با ما همراه باشید

عمرانی

زمین‌های مازاد خراسان رضوی در اختیار طرح جهش مسکن قرار می‌گیرد

منتشر شده

در

photo 2021 11 04 10 36 45 - زمین‌های مازاد خراسان رضوی در اختیار طرح جهش مسکن قرار می‌گیرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: زمین‌های مازاد در اختیار دستگاه‌های دولتی باید بدون قید و شرط در اختیار اجرای طرح “جهش تولید و تامین مسکن” قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید کمال الدین میرجعفریان  در نشست شورای مسکن استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: اداره‌های امور اقتصادی و دارایی و ثبت اسناد و املاک نیز باید آمار اراضی و املاک مازاد را احصا و شناسایی کرده و در راستای اجرای طرح “جهش تولید مسکن” دراختیار اداره کل راه و شهرسازی قرار دهند.

وی اضافه کرد: یکی از دغدغه های اصلی مردم و نیاز جامعه به ویژه در خراسان رضوی، مسکن است و این مهم از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم مورد تاکید ریاست جمهوری بوده و در اولویت برنامه های دولت قرار داشته است تا مسکن مورد نیاز مردم تولید شود.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی به اهمیت مسکن در اقتصاد خانوار و اشتغال جامعه اشاره و بیان کرد: بیش از ۳۶ درصد از اقتصاد خانوارها، هفت درصد تولید ناخالص ملی و ۱۲ درصد اشتغال جامعه را بخش مسکن تشکیل می دهد.

 

میرجعفریان بیش از ۱۳۰ رشته شغلی را وابسته به مسکن دانست و افزود: در صورت توسعه تولید و عرضه مسکن، واحدهای صنعتی زیادی فعال شده و اشتغال بیشتری جذب می کنند.

 

وی یکی از مولفه های اثربخش در قیمت مسکن را زمین دانست و اضافه کرد: املاک قابل واگذاری و مناسبی در خراسان رضوی وجود دارد که برخی از آنها املاکی هستند که سالیان سال باقی مانده و بار مالی مضاعفی برای دستگاه های اجرایی ایجاد کرده اند.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: مولدسازی املاک و اراضی مازاد می تواند ظرفیتها در این زمینه را فعال و بازار را تنظیم کند و در صورتی که املاک مزبور برای تولید مسکن مورد استفاده قرار گیرد و عرضه مسکن متناسب با تقاضا برای آن شود بخشی از تورم نیز از بین خواهد رفت.

 

میرجعفریان با تاکید بر استفاده حداکثری از ظرفیتهای قانونی افزود: استفاده از این ظرفیتها می تواند مدیران دستگاه های اجرایی را علاوه برتامین مسکن مردم برای تامین مسکن کارمندان آن دستگاه نیز که به مسکن نیاز دارند یاری دهد.

 

وی از شهرداریها، سازمان نظام مهندسی ساختمان، اداره کل اوقاف و امور خیریه و آستان قدس رضوی و سایر نهادهای دست اندرکار خواست در عرضه زمینهای قابل واگذاری به ساخت مسکن و تسهیل در صدور پروانه ساخت و تغییر کاربری اراضی به مسکونی همکاری لازم را داشته باشند.

 

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: از ۴۸۰ هزار واحد مسکونی روستایی در استان تاکنون ۱۵۰ هزار واحد مقاوم سازی شده است و باقی آنها نیاز به ساخت مسکن جدید یا بازسازی دارند لذا برای مدیریت حاشیه شهر مشهد هم با ایجاد مهاجرت معکوس باید ساخت مسکن در روستاها در اولویت قرار گیرد چرا که هزینه تولید مسکن در این مناطق بسیار کمتر از شهر تمام می شود.

 

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: سهم این استان از طرح “جهش تولید مسکن” ساخت ۹۳ هزار و ۷۰۱ واحد مسکونی است و این واحدها در اشکال مختلف با مسوولیت کارگزارانی چون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، انبوه سازان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) یا به صورت خودمالک ساخته می‌شود.

 

عبدالمجید نژادصفوی افزود: بعد از ابلاغ قانون طرح جهش تولید مسکن، فراخوانی مبنی بر همکاری همه افراد حقیقی یا حقوقی در این طرح که زمین در اختیار داشته یا امکان انبوه سازی دارند منتشر شد همچنین مکاتباتی نیز با اداره های تابعه اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی و فرمانداران انجام گرفت تا ظرف یک هفته تمام اراضی دولتی متعلق به سازمان ملی زمین و مسکن و اداره کل منابع طبیعی که در داخل محدوده یا حریم شهرها هستند و امکان استفاده از آنها هست شناسایی و اعلام شود.

 

وی اضافه کرد: در این راستا اراضی قابل استفاده در ۵۰ شهر شناسایی و احصا شد که برخی از آنها کاربری مسکونی ندارد و باید تغییر کاربری دهند.

 

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: شناسایی اراضی مازاد در اختیار دستگاه های اجرایی در شهرستانهای فریمان، گناباد، بجستان و فیض آباد نیز تاکنون انجام شده که شامل ۱۸ قطعه از ۳۰۰ تا ۵۵ هزار مترمربع است اما در مشهد هنوز به جمع بندی قطعی در این زمینه دست نیافته ایم.

 

نژادصفوی تاکید کرد: باید جدا از تامین زمین از طریق جذب املاک مازاد دستگاه های اجرایی، بتوان از طریق اعطای تسهیلات طرح بازآفرینی شهری، تخصیص تسهیلات بانکی به خودمالکین یا طرحهای دیگر طرح “جهش تولید مسکن” را اجرایی کرد.

طرح جهش تولید و تامین مسکن ۱۷ مرداد ماه امسال به تصویب مجلس و سوم شهریور ماه نیز به تایید شورای نگهبان رسید. بر اساس تبصره سه ماده چهار این طرح، مجموع دوران مشارکت و فروش اقساطی واحدها ۲۰ ساله است.

تسهیلات مربوط به ساخت این واحدها نیز پس از دوره مشارکت به فروش اقساطی تبدیل و تعهدات آن به خریدار منتقل می‌شود.

 

منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی

اجتماعی

ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

123 - ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبرداد:

تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبدالمجید نژادصفوی ،مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی با بیان این که تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی ثبت نام کردند؛ گفت: با توجه به اهمیت و تاثیر گذاری طرح نهضت ملی مسکن در خانه دار کردن اقشار هدف؛ از تمامی دستگاه های اجرایی استان خواست ضمن در اختیار گذاشتن اراضی مازاد خود به پیشبرد هرچه سریعتر این طرح کمک کنند.

 

نژادصفوی گفت: با استقبالی که از طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی شده است؛ متقاضیانی که تاکنون موفق به ثبت نام نشده اند می توانند تا 15 آذرماه با مراجعه به سامانه https://saman.mrud.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده، ثبت نام افراد مجرد در این طرح برای بانوان خود سرپرست بالای 35 سال و آقایان بالای 45 سال مقدور می باشد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با تشکر از استاندار خراسان رضوی که با ابتکار خود در تغییر نام این طرح به “قرارگاه اجرایی نهضت ملی مسکن” افزود: این تغییر نام انگیزه مضاعفی جهت همکاری تمامی دستگاه های اجرایی در استان ایجاد کرده است که در همین راستا اراضی مورد نیاز در اغلب شهرهای استان شناسایی و به این طرح اختصاص داده شده است.

 

شایان ذکر است: سهمیه استان خراسان رضوی در طرح مسکن مهر 121هزار واحد بوده است که از این تعداد 105هزار و 838واحد تا به امروز تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است و با توجه به پیگیری های استان طی سه ماه اخیر مبلغ 310 میلیارد ریال توسط سازمان ملی مسکن برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر به استان تخصیص داده شده است و امید است تعداد 13 هزار واحد باقیمانده تا پایان امسال تعیین تکلیف شود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

650 هکتار از اراضی ملیاز ابتدای سال جاری تاکنون در خراسان رضوی خلع ید و اعاده به وضع سابق شد

منتشر شده

در

photo 2021 11 29 13 52 10 - 650 هکتار از اراضی ملیاز ابتدای سال جاری تاکنون در خراسان رضوی خلع ید و اعاده به وضع سابق شد

 

 

 

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ، با اعلام این خبر گفت: 650 هکتار از اراضی ملی در سطح استان بنا به حکم مقامات قضایی خلع ید و اعاده به وضع سابق شد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،  احمد روحی ،فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی  افزود: این میزان در 264 فقره تصرف اتفاق افتاده بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 16 درصد افزایش داشته که با هماهنگی و همکاری با قوه قضائیه و نیروی انتظامی از یک سو و تلاش شبانه روزی نیروهای یگان حفاظت در سراسر استان از سوی دیگر صورت گرفته است.

روحی در همین راستا به موفقیت در جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی اشاره کرد و گفت 807 فقره در مساحتی معادل 1860 هکتار پرونده تخلف تنظیم و تسلیم مقامات قضایی شد است که از رشدی معادل 10 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل برخوردار است.

وی یادآور شد در مقوله حریق نیز در 6 ماهه اول سال جاری 18 فقره آتش سوزی در سطح 42 هکتار اراضی ملی اتفاق افتاد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از کاهش 88 درصدی برخوردار است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی یادآور شد ارتقاء سطح حفاظت و حراست از اراضی ملی را مدیون همکاری و همراهی شوراهای اسلامی روستا، دهیاران و علاقه مندان به طبیعت می دانیم به گونه ای که در طول 8 ماه گذشته 1200 مورد گزارش مردمی در سامانه 1504 و 139 دریافت کرده ایم.

وی متذکر شد ما در هر صحنه ای که با مشارکت و همراهی مردم پا نهادیم به لطف الهی موفق بودیم .

وی ضمن تشکر از مردم عزیز گفت یکی از راههای حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی تجدید شونده همکاری و همراهی جوامع محلی می باشد که می توانند هر رخدادی در این زمینه را به تلفن 1504 و یا 139 اعلام  کنند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

سلامت

اهدای زمین و پروانه رایگان تا مناسب سازی مسیر هتل ویژه توانیابان تا حرم مطهر

منتشر شده

در

photo 2021 11 29 14 24 56 - اهدای زمین و پروانه رایگان تا مناسب سازی مسیر هتل ویژه توانیابان تا حرم مطهر

 

در حال حاضر با پیگیری های اداره بهزیستی کشور؛ هتل هلما اولین هتل کشور در تراز افراد توان‌یاب در حال آماده سازی است و مدیریت شهری مشهد نیز به جهت تحقق شعار شهر همگان اقداماتی در این خصوص از جمله اهدای زمین و پروانه رایگان و مناسب سازی مسیر تشرف مهمانان این هتل تا حرم مطهر انجام داده است.

 

به گزاش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، در تمامی جوامع بین 10 تا 15 درصد را افراد دارای معلولیت تشکیل می دهند، بخشی که به دلیل نبود امکانات و شرایط،، اغلب خانه نشین شده و حضور کمتری در جامعه دارند، بنابراین عدم مناسب سازی شرایط برای این افراد جامعه را از توانایی بخش مهمی از محروم می کند، موضوعی که مورد توجه مدیریت شهری مشهد قرار گرفته و منجر به اخذ تصمیمات مهمی از جمله عدم تخصیص بودجه به پروژه های بدون پیوست مناسب سازی برای معلولان شده است.

 

اقدامات بسیاری در این راستا در حال انجام است که با توجه به زائر پذیر بودن شهر مشهد این موضوع درحوزه گردشگری نیز قابل توجه است.

 

از این رو شهرداری مشهد به جهت حفظ حقوق این شهروندان و ایجاد محیطی برای استقرار این افراد در سفر با همکاری سازمان بهزیستی اقدام به احداث اولین هتل ویژه توانیابان و افراد دارای معلولیت کرده است.

 

سید فرهاد حجازی شهردار منطقه ثامن در خصوص احداث زائر سرای ارزان قیمت بهزیستی (هتل هلما)، اظهار کرد: این محل اولین هتل تراز افراد توان‌یاب در کشور است.

 

وی ادامه داد: این مجموعه در زمینی به مساحت 944 متر مربع در بولوارامیرالمومنین (ع)2 شهید دادخوه 4 واقع شده، که زمین و پروانه آن از سوی شهرداری اهدا شده است.

 

شهردار منطقه ثامن مشهد افزود: این مکان دارای 5 هزار و 349 متر مربع زیربنا است و در 9 طبقه احداث شده است.

 

حجازی با بیان اینکه گنجایش و ظرفیت این هتل در ایام پیک تا 300 نفر است، تاکید کرد: این مجموعه به طور ویژه برای افراد دارای معلولیت و توا‌نیابان بهزیستی مناسب سازی شده و تمامی امکانات داخل آن برای استفاده این قشر از جامعه لحاظ شده است.

 

وی تصریح کرد: علاوه بر این، مسیر دسترسی به مجموعه و مسیر تشرف به حرم مطهر از این هتل، مناسب سازی شده و مسیر ویژه برای تردد ویلچر و نابینایان هم پیش بینی شده است، به گونه ای که میهمانان مجموعه به صورت مستقیم به ورودی حرم مطهر (صحن امام حسن مجتبی (ع)) و با کمترین مشکل و در کوتاه ترین فاصله زمانی، دسترسی داشته باشند.

 

حجازی با بیان اینکه مساحت پیاده رو بهسازی شده در حاشیه ضلع جنوبی بولوار امیرالمومنین (از امیرالمومنین 4 تا میدان امر به معروف و نهی از منکر) حدود 1200 متر مربع است، خاطر نشان کرد: این پیاده رو با اعتباری بالغ بر 8 میلیارد ریال اجرا شده است، ضمن آنکه مناسب سازی لازم نیز در امتداد این مسیر؛به طول 300 متر درحاشیه ره باغ در حال اجرای حضرت زهرا (س) صورت گرفته و در فاز اول بهره برداری از این ره باغ به زودی بازگشایی می شود تا مسیر تردد پیاده و پیوسته از سمت بولوار وحدت و بولوار امیرالمومنین(ع) به ویژه زائران و مسافران مستقر در هتل هلما هرچه سریع تر شکل بگیرد.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهدمقدس

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها