با ما همراه باشید

اقتصادی

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی بیش از ۱۸ هزار نفرعضو در استان دارد

منتشر شده

در

photo 2022 02 24 11 15 00 - سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی بیش از ۱۸ هزار نفرعضو در استان دارد

 

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: این سازمان بیش از ۸ هزار نفرعضو فعال برای بروزرسانی آموزش های کشاورزی و دامی در
استان دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حمیدرضا شریفی، رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی در نشست خبری به مناسبت روز مهندس افزود: بیش از ۷۵ درصد کشاورزی آن سنتی است.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: ۷۵ درصد بهره برداران حوزه کشاورزی و دامی استان مدرک پایین تر از سیکل دارند که برای علمی شدن کشاورزی دوره های آموزش مهارتی را برگزار می کنیم.

 

وی خاطر نشان کرد : برای علمی شدن کشاورزی و توانمندشدن جامعه هدف، مهارتهای لازم، آموزشهای مهارتی با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای، مرکز علوم و تحقیقات کشاورزی، اتحادیه های تخصصی حوزه کشاورزی و دانشگاه علمی کاربردی استان توسط مهندسان برگزارمی شود.

 

شریفی از جذب۱۱۰ کارشناس مهندسی جذب و سومین دوره مهارتی خبرداد و گفت:امسال ۹۲ دوره آموزشی با ۲۷ هزار و ۵۰۰ ساعت آموزش برگزار شده است.

 

وی شمار اعضای این سازمان در استان را بیش از ۱۸ هزار نفر اعلام کرد و افزود: اعضای فعال سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی هشت هزار و ۱۰۰ نفر از این تعداد هستند ضمن اینکه ۴۱۹ عضو حقوقی نیز در قالب شرکتها به عنوان عضو فعالیت دارند.

 

شریفی گفت : ۲۰۱ شرکت خدمات غیردولتی در حوزه کشاورزی خراسان رضوی فعالیت می کنند که به شکل تخصصی یا عمومی در حال فعالیت هستند و دفاتر آنها در مراکز بخش و روستاها مستقر است.

 

وی گفت: حضور مهندسان کشاورزی در عرصه تولید موجب افزایش بهره وری و امنیت غذایی می‌شود و این امر در تمامی فعالیتهای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مورد توجه است.

 

همچنین، احمد گل محمدی،مسوول سازمان بسیج جامعه کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی افزود: با هدف افزایش بهره وری در اراضی کشاورزی استان از دهه فجر امسال طرحی با نام ” فجر خودکفایی” طراحی و به اجرا درآمده است.

 

وی افزود: در اجرای این طرح ارتقای بهره وری در واحد سطح در ۳۹۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان پیگیری می‌شود و در قالب آن علمی سازی کشاوزی استان با کمک مهندسان در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی گفت: اجرای طرح فجر خودکفایی برای محصولاتی مانند گندم، جو، ذرت علوفه ای، زعفران، پسته، انگور، سیب، بادام، گردو و کنجد، دانه افتابگردان و کلزا پیش بینی شده است.

 

مسوول سازمان بسیج جامعه کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: تاکنون ۷۸۰ مهندس کشاورزی برای اجرای این طرح ساماندهی شده اند که این تعداد قابل افزایش است.

 

گل محمدی افزود: در حوزه دام سبک نیز طرح فجر خودکفایی در حال اجرا است که در این راستا یک میلیون و ۲۵۰ هزار راس دام سبک زیرپوشش قرار گرفته و با ارائه مشاوره و کمک مهندسان افزایش ضریب تکثیر در این بخش هدفگذاری شده است.

 

وی گفت: سازمان بسیج کشور درصدی از اعتبارات مورد نیاز را برای اجرای این طرح اختصاص داده اما برای تامین بخش دیگر آن نیازمند کمک دستگاههای دولتی متولی هستیم.

 

گل محمدی افزود: این طرح و ورود بسیج جامعه کشاورزان موازی کاری با فعالیت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نیست و به خاطر همکاری موثر برای نتیجه بهتر است.

 

مسوول سازمان بسیج جامعه کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی افزود: این طرح با همکاری ظرفیتهای علمی دانشگاه فردوسی، مرکز علوم و تحقیقات کشاورزی و جهاد کشاورزی استان برای آموزش مهندسان دردستورکاراست.

 

وی اعضای بسیج کشاورزی در شهرستانهای استان خراسان رضوی را پنج هزار و ۲۰۰ مهندس در ۳۲ کانون بسیج کشاورزی در شهرستانهای استان عضو عنوان کرد .

 

گل محمدی ازظرفیت مهندسان علاقه‌مند در اجرای طرح فجر خودکفایی خواست که برای اجرای این طرح به کانون بسیج کشاورزی در شهرستانهای استان خراسان رضوی بپیوندند.

 

شبنم مقدم

 

اقتصادی

همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

منتشر شده

در

2 - همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

 

همزمان با گرامیداشت دهه فجر و با حضور استاندار خراسان رضوی طی مراسمی ، بهره‌برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین محمودی، مديرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان ضمن تشریح جایگاه صنعت برق در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی گفت: برای بهره برداری از این پست بالغ بر سیصد و ده میلیارد ریال هزینه شده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش های شرکت برق منطقه ای که در راه اندازی این پست و خدمت به مردم منطقه کلات زحمت کشیده‌اند افزود: این پست با ظرفیت ۳۰ مگاولت آمپر و با هدف تامین برق پایدار شهرستان زاوین و ناحیه صنعتی آن و همچنین جبران افت ولتاژ منطقه و تامین برق صنایع و کشاورزی راه اندازی شده است .

استاندار خراسان رضوی طی افتتاح پست زاوین گفت: پست زاوین با سرمایه‌گذاری انجام و در محدوده کلات بهره برداری شده و امیدواریم در تامین برق مطمئن و پایدار منطقه موثر واقع شود.

وی درباره تامین برق پایدار در استان خراسان رضوی گفت: صنعت برق و بویژه برق منطقه ای خراسان در مدیریت مصرف ، موفق عمل کرده ، مخصوصا در هفته اخیر که با توجه به برودت هوا شرکت برق منطقه‌ای خراسان خوشبختانه این موضوع را به خوبی مدیریت کرد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اقتصادی

مهمترین عامل پرداخت هدفمند تسهیلات در حوزه اشتغال شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها است

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 19 21 34 - مهمترین عامل پرداخت هدفمند تسهیلات در حوزه اشتغال شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها است

 

جلسه کمیته توسعه اشتغال روستایی و عشایری در محل بخش فرحدشت شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احمدرضا محمودی مقدم ، معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر در جلسه کمیته توسعه اشتغال روستایی و عشایری گفت:تسهیلات طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، صرفا به طرح های دارای توجیه اقتصادی واشتغال زا پرداخت می شود.

محمودی مقدم افزود:برای ایجاد اشتغال در سطح شهرستان باید ابتدا پتانسیل های موجود شناسایی  و سپس به افراد متقاضی اشتغالزایی در خصوص کارآفرینی آموزش های لازم ارائه و سپس حمایت های لازم از این افراد جهت ایجاد اشتغال پایدار انجام شود.

وی وجود عشایر در منطقه ترشیز کهن را بسیار حائز اهمیت دانست و ایجاد تعاونی ها بمنظور دریافت تسهیلات تبصره 16 با موضوع کشاورزی و دامپروری را در بسیاری از مواقع راهگشا عنوان کرد.

معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:ایجاد و توسعه اشتغال،توان افزائی اقتصادی و افزایش سطح درآمد افراد،تقویت پایه های اقتصادی،افزایش نرخ بهره وری مناطق هدف،تنوع بخشی تولیدات روستائی و جلوگیری از مهاجرت به شهرها از اهداف اصلی کمیته توسعه اشتغال روستایی شهرستان است.

در ادامه نیز کارآفرینان روستایی حاضر در جلسه،تسریع در پرداخت تسهیلات اشتغالزا، رفع بروکراسی اداری، تسهیل گری بانک های عامل و شفافیت و نظارت دقیق را جزء مهمترین خواسته های خود از کمیته روستایی و عشایری شهرستان عنوان کردند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌های استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 09 34 26 - نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌های استان خراسان رضوی

 

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی از نوسازی ناوگان ماشین آلات شهرداری‌های این استان خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمدرضا تازیکی، مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان خراسان رضوی  گفت: اهمیت ماشین آلات به عنوان بازوی اجرایی شهرداری‌ها به نحوی که است از یک طرف فقدان، خرابی و توقف آن‌ها باعث رکود عملیات عمرانی وعدم ارائه خدمات مطلوب به شهروندان می‌شود و از طرف دیگر سرمایه‌ای شدن این نوع دارایی‌ها بدلیل افزایش قیمت، جایگاه ماشین آلات را در حوزه مدیریت شهری و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان متمایز ساخته است، بنابراین ضرورت نگهداری و بهره برداری صحیح و افزایش راندمان و بهره وری ماشین آلات به دلیل تخصصی بودن این حوزه از مهمترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های مدیریت شهری است.

 

وی ادامه داد: در راستای همیاری و خدمت‌رسانی به شهرداری‌های استان که همانا رویکرد اصلی سازمان است، واحد تخصصی ماشین آلات در تیرماه سال ۱۳۹۹ تشکیل و علی‌رغم نوپا بودن و عمر کوتاه، تاکنون خدمات ارزشمندی در جهت نوسازی، حفظ و نگهداری و بهره برداری از این سرمایه‌های حیاتی ارائه کرده است.

 

تازیکی درباره نوسازی، خرید ماشین آلات و تجهیزات و ارائه خدمات واحد ماشین آلات در سال جاری تصریح کرد: علاوه بر خرید و تحویل انواع خودروی سواری، کامیون کِشنده، کامیون کمپرسی، وانت و تاسیسات تولید قطعات بتنی از کارخانجات سازنده و بازار از محل فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده شهرداری‌ها و مساعدت سازمان، اقلام مصرفی این حوزه از قبیل لاستیک، انواع روان‌کارها و ضدیخ، لوازم یدکی و… نیز طی سال جاری تامین و در اختیار شهرداری‌های استان قرار گرفته است.

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه بازسازی کامل و اورهال یک دستگاه کامیون آتش نشانی، برنامه‌ریزی و پیگیری راه اندازی و نصب سیستم جامع مدیریت ماشین آلات C. M. M. S، پیگیری اعتبارات دولتی و وام‌های تخصیصی سازمان شهرداری‌های کشور بابت تامین ماشین آلات نیز از جمله اقدامات مهم دیگر در سال جاری بوده است، راه اندازی سیستم جامع مدیریت نگهداری و بهره برداری ماشین آلات شهرداری‌های استان را از نیازهای ضروری این حوزه دانست.

 

تازیکی درباره برگزاری شش مرحله مزایده فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده شهرداریها، تصریح کرد: مجموعا مبلغ ۱۳۳ میلیارد ریال منابع حاصل از فروش در جهت نوسازی و بهسازی سیستم حمل و نقل درون شهری و خرید دستگاه‌های مختلف حوزه عمرانی، شهرسازی، آتش نشانی، خدمات شهری و…، شهرداری‌ها، استفاده شده است.

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه در حوزه نیازسنجی و جابجایی ماشین آلات بین شهرداریها، شناسایی دستگاه‌ها و ماشین آلات بلااستفاده در شهرداری‌ها و انجام فرآیند جابجایی آن‌ها ما بین شهرداری‌های متقاضی جهت ماشین آلات ۵ شهرداری استان صورت گرفته است، مطرح کرد: برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی در حوزه ماشین آلات و توانمندسازی پرسنل شهرداری‌ها و ارائه مشاوره تخصصی در تمامی مباحث حوزه ماشین آلات، اعم از خرید ماشین آلات جدید و مورد نیاز شهرداری، فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده، بازسازی و اورهال ماشین آلات و… نیز، از جمله اقدامات این واحد است.

 

تازیکی با بیان اینکه تراکنش ریالی حاصل از انجام موارد فوق الذکر بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال بوده است که با همت و تلاش واحد ماشین آلات سازمان علاوه بر خدمات‌رسانی موثر به شهرداری‌ها باعث ایجاد درآمد برای سازمان گردیده است، اظهار کرد: امید است شهرداری‌های استان با استفاده بیشتر از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این واحد تخصصی گامی موثر در جهت افزایش بهره وری و راندمان ماشین آلات و دستگاه‌های اجرایی حوزه مدیریت شهری بردارند.

ادامه مطلب

برترین ها