با ما همراه باشید

اقتصادی

سامانه ضد تگرگ، موثرترین و به صرفه ترین روش جلوگیری از وقوع پدیده های طبیعی

منتشر شده

در

photo 2022 03 02 18 15 25 - سامانه ضد تگرگ، موثرترین و به صرفه ترین روش جلوگیری از وقوع پدیده های طبیعی

 

جلوگيري از بروز خسارات ناشی از شرایط اقلیمی خسارات اقتصادی را هر ساله به کشاورزان وارد می‌سازد که میتوان با استفاده ار تکنولوژی تا حد زیادی از این خسارات جلوگیری کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، خسارت هاي جبران ناپذير بارش تگرگ، هر ساله زيان هاي زيادي به كشاورزان و باغداران وارد مي كند و در اين ميان نصب سامانه ضد تگرگ به عنوان راهكاري عملي و ضرورتي اجتناب ناپذير براي جلوگيري از وقوع اين پديده طبيعي و خسارت هاي ناشي از آن همكاري بيشتر بخش دولتي و خصوصي را مي طلبد.

 

عبداله آرین،معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با بیان اینکه بارش تگرگ در بسياري از مناطق شهرستان هر ساله با خود خسارت هاي زيادي در بخش زارعي و باغي ايجاد مي كند و قسمتي يا تمامي محصول كشاورزان و باغداران را در يك سال از بين مي برد افزود: بسياري از كشاورزان و باغداران از بارش تگرگ خاطرات خوشي نداشته و كشاورزان و باغداران پس از وقوع اين حوادث علاوه بر اينكه زيان هاي زيادي به خاطر از بين رفتن محصول مي بينند، بايد تا سال ديگر و كاشت و برداشتي ديگر منتظر باشند كه اين انتظار نيز براي آنها هزينه بردار است.

وی در بازدیدی که از یکی از این سامانه های در حال فعالیت شهرستان جوین داشت افزود: سامانه ضد تگرگ با استفاده از گاز بوتان و استیلن كار مي كنند و از طريق شليك امواج صوتي به داخل توده ابرهاي تگرگ زا از بارش تگرگ در آن منطقه جلوگيري و آن را به باران تبديل مي كند افزود:همچنین این سامانه با باطري خورشيدي كار مي كند و داراي 12 كپسول گاز است كه به مدت چهار سال نياز به شارژ كپسول نداشته و با سامانه پيام كوتاه نيز فعال مي شود.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی وخسارات سالانه تگرگ به باغات انگور و هسته دار و باغات پسته واطلاع رسانی های ترویجی انجام شده به باغداران ، تاکنون سه دستگاه سامانه ضد تگرگ در شهرستان وجود دارد که دو دستگاه در کشت وصنعت در باغات انگور و هسته دار و یک دستگاه در باغات پسته شهرستان جوین نصب و در حال فعالیت است.

آرین اظهار اینکه این دستگاه سطح وسیعی حدود 100 هکتار از باغات را تحت پوشش قرار می دهد و با توجه به اینکه این دستگاه در سامانه توسعه مکانیزاسیون نیز موجود است ،افزود:باغداران می توانند از طریق دریافت تسهیلات از خط اعتباری مکانیزاسیون اقدام به خرید دستگاه کنند.

وی یادآور شد: شهرستانجوین دارای 24500هکتار زراعت و 9700 هکتار باغ است و با توجه به اینکه بالغ بر 85درصد مردم از طریق کشاورزی امرار معاش میکنند افزود:وجود هر گونه تکنولوژی جدید لازمه رشد و توجیه اقتصادی و حرکت به سوی جهش تولید می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها