با ما همراه باشید

عمرانی

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس؛گره گشایی از وضعیت املاک در توس

منتشر شده

در

1640852131021bv595ksjobeki131imm6dujq93 - رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس؛گره گشایی از وضعیت املاک در توس

 

پس از گذشت چند روز از ابلاغ طرح راهبردی توس به عنوان اتفاقی که از مدت ها قبل مورد پیگیری مدیریت شهری مشهد بوده و می تواند گره های بسیاری از زندگی اهالی محدوده منفصل توس بکاهد، در مصاحبه ای با رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس به تشریح برخی از برنامه های دوره ششم شورای اسلامی شهر مشهد پرداختیم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مجید طهوریان عسکری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ما و با اشاره به متن مرقوم رهبری در خصوص آبادانی منطقه توس، اظهار کرد: در این یادداشت مرقوم شده توسط رهبری، چند نکته مهم نوشته وجود دارد که اولین آن این است؛ “من به پابوسی حضرت رضا (ع) آمدم و در کنار فرصت زیارت، زمانی برای بازدید از توس پیدا کردم”.

 

وی ادامه داد: در نکته دوم ایشان به ظرفیت فرهنگی و تاریخی توس اشاره می کنند و برای هر اتفاقی در توس اولویتی را در نظر می گیرند. همچنین در این یادداشت به آبادانی و زیباسازی توس اشاره کرده و در انتها می فرمایند این مکان یک میراث ماندگار در حال به غارت رفتن است، همچنین در نهایت دولت را موظف به آن می کنند که مواردی را در این منطقه در دستور کار پیگیری های خود قرار دهد.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه توصیه حضرت آقا در اوایل دهه 90 به صورت جدی تر پیگیری شده و نهایتا به الحاق سه هزار و 600 هکتار به محدوده شهر مشهد تحت عنوان منطقه منفصله توس منجر می شود، بیان کرد: از همان سال با اضافه شدن این بخش، شهرداری مشهد برای ارائه خدمات به این محدوده ورود و نکاتی در ابتدا در خصوص نحوه پاسخگویی، بهره برداری و حفاظت از توس و منطقه تاریخی باره را مطرح می کند و دستگاه های متولی نگهداری این محدوده موظف می شوند که به صورت ویژه به این منطقه بپردازند.

 

به گفته او این پیگیری ها در دوره پنجم مدیریت شهری افزایش یافته و اقدامات مهمی در حوزه آبادانی توس انجام می شود.

 

تعریف 8 پروژه مطالعاتی برای توس در دوره ششم

 

طهوریان عسکری با تاکید بر اینکه جنبه های مختلفی در بحث آبادانی توس وجود دارد که آبادانی یکی از ملزومات اصلی آن توسعه فرهنگی است، گفت: 8 پروژه مطالعاتی در این دوره برای توس تعریف می شود و در حال حاضر که در شروع شورای ششم هستیم، این پروژه ها از نظر مطالعاتی برخی به 100 درصد و برخی از آن تا مرحله 50 درصد مسیر خود را ادامه می دهد تا به بخش توسعه و آبادانی خطه توس کمک شود.

 

وی افزود: نگاه شورای ششم به محدوده توس همچون نگاه انقلاب و جریان انقلاب به این محدوده، یک نگاه راهبردی است. ما معتقدیم خطه توس و محور ادبیات و حماسه می تواند پیام جمهوری اسلامی را به دنیا مخابره کند؛ زیرا ظرفیت بلامنازعی در کنار خوان رحمت وجودی حضرت رضا (ع) در توس قرار دارد که آن فردوسی و شاهنامه و بسیاری از شعرا، عرفا، اندیشمندان و نوابغی که در تاریخ توس به دنیا آمدند، است.

 

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس با اشاره به اینکه هنر یکی از ابزارهای تمدن سازی است و این امر در بناهای تاریخی، مساجد و… نیز قابل رویت است، عنوان کرد: هیچکس منکر این نیست که شاهنامه و توس از منظر هنری؛ تمدن را منتقل می کند و ما در حفظ و پاسداشت این تمدن بسیار جدی هستیم.

 

طهوریان عسکری خاطر نشان کرد: با شروع شورای ششم چندین جلسه در خدمت استاندار وقت و سابق مشهد، دو جلسه در خدمت معاون عمرانی دولت سیزدهم و چند جلسه خدمت فرماندار مشهد بودیم. همچنین چندین جلسه در سطح عالی استان و ملی برگزار و در نهایت منتج به این شد که طرح رسمی راهبردی توس در اواخر آذر ماه از سوی وزارت راه و شهرسازی؛ به استان خراسان رضوی ابلاغ شود.

 

وی تاکید کرد: طرح راهبردی سندی زیر دستی برای تهیه طرح تفصیلی است که در آن حداقل ضوابط و مقررات لازم جهت حفظ و تبیین چارچوب طرح بیان می شود ولیکن با توجه به تعاریف و ماهیت طرح با توجه به تقاضا و ضعف موجود در ساختار پاسخگویی بدنبال تسهیل فرآیند لازم در پاسخگویی به شهروندان محترم هستیم که این امر وفق ابلاغیه مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در دستور کار شورای ششم قرارگرفته است و بزودی چارچوب لازم جهت پاسخگویی به شهروندان محترم به شهرداری ابلاغ خواهد شد.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد افزود محدوده ۳۶۰ هکتاری تابع ضوابط و مقررات میراثی است که براساس توافق صورت گرفته با دستگاه های متولی، شرح خدمات لازم جهت تهیه طرح تفصیلی ویژه محدوده مذکور تهیه و در اختیار مشاور قرار خواهد گرفت .

 

منازل مسکونی 50 متر به بالا مجوز خواهند گرفت

 

طهوریان عسکری عنوان کرد: در سند ابلاغی پهنه بندی کاربری اراضی؛ شامل پهنه زراعت، باغات، سکونت روستایی و… تعریف شده و در این چارچوب به تناسب پهنه بندی ابلاغی تعاریف لازم در تعیین کاربری اراضی نیز تعیین شده است که بیشتر جنبه موضوعی داشته و در مسیر تهیه طرح تفصیلی انطباق بیشتری با عوارض و حدود پلاک های موجود بوجود خواهد آمد.

 

در حدنصاب های تعیین شده برای پاسخگویی به پهنه های سکونتگاهی موجود برای قطعات تفکیک شده قبلی که دارای مستحدثات می باشند، امکان پاسخگویی با حدنصاب ۵۰ مترمربع تعیین شده و برای دیگر قطعات موجود در بافت مذکور حدنصاب تفکیک ۱۵۰ مترمربع لحاظ شده است. لذا همانطور که مشاهده می شود، روح طرح رعایت شرایط ساکنین و توسعه فعالیت های وابسته به ساکنین محلی و در جهت حمایت از قشر غیربرخوردار بوده است.

 

وی ادامه داد: حدنصاب تفکیک باغات شکل گرفته قبلی ۲۰۰۰ مترمربع بوده و دیگر باغات تفکیک نشده قبلی یک هکتار لحاظ شده که در احصاء نوع کاربری تعاریف مشخصی تعیین شده است.

 

تسریع در تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی

 

وی در توضیح فرآیند زمان تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی اظهار کرد: وفق ماده ۲۳ قانون نوسازی حداکثر زمان تعیین شده در تهیه اسناد تفصیلی ۲ سال تعیین شده که با توجه به شرایط موجود بدون مداخله شورای ششم و همکاری سایر دستگاه های ذیربط در تسهیل فرآیندهای اجرایی لازم جهت اجرای طرح با وقفه جدی مواجه خواهیم شد؛ لذا فعالانه بدنبال تحقق طرح در چارچوب ابلاغ شده هستیم .

 

وی افزود: به جهت تسریع در تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی طبق مستندات ابزاری توسط دستگاه های ذیربط مسیر تهیه طرح در بافت پر و سکونتگاههای مسکونی موجود به مراحل پایانی رسیده و عملا وارد فاز دوم مطالعات مشاور در بافت خالی و تدقیق پهنه بندی باغات و اراضی زراعی مبتنی بر تعاریف سند راهبردی ابلاغی خواهیم شد که انشالله با تسریع در تشکیل کمیته های فنی کمیسیون ماده۵ به سند تفصیلی لازم جهت اجرای کامل طرح های پیش بینی شده نزدیک تر خواهیم شد.

 

وی افزود: برداشت ما از این مسیر این است که به امید خدا مجموع بافت پر و خالی را ظرف یکسال آینده یعنی اواخر سال 1401 به جمع بندی نهایی برسانیم و امید داریم که طرح تفصیلی منفصل توس و منطقه باره رسما ابلاغ شود و سرعت توسعه، پیشرفت، ابادانی و توجه ما به اهمیت حوزه فرهنگی و تاریخی توس روز به روز بیشتر شود.

 

رییس کمیسیون ویژه بهسازی و توسعه توس در خصوص خواسته های شورای ششم در طرح راهبردی بیان کرد: در طرح های توسعه شهری، متخصصین موضوع اصطلاحی را تحت عنوان تراز (مثبت، منفی و صفر) مطرح کردند؛ معنی تراز نیز میزان درآمدهای استحصال شده از آن منطقه است.

 

وی ادامه داد: در اوایل دهه 90 که محدوده منفصل توس به شهرداری واگذار می شود، این میزان بیش از سه هزار هکتار بوده که در حال حاضر بحدود 1800 هکتار کاهش پیدا کرده است؛ که این بالانس اعداد به این دلیل است که در منطقه رشد و توسعه ای در طی زمان رخ داده است.

 

طهوریان عسکری افزود: تفاوت بین این دو عدد، فرصت هایی است که مجموعه شهرداری مشهد می توانسته با تغییر کاربری و دریافت عوارضات ورود به محدوده، صدورپروانه و امتیازاتی که در موضوع توسعه شهری از آن اخذ کند؛ تراز مالی منطقه برای پروژه های مختلف را به صفر برساند.

 

وی با اشاره به وجود سه روستا (اسلامیه، توس سفلی و توس علیا) در بخش تاریخی توس و سابقه تاریخی آن ها که به دوران سلجوقی بازمی گردد، گفت: اگر قرار است که شهر تاریخی را در این منطقه حفاظت شده دوباره احیا و آن را به عنوان یک اثر تاریخی حفظ کنیم، باید خانه های مردم را خریداری کرده و نقطه دیگری را در منطقه برای ساخت و ساز آن ها فراهم و مردم را از آن شهر تاریخی به یک نقطه دوم منتقل کنیم که این هزینه های زیادی دارد.

 

رییس کمیسیون ویژه بهسازی و توسعه توس عنوان کرد: تفاوت میان دو عدد 3800 هکتار و به هزار و 800 می تواند هزینه های ازادسازی عرصه شهر تاریخی را پوشش دهد. شورای ششم نیز بر سر این موضوع گلایه دارد که باید خود دولت به این موضوع بپردازد و اگر قرار شهرداری قرار است که این آزادسازی را انجام دهد، منابع موجود آن را برای شهرداری پیش بینی کنند.

 

وی افزود: شهر هزینه های زیادی دارد و این منطقه منفصل است؛ ما مجبور به آن هستیم که از داخل شهر، هزینه هایی را استحصال کنیم تا بتوانیم در این خطه؛ زمین ها را آزاد سازی کنیم و آن را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهیم. در این زمینه بین شهرداری و دولت مراودات منطقی وجود ندارد و گلایه ای که شورا و شهرداری دارد این است که کمک کنند تا جغرافیای طرح راهبردی به همان میزان سابق باز گردد.

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

بخش اول

اقتصادی

افتتاح و کلنگ زنی ۱۰۰هزار میلیارد تومان پروژه‌ صنعتی و تولیدی در هفته دولت

منتشر شده

در

photo 2022 08 17 21 36 14 - افتتاح و کلنگ زنی ۱۰۰هزار میلیارد تومان پروژه‌ صنعتی و تولیدی در هفته دولت

 

استاندار خراسان رضوی گفت: درهفته دولت بیش از ۱۰۰هزار میلیارد تومان پروژه‌های مربوط به تولید، صنعت و ساختمان کلنگ زنی و افتتاح می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی در دهمین همایش برندینگ خراسان رضوی گفت: اجرای همه طرحهای نیمه تمام بویژه در حوزه زیرساختها از جمله آب و برق در استان از اولویت هاست تا آنها را به اتمام برسانیم و از این محل نیازمندیهای حوزه صنعت را برطرف کنیم.

 

استاندارخراسان رضوی افزود:روند سرمایه گذاری در خراسان رضوی به روند سرمایه پذیری درحال تبدیل است.

 

وی اظهار داشت: تولیدات موثر در این بخش، استقرار صنایع پیشران در استان رو به افزایش است که نشان از تکمیل جریان اقتصادی در خراسان رضوی دارد .

نظری خاطرنشان کرد: پایان سال به وضعیت مناسبی در تامین برق بویژه برای صنایع در خراسان رضوی می رسیم و از ۲ مزیت فوق العاده خورشیدی و بادی استان برای تولید برق بهره مند شویم.

 

استاندار خراسان رضوی گفت: معتقد هستم که واحدهای تولیدی مستقر در شهرکهای صنعتی خود می توانند نسبت به سرمایه گذاری در تولید برق اقدام کنند و نیاز به دولت نداشته باشند، به طور قطع ضعف زیرساختها از طریق جذب سرمایه های مردمی قابل حل است. تولید بدون کارخانه

وی افزود: بخش مهمی از اقتصاد خراسان رضوی مبتنی بر زیارت بوده و جریان اقتصادی این بخش نیاز به طراحی و مدیریت مطلوب دارد.

استاندار خراسان رضوی گفت: با تلاشهای انجام شده به نظر می رسد که فضای کسب و کار در استان در سه ماهه نخست امسال مثبت بوده که امیدواریم این شرایط ماندگاری خود را در همه زمینه ها حفظ کند.

رییس هیات مدیره انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی نیز در این نشست به تولیدکنندگان تاکید کرد: باید به عنوان تولیدکننده یا متولی تولید بدون کارخانه به جاذبه برند و برندینگ و نقش آن در گسترش فروش و تداوم و ماندگاری اعتماد داشته باشیم.

 

همچنین، رئیس سازمان صمت استان خراسان رضوی گفت: برنامه کلان حوزه برندینگ در سازمان با کمک تشکل‌های خصوصی در حال تدوین است که تا سه ماه آینده رونمایی می شود.

رجبی با اشاره به ایجاد تسهیلات برای تولید بدون کارخانه توسط برندها که خواسته بسیاری از تولیدکنندگان است افزود: سازمان صمت آمادگی ارائه مجوز تولید بدون کارخانه را دارد اما گواهی پیشرفت فیزیکی نیاز به تایید یکی از دستگاه‌های دولتی دارد که در حال مکاتبه و رفع این مسئله هستیم تا از ظرفیت‌های موجود هم استفاده کنیم.

 

همچنین،محمودبنانژاد،رئیس اتاق اصناف استان خراسان رضوی گفت: امروز دغدغه بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان ماندگاری در بازار کسب وکار است و عوامل خارجی مانند تغییر سیاست‌های جامعه، تغییرات حقوقی و اقتصادی یک کشور وعوامل داخلی مانند تغییر کیفیت محصولات، تغییر مشتری و سیاست‌های کارفرما باعث می‌شود یک برند از گردونه کسب و کار خارج شود.

 

وی افزود: اگر برندی به ایجاد عنصر خلاقیت توجه کند باعث رشد و شکوفایی می شود.

شبنم مقدم

ادامه مطلب

عمرانی

آغاز عملیات خاکبرداری پروژه 1257 واحدی نهضت ملی مسکن در گلبهار

منتشر شده

در

photo 2022 08 16 18 32 57 - آغاز عملیات خاکبرداری پروژه 1257 واحدی نهضت ملی مسکن در گلبهار

 

عملیات اجرایی خاکبرداری پروژه 1257 واحدی نهضت ملی مسکن در شهر گلبهار آغاز شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، در ادامه پروژه های نهضت ملی مسکن در این شهرستان، عملیات اجرایی خاکبرداری پروژه 1257 واحدی نهضت ملی مسکن توسط شرکت بتن ساز تربت آغاز شد.

 

این پروژه هم اکنون در مرحله تجهیز کارگاه، گودبرداری و عملیات خاکبرداری جهت اجرای فونداسیون های بلوک ها قرار دارد.

 

گفتنی است این پروژه به روش فناوری ساخت «قالب تونلی» روند اجرایی خود را دنبال می کند.

 

 

منبع : روابط عمومی و دفتر توسعه اجتماعی فرهنگی شرکت عمران شهر جدید گلبهار

ادامه مطلب

عمرانی

رفع تصرف از اراضی نیستان فتح آباد سلوگرد و دستگرد شهرستان گلبهار

منتشر شده

در

photo 2022 08 15 18 19 24 - رفع تصرف از اراضی نیستان فتح آباد سلوگرد و دستگرد شهرستان گلبهار

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از رفع تصرف از اراضی نیستان,فتح آباد,سلوگرد و دستگرد این شهرستان خبر داد.

 

به کزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدرضا روستا نژاد، سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار گفت: حدود 30 هکتار از اراضی نیستان,فتح آباد,سلوگرد و دستگرد شهرستان رفع تصرف شد.

روستا نژاد بیان داشت: با عنایت به مصوبات شورای حفظ حقوق بیت المال و با تمسک به تبصره 2 ماده 10 قانون اصلاح حفظ کاربری اراضی زراعی، باغی در راستای تکلیف قانونی و پیشگیری ازوقوع جرم، با توجه به صدور اخطارات قانونی به مرتکبین فعل غیر مجاز در اراضی روستاهای سلوگرد، حکیم آباد نیستان، سنقاسی ودستگرد، اعمال قانون و قلع و قمع انجام گردید و 32 قطعه از ساخت و سازهای غیرمجاز تخریب و 30 هکتار از اراضی ازاد سازی شد.

وی افزود:  با هر گونه ساخت و ساز غیر مجاز به طور جدی برخورد  و عواقب به عهده شخص خاطی است.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی گلبهار

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها