با ما همراه باشید

عمرانی

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس؛گره گشایی از وضعیت املاک در توس

منتشر شده

در

1640852131021bv595ksjobeki131imm6dujq93 - رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس؛گره گشایی از وضعیت املاک در توس

 

پس از گذشت چند روز از ابلاغ طرح راهبردی توس به عنوان اتفاقی که از مدت ها قبل مورد پیگیری مدیریت شهری مشهد بوده و می تواند گره های بسیاری از زندگی اهالی محدوده منفصل توس بکاهد، در مصاحبه ای با رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس به تشریح برخی از برنامه های دوره ششم شورای اسلامی شهر مشهد پرداختیم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مجید طهوریان عسکری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ما و با اشاره به متن مرقوم رهبری در خصوص آبادانی منطقه توس، اظهار کرد: در این یادداشت مرقوم شده توسط رهبری، چند نکته مهم نوشته وجود دارد که اولین آن این است؛ “من به پابوسی حضرت رضا (ع) آمدم و در کنار فرصت زیارت، زمانی برای بازدید از توس پیدا کردم”.

 

وی ادامه داد: در نکته دوم ایشان به ظرفیت فرهنگی و تاریخی توس اشاره می کنند و برای هر اتفاقی در توس اولویتی را در نظر می گیرند. همچنین در این یادداشت به آبادانی و زیباسازی توس اشاره کرده و در انتها می فرمایند این مکان یک میراث ماندگار در حال به غارت رفتن است، همچنین در نهایت دولت را موظف به آن می کنند که مواردی را در این منطقه در دستور کار پیگیری های خود قرار دهد.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه توصیه حضرت آقا در اوایل دهه 90 به صورت جدی تر پیگیری شده و نهایتا به الحاق سه هزار و 600 هکتار به محدوده شهر مشهد تحت عنوان منطقه منفصله توس منجر می شود، بیان کرد: از همان سال با اضافه شدن این بخش، شهرداری مشهد برای ارائه خدمات به این محدوده ورود و نکاتی در ابتدا در خصوص نحوه پاسخگویی، بهره برداری و حفاظت از توس و منطقه تاریخی باره را مطرح می کند و دستگاه های متولی نگهداری این محدوده موظف می شوند که به صورت ویژه به این منطقه بپردازند.

 

به گفته او این پیگیری ها در دوره پنجم مدیریت شهری افزایش یافته و اقدامات مهمی در حوزه آبادانی توس انجام می شود.

 

تعریف 8 پروژه مطالعاتی برای توس در دوره ششم

 

طهوریان عسکری با تاکید بر اینکه جنبه های مختلفی در بحث آبادانی توس وجود دارد که آبادانی یکی از ملزومات اصلی آن توسعه فرهنگی است، گفت: 8 پروژه مطالعاتی در این دوره برای توس تعریف می شود و در حال حاضر که در شروع شورای ششم هستیم، این پروژه ها از نظر مطالعاتی برخی به 100 درصد و برخی از آن تا مرحله 50 درصد مسیر خود را ادامه می دهد تا به بخش توسعه و آبادانی خطه توس کمک شود.

 

وی افزود: نگاه شورای ششم به محدوده توس همچون نگاه انقلاب و جریان انقلاب به این محدوده، یک نگاه راهبردی است. ما معتقدیم خطه توس و محور ادبیات و حماسه می تواند پیام جمهوری اسلامی را به دنیا مخابره کند؛ زیرا ظرفیت بلامنازعی در کنار خوان رحمت وجودی حضرت رضا (ع) در توس قرار دارد که آن فردوسی و شاهنامه و بسیاری از شعرا، عرفا، اندیشمندان و نوابغی که در تاریخ توس به دنیا آمدند، است.

 

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس با اشاره به اینکه هنر یکی از ابزارهای تمدن سازی است و این امر در بناهای تاریخی، مساجد و… نیز قابل رویت است، عنوان کرد: هیچکس منکر این نیست که شاهنامه و توس از منظر هنری؛ تمدن را منتقل می کند و ما در حفظ و پاسداشت این تمدن بسیار جدی هستیم.

 

طهوریان عسکری خاطر نشان کرد: با شروع شورای ششم چندین جلسه در خدمت استاندار وقت و سابق مشهد، دو جلسه در خدمت معاون عمرانی دولت سیزدهم و چند جلسه خدمت فرماندار مشهد بودیم. همچنین چندین جلسه در سطح عالی استان و ملی برگزار و در نهایت منتج به این شد که طرح رسمی راهبردی توس در اواخر آذر ماه از سوی وزارت راه و شهرسازی؛ به استان خراسان رضوی ابلاغ شود.

 

وی تاکید کرد: طرح راهبردی سندی زیر دستی برای تهیه طرح تفصیلی است که در آن حداقل ضوابط و مقررات لازم جهت حفظ و تبیین چارچوب طرح بیان می شود ولیکن با توجه به تعاریف و ماهیت طرح با توجه به تقاضا و ضعف موجود در ساختار پاسخگویی بدنبال تسهیل فرآیند لازم در پاسخگویی به شهروندان محترم هستیم که این امر وفق ابلاغیه مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در دستور کار شورای ششم قرارگرفته است و بزودی چارچوب لازم جهت پاسخگویی به شهروندان محترم به شهرداری ابلاغ خواهد شد.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد افزود محدوده ۳۶۰ هکتاری تابع ضوابط و مقررات میراثی است که براساس توافق صورت گرفته با دستگاه های متولی، شرح خدمات لازم جهت تهیه طرح تفصیلی ویژه محدوده مذکور تهیه و در اختیار مشاور قرار خواهد گرفت .

 

منازل مسکونی 50 متر به بالا مجوز خواهند گرفت

 

طهوریان عسکری عنوان کرد: در سند ابلاغی پهنه بندی کاربری اراضی؛ شامل پهنه زراعت، باغات، سکونت روستایی و… تعریف شده و در این چارچوب به تناسب پهنه بندی ابلاغی تعاریف لازم در تعیین کاربری اراضی نیز تعیین شده است که بیشتر جنبه موضوعی داشته و در مسیر تهیه طرح تفصیلی انطباق بیشتری با عوارض و حدود پلاک های موجود بوجود خواهد آمد.

 

در حدنصاب های تعیین شده برای پاسخگویی به پهنه های سکونتگاهی موجود برای قطعات تفکیک شده قبلی که دارای مستحدثات می باشند، امکان پاسخگویی با حدنصاب ۵۰ مترمربع تعیین شده و برای دیگر قطعات موجود در بافت مذکور حدنصاب تفکیک ۱۵۰ مترمربع لحاظ شده است. لذا همانطور که مشاهده می شود، روح طرح رعایت شرایط ساکنین و توسعه فعالیت های وابسته به ساکنین محلی و در جهت حمایت از قشر غیربرخوردار بوده است.

 

وی ادامه داد: حدنصاب تفکیک باغات شکل گرفته قبلی ۲۰۰۰ مترمربع بوده و دیگر باغات تفکیک نشده قبلی یک هکتار لحاظ شده که در احصاء نوع کاربری تعاریف مشخصی تعیین شده است.

 

تسریع در تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی

 

وی در توضیح فرآیند زمان تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی اظهار کرد: وفق ماده ۲۳ قانون نوسازی حداکثر زمان تعیین شده در تهیه اسناد تفصیلی ۲ سال تعیین شده که با توجه به شرایط موجود بدون مداخله شورای ششم و همکاری سایر دستگاه های ذیربط در تسهیل فرآیندهای اجرایی لازم جهت اجرای طرح با وقفه جدی مواجه خواهیم شد؛ لذا فعالانه بدنبال تحقق طرح در چارچوب ابلاغ شده هستیم .

 

وی افزود: به جهت تسریع در تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی طبق مستندات ابزاری توسط دستگاه های ذیربط مسیر تهیه طرح در بافت پر و سکونتگاههای مسکونی موجود به مراحل پایانی رسیده و عملا وارد فاز دوم مطالعات مشاور در بافت خالی و تدقیق پهنه بندی باغات و اراضی زراعی مبتنی بر تعاریف سند راهبردی ابلاغی خواهیم شد که انشالله با تسریع در تشکیل کمیته های فنی کمیسیون ماده۵ به سند تفصیلی لازم جهت اجرای کامل طرح های پیش بینی شده نزدیک تر خواهیم شد.

 

وی افزود: برداشت ما از این مسیر این است که به امید خدا مجموع بافت پر و خالی را ظرف یکسال آینده یعنی اواخر سال 1401 به جمع بندی نهایی برسانیم و امید داریم که طرح تفصیلی منفصل توس و منطقه باره رسما ابلاغ شود و سرعت توسعه، پیشرفت، ابادانی و توجه ما به اهمیت حوزه فرهنگی و تاریخی توس روز به روز بیشتر شود.

 

رییس کمیسیون ویژه بهسازی و توسعه توس در خصوص خواسته های شورای ششم در طرح راهبردی بیان کرد: در طرح های توسعه شهری، متخصصین موضوع اصطلاحی را تحت عنوان تراز (مثبت، منفی و صفر) مطرح کردند؛ معنی تراز نیز میزان درآمدهای استحصال شده از آن منطقه است.

 

وی ادامه داد: در اوایل دهه 90 که محدوده منفصل توس به شهرداری واگذار می شود، این میزان بیش از سه هزار هکتار بوده که در حال حاضر بحدود 1800 هکتار کاهش پیدا کرده است؛ که این بالانس اعداد به این دلیل است که در منطقه رشد و توسعه ای در طی زمان رخ داده است.

 

طهوریان عسکری افزود: تفاوت بین این دو عدد، فرصت هایی است که مجموعه شهرداری مشهد می توانسته با تغییر کاربری و دریافت عوارضات ورود به محدوده، صدورپروانه و امتیازاتی که در موضوع توسعه شهری از آن اخذ کند؛ تراز مالی منطقه برای پروژه های مختلف را به صفر برساند.

 

وی با اشاره به وجود سه روستا (اسلامیه، توس سفلی و توس علیا) در بخش تاریخی توس و سابقه تاریخی آن ها که به دوران سلجوقی بازمی گردد، گفت: اگر قرار است که شهر تاریخی را در این منطقه حفاظت شده دوباره احیا و آن را به عنوان یک اثر تاریخی حفظ کنیم، باید خانه های مردم را خریداری کرده و نقطه دیگری را در منطقه برای ساخت و ساز آن ها فراهم و مردم را از آن شهر تاریخی به یک نقطه دوم منتقل کنیم که این هزینه های زیادی دارد.

 

رییس کمیسیون ویژه بهسازی و توسعه توس عنوان کرد: تفاوت میان دو عدد 3800 هکتار و به هزار و 800 می تواند هزینه های ازادسازی عرصه شهر تاریخی را پوشش دهد. شورای ششم نیز بر سر این موضوع گلایه دارد که باید خود دولت به این موضوع بپردازد و اگر قرار شهرداری قرار است که این آزادسازی را انجام دهد، منابع موجود آن را برای شهرداری پیش بینی کنند.

 

وی افزود: شهر هزینه های زیادی دارد و این منطقه منفصل است؛ ما مجبور به آن هستیم که از داخل شهر، هزینه هایی را استحصال کنیم تا بتوانیم در این خطه؛ زمین ها را آزاد سازی کنیم و آن را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهیم. در این زمینه بین شهرداری و دولت مراودات منطقی وجود ندارد و گلایه ای که شورا و شهرداری دارد این است که کمک کنند تا جغرافیای طرح راهبردی به همان میزان سابق باز گردد.

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

بخش اول

عمرانی

بازدید از پروژه های در دست ساخت شهرستان های بردسکن و خلیل آباد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 47 42 - بازدید از پروژه های در دست ساخت شهرستان های بردسکن و خلیل آباد

 

معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کل کشور و حسین پور، مدیر کل نوسازی مدارس، توسعه و تجهیز خراسان رضوی، با حضور در شهرستان های بردسکن و خلیل آباد، از پروژه های در حال ساخت این شهرستان ها بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، خان محمدی به همراه حسین پور در روستای مزده شهرستان خلیل آباد نیز حضور یافت و از دو پروژه خیّرساز روستای مزده، پروژه شش کلاسه مرحوم طاوسی و پروژه پنج کلاسه مرحوم کاوسی بازدید کرد.

 

مراسم افتتاحیه دبستان دخترانه مرحوم حسن فرازمند نیز با حضور خان محمدی معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور انجام شد.

در ادامه، نشست جمع بندی سفر یک روزه معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور به منطقه ترشیز بزرگ در آموزش و پرورش کاشمر با حضور مدیران آموزش و پرورش منطقه ترشیز، برگزار گردید.

در این نشست، ضمن جمع بندی تصمیمات اخذ شده در خصوص پروژه های در حال ساخت منطقه، در خصوص مشکلات به وجود آمده در پروژه های نیمه تمام بحث و تبادل نظر شد و راهکارهای عملیاتی ارائه شد.

 

 

منبع:روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

عمرانی

چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 32 57 - چاه های روستایی در خراسان رضوی به کنتورهای نسل جدید مجهز می شوند

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد آبفا خراسان رضوی از طرح این شرکت برای تجهیز چاه های روستایی استان به کنتورهای پرتابل نسل جدید خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد سلطانی اصل با اشاره به هزار حلقه چاه در مناطق روستایی استان و برداشت 134 هزار مترمکعب آب از این منابع زیر زمینی در سال گذشته اظهار داشت: 160 چاه روستایی که 80درصد آب مشترکان روستایی را تامین کنند در فاز نخست این طرح دارای کنتور می شوند.

به گفته وی می توان منابع تامین آب شهرهای استان را 437 حلقه اعلام کرد و گفت: 95درصد چاه های شهری دارای کنتور و 95درصد چاه روستایی فاقد کنتور هستند.

به گفته وی میزان تولید چاه های بدون کنتور روستایی در حال حاضر بر اساس زمان کارکرد محاسبه می شود.

وی یکی از چالش های حوزه آب بدون درآمد در خراسان رضوی را فرسودگی 38درصد شبکه های توزیع و خطوط تولید 30 هزار کیلومتری آب اعلام کرد و افزود: اصلاح و نوسازی 20درصد شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب چهار هزارو 380میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین آن با توجه به وضعیت مالی شرکت بسیار دشوار است.

سلطانی گفت: در حالیکه میزان آب بدون درآمد در این استان 34.9 درصد است هدر رفت آب 9 دهم درصد کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: هزینه رایگان مصرف کنندگان آب کمتر از 5 متر مکعب در ماه در افزایش آب بدون در آمد در استان تاثیر داشته است.

ادامه مطلب

عمرانی

نخستین اثر ثبتی خراسان مرمت شد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 18 10 17 - نخستین اثر ثبتی خراسان مرمت شد

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از مرمت بنای تاریخی بازه هور به‌عنوان نخستین اثر ثبت شده خراسان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احسان زهره‌وندی با اعلام این خبر افزود: عملیات مرمتی در این اثر تاریخی به شیوه بازسازی سبکی شامل استحکام بخشی ایوان‌ها، مقاوم ‌سازی پی، ترمیم ترک‌ها و بندکشی دیوارهای داخلی و خارجی بوده است.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت مرمت بنای بازه هور ادامه داد: بنای چهار طاقی بازه هور ، یک اتاق مربع شکل با چهار ستون پهن است که با سقف گنبدی پوشانده شده است.

زهره‌وندی یادآور شد: سنگی بودن این اثر تاریخی از ویژگی‌های خاص و نشان دهنده قدمت دیرینه این چهار طاقی است.

زهره‌وندی گفت: این اثر تاریخی به شماره 39 تاریخ 24 شهریور ماه 1310 خورشیدی به عنوان نخستین اثر از خراسان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

چهار طاقی بازه هور در ۷۵ کیلومتری جنوب مشهد و در کنار جاده قدیم مشهد – تربت حیدریه در کنار روستای بازه هور قرار دارد.

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها