد و گفت: «برای این‌که زائران دچار سرگردانی نشوند، امکانات و خدمات اسکان و پذیرایی، پارکینگ‌ها و دیگر نیازهای زائران از طریق راهنمایان زائر و تبلیغات محیطی اطلاع‌رسانی شود.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: «برای تامین ناوگان حمل و نقل و حضور پزشکان متخصص در نوروز تهمیدات لازم صورت گیرد.

او با قدردانی از مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی و رئیس کانون تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری استان بابت اهتمام در نظارت بر قیمت‌گذاری مراکز اقامتی مشهد در دهه آخر صفر اظهار کرد: «برای ساماندهی خانه‌مسافرها که استاندار ضرب الاجل تعیین کرده است، پیگیری‌های لازم انجام و در صورتی‌ که واحدهی غیرمجاز همکاری نکردند فعالیت‌ آن‌ها ممنوع و جلوگیری شود.

هم‌چنین در این جلسه مسئولان کمیته‌های ستاد اجرایی خدمات سفر گزارشی از برنامه‌های خود ارائه کردند.

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

اولین پرواز مستقیم زائرین خراسان رضوی به سوریه از مشهد به مقصد دمشق

منتشر شده

در

photo 2022 10 29 11 48 20 - اولین پرواز مستقیم زائرین خراسان رضوی به سوریه از مشهد به مقصد دمشق

اولین پرواز مستقیم زائرین خراسان رضوی به سوریه پس از چند ماه تعطیلی از مشهد به مقصد دمشق انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، جواد شاد، مدیر حج و زیارت خراسان رضوی اعلام کرد : براساس برنامه‌ریزی انجام شده با توجه به استقبال مشتاقان زیارت حرم حضرت زینب (س) و به منظور سهولت در سفر ، اولین پرواز مستقیم از مشهد به سوریه  روز یکشنبه 8 آبان ماه انجام شد.

مدیر حج و زیارت استان افزود : در پرواز مذکور 100 زائر استان بهمراه یک مدیر و روحانی به این سفر اعزام می شوند و مشتاقان سفر میتوانند با مراجعه به دفاتر زیارتی تحت پوشش حج و زیارت نسبت به نام نویسی در کاروانهای سوریه استان که بصورت هفتگی انجام خواهد گرفت اقدام  کنند.

 

لازم بذکر است بزودی امکان ثبت نام زائرین از طریق سامانه فاخر نیز فراهم می شود.

 

 

 

منبع:پایگاه خبری حج رضوی

ادامه مطلب

زیارت

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با اصول ایمنی و آتش‌نشانی در ابنیه تاریخی

منتشر شده

در

photo 2022 10 25 17 40 35 - برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با اصول ایمنی و آتش‌نشانی در ابنیه تاریخی

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشهد گفت: کارگاه آموزشی آشنایی با اصول ایمنی و آتش‌نشانی و نحوه مواجه با خطرات احتمالی در ابنیه تاریخی ویژه کسبه مستقر در کاروانسرای تاریخی عزیزالله اف و برخی دیگر از کسبه بافت تاریخی اطراف حرم مطهر رضوی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین امیر کلالی با اعلام این خبر افزود: «با توجه به این‌که پیشگیری از آسیب به بناها و ابنیه بافت تاریخی مشهد در اولویت قرار دارد، با هدف ارتقا آگاهی عمومی ساکنان، بهره‌برداران و مالکان کسبه این مجموعه و بافت این دوره آموزشی در مسجد فیل برگزار شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشهد به استقبال بسیار خوب از این اقدام پیشگیرانه اشاره کرد و گفت: «در نخستین گام مردم همراهی بسیار خوبی داشتند و از اجرای این برنامه آموزشی استقبال کردند.

امیر کلالی گفت: «در اجرای این برنامه آموزشی شهرداری منطقه ثامن و سازمان خدمات ایمنی و آتش نشانی شهرداری مشهد همکاری و هیئت امنای مسجد فیل مشهد مشارکت داشتند.

هم‌چنین ساسان نورین‌مقدم ،شهردار منطقه ثامن مشهد با اشاره به رویکرد تعاملی شهرداری و میراث‌فرهنگی در بافت تاریخی مشهد، اظهار کرد: «به جای تقابل رویکرد به تعامل تغییر پیدا کرده و همکاری خوبی بین این دو دستگاه شکل گرفته است و تلاش می‌کنیم با همکاری و همراهی بافت تاریخی را حفظ و صیانت کنیم.

او با اشاره به درخواست‌های شهروندان برای اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی نسبت به مسائل ایمنی گفت: شهروندان درخواست دارند که قبل از اخطار و برخورد در خصوص رعایت اصول ایمنی و آـش‌نسانی، به آن‌ها، اطلاع‌رسانی لازم صورت گیرد تا خود اصناف، آن را رعایت کنند.

نورین‌مقدم افزود: تعامل خوبی بین شهرداری، میراث‌فرهنگی، آتش‌نشانی و کسبه شکل گرفته و آموزش ایمنی و آتش نشانی در گام نخست تدبیر شده است.

او یادآور شد: اگر خود ذینفعان پای کار باشند و هر اقدامی برای زائران توسط مردم و حمایت و همکاری دستگاه‌ها انجام شود یک میزبانی و مهمان‌داری شایسته از زائران انجام می‌شود مانند آن‌چه در دهه آخر صفر انجام شد و به شایستگی از زائران پذیرایی شد.

شهردار منطقه ثامن تاکید کرد: «بافت پیرامون حرم رضوی متعلق به مردم است و باید با مشارکت مردم نیز به سرانجام برسد.

هم‌چنین سر آتشیار محمدرضا زهانی در این دوره آموزشی درباره پیش آگاهی از آتش و نحوه خاموش کردن آتش به کسبه آموزش داد.

او یادآور شد: «اگر افراد درباره آتش و علت آتش‌سوزی دانش و آگاهی داشته باشند ۷۵ درصد آتش‌سوزی‌ها کاهش می‌یابد.

کاروانسرای عزیزالله اف از بناهای تاریخی مشهد است که در سال ۱۳۰۷ به دستور حاج غلام حسین مشهدی ساخته شده است. این اثر تاریخی به شماره ۴٠٣٠ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها