با ما همراه باشید

زیارت

رونمایی از ۱۲ اثر فاخر در هفته پژوهش آستانقدس رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 12 11 17 37 36 - رونمایی از ۱۲ اثر فاخر در هفته پژوهش آستانقدس رضوی

 

رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت:۱۲ اثر فاخر این بنیاد در هفته پژوهش رونمایی می شود.

 

به گزارش پایگاهخبری اقتصادی مشهد عمران ،احدفرامرز قراملکی رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی  در نشست خبری هفته پژوهش سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی ،اظهارداشت:سیاست‌های بنیاد پژوهش‌ها بر پایه 3 محور فعالیت‌های جهانی به معنای حضور جهانی در عرصه پژوهش و عرضه محصولات، همکاری‌های مشترک با سایر مراکز وابسته به آستان قدس رضوی و انجام پژوهش‌هایی در راستای نیازهای علمی و پژوهشی آستان قدس رضوی بنا شده است.

 

وی یکی از اولویت‌های پژوهشی این مرکز را حمایت از رساله‌های دکتری عنوان کرد و گفت: طبق تفاهم‌نامه هایی که با دانشگاه‌های فردوسی مشهد، علوم اسلامی رضوی منعقد شده ، از برخی رساله های دکتری دانشجویان حمایت می شود.

 

قراملکی درباره موضوع زیارت متعالی نیز به تاسیس اتاق فکر زیارت اشاره کرد و گفت: در اتاق فکرزیارت مجموعه مسائل کاربردی زیارت جمع آوری و پس از اولویت بندی فراخوان جذب همکاری در این خصوص منتشرمی شود.

 

وی محور پژوهش‌ها در این اتاق فکر را مواجه شناختی، هیجانی، رفتاری و مناسکی با امام رضا(ع)، مطرح کرد و گفت: امیدواریم در آینده‌ای نزدیک کتابی با این محوریت منتشر شود.

 

همچنین،مرتضی رجوعی، رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) گفت: این دانشگاه در سال جاری 10 کتاب تخصصی دانشگاهی را در 5300 نسخه چاپ کرده است.

وی گفت: 24 تیم نوآوری در مرکز نوآوری دانشگاه از ایده‌های دانشجویان و اساتید کل کشور استقبال می‌کنند.

رجوعی یکی از اتفاقات مهم در این دانشگاه افتتاحیه پنل‌های تخصصی ارتباط دانشگاه با صنعت است؛ افزود: دو مرکز تحقیقاتی فناوری های زیستی و مرکز کاربردی و تبلیغ و تربیت دینی به سایر مراکز این دانشگاه افزوده شده است.

 

وی با بیان اینکه در هفته پژوهش از دو اختراع رونمایی و 160 مقاله منتشر می شود؛ افزود: در این دانشگاه پژوهشهای تقاضا محور با رویکرد نیازهای آستان قدس رضوی انجام می شود.

 

رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: منابع دیجیتال کتابخانه آستان قدس رضوی توسعه خوبی پیدا کرده وامکان دسترس به۵۱۳ میلیون منبع دیجیتال برای محققان فراهم شده است.

 

همچنین،حجت الاسلام سیدجلال حسینی،رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی افزود: یکی از غنی ترین آرشیوهای مطبوعات و نشریات کشور در اختیار آستان قدس با حدود ۴۰ هزار نسخه قراردارد، که تاکنون ۹۸۷ عنوان نشریه آن دیجیتال‌سازی شده است.

 

وی با بیان اینکه منابع اطلاعاتی، روزانه دیجیتال سازی می‌ شود، گفت: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار صفحه دیجیتال سازی و ۳۶ هزار منبع دیجیتالی هم به داشته ها اضافه شد و ورود و سازماندهی منابع سایر کتابخانه های مهم دنیا نیز در دستور کار ما قرار دارد.

 

رییس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اظهار داشت: ما ۱۶۸ هزار نسخه خطی و چاپ سنگی و ۱۴ میلیون برگ سند در اختیار داریم که این منابع بطور رایگان در اختیار محققان قرارمی گیرد.

 

حجت الاسلام حسینی گفت: ایجاد کتابخانه دیجیتال فهارس اقدام مهمی است که تاکنون بیش از ۳۶ هزار صفحه قابل جستجوی متنی فهرست نسخه های خطی از کتابخانه های مختلف دنیا جمع آوری شده است.

 

وی اظهار داشت: کتابخانه آستان قدس رضوی آمادگی دارد ایستگاههای مطالعه دیجیتال را در مراکز مختلف علمی، پژوهشی و دانشگاهی راه اندازی کند.

 

شبنم مقدم

 

زیارت

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 41 52 - پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد شاد ، مدیر حج و زیارت خراسان رضوی اعلام داشت :پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از ١٠ تیر در سامانه سماح آغاز شده است و تا پایان وقت جمعه ۳۱ تیرماه حدود ۶۵ هزار نفر برای زیارت اربعین در استان خراسان رضوی پیش ثبت نام کرده اند. .

 

وی افزود:قرار بود پیش ثبت نام تا پایان تیرماه ادامه داشته باشد که بعلت درخواست های متقاضیان و شرط ثبت نام در سامانه برای عبور از مرز برای اربعین، این مهلت تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید  شده است .

 

ادامه مطلب

زیارت

بازگشت کاروان‌های حج تمتع خراسان رضوی با 26 پرواز انجام می شود

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 16 45 03 - بازگشت کاروان‌های حج تمتع خراسان رضوی با 26 پرواز انجام می شود

پروازهای بازگشت کاروانهای حج تمتع 1401 استان‌ خراسان رضوی با 26 پرواز در قالب 46 کاروان از استان‌های‌ خراسان رضوی، شمالی و جنوبی انجام خواهد شد که با عنایت خداوند اولین پرواز برگشت حاجیان خراسانی در روز عید غدیر انجام می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عباس خداشناس، مدیر روابط  عمومی حج و زیارت استان خراسان رضوی اعلام داشت : طی 46 پرواز ورودی به فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد پنج هزار و 870 زائر، عوامل و نیروهای ستادی هیئت پزشکی حج و زیارت از استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به وطن مراجعت  می کنند که این پرواز ها از 27 تیرماه سال جاری آغاز می‌شود و 6 مردادماه پایان می‌یابد.

 

وی افزود:از 46 کاروان فوق ،40کاروان از استان خراسان رضوی است که پنج هزار و ۶۵ زائر استان را شامل می شود و از این تعداد سه هزار و ۹۰۰ نفر در قالب ۲۲ کاروان از شهر مشهد و هزار و ۱۶۵ زائر از سایر شهرستان‌های استان در قالب ۱۸ کاروان راهی سرزمین وحی شدند.

خداشناس افزود: با عنایت به دستورالعمل ابلاغی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد توصیه های لازم به حجاج محترم در موضوع رعایت نکات بهداشتی و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی حج و زیارت استان به حجاج  قبل از ورود به ایران اطلاع رسانی شده  است و آموزش های لازم به حجاج از طریق هیئت پزشکی حج در طول سفر نیز انجام شده

است.

 

وی گفت: لازم بذکر است رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن ورودی حجاج در دستور کار قرار دارد و پایگاه مراقبت مرزی فرودگاه شهید هاشم نژاد مشهد نیز با افزایش پرسنل و استقرار پزشک آمادگی کامل جهت غربالگری حجاج را پیش بینی و برنامه ریزی کرده است .

 

وی افزود:روابط عمومی حج و زیارت استان با عنایت به وضعیت اوج گیری مجدد کرونا در ایران از مستقبلین  درخواست داشت که ضمن رعایت فاصله گذاری مناسب ، استفاده از ماسک و عدم ازدحام در فرودگاه جهت جلوگیری از انتقال بیماری و حفظ سلامت خود و حاجیان همراهی و مشارکت لازم را داشته باشند.

 

 

منبع: روابط  عمومی حج و زیارت استان خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران به خراسان رضوی:حمایت از نوسازی و بناهای فرسوده در شهر مشهد مقدس 

منتشر شده

در

بازآفريني شهري - مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران به خراسان رضوی:حمایت از نوسازی و بناهای فرسوده در شهر مشهد مقدس 

 

 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در سفر به استان خراسان رضوی، در جلسه ستاد بازآفرینی شهری این استان که با حضور عباس يوسف زاده مديركل راه و شهرسازي و احسان فرشته پور سرپرست اداره برنامه ريزي مسكن و بازآفريني شهري تشکیل شد، از سکونتگاههای حاشیه ای یا غیر رسمی بخصوص بافت فرسوده و حمایت از نوسازی و بناهای فرسوده خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد آئینی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در جریان سفر به شهر مشهد ضمن بازدید از محلات هدف بازآفرینی شهری به بررسی مسائل، مشکلات و موانع موجود برای تسریع در نوسازی این مناطق پرداخت.

 

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران یکی از مشکلات و محرومیت‌های اصلی بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی را معابر خاکی آن‌ها برشمرد و گفت: خوشبختانه ظرفیتی که دولت در قانون بودجه سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ فراهم کرده، منجر به این شد که بتوانیم تاکنون بیش از هزار کیلومتر طول از معابر خاکی اصلی و فرعی محلات هدف بازآفرینی شهری را در دستور کار قرار دهیم و اکنون این امر با همکاری شهرداری‌ها در حال بهسازی و اجرای آسفالت و کف سازی است.

 

آیینی اظهار کرد: این استان جزو سه استان اول دارای محلات هدف بازآفرینی شهری است و از نظر میزان حاشیه‌نشینی در رده‌های اول قرار داشته و با بناهای ناپایدار زیادی در این استان مواجه هستیم که به لحاظ ناپایداری به استان اول کشور تبدیل شده است. امیدواریم ظرف مدت 3 سال آینده تمامی معابر خاکی محلات حاشیه ای و بافت های فرسوده و بافت های تاریخی که در مجموع 162 هزار هکتاردر کشور داریم تمامی معابر آسفالت و بهسازی شود .

 

آیینی همچنین درباره حمایت مالی از نوسازی بافت‌های هدف گفت: مالکان می‌توانند در دوران جابجایی و ساخت از ودیعه اسکان موقت استفاده کنند که مبلغ آن ۴۵ میلیون تومان با نرخ 4 درصد پرداخت شود. علاوه بر این برای نوسازی تسهیلات برای مشهد 400 میلیون برای هر واحد و برای شهرهای دیگر 350 میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت برای نوسازی بافت به ازای هر واحد پرداخت می شود. که 150 میلیون تومان صفر درصد است.

 

وی افزود: منبع دوم تسهیلات نهضت ملی مسکن است که برای نوسازی بافت های فرسوده قابل استفاده بوده و از شروط چهارگانه نهضت ملی مسکن هم معاف هستند. که در شهر مشهد 400 میلیون تومان و در شهرهای دیگر 300 میلیون تومان است. که برای دریافت تسهیلات باید به سامانه تسهیلات شرکت بازآفرینی شهری ایران به آدرس Facility.udrc.ir مراجعه و ثبت نام کنند منتها باید پروانه ساختمان و ده درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند که به بانک عامل که بانک مسکن است معرفی شوند.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام دستور کار شورای عالی شهرسازی مبنی بر اعطای مشوق های شهرسازانه با اولویت نوسازی محله‌ای و تجمیع واحدهای فرسوده، افزود: محلات حاشیه‌ای هم می‌توانند از تسهیلات و امتیازات مذکور استفاده کنند.

 

او در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی مشهد چگونه می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند، گفت: ساکنان این بافت‌ها اکثرا برای دریافت تسهیلات با مشکل سند مواجه‌اند که چند راهکار برای رفع این معضل در نظر گرفته شده است. راه اول استفاده از سند جایگزین در صورت موافقت بانک است. راه دیگر این است که فرآیند سنددار شدن را طی کنند.

 

آئینی افزود: خوشبختانه در شهر مشهد با همکاری خوب آستان قدس رضوی کار سنددار کردن سکونتگاه‌های غیررسمی شروع شده است و تاکنون بیش از ۴ هزار پرونده تشکیل و بیش از ۵۰۰ خانه نیز سند دریافت کرده‌اند. در سکونتگاه‌هایی که آستان قدس رضوی مالک زمین است ساکنان می‌توانند برای دریافت سند اقدام کنند و بانک هم مانند تمام املاک اوقافی امکان اعطای تسهیلات به این افراد را دارد.

 

گفتنی است برای تشویق سکونت مجاورین در بافت شهری پیرامون حرم مطهر امام رضا علیه السلام با همکاری صندوق سرمایه گذاری حرم های مطهر به ازای ساخت هر واحد مسکونی تسهیلات بانکی تا سقف ۶۰۰ میلیون پرداخت می شود.

 

منبع: اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها