با ما همراه باشید

عمرانی

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس؛گره گشایی از وضعیت املاک در توس

منتشر شده

در

1640852131021bv595ksjobeki131imm6dujq93 - رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس؛گره گشایی از وضعیت املاک در توس

 

پس از گذشت چند روز از ابلاغ طرح راهبردی توس به عنوان اتفاقی که از مدت ها قبل مورد پیگیری مدیریت شهری مشهد بوده و می تواند گره های بسیاری از زندگی اهالی محدوده منفصل توس بکاهد، در مصاحبه ای با رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس به تشریح برخی از برنامه های دوره ششم شورای اسلامی شهر مشهد پرداختیم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مجید طهوریان عسکری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ما و با اشاره به متن مرقوم رهبری در خصوص آبادانی منطقه توس، اظهار کرد: در این یادداشت مرقوم شده توسط رهبری، چند نکته مهم نوشته وجود دارد که اولین آن این است؛ “من به پابوسی حضرت رضا (ع) آمدم و در کنار فرصت زیارت، زمانی برای بازدید از توس پیدا کردم”.

 

وی ادامه داد: در نکته دوم ایشان به ظرفیت فرهنگی و تاریخی توس اشاره می کنند و برای هر اتفاقی در توس اولویتی را در نظر می گیرند. همچنین در این یادداشت به آبادانی و زیباسازی توس اشاره کرده و در انتها می فرمایند این مکان یک میراث ماندگار در حال به غارت رفتن است، همچنین در نهایت دولت را موظف به آن می کنند که مواردی را در این منطقه در دستور کار پیگیری های خود قرار دهد.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه توصیه حضرت آقا در اوایل دهه 90 به صورت جدی تر پیگیری شده و نهایتا به الحاق سه هزار و 600 هکتار به محدوده شهر مشهد تحت عنوان منطقه منفصله توس منجر می شود، بیان کرد: از همان سال با اضافه شدن این بخش، شهرداری مشهد برای ارائه خدمات به این محدوده ورود و نکاتی در ابتدا در خصوص نحوه پاسخگویی، بهره برداری و حفاظت از توس و منطقه تاریخی باره را مطرح می کند و دستگاه های متولی نگهداری این محدوده موظف می شوند که به صورت ویژه به این منطقه بپردازند.

 

به گفته او این پیگیری ها در دوره پنجم مدیریت شهری افزایش یافته و اقدامات مهمی در حوزه آبادانی توس انجام می شود.

 

تعریف 8 پروژه مطالعاتی برای توس در دوره ششم

 

طهوریان عسکری با تاکید بر اینکه جنبه های مختلفی در بحث آبادانی توس وجود دارد که آبادانی یکی از ملزومات اصلی آن توسعه فرهنگی است، گفت: 8 پروژه مطالعاتی در این دوره برای توس تعریف می شود و در حال حاضر که در شروع شورای ششم هستیم، این پروژه ها از نظر مطالعاتی برخی به 100 درصد و برخی از آن تا مرحله 50 درصد مسیر خود را ادامه می دهد تا به بخش توسعه و آبادانی خطه توس کمک شود.

 

وی افزود: نگاه شورای ششم به محدوده توس همچون نگاه انقلاب و جریان انقلاب به این محدوده، یک نگاه راهبردی است. ما معتقدیم خطه توس و محور ادبیات و حماسه می تواند پیام جمهوری اسلامی را به دنیا مخابره کند؛ زیرا ظرفیت بلامنازعی در کنار خوان رحمت وجودی حضرت رضا (ع) در توس قرار دارد که آن فردوسی و شاهنامه و بسیاری از شعرا، عرفا، اندیشمندان و نوابغی که در تاریخ توس به دنیا آمدند، است.

 

رییس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس با اشاره به اینکه هنر یکی از ابزارهای تمدن سازی است و این امر در بناهای تاریخی، مساجد و… نیز قابل رویت است، عنوان کرد: هیچکس منکر این نیست که شاهنامه و توس از منظر هنری؛ تمدن را منتقل می کند و ما در حفظ و پاسداشت این تمدن بسیار جدی هستیم.

 

طهوریان عسکری خاطر نشان کرد: با شروع شورای ششم چندین جلسه در خدمت استاندار وقت و سابق مشهد، دو جلسه در خدمت معاون عمرانی دولت سیزدهم و چند جلسه خدمت فرماندار مشهد بودیم. همچنین چندین جلسه در سطح عالی استان و ملی برگزار و در نهایت منتج به این شد که طرح رسمی راهبردی توس در اواخر آذر ماه از سوی وزارت راه و شهرسازی؛ به استان خراسان رضوی ابلاغ شود.

 

وی تاکید کرد: طرح راهبردی سندی زیر دستی برای تهیه طرح تفصیلی است که در آن حداقل ضوابط و مقررات لازم جهت حفظ و تبیین چارچوب طرح بیان می شود ولیکن با توجه به تعاریف و ماهیت طرح با توجه به تقاضا و ضعف موجود در ساختار پاسخگویی بدنبال تسهیل فرآیند لازم در پاسخگویی به شهروندان محترم هستیم که این امر وفق ابلاغیه مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در دستور کار شورای ششم قرارگرفته است و بزودی چارچوب لازم جهت پاسخگویی به شهروندان محترم به شهرداری ابلاغ خواهد شد.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد افزود محدوده ۳۶۰ هکتاری تابع ضوابط و مقررات میراثی است که براساس توافق صورت گرفته با دستگاه های متولی، شرح خدمات لازم جهت تهیه طرح تفصیلی ویژه محدوده مذکور تهیه و در اختیار مشاور قرار خواهد گرفت .

 

منازل مسکونی 50 متر به بالا مجوز خواهند گرفت

 

طهوریان عسکری عنوان کرد: در سند ابلاغی پهنه بندی کاربری اراضی؛ شامل پهنه زراعت، باغات، سکونت روستایی و… تعریف شده و در این چارچوب به تناسب پهنه بندی ابلاغی تعاریف لازم در تعیین کاربری اراضی نیز تعیین شده است که بیشتر جنبه موضوعی داشته و در مسیر تهیه طرح تفصیلی انطباق بیشتری با عوارض و حدود پلاک های موجود بوجود خواهد آمد.

 

در حدنصاب های تعیین شده برای پاسخگویی به پهنه های سکونتگاهی موجود برای قطعات تفکیک شده قبلی که دارای مستحدثات می باشند، امکان پاسخگویی با حدنصاب ۵۰ مترمربع تعیین شده و برای دیگر قطعات موجود در بافت مذکور حدنصاب تفکیک ۱۵۰ مترمربع لحاظ شده است. لذا همانطور که مشاهده می شود، روح طرح رعایت شرایط ساکنین و توسعه فعالیت های وابسته به ساکنین محلی و در جهت حمایت از قشر غیربرخوردار بوده است.

 

وی ادامه داد: حدنصاب تفکیک باغات شکل گرفته قبلی ۲۰۰۰ مترمربع بوده و دیگر باغات تفکیک نشده قبلی یک هکتار لحاظ شده که در احصاء نوع کاربری تعاریف مشخصی تعیین شده است.

 

تسریع در تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی

 

وی در توضیح فرآیند زمان تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی اظهار کرد: وفق ماده ۲۳ قانون نوسازی حداکثر زمان تعیین شده در تهیه اسناد تفصیلی ۲ سال تعیین شده که با توجه به شرایط موجود بدون مداخله شورای ششم و همکاری سایر دستگاه های ذیربط در تسهیل فرآیندهای اجرایی لازم جهت اجرای طرح با وقفه جدی مواجه خواهیم شد؛ لذا فعالانه بدنبال تحقق طرح در چارچوب ابلاغ شده هستیم .

 

وی افزود: به جهت تسریع در تهیه و ابلاغ طرح تفصیلی طبق مستندات ابزاری توسط دستگاه های ذیربط مسیر تهیه طرح در بافت پر و سکونتگاههای مسکونی موجود به مراحل پایانی رسیده و عملا وارد فاز دوم مطالعات مشاور در بافت خالی و تدقیق پهنه بندی باغات و اراضی زراعی مبتنی بر تعاریف سند راهبردی ابلاغی خواهیم شد که انشالله با تسریع در تشکیل کمیته های فنی کمیسیون ماده۵ به سند تفصیلی لازم جهت اجرای کامل طرح های پیش بینی شده نزدیک تر خواهیم شد.

 

وی افزود: برداشت ما از این مسیر این است که به امید خدا مجموع بافت پر و خالی را ظرف یکسال آینده یعنی اواخر سال 1401 به جمع بندی نهایی برسانیم و امید داریم که طرح تفصیلی منفصل توس و منطقه باره رسما ابلاغ شود و سرعت توسعه، پیشرفت، ابادانی و توجه ما به اهمیت حوزه فرهنگی و تاریخی توس روز به روز بیشتر شود.

 

رییس کمیسیون ویژه بهسازی و توسعه توس در خصوص خواسته های شورای ششم در طرح راهبردی بیان کرد: در طرح های توسعه شهری، متخصصین موضوع اصطلاحی را تحت عنوان تراز (مثبت، منفی و صفر) مطرح کردند؛ معنی تراز نیز میزان درآمدهای استحصال شده از آن منطقه است.

 

وی ادامه داد: در اوایل دهه 90 که محدوده منفصل توس به شهرداری واگذار می شود، این میزان بیش از سه هزار هکتار بوده که در حال حاضر بحدود 1800 هکتار کاهش پیدا کرده است؛ که این بالانس اعداد به این دلیل است که در منطقه رشد و توسعه ای در طی زمان رخ داده است.

 

طهوریان عسکری افزود: تفاوت بین این دو عدد، فرصت هایی است که مجموعه شهرداری مشهد می توانسته با تغییر کاربری و دریافت عوارضات ورود به محدوده، صدورپروانه و امتیازاتی که در موضوع توسعه شهری از آن اخذ کند؛ تراز مالی منطقه برای پروژه های مختلف را به صفر برساند.

 

وی با اشاره به وجود سه روستا (اسلامیه، توس سفلی و توس علیا) در بخش تاریخی توس و سابقه تاریخی آن ها که به دوران سلجوقی بازمی گردد، گفت: اگر قرار است که شهر تاریخی را در این منطقه حفاظت شده دوباره احیا و آن را به عنوان یک اثر تاریخی حفظ کنیم، باید خانه های مردم را خریداری کرده و نقطه دیگری را در منطقه برای ساخت و ساز آن ها فراهم و مردم را از آن شهر تاریخی به یک نقطه دوم منتقل کنیم که این هزینه های زیادی دارد.

 

رییس کمیسیون ویژه بهسازی و توسعه توس عنوان کرد: تفاوت میان دو عدد 3800 هکتار و به هزار و 800 می تواند هزینه های ازادسازی عرصه شهر تاریخی را پوشش دهد. شورای ششم نیز بر سر این موضوع گلایه دارد که باید خود دولت به این موضوع بپردازد و اگر قرار شهرداری قرار است که این آزادسازی را انجام دهد، منابع موجود آن را برای شهرداری پیش بینی کنند.

 

وی افزود: شهر هزینه های زیادی دارد و این منطقه منفصل است؛ ما مجبور به آن هستیم که از داخل شهر، هزینه هایی را استحصال کنیم تا بتوانیم در این خطه؛ زمین ها را آزاد سازی کنیم و آن را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهیم. در این زمینه بین شهرداری و دولت مراودات منطقی وجود ندارد و گلایه ای که شورا و شهرداری دارد این است که کمک کنند تا جغرافیای طرح راهبردی به همان میزان سابق باز گردد.

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

بخش اول

اجتماعی

در پی بارندگیهای اخیر: روانآبهای ناشی از بارندگیهای اخیر از پروژه های آبخیزداری شهرستان گناباد مهار شد

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 18 08 16 - در پی بارندگیهای اخیر: روانآبهای ناشی از بارندگیهای اخیر از پروژه های آبخیزداری شهرستان گناباد مهار شد

بدنبال بارندگیهای اخیر در شهرستان گناباد بخش مهمی از روانابهای سطحی بوسیله سازه های آبخیزداری کنترل شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد رضا نخعی ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد با بیان این خبر گفت : در پی بارندگی های اخیر سد سنگ و ملاتی گوهردشت با حجم بیش از 6000 مترمکعب و بندهای خاکی در کاخک ، زیبد، کلات ، رضویه ، روجی و اروک کنترل شد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد ضمن مثبت ارزیابی کردن عملکرد پروژه های آبخیزداری افزود: مهمترین اثر بخشی پروژه های آبخیزداری علاوه بر حفظ آب و خاک و ممانعت از حمل رسوبات و کاهش سیلابها مخرب، موجب نفوذ تدریجی آب به سفره های آب زیر زمینی و افزایش دبی آب چشمه ها ، قنوات و چاههای پایین دست شده که این امر رونق کشاورزی و دامداری و ارتقاء سطح معیشت خانوار های روستایی را به همراه دارد.

 

شایان ذکر است بارندگی های چند روز گذشته در شهرستان گناباد کمترین میزان خسارات را بدنبال داشت و موجب شادی مردم شد.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

پست خراسان رضوی برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب اعلام آمادگی کرد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 15 42 03 - پست خراسان رضوی برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب اعلام آمادگی کرد

مدیر کل پست استان خراسان رضوی گفت: این اداره‌ کل آمادگی همکاری در دومین نمایشگاه مجازی کتاب را دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید احمد موسوی از همکاری پست خراسان رضوی در دومین نمایشگاه مجازی کتاب خبر داد و اظهار کرد: پست سال گذشته در رویداد فرهنگی نمایشگاه مجازی کتاب نقش مهمی بر عهده داشت و امسال نیز با جدیت تمام در طول این رویداد حضور کامل دارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته نیز اداره‌ کل پست استان در ایام برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب حدود ۵۲ هزار ۴۴۶ مرسوله که محتوای آن کتاب بود را در سراسر استان توزیع کرد.

مدیر کل پست خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در اولین نمایشگاه مجازی کتاب ۱۸ هزار و ۴۸۴ مرسوله حاوی کتاب از سوی ناشران توسط پست استان دریافت و به مقاصد مختلف در سطح کشور ارسال شد.

موسوی تصریح کرد: دومین نمایشگاه مجازی کتاب در سراسر کشور از سه لغایت ۱۰ بهمن ماه امسال برگزار می شود.

 

وی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را از مزایای این رویداد دانست و گفت: کارکنان پست بدون وقفه در سراسر استان آمادگی لازم جهت توزیع کتب و ارسال سفارشات را انجام می دهند.

 

 

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها